Nokia ile Microsoft Mobilde Güçlerini Birleştirdi

Nokia ile Microsoft Mobilde Güçlerini Birleştirdi

Nokia mobil işletim sistemi konusundaki eleştiriler karşısında sonunda pes ederek Microsoft ile işbirliğine gideceğini açıkladı. Nokia'nın gelecekteki akıllı telefonlarının işletim sistemi Windows Phone olacak.

Aslında son birkaç gündür Nokia ile Microsoft arasında bir çeşit anlaşma yapılacağı haberi medyada yer alıyordu, ancak bu kadar kökten bir strateji değişimini Nokia'nın kabul edeceği beklenmiyordu.

Yapılan açıklamada Nokia telefonların ana işletim sisteminin bundan sonra Windows Phone olacağı dile getirilmiş. Servis tarafında ise Microsoft'un Office, Bing ve AdCenter gibi ürünleri Nokia telefonların ana servislerini oluşturacağı paylaşılmış. Nokia'nın en  başarılı servisi olarak kabul edilen Nokia Maps ise Microsoft'un ana servislerinden biri olarak yerini alacak.

Herkesin aklına gelen Symbian'a ne olacak sorusuna da yine açıklamada cevap verilmiş. Symbian, Nokia'nın diğer teknoloji üreticilerine satmaya devam edeceği bir ürünü olarak hayatını sürdürecek. Şirketin bu yıl yaklaşık 150 milyon adet Symbian tabanlı cihaz satmayı beklediği de paylaşılmış. Symbian'ın asıl kaderi ise Windows Phone'lu Nokia telefonlar pazara çıktığında belli olacak.

Nokia'nın akıllı telefonlar üstü mobil cihazları için kullanmayı planladığı MeeGo işletim sistemi ise yoluna açık kaynak kodlu olarak devam edecek. MeeGo, olası yeni nesil cihazlar için kullanılmak üzere geliştirilmeye devam edilecek. Nokia'nın bu yıl içerisinde MeeGo tabanlı bir ürün çıkartmayı planladığı da bültende paylaşılmış.

Nokia aldığı bu strateji değişimi ile tepe yönetim kadrosunda da değişme gitmiş. Yeni şirket yapısını Akıllı Cihazlar ve Mobil Telefonlar olmak üzere ikiye ayıran şirket, akıllı cihazlarda Windows Phone'lu yeni akıllı cihazlarını üretecek ve Symbian telefonlar ile MeeGo Bilgisayarlar bu departmanın altında yer alacak. Mobil telefonlar departmanı ise inovatif teknolojiler ve uygulamaları geliştirerek 1 milyar kişiyi birbirine bağlamak hedefiyle çalışacak. Şirketin diğer departmanlarında da birleştirmeler ve yeniden yapılandırmalar yapıldığı görülüyor.

Yapılan detaylı açıklama da bir kere bile Ovi'nin adı geçmemesi ise şirketin son yıllarda büyük yatırımlar yaptığı platformunu ne yapacağı konusunda belirsizlik yaratıyor. Ülkemizde de şirketin Ovi platformu için yaptığı yatırımlar ortada, tabi ki Nokia'nın daha basit telefonlarında kullandığı S40 ve S60 gibi Symbian versiyonlarında Ovi kullanılmaya devam edilecektir. Ancak akıllı telefonlarda yeni yeni oturmaya başlayan Ovi'nin bir anda terk edilmesi, Nokia'nın sabrının kalmadığının bir göstergesi aslında.

Şu anda Nokia CEO'su Stephen Elop ve Microsoft CEO'su Steve Ballmer'ın bulunduğu bir basın toplantısı yapılıyor. Yeni gelişmeler oldukça yazıya ekliyor olacağız.

https://www.youtube.com/watch?v=rTCwf6dXZOg?fs=1&hl=en_US&rel=0

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.