Nokia ile Microsoft Mobilde Güçlerini Birleştirdi
Genel

Nokia ile Microsoft Mobilde Güçlerini Birleştirdi

Nokia mobil işletim sistemi konusundaki eleştiriler karşısında sonunda pes ederek Microsoft ile işbirliğine gideceğini açıkladı. Nokia'nın gelecekteki akıllı telefonlarının işletim sistemi Windows Phone olacak.

Aslında son birkaç gündür Nokia ile Microsoft arasında bir çeşit anlaşma yapılacağı haberi medyada yer alıyordu, ancak bu kadar kökten bir strateji değişimini Nokia'nın kabul edeceği beklenmiyordu.

Yapılan açıklamada Nokia telefonların ana işletim sisteminin bundan sonra Windows Phone olacağı dile getirilmiş. Servis tarafında ise Microsoft'un Office, Bing ve AdCenter gibi ürünleri Nokia telefonların ana servislerini oluşturacağı paylaşılmış. Nokia'nın en  başarılı servisi olarak kabul edilen Nokia Maps ise Microsoft'un ana servislerinden biri olarak yerini alacak.

Herkesin aklına gelen Symbian'a ne olacak sorusuna da yine açıklamada cevap verilmiş. Symbian, Nokia'nın diğer teknoloji üreticilerine satmaya devam edeceği bir ürünü olarak hayatını sürdürecek. Şirketin bu yıl yaklaşık 150 milyon adet Symbian tabanlı cihaz satmayı beklediği de paylaşılmış. Symbian'ın asıl kaderi ise Windows Phone'lu Nokia telefonlar pazara çıktığında belli olacak.

Nokia'nın akıllı telefonlar üstü mobil cihazları için kullanmayı planladığı MeeGo işletim sistemi ise yoluna açık kaynak kodlu olarak devam edecek. MeeGo, olası yeni nesil cihazlar için kullanılmak üzere geliştirilmeye devam edilecek. Nokia'nın bu yıl içerisinde MeeGo tabanlı bir ürün çıkartmayı planladığı da bültende paylaşılmış.

Nokia aldığı bu strateji değişimi ile tepe yönetim kadrosunda da değişme gitmiş. Yeni şirket yapısını Akıllı Cihazlar ve Mobil Telefonlar olmak üzere ikiye ayıran şirket, akıllı cihazlarda Windows Phone'lu yeni akıllı cihazlarını üretecek ve Symbian telefonlar ile MeeGo Bilgisayarlar bu departmanın altında yer alacak. Mobil telefonlar departmanı ise inovatif teknolojiler ve uygulamaları geliştirerek 1 milyar kişiyi birbirine bağlamak hedefiyle çalışacak. Şirketin diğer departmanlarında da birleştirmeler ve yeniden yapılandırmalar yapıldığı görülüyor.

Yapılan detaylı açıklama da bir kere bile Ovi'nin adı geçmemesi ise şirketin son yıllarda büyük yatırımlar yaptığı platformunu ne yapacağı konusunda belirsizlik yaratıyor. Ülkemizde de şirketin Ovi platformu için yaptığı yatırımlar ortada, tabi ki Nokia'nın daha basit telefonlarında kullandığı S40 ve S60 gibi Symbian versiyonlarında Ovi kullanılmaya devam edilecektir. Ancak akıllı telefonlarda yeni yeni oturmaya başlayan Ovi'nin bir anda terk edilmesi, Nokia'nın sabrının kalmadığının bir göstergesi aslında.

Şu anda Nokia CEO'su Stephen Elop ve Microsoft CEO'su Steve Ballmer'ın bulunduğu bir basın toplantısı yapılıyor. Yeni gelişmeler oldukça yazıya ekliyor olacağız.

https://www.youtube.com/watch?v=rTCwf6dXZOg?fs=1&hl=en_US&rel=0

Yorumlar (18)
 1. Kıvanç Kıvanç

  Nokia neden hala android kullanmamakta direniyor çok merak ediyorum. 2 aydır HTC Desire HD kullanıyorum ve bir işletim sistemi ancak bu kadar başarılı olabilir.

  Steve Ballmer çaresiz durumdaki Nokia'nın bu durumundan faydalanmak istiyor ama bu birliğin Nokia'ya hiçbir katkısı olacağını düşünmüyorum.

  1. Said Murat Said Murat

   Symbian 3 ile kendini toparlamayı hedefleyen Nokia aynı zamanda Windows Mobile ile de bir atak yapıyor. Hem Nokia hem de Microsoft için elbette hem olumsuz hem de olumlu yanları olacaktır bu ortaklığın. Zaman gösterecek diyorum..

 2. Burak Kiyak Burak Kiyak

  Nokia Windows Phone'u seçerek olmasa da Symbian'ı bırakarak sonunda doğru yolu bulmuş diyebiliriz.

  Bakalım daha neler göreceğiz.

 3. Bu güzel haber, nokia windows ile anlaşma yapması liderliğini korur sinyalleri veriyor!

 4. Umut Aktol Umut Aktol

  İyi bir karar diye dusunuyorum, hizli olurlar 3-5 ayda bir suru telefon, hemen sonra da henuz bebek sayilacak win mobile'in yeni surumunu cikarirlarsa saglam dururlar. Bu iki firmanin da zaten milyonlarca musterisi, arka plani var. Microsoft, Facebook'un ilk yatirimcilarindan simdi de Nokia'yla isbirligi yapti. Taraflar belli oldu, artik oyun basladi. Biz zaten tuketici veya girisimci olarak hangisi kazansa da yine biz kazanacagiz.

 5. Microsoft'un hantal işletim sistemleri ile gelen yeni bir Nokia'yı satın alacağımı sanmıyorum.

 6. Burada ön plana çıkan işletim sistemleri.Microsoft bu hamlesiyle Google'ın Androidine karşı rekabet başlattı.Yani başrolde yine Microsoft-Google ve Apple var.

 7. Ali Şelerci Ali Şelerci

  Nokia`nın bir atılım yapacağını bekliyordum; Microsoft ile atılım yapacağını beklemiyordum. Umarım iyi bir çalışma olur; Dünyamız ve insanlarımız daha iyilere layık.

 8. Nokia,pazarı bırakmama sinyallerini vermiş...

  Microsoft açısından bakarsak olaya gerçekten süper denilecek bir ortaklık olmuş..çünkü Nokia nın dünyadaki telefon satışlarına baktıgımızda epey bir yüksek..ve sistemi şimdiden daha fazla gelişmeye muhtaç oldugundn,gelecekte sistem pazarındaki pastadan daha fazla yiyebilecek gibi gözüküyor..

 9. Mustafa Mustafa

  Windows Phone nasıl bir işletim sistemidir bilmiyorum ama android işletim sisteminden ben memnunum. Şahsen android taraftarıyım ve Nokia'nın android'i tercih etmesini isterdim. Neyse hayırlısı olsun bakalım...

 10. Burcu Kaptan Burcu Kaptan

  Merhaba,

  Paylaşım ve yorumlar için çok teşekkür ederiz. Stephen Elop ve Steve Balmer'ın Nokia Conversation's üzerinden paylaşılan sorulara verdlkleri yanıtları http://www.conversations.nokia.com/ adresinden takip edebilirsiniz.

  Sevgiler,

  Burcu Kaptan - MPN Nokia Türkiye Ekibi

 11. microsoft kazandı, nokia kaybetti.

 12. anlamadım, şimdi qt'nin durumu ne olacak? Tmm qt windows destekliyor ve windows kullananlar da vardır ama Geliştiricilerin durumu ne olacak?

  Nokia garip bir şekilde etrafa saldırıyor gibi gözüküyor, gidip qt alıyor, ovi tam pişmeden çıkarıyor vb.

  Nokia'nın windows'a ihtiyacı yok ki! Şimdi durduk yere de telefon markası değiştirmek gerekecek!

  1. Mustafa Mustafa

   Sana katılıyorum dostum... Nokia'dan başka marka kullanmayan ben sanırım marka deiştirecem.

 13. Tarih tekerrürden ibaret... 70'lerin sonunda ilk defa kişisel bilgisayar kavramını hayatımıza sokan apple ,sonrasında microsoft 'un iyice gözlem yapıp,piyasa gidişatını bekliyip ibm gibi en büyük bilgisayar üreticisi ile yaptığı ortaklığı ile dünyaya açılmasını ve günümüzdeki en çok kullanılan işletim sistemini yaratması ile başlayan bilgisayar tarihi günümüzde akıllı telefon pazarı içinde gerçekleşmeye başladığını düşünüyorum.

  70'lerin sonu 80' lerin başındaki apple/microsoft çekişmesini 2010-2020 arasında fazlasıyla hissedeceğimize eminim.Linux gibi sektörde belli bir yer kazanacak olan android , her zaman yanımızda olmayabilir ama pazarda boy göstereceği kesin...

 14. Muhammed Muhammed

  Yaklaşık bir sene önce Symbian yüklü bir Nokia telefon almıştım ve Qt ile kendi telefonuma program yazmanın zevkini yaşıyordum. Taki bu haberi okuyana kadar.

  Neyseki eve gidip uzunca bir düşündüğümde ve http://www.conversations.nokia.com/2011/02/12/what-is-the-future-of-qt/ bu sayfadaki haberi okuduktan sonra, biraz ileriyi tahmin etmeye çalıştım.

  Qt Framework'un arkasında kos-koca bir açık kaynak camiası duruyor ve Nokia bıraksa bile Qt'yi, açık kaynakcılar bırakmaz/bırakamaz. (Zaten haberde Nokia, Qt'yi bırakmayacağını ve Symbian+Meego'lu telefonlarını çıkaracağını söylüyor)

  Şimdi kendimize sormamız gereken ufak bir soru var, Qt'yi seviyor muyuz? Cevap evetse, Qt'e destek vermeye devam edelim ve açık kaynak yazılım kullananların gerçek gücünü Microsoft'a tekrar gösterelim.

 15. Aykut İçöz Aykut İçöz

  Sektörde ilginç ve önemli bir gelişme. Tamamen teslim olmaya benziyor. Detayda OVI platformu ile ilgili belirsizlik (olası rafa kaldırma) özellikle dikkat çekici. Bugün ve yakın gelecekte Apple iPhone / iPad ve Android domine bir yapılanma görecek gibi duruyoruz. Genelde akıllı telefonlar ve özelde mini uygulamalar pazarında daha çok gelişmeler göreceğiz.

 16. Mevlüt Çavuş Mevlüt Çavuş

  windows mobile/phone ile nokia ne yaparsa yapsın hep birşeyler eksik... birlikten farklı ve güçlü bir kuvvet doğacağını da düşünmüyorum.

  Bir tercih yapmaları mobil işletim sistemi konusunda başarısız olduklarını kabul etmeleri anlamına gelir. Android i seçmeleri bence Nokia için iyi bir çıkış olabilirdi.

  Hem Nokia, hem de Windows Mobile/Phone, marka kredilerini giderek tüketiyorlar. Her ikisinin etkili ve kusursuz bir cihaz/işletim sistemi ortaya koymaları gerekiyor, yoksa iPhone populerliğini, Android de "özgürlüğünü" korumaya devam edecek gibi görünüyor...