Webrazzi Almanak 2011

2011 yılı Türk internet sektörü için önemli atılımların yapıldığı bir yıl oldu. Yabancı yatırımcıların Türkiye pazarına yoğun ilgileri bir yana, Gittigidiyor'un eBay tarafından satın alınması ve Markafoni'nin çoğunluk hissesinin Naspers tarafında satın alınması, sektör için önemli mihenk taşlarıydı.

Kleiner Perkins Caufield & Byers'ın Trendyol'a 26 milyon dolarlık yatırımı ve yılın sonuna geldiğimizde Amazon'un Türkiye'de ilk yatırımını ÇiçekSepeti'ne yapması da e-ticaret pazarımız için önemli gelişmelerdi.

Ekim ayında düzenlediğimiz Webrazzi Summit'e gösterilen yoğun yerli ve yabancı katılımcı ilgisi ile Facebook, Twitter ve Zynga gibi çok sayıda büyük internet şirketlerinin etkinlikte yer almaları ve etkinliğin 24 sponsor tarafından desteklenmesi sevindirici gelişmelerdendi.

Intel Capital'in Nokta ve Grupanya yatırımları, Peak Games'in ilk yılını doldurmadan toplam 19 milyon dolar yatırıma ulaşması, Hummingbird Ventures'ın MarkaVIP ve ÇiçekSepeti yatırımları, ePlanet Capital'in VipDükkan yatırımı, Mekanist ve Grou.ps'un aldığı yatırımlar ve Turkcell'in Fizy'yi satın alması da sektörün ne kadar hareketli olduğunu ispatlar nitelikteydi.

2011'in ilk yarısı pek çok yerli girişim ile birlikte Blogspot'un da engellenmesiyle bitecekti ki BTK'nın internet filtresi haberiyle bir anda gündemimiz değişti. Çeşitli tepkilere rağmen internet filtresi yıl sonuna doğru hayatımıza girdi ve şu anda aktif olarak kullanılıyor.

2011'in kuşkusuz en kötü haberi ise Apple'ın kurucusu ve birçok girişimcinin ilham kaynağı Steve Jobs'un aramızdan ayrılmasıydı.

2011'e ait yüzlerce haberimiz arasından seçtiğimiz bir grup haberimize aşağıda ulaşabilirsiniz.

Ocak 2011:

Şubat 2011:

Mart 2011:

Nisan 2011:

Mayıs 2011:

Haziran 2011:

Temmuz 2011:

Ağustos 2011:

Eylül 2011:

Ekim 2011:

Kasım 2011:

Aralık 2011:

2010 yılı Webrazzi Almanak'ına buradan ulaşabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.