Webrazzi https://webrazzi.com Girişimcilik, teknoloji, sosyal medya Thu, 17 Jan 2019 15:17:38 +0000 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.0.3 #10yearchallenge aslında ne? https://webrazzi.com/2019/01/17/10yearchallenge-aslinda-ne/ https://webrazzi.com/2019/01/17/10yearchallenge-aslinda-ne/#respond Thu, 17 Jan 2019 15:17:38 +0000 https://webrazzi.com/?p=414596 Benim de aralarında bulunduğum bir çok kişi kendini Facebook, Instagram ve Twitter’da gündeme oturan #10yearchallenge‘a kaptırdı. Hikayelerde ve Akışlarda paylaşılan 10 yıl arayla çekilen iki fotoğrafın yan yana konması adeta viral bir trende dönüştü. Üstelik bu trend yeni komplo teorilerini de beraberinde getirdi.

Teorilerden en popüler olanı ise Wired yazarı Kate O’neill tarafından kaleme alındı. Bu viral trendin bir yapay zeka algoritmasını eğitmek için kullanılabileceğini söyleyen O’Neill ilk etapta bu görüşünü Twitter’da paylaştı.

O’Neill’e göre #10yearchallenge hashtagiyle paylaşılan görseller, bir yüz tanıma algoritmasına yaşlanma sürecini öğretmekte kullanılıyor olabilir. O’Neill’in paylaşımının ardından bir çok kişi hali hazırda sosyal ağlarda bulunan görselleri paylaştıklarını öne sürerek bu komplo teorisini geçersiz kılmak istedi. Ancak O’Neill, bir çok farklı faktörü öne sürerek kullanıcılara komplo teorisinin gerçek olabileceğini düşündürttü.

O’Neill’in öne sürdüğü faktörlerden biri, kullanılan algoritmanın hali hazırda var olan görselleri karşılaştırmasının dolambaçlı bir yol olması. Bu konuda yazara hak vermemek elde değil. Zira bir algoritmanın bunu yapabilmesi için önce Facebook’taki fotoğrafların paylaşım zamanları arasında bir tarama yapması veya EXIF verisini taraması gerekiyor.

Bu tarama da algoritmanın, görsel tanıma teknolojisine yaşlanmayı öğretmeden önce ciddi bir iş yüküyle uğraşması anlamına geliyor. Üstelik algoritma tarihsel olarak istediği veriye ulaşsa da görsel anlamda aradığı nitelikte bir fotoğrafa ulaşamayabilir. Öte yandan fotoğrafların Scanner ile taranarak yüklenmesi ya da ekran alıntısı üzerinden paylaşılması gibi durumlar da EXIF verilerinin güvenilirliğini sarsabiliyor.

Bunun yerine hazır verilerin işlenmesi, hem algoritmayı ekstra iş yükünden kurtarıyor hem de verilerin aranan nitelikte olması sağlanıyor. Dolayısıyla bu durum, algoritmanın öğrenim sürecini de hızlandırıyor.O’Neill’in bünyesinde yüz tanıma teknolojisi bulunduran Facebook ile ilişkilendirdiği bu teoriye karşılık bir Facebook yetkilisi #10yearchallenge ‘ın kendileriyle bir ilgisi olmadığını ifade ediyor:

Bu kullanıcılar tarafından oluşturulan bir meme ve kendiliğinden viral oldu. Bu trendi Facebook başlatmadı ve bu memeler hali hazırda Facebook’ta bulunan fotoğrafları kullanıyor. Facebook’un bu meme’den bir kazancı yok. Ayrıca Facebook kullanıcılarının yüz tanıma teknolojisini diledikleri zaman açıp kapama seçeneğine sahip olduklarını hatırlatalım.

Her ne kadar Facebook bu durumun kendisiyle ilgili olmadığını belirtse de Facebook odaklı komplo teorileri konuşulmaya devam ediyor. Bunlardan en çok öne çıkanı ise Facebook’un bu viral hareketi, etkileşim için ortaya çıkardığı yönünde. Son yıllarda gerek Cambridge Analytica ve seçim skandalları olsun, gerek güvenlik ihlalleri Facebook, kullanıcıların güvenini ciddi anlamda zedeledi.

Bununla beraber Avrupa ve Kanada’daki günlük kullanıcı büyümesinde gerileme yaşayan şirket, hisse değerindeki kayıplarla da gündeme geldi. Yeni bir çeyreğe doğru yaklaşırken, şirketin günlük kullanıcı tabanında hareket yaratmak için bu tarz eğlenceli bir içerik formatı yaratmak istemesi hiç de şaşırtıcı olmazdı.

Ne de olsa markaların etkileşim ya da farkındalık için başvurduğu kullanıcı odaklı içerik (user generated content)  ve yarışmalar doğru Influencerlar ile öne çıkarıldığında her zaman beklenen viral etkiyi yakalamayı başardı. #10yearchallenge’a katılan popüler isimlere baktığımızda da Facebook’un Celebrity Marketing için ciddi bir bütçe ayırdığını düşünebiliriz. Üstelik geçtiğimiz aylarda Sheryl Sandberg’in PR manipülasyonlarıyla anılması, bu komplo teorisinin gerçek olma olasılığını da artırıyor.

What a difference ten years can make! Although I do still have a lot of ❤️ for my tan lines, hoops and blonde days… #10YearChallenge

Gepostet von Jessica Biel am Sonntag, 13. Januar 2019

As you can see, my style hasn't changed at all over the last decade.#10YearChallenge

Gepostet von Trevor Noah am Montag, 14. Januar 2019

Tüm bu farklı görüşlere rağmen aslında hepimiz #10yearchallenge’ın ne olduğunu içten içe seziyoruz. #10yearchallenge aslında sosyal ağlar tarafından nasıl kullanılabildiğimizin bir resmi. Her ne kadar hepimiz kendimizi bir sosyal ağ kullanıcı olarak görsek de, internet okur yazarlık seviyemiz henüz yeteri kadar gelişmiş değil. Hala hislerimize yenilerek sosyal ağlardaki yalan haberleri paylaşabiliyor ve kendi hayatımızdan kareleri bir trende kapılarak sorgulamadan paylaşabiliyoruz.

]]>
https://webrazzi.com/2019/01/17/10yearchallenge-aslinda-ne/feed/ 0
Girişim Ofisleri bu hafta Orthero’da https://webrazzi.com/2019/01/17/girisim-ofisleri-bu-hafta-ortheroda/ https://webrazzi.com/2019/01/17/girisim-ofisleri-bu-hafta-ortheroda/#respond Thu, 17 Jan 2019 14:10:23 +0000 https://webrazzi.com/?p=414598 Girişim Ofisleri‘nde bu hafta, ortodonti teknolojisi geliştiren yerli girişim olan Orthero‘nun ofisindeydik. Ortodonti tedavilerinin daha hızlı, daha başarılı ve rahat bir şekilde uygulanabilmesini amaçlayan bir yazılım olarak faaliyet gösteren Orthero’nun neler yaptığını ve gelecek hedeflerini ofis ziyareti sırasında konuştuk.

Dijital dönüşümün diş tedavisine olan etkilerini girişimin kurucularından öğrenebilir, Orthero’ya dair merak ettiklerinizi aşağıdaki videodan öğrenebilirsiniz. İyi seyirler.

]]>
https://webrazzi.com/2019/01/17/girisim-ofisleri-bu-hafta-ortheroda/feed/ 0
Slack’in yeni logosundaki Svastika görenleri şaşırtıyor https://webrazzi.com/2019/01/17/slackin-yeni-logosunda-svastika-gorenleri-sasirtiyor/ https://webrazzi.com/2019/01/17/slackin-yeni-logosunda-svastika-gorenleri-sasirtiyor/#respond Thu, 17 Jan 2019 13:50:32 +0000 https://webrazzi.com/?p=414568 Yeni yılla beraber logosunu yenileyen Slack, eski logosunda bulunan bileşenleri yeniden yorumladı. Bu hafta yayına alınan logo, önde gelen platformların birçoğunda da yerini aldı.

Blogunda logonun yenilenme sürecini paylaşan girişim, markanın ruhunun değişmediğini ancak modernleştiğini de ifade etti. Bu yeni tasarımın daha basit olduğunu vurgulan Slack, bu söylemiyle yeni bir tartışma konusunu da gündeme getirdi.

Zira yenilenen logonun renk şeması eskisiyle aynı kalmış olsa da bir hashtag kadar kolay çizilebilecek nitelikte değil. Bu anlamda eski logoyla karşılaştırıldığında yenisinin çok daha zor akılda kalacağını söylemek mümkün.

Yuvarlaklaştırılmış dikdörtgenler ve noktaların simetrik bir düzenlemesinen oluşan yeni logo, çapraz hashtagten uzak bir görünüme sahip. Bunun yanı sıra çapraz hashtagteki renk geçişleri, yeni logoda bulunmuyor. Açık mavi, macenta, yeşil ve sarı renkli bu logo, aslına bakarsanız ilk etapta kullanıcıların aklına bir sohbet uygulamasını getirmiyor.

New York’lu şirket Pentagram Design’da çalışan Michael Bierut tarafından tasarlanan yeni logonun, Slack’in piyasaya sürülmesinden bu yana gerçekleşen ilk büyük tasarım değişikliği olarak öne çıktığını da ekleyelim. Pentagram Design paylaştığı gönderide logoyu şöyle tanımlıyor:

Yenilenen palette yer alan 4 ana renk, orijinal logoda yer alan ve sadece beyaz arkaplan kullanılmak zorunda kalınan 11 renge kıyasla daha kolay yönetilebiliyor. Bu logo ekranda daha iyi görünmesi için optimize edildi ve Slack’in öne çıkan patlıcan moru rengi, ara renk olarak konumlandırılarak kimliğin korunması sağlandı.

Tüm bu detayların yanı sıra son kullanıcıların yakaladığı şaşırtıcı bir benzerlik de dikkat çekti. Twitter’da Slack’in yeni logosunu gören bazı kullanıcılar, logodan arta kalan boşlukları Nazilerin de sembolü olan Svastika’ya benzetti.

 

Tasarımcıların muhtemelen farkına varmadığı bu detay, marka imajının istenen yere taşınmamış olabileceğinin de bir göstergesi. Yine de internette gündeme gelen her olay gibi kısa vadede esprilere konu olabilecek bu benzerliğin uzun vadede unutulması da söz konusu.

]]>
https://webrazzi.com/2019/01/17/slackin-yeni-logosunda-svastika-gorenleri-sasirtiyor/feed/ 0
Netflix’in Beren Saat’li orijinal dizisi, Göbeklitepe üzerine fantastik bir yapım olacak https://webrazzi.com/2019/01/17/netflixin-beren-saatli-orijinal-dizisi-gobeklitepe-uzerine-fantastik-bir-yapim-olacak/ https://webrazzi.com/2019/01/17/netflixin-beren-saatli-orijinal-dizisi-gobeklitepe-uzerine-fantastik-bir-yapim-olacak/#respond Thu, 17 Jan 2019 13:10:56 +0000 https://webrazzi.com/?p=414589 Yaklaşık iki ay önce, Netflix Türkiye‘nin Hakan: Muhafız‘dan, nam-ı diğer The Protector’dan sonraki ikinci orijinal içeriği için Beren Saat’le anlaştığı haberini sizlerle paylaşmıştık. Şimdi de Netflix’ten resmi açıklamalar gelmemiş olsa da dizinin detayları yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlıyor.

Milliyet’ten Sina Koloğlu’nun haberine göre Beren Saat’i başrolde izleyeceğimiz yapım, Göbeklitepe’nin tarihi üzerine fantastik bir hikayeyi anlatacak. Diziyi Hakan: Muhafız’ı da çeken O3 Medya‘nın yapacağı söyleniyor. Senaryoyu ise Aşk Tesadüfleri Sever ve Vatanım Sensin yapımlarından tanıdığımız Nuran Evren Şit’in yazacağı da söylentiler arasında yer alıyor. Dünyanın ilk tapınağı olan ve Şanlıurfa’da yer alan Göbeklitepe’nin hikayesinin nasıl olacağı ise şimdiden merak konusu haline geldi.

Dizinin diğer detaylarının ise hiçbir şekilde açıklanmadığını belirtelim. Ne Beren Saat dışındaki oyuncular, ne de çekimlerin ne zaman başlayacağı ve dizinin ne zaman yayınlanacağı belli. Ancak konuyu ve Hakan: Muhafız’ın getirdiği sesi düşündüğümüzde ortaya çıkacak yapımı heyecanla beklediğimizi söyleyebiliriz.

Netflix, Hakan: Muhafız’da da benzer bir yol izlemiş ve Osmanlı tarihi ile İstanbul’a odaklanmıştı. Biz de Hakan: Muhafız’ı detaylı bir şekilde ele aldığımız yazımızda Hakan: Muhafız’ın Netflix Türkiye’ye mi, Türkiye’nin Netflix’e mi hediyesi olduğu konusuna değinmiştik. İkinci orijinal yapımda da bir tarihin anlatılıyor olması ikinci olasılığı daha da kuvvetlendiriyor gibi.

Beren Saat’li Netflix Türkiye orijinal içeriği ile ilgili detaylar geldikçe sizinle paylaşmaya devam edeceğiz.

]]>
https://webrazzi.com/2019/01/17/netflixin-beren-saatli-orijinal-dizisi-gobeklitepe-uzerine-fantastik-bir-yapim-olacak/feed/ 0
ABD’de son zamanlarda dikkat çeken sansasyonel girişim: Ambrosia https://webrazzi.com/2019/01/17/abdde-son-zamanlarda-dikkat-ceken-sansasyonel-girisim-ambrosia/ https://webrazzi.com/2019/01/17/abdde-son-zamanlarda-dikkat-ceken-sansasyonel-girisim-ambrosia/#respond Thu, 17 Jan 2019 12:40:17 +0000 https://webrazzi.com/?p=414512 Konu daha uzun bir yaşam süresine geldiğinde göz ardı edemeyeceğimiz bir gerçek var: Yaşlanarak süren uzun hayatımızda her geçen gün yaşam kalitemiz düşüyor. Bilim dünyası ise on yıllardır bunu durdurmaya yönelik hipotezler üzerine yoğunlaşıyorlar.

Yaklaşık 40 yıldır kan nakli ile gençleşme üzerine araştırmalar sürüyor. Öncesinde fareden fareye yapılan kan transferi Nature dergisinin 2017’de yayımladığı araştırmanın sonuçları ile bir başka boyut kazandı.  Nisan 2017’de yayımlanan makale genç insan kan plazmasında bulunan bir proteinin yaşlı farelerde beyin fonksiyonlarını iyileştirebildiği’ sonucunu gösteriyordu

Araştırmalar henüz bu aşamaya gelebilmişken, özel şirketler son birkaç yıldır insandan insana kan nakli ile gençleşmeyi vaat ediyorlar. ABD’de kurulan Ambrosia ise sadece bunlardan biri. Stanford Üniversitesi’nden mezun Jesse Karmazin tarafından kurulan girişim, genç donörlerden aldığı taze kanı 30 yaş ve üstü kişilere enjekte ederek onlara daha güçlü bir hafıza ve daha sağlıklı bir hayat sözü veriyor.

Ancak ortada somut bir araştırma sonucu olmadığını tekrardan paylaşalım. Böyle bir vaade kim inanır?  Business Insider’ın haberine göre yaklaşık 4 ay içinde yaşları 35 ila 92 arasında 150’ye yakın hastaya genç donörlerden toplanan kan nakledilmiş. Bunların 81’inin ise klinik çalışmaya katılan denekler olduğunu bildirelim. Konu üzerine araştırmalarını sürdüren şirket sahibi, çok yakında sonuçları yayımlayacağını iddia ediyor. Ancak Karmazin’in sözü ne kadar güvenilir bilinmez. Zira kendisi daha öncesinden aynı platforma ilk kliniğini New York’ta açacağını söylemiş ancak hiç ortada hala bir klinik yok.

Ambrosia, web sitesinde de tedavi şeklinin arkasında bilimin olduğunu iddia ediyor. Ancak 2016 yılında yapılan araştırmanın yine fareler üzerinde yapıldığı bilgisi  ziyaretçileri sadece kna etme çabasından başka bir şey değil gibi görünüyor.

İşin daha da ilginç yanı, Paypal ile girişimin arasında bir ödeme anlaşması olması. Tek bir tanesi 8 bin, ikisi 12 bin dolara satılan genç kan torbaları web sitesinde yer alan bilgilere göre Los Angeles ve San Francisco olmak üzere ABD’nin 5 lokasyonunda hastalar ile buluşuyor.

Ambrosia’nın hikayesi birçoğumuza şüphesiz Theranos‘u hatırlattı. 2018 Eylül’de kepenklerini indirene kadar 1.4 milyar dolar alan girişimin kurucusu Elizabeth Holmes kan testinde bir devrim yaratacağını iddia ediyordu.

Karmazin’in tedavi şekline çılgınca demekten başka bir şey bulamıyoruz. Tabi biraz ürkütücü de. Zira sadece fareler üzerinde yapılan araştırmalarda genç farenin yaşlı fareye dikilerek gençleşmede ilerleme kaydedildiğini sizlerle paylaşmak isterim.

]]>
https://webrazzi.com/2019/01/17/abdde-son-zamanlarda-dikkat-ceken-sansasyonel-girisim-ambrosia/feed/ 0
Kripto para borsası Coinbase, San Francisco merkezli Blockspring’i satın aldı https://webrazzi.com/2019/01/17/kripto-para-borsasi-coinbase-san-francisco-merkezli-blockspringi-satin-aldi/ https://webrazzi.com/2019/01/17/kripto-para-borsasi-coinbase-san-francisco-merkezli-blockspringi-satin-aldi/#respond Thu, 17 Jan 2019 12:20:10 +0000 https://webrazzi.com/?p=414572 Dünyanın en büyük kripto para borsalarından birisi olan ve geçtiğimiz yılın sonunda, aldığı 300 milyon dolar yatırımla 8 milyar dolarlık değerlemeye ulaşan Coinbase, geliştiricilerin API’lardan veri toplamalarını ve bu verileri işlemelerini sağlayan San Francisco merkezli bir girişim olan Blockspring‘i satın aldı.

Blockspring, sunucusuz bir veri işletmesi olarak kurulmuştu. Ancak daha sonra şirketlerin API verilerini kullanmalarını sağlayan bir hizmete dönüştü. Bu da bina listesi ve işe alım, pazarlama satış, raporlama ve daha fazlası için depolama yapmaya olanak saplıyor. Y Combinator hızlandırma programı mezunu olan Blockspring’in fiyatlandırması ise aylık 29 dolardan başlıyor. Girişim binlerce şirketle çalıştığını belirtiyor, ancak tam sayıyı paylaşmıyor.

Blockspring, Coinbase yatırımcısı olan SV Angel ile A16z‘in de aralarında bulunduğu bir grup yatırımcıdan 3,5 milyon dolarlık yatırım almıştı. Bahsi geçen yatırımcıların Coinbase’in Blockspring’i satın almasında etkin rol oynadığını söylemek mümkün duruyor. Satın almanın sonucu olarak tüm Blockspring ekibi Coinbase’e katılacak ancak kendi mevcut ürünlerini ”her zaman olduğu gibi yeni ve mevcut müşterilere” sunmaya da devam edecekler. Blockspring’in CEO’su Paul Katsen, Coinbase satın alması ile birlikte hedeflerini Coinbase çalışanları ile çok daha ileriye taşıyabileceklerini açıklıyor.

Coinbase’in şirketleri satın almanın yanı sıra, erken dönem odaklı Focus Coinbase Ventures fonu aracılığıyla da yatırım yaptığını da hatırlatalım. Kripto para dünyasında ciddi dalgalanmalar yaşanırken böyle bir haberin kripto para takipçilerini sevindireceğini söyleyebiliriz.

]]>
https://webrazzi.com/2019/01/17/kripto-para-borsasi-coinbase-san-francisco-merkezli-blockspringi-satin-aldi/feed/ 0
IAB Türkiye’nin Yönetim Kurulu Başkan’ı Neslihan Olcay oldu https://webrazzi.com/2019/01/17/iab-turkiyenin-yonetim-kurulu-baskani-neslihan-olcay-oldu/ https://webrazzi.com/2019/01/17/iab-turkiyenin-yonetim-kurulu-baskani-neslihan-olcay-oldu/#respond Thu, 17 Jan 2019 12:06:47 +0000 https://webrazzi.com/?p=414577 Dijital reklamcılık sektörünün meslek örgütü IAB Türkiye’de yeni Yönetim Kurulu seçildi. Son üç dönemdir Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Neslihan Olcay başkan seçildi.

IAB Türkiye 5. Olağan Genel Kurulu’nu 16 Ocak 2019’da gerçekleştirdi. Faaliyet raporunun sunulmasının ardından 2019-2020 Dönemi’nde görev yapacak yönetim, denetim ve disiplin kurullarının seçimine geçildi.

Derneğin yeni başkanı olarak görev alan Neslihan Olcay, Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun oldu. Neslihan Olcay, 1995-2010 yılları arasında Initiative Media, Universal McCann ve Mindshare gibi global medya ajanslarında farklı roller üstlendi. Olcay, 2010-2017 yılları arasında GroupM çatısı altındaki medya ajanslarından biri olan Maxus’un CEO’su olarak görev yaptı.

Halen aynı çatı altında Wavemaker CEO’luğunu yürüten Neslihan Olcay, yakın zamana kadar eş zamanlı olarak GroupM Türkiye Chief Digital Development Officer’lığı görevini de sürdürüyordu. 2011 yılından bu yana IAB Türkiye Eğitim Yürütme Kurulu Başkanlığı’nı da yapan Olcay, aynı zamanda IAB Avrupa Eğitim Komitesi başkanlığını da yürütüyor.

IAB Türkiye görev dağılımı şöyle oldu:

Yönetim Kurulu

Reklamcılar Derneği – Neslihan Olcay

Reklamverenler Derneği – Ayşen Akalın,

Turkuvaz Reklam Pazarlama Dan. A.Ş – Selim Gülmen

Akbank T.A.Ş.- Murat Göllü

Ciner Yayın Holding A.Ş. – Dr. Mahmut Kurşun

Demirören İnternet Yayıncılığı ve Yatırım A.Ş. – Rima Erdemir

Doğuş Yayın Grubu A.Ş – Yakup Erdoğan

Estetik Yayıncılık A.Ş. – Erhan Acar

Genart Medya Reklamcılık İletişim Tic.Ltd. Şti. – Cemal Burak Yılmaz

Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.- Yeşim Öztekin

Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.- Bülent Ayanoğlu

Logaritma Internet ve Bilgi Teknolojileri Tic.Ltd.Şti. – Ekin İlyasoğlu Muslu

Netcom Medya A.Ş. – Zeynep Taptık Bilgen

Optimum Media Direction Medya Hizmetleri Anonim Şirketi – Atakan Demirci

Sahibinden Bilgi Teknolojileri Pazarlama ve Ticaret A.Ş. – Burak Ertaş

Up İletişim Ve Medya Hizmetleri A.Ş. – Atakan Kural

Vivaki Turkey Medya Hiz. A.Ş. – Erdem Günay

Vodafone Telekomunikasyon A.Ş. – Ayşe Ketenci

Yıldız Holding A.Ş. – Didem Doğan

Zer Merkezi Hiz. ve Tic. A.Ş.- Emrah Ateş

  • Yedek Üyeler

Maksimum İletişim Hizmetleri A.Ş. – İlkanGökyılmaz

Tooplay İnternet Reklam Hiz. Tic. A.Ş. – Selim Topaloğlu

Ph Reklam Danışmanlık San. Tic. A.Ş.- Cüneyt Devrim

Demirören Tv Holding A.Ş- Vadi Dipçin

Onedio Bilişim Yazılım Medya Teknoloji San. Tic. A.Ş. – Aytek Açık

Krea İçerik Hizmetleri ve Prodüksiyon A.Ş. – Banu Çelikkaya

Carat Medya ve İletişim Hizmetleri A.Ş. – Leyla Akcan

T. Garanti Bankası A.Ş. – Sezin Gül Tanrıverdi

Pınar Su Tic.A.Ş – Mutlu Aytemur

L’oreal Türkiye Kozmetik San. ve Tic. A.Ş. – Sinem Sandıkçı

Denetim Kurulu

Mynet Medya Yayıncılık Uluslararası Elk. Bilg. ve Haberleşme Hiz. A. Şti. – Orsan Erksoy

Ing Bank A.Ş. – Elif Terzi Tezel

Rafineri Reklamcılık Hiz. Tic.A.Ş. – Serkan Parker

SEM Internet Reklam Hizmetleri ve Danışmanlık A.Ş. – Latif Ali Yılmaz

MG Medya Yayıncılık Hizmetleri Tic. A.Ş. – Gönül Sayan Birkiye

MccannErickson Reklamcılık A.Ş. – Melda Barkın

Disiplin Kurulu

Mynet Medya Yayıncılık Uluslararası Elk. Bılg. Ve Haberleşme Hız. A. Şti. – Orsan Erksoy

Proses Dizayn Ve Tanıtım Hizmetleri San. Ve Tic. Ltd. Şti. – Coşkun Yeşilbaş

Admatic Medya A.Ş. – Savaş Yılmazer

  • Yedek Üyeler

Noktacom Medya İnternet Hizmetleri San. Ve Tic. A.Ş. – Ömer Umut Güleç

Sesliharfler Reklam Tanıtım Ve Yayın Hizm. San Ve Tic. A.Ş. – Görkem Uraz

Unilever San. Ve Tic. Türk A.Ş – Efe Volkan

]]>
https://webrazzi.com/2019/01/17/iab-turkiyenin-yonetim-kurulu-baskani-neslihan-olcay-oldu/feed/ 0
200 milyonu aşkın Fortnite hesabında güvenlik açığı tespit edildi https://webrazzi.com/2019/01/17/200-milyonu-askin-fortnite-hesabinda-guvenlik-acigi-tespit-edildi/ https://webrazzi.com/2019/01/17/200-milyonu-askin-fortnite-hesabinda-guvenlik-acigi-tespit-edildi/#respond Thu, 17 Jan 2019 12:00:33 +0000 https://webrazzi.com/?p=414565 2018 yılına damgasını vuran ve günümüzün en çok oynanan oyunları arasında yer alan Fortnite, bir güvenlik skandalı ile karşımıza çıktı. Güvenlik firması Check Point‘in paylaştığı bilgilere göre yaşanan güvenlik açığı nedeniyle milyonlarca Fortnite hesabı tehlikedeydi.

Söz konusu güvenlik açığını geçtiğimiz yılın Kasım ayında bulan Check Point, konuyu Epic Games‘e iletti. Kasım ayından bu yana konu ile ilgili çalışmalar yapan Epic Games, Aralık ayında güvenlik açığını ortadan kaldırarak söz konusu tehditi engellemiş oldu. Bu olayların ardından Check Point’in keşfettiği güvenlik açığı ortaya çıkmış oldu.

Fortnite’ın geliştiricisi konumunda olan Epic Games’in web sitesi ile ilgili bir rapor yayınlayan Check Point araştırmacıları önemli bir güvenlik açığı bulduğunu duyurdu. Check Point tarafından paylaşılan bilgilere göre şifre veya kullanıcı adı girmeden Fortnite hesaplarına erişmek mümkündü.

200 milyonu aşkın Fortnite hesabı

Ortaya çıkan bilgilere göre güvenlik açığı nedeniyle 200 milyonu aşkın Fortnite hesabı tehlikedeydi. Söz konusu güvenlik açığı kullanıcıların kişisel bilgilerinin yanı sıra kredi kartı bilgilerine erişilebildiğini de ekleyelim.

Facebook, Google, PlayStation, Nintendo veya Xbox hesabi ile Fortnite’a giriş yapan kullanıcıların hesaplarının erişilebilir olduğunu da belirtelim. Son olarak hacker’ların benzer bir yöntem kullanarak geçtiğimiz yıl Facebook’ta 29 milyonu aşkın kullanıcının hesabına erişmeyi başardıklarını da ekleyelim.

]]>
https://webrazzi.com/2019/01/17/200-milyonu-askin-fortnite-hesabinda-guvenlik-acigi-tespit-edildi/feed/ 0
Apple Watch hayat kurtarmaya devam ediyor https://webrazzi.com/2019/01/17/apple-watch-hayat-kurtarmaya-devam-ediyor/ https://webrazzi.com/2019/01/17/apple-watch-hayat-kurtarmaya-devam-ediyor/#respond Thu, 17 Jan 2019 11:30:19 +0000 https://webrazzi.com/?p=414545 Apple CEO’su Tim Cook Twitter’da Apple Watch’ın kocasının hayatını kurtardığını söyleyen bir twitter kullanıcısına bir tweet ile cevap verdi.

Twitter kullanıcısı Elissa Lombardo Cuma günü Tim Cook’a tweet atarak Apple Watch’un kocasının düzensiz kalp atışlarını yakaladığını söyledi. Lombardo, bu durum üzerine kocasının Acil’e gittiğini ve arterlerinde bir tıkanma tespit edildiğini aktardı.

Lombardo eşine iki stant takıldığını söyleyerek Cook’a teşekkür etti. Apple CEO’su ise Salı günü Lombardo’nun tweetine cevap vererek; eşinin sağlık durumunun iyi olduğuna sevindiğini ve bu hikayenin ilham verici olduğunu ifade etti.

Geçtiğimiz yıl iki yeni güncelleme yayına alan Apple, kullanıcıların düzensiz kalp ritmlerini algılamak ve bileklerinden kalp fonksiyonlarını ölçümleyen bir electrocardiogram çekmek için tasarlandı.

Bu teknolojinin geçmişine baktığımızda sağlık girişimi Cardiogram ve California San Francisco Üniversitesi’nin işbirliğini görüyoruz. İkili 2017 yılında anormal kalp atışlarını yüzde 97 doğruluk oranıyla algılayan ve yapay zeka algoritmasından güç alan giyilebilir bir teknoloji geliştirdi. Geçtiğimiz yıl düzenlenen ayrı bir araştırma sonucunda ise Cardiogram ve California San Francisco Üniversitesi Apple Watch’un da yüksek tansiyon ve uyku apnesi adıyla bilinen hipertansiyonu algılayabildiğini açıkladı.

Bu arada Apple Watch’ın hayat kurtarma hikayelerinin daha önce Apple etkinliklerinde gündeme geldiğini de hatırlatalım. Kalp hastalıkları dışında da sağlık uyarısında bulunan Apple Watch, geçtiğimiz yıl 32 yaşındaki bir kullanıcıyı sağlık yardımı alması için uyarmıştı. AppleWatch’u dinleyerek sağlık merkezine giden kullancının yırtılmış ülsere sahip olduğu anlaşılmıştı.

]]>
https://webrazzi.com/2019/01/17/apple-watch-hayat-kurtarmaya-devam-ediyor/feed/ 0
Teknoloji şirketleri CEO’larının güvenliğine ne kadar harcama yapıyor? https://webrazzi.com/2019/01/17/teknoloji-sirketleri-ceolarinin-guvenligine-ne-kadar-harcama-yapiyor/ https://webrazzi.com/2019/01/17/teknoloji-sirketleri-ceolarinin-guvenligine-ne-kadar-harcama-yapiyor/#respond Thu, 17 Jan 2019 10:35:45 +0000 https://webrazzi.com/?p=414539 Apple’ın bu ay ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu’na (SEC) yaptığı bir açıklama ile birlikte şirketin CEO’su Tim Cook’un güvenliği için ne kadar harcandığı ortaya çıktı. Apple, 2018 yılında CEO Tim Cook‘un kişisel güvenliği için toplamda 310 bin dolar harcadı.

Şaşırtıcı olan kısım ise Silikon Vadisi’nin diğer önemli şirketleri ile kıyaslandığında Apple’ın CEO’sunun güvenliği için ortalamanın çok daha altında bir para harcaması. Kıyaslamak gerekirse Oracle ve Amazon şirketlerinin CEO’ları olan Larry Ellison ve Jeff Bezos için 2018 yılda 1,2 milyon dolar harcadı.

Google’ın çatı şirketi olan Alphabet ise şirketin CEO’su Sundar Pichai‘nin kişisel güvenliği için 2018 yılında 600 bin dolar, Eric Schmidt için ise 300 bin dolar harcadı. 2018 yılına dair verilerini paylaşmayan Intel ise 2017 yılında şirketin CEO’su Brian Krzanich‘in kişisel güvenliği için 1,2 milyon dolar harcadı.

CEO’su için en çok harcama yapan şirket ise Facebook gibi görünüyor. Paylaşılan verilere göre Facebook CEO’su Mark Zuckerberg 2017 yılında şirkete 7,3 milyon dolara mal oldu. 2018 yılı için herhangi bir veri paylaşılmadı ama 7,3 milyon doların 10 milyon dolara çıktığı tahmin ediliyor.

Tim Cook için yapılan kişisel güvenlik harcamalarının 2015 yılına oranla yarı yarıya düştüğünü de belirtelim. Apple 2015 yılında Tim Cook’un kişisel güvenliği için 700 bin dolar harcamıştı. 2015 yılının arından güvenlik için harcanan bedel ciddi anlamda düşerek 2016 yılında 220, 2017 yılında ise 224 bin dolara geriledi.

]]>
https://webrazzi.com/2019/01/17/teknoloji-sirketleri-ceolarinin-guvenligine-ne-kadar-harcama-yapiyor/feed/ 0
Deloitte, Teknoloji Fast 50 Türkiye 2018’de en hızlı büyüyen teknoloji şirketlerini açıkladı https://webrazzi.com/2019/01/17/deloitte-teknoloji-fast-50-turkiye-2018de-en-hizli-buyuyen-teknoloji-sirketlerini-acikladi/ https://webrazzi.com/2019/01/17/deloitte-teknoloji-fast-50-turkiye-2018de-en-hizli-buyuyen-teknoloji-sirketlerini-acikladi/#respond Thu, 17 Jan 2019 09:29:05 +0000 https://webrazzi.com/?p=414548 2006 yılından bu yana düzenlenen Deloitte Teknoloji Fast 50 Türkiye 2018 Programı’nın sonuçları, dün, Kolektif House’ta gerçekleştirilen ödül töreninde açıklandı. Türkiye’de 13. yılını tamamlayan programın bu yılki birincisi, 2013 yılında kurulan ve son dört yılda yüzde 27 bin 519’luk büyüme kaydeden EMFA Yazılım Danışmanlık oldu. Teknofix yüzde 14 bin 575’lik büyüme ile ikinci olurken, iyzico da yüzde 7 bin 458 büyüme ile üçüncülüğe hak kazandı.

Deloitte Teknoloji Fast 50 Türkiye 2018’de Hype, Teknoloji Özel Ödülü’nün sahibi olurken, “Büyükler Ligi” olarak anılan ve 2017 mali yılı süresince gelirleri 50 milyon euro ve üzeri olan teknoloji şirketlerinin, son dört yıldaki büyüme hızlarına göre kendi aralarında değerlendirildiği “Big Stars” kategorisinin kazanaları ise Aselsan, Innova ve Logo Yazılım oldu. Innova’nın programın başladığı 2006 yılından bu yana Fast 50 listesine girebilme başarısı gösteren tek şirket olduğunu da belirtelim.

Deloitte Türkiye Ortağı ve TMT Endüstrisi Lideri Metin Aslantaş, yaptığı açılış konuşmasında teknolojinin bugün insanları getirdiği noktada sadece makinelerin, kullanılan araçların dijital olmasının yeterli olmadığını, kişilerin ihtiyaç duyduğu asıl şeyin zihinlerde yaşanacak bir dijital dönüşüm olduğunu söyledi. Aslantaş, sıralamaya giren şirketlerin de yaptıkları iş kadar, iş yapış biçimleri ve zihniyetleriyle Türkiye’de dijital ekosistemin gelişmesinde lider bir rol üstlendiklerini sözlerine ekledi.

Sıralamada ilk üçe giren EMFA Yazılım Danışmanlık, Teknofix ve iyzico’nun yanı sıra ilk 10’a giren teknoloji şirketlerini aşağıda bulabilirsiniz. Raporu merak edenler daha detaylı bir şekilde buradan inceleyebilirler.

]]>
https://webrazzi.com/2019/01/17/deloitte-teknoloji-fast-50-turkiye-2018de-en-hizli-buyuyen-teknoloji-sirketlerini-acikladi/feed/ 0
Medikal kayıtları dijital ortamda tutan girişim Ciitizen, 17 milyon dolar yatırım aldı https://webrazzi.com/2019/01/17/medikal-kayitlari-dijital-ortamda-tutan-girisim-ciitizen-17-milyon-dolar-yatirim-aldi/ https://webrazzi.com/2019/01/17/medikal-kayitlari-dijital-ortamda-tutan-girisim-ciitizen-17-milyon-dolar-yatirim-aldi/#respond Thu, 17 Jan 2019 08:30:44 +0000 https://webrazzi.com/?p=414540 2017 yılında kurulan ve kişilerin medikal kayıtlarını dijital ortamda tutmasını sağlayan San Francisco merkezli girişim Ciitizen, Andreessen Horowitz’in liderliği üstlendiği yatırım turunda 17 milyon dolarlık yatırım aldı. Yatırım turunda karşımıza çıkan diğer isimler ise Google Ventures’ın eski başkanı Bill Maris tarafından kurulan Section 32 ve Alphabet’in alt şirketlerinden biri olan Verily oldu.

Gliimpse adlı girişimin kurucuları tarafından hayata geçirilen Ciitizen, hastaların tedaviye ihtiyaç duydukları zaman istedikleri kişilere kayıtlı sağlık bilgilerini gönderebilmelerine, bu bilgileri saklamalarına ve paylaşmalarına yardımcı oluyor. ABD’de, 2009’da çıkan yasayla birlikte sağlık kayıtlarının sayısallaştırılıyor olması da yaklaşık on yıl sonra bile kaliteli bakım ve uygun tedavinin önündeki engel olarak kalmaya devam ediyor. Hastaneler bu işlemler için milyonlarca dolar harcamak zorunda kalıyor ve ABD sağlık sistemi de elektronik olarak kayıtların tutulması için ciddi paralar ödüyor.

Yukarıda bahsi geçen durum, yatırımcıların odağını Ciitizen gibi dijitalde sağlık kayıtlarının takibini yapmayı kolaylaştıran girişimlere yöneltmelerine neden oluyor. Bu kapsamda Andreessen Horowitz’in sürekli desteğinin girişimin ilerlemesine ciddi bir katkı sağladığını belirten Ciitizen’ın kurucusu ve CEO’su Anil Sethi, yeni yatırımın hastaların sağlık verileriyle ilişki kurma şeklini değiştirebilme yeteneklerini geliştireceğine inanıyor.

Ciitizen’ın bundan önce de 3 milyon dolarlık bir yatırım aldığını hatırlatalım. Girişimin aldığı bir önceki yatırımın liderliğini de Andreessen Horowitz üstlenmişti. Özellikle kanser hastalarının medikal kayıtlarının tutulmasına yardımcı olan girişimin hedefleri arasında, ilerleyen dönemde hasta kategorisini artırmak yer alıyor.

]]>
https://webrazzi.com/2019/01/17/medikal-kayitlari-dijital-ortamda-tutan-girisim-ciitizen-17-milyon-dolar-yatirim-aldi/feed/ 0
electrip’le elektrikli otomobillerde yeni bir dönem başlıyor! https://webrazzi.com/2019/01/17/electriple-elektrikli-otomobillerde-yeni-bir-donem-basliyor/ https://webrazzi.com/2019/01/17/electriple-elektrikli-otomobillerde-yeni-bir-donem-basliyor/#respond Thu, 17 Jan 2019 08:00:58 +0000 https://webrazzi.com/?p=414470 Türkiye’nin ilk saatlik elektrikli otomobil kiralama uygulaması electrip, Zorlu Enerji güvencesiyle Zorlu Center’da hizmete başladı.

Çevreci yolculuk deneyimi

Çevreci teknolojilerin gitgide önem kazandığı günümüzde birçok ülke tamamen elektrikli otomobil kullanımına geçmeyi planlıyor. Zorlu Enerji’nin böyle bir ortamda lanse ettiği electrip, ülkemizde elektrikli otomobillerin yaygınlaşması adına en büyük adımlardan birini atıyor. Öğrencilere, beyaz yakalılara ve meraklılarına saatlik kiralamayla elektrikli otomobilleri deneyimleme imkanı sunuyor. Kullanıcılar, şehir içi ulaşımlarını Renault ZOE veya BMW i3 otomobillerle çevreci, kolay ve yepyeni bir yolla gerçekleştirebiliyor.

Mesafe ya da yakıt ücreti yok

electrip kullanıcıları, mesafe ve yakıt ücretini düşünmüyor. Saatlik kiralama ücreti dışında ek bir kilometre ücreti ödemiyor. Otomobiller ZES Şarj İstasyonlarında ücretsiz ve hızlı bir şekilde şarj edilebiliyor.

electrip’i kullanmak oldukça basit

electrip’i kullanabilmek için, electrip mobil uygulamasını Google Play veya App Store’dan indirip kayıt olmak yetiyor. Kullanıcılar mobil uygulamayla istedikleri elektrikli otomobile, diledikleri saatte rezervasyon yaptırabiliyor, otomobillerini kilitleyip açabiliyor, rezervasyonlarını sonlandırarak ödeme yapabiliyor. Uygulamanın ödeme işlemleri Iyzico altyapısıyla, güvenli bir şekilde sağlanıyor.

Aralık ayında gerçekleştirilen lansmanla Levent 199 çalışanlarının kullanımına sunulan electrip, 17 Ocak itibarıyla Zorlu Center‘da herkese açık şekilde hizmet vermeye başladı. Üstelik Zorlu Center’a özel kampanyayla, Renault ZOE veya BMW i3’le electrip deneyimi yaşayan 34. kişiye, 1 günlük Tesla sürüş keyfi hediye ediliyor.

Uygulamanın yakın zamanda önce İstanbul içerisinde, daha sonra diğer şehirlerde yaygınlaştırılması planlanıyor. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

]]>
https://webrazzi.com/2019/01/17/electriple-elektrikli-otomobillerde-yeni-bir-donem-basliyor/feed/ 0
2018’in en iyileri ödülleri ile buluştu https://webrazzi.com/2019/01/16/2018in-en-iyileri-odulleri-ile-bulustu/ https://webrazzi.com/2019/01/16/2018in-en-iyileri-odulleri-ile-bulustu/#respond Wed, 16 Jan 2019 20:38:11 +0000 https://webrazzi.com/?p=414431 Geçtiğimiz Aralık ayında Webrazzi Ödülleri 2018‘in aday belirleme sürecine başlamıştık. 4 Ocak 2019 Pazar saat 17:00’da oylamanın sonlanması ile birlikte internet ve teknoloji dünyasında 2018 yılının en iyileri sizlerin oyları ile belli oldu. 32 kategoride toplamda 433 bin 491 oyun neticesinde 2018’in en iyileri Assembly‘de sahiplerini buldu.

Bugün gerçekleştirdiğimiz ödül töreninde öne çıkan detayları ve ödül alanları aşağıda bulabilirsiniz.

Webrazzi Ödül 2018’de Yılın Girişimi: Hadi

Webrazzi Ödül 2018’de Yılın İnternet Şirketi: Trendyol

Webrazzi Ödül 2018’de Yılın Fintech Girişimi: BKM EXPRESS

Webrazzi Ödül 2018’de Yılın IoT Girişimi: Akıllı Magnet

Webrazzi Ödül 2018’de Yılın SaaS Girişimi: Paraşüt

Webrazzi Ödül 2018’de Yılın Girişimcisi: Emre Ulusoy

Webrazzi Ödül 2018’de Yılın Yatırım Şirketi: 500 İstanbul

Webrazzi Ödül 2018’de Yılın Melek Yatırım Ağı: Galata Business Angels

 

Webrazzi Ödül 2018’de Yılın Melek Yatırımcısı: Ahu Serter

Webrazzi Ödül 2018’de Yılın Girişim Hızlandırıcısı: İTÜ Çekirdek

Webrazzi Ödül 2018’de Yılın E-Ticaret Sitesi: Hepsiburada

Webrazzi Ödül 2018’de Yılın Pazar Yeri: Hepsiburada

Webrazzi Ödül 2018’de Yılın İlan Sitesi: Sahibinden.com

Webrazzi Ödül 2018’de Yılın Teknolojiyi En İyi Kullanan Bankası: Türkiye İş Bankası

Webrazzi Ödül 2018’de Yılın Dijital Bankacılık Uygulaması: İşCep

Webrazzi Ödül 2018’de Yılın Mobil Uygulaması: Hadi

Webrazzi Ödül 2018’de Yılın Blockchain Girişimi: BtcTurk

Webrazzi Ödül 2018’de Yılın Oyun Girişimi: Peak Games

Webrazzi Ödül 2018’de Yılın Teknolojik Ürünü: Huawei Mate 20 Pro

Webrazzi Ödül 2018’de Yılın Haber Sitesi: Onedio

Webrazzi Ödül 2018’de Yılın Online Müzik Servisi: Spotify

Webrazzi Ödül 2018’de Yılın İş İlan Sitesi: Kariyer.net

Webrazzi Ödül 2018’de Yılın Online Bahis Sitesi: Bilyoner

Webrazzi Ödül 2018’de Yılın En İnovatif Otomotiv Markası: Mercedes-Benz

Webrazzi Ödül 2018’de Yılın En Dijital Markası: Turkcell

Webrazzi Ödül 2018’de Yılın Dijital Pazarlama Kampanyası: Koç Holding – Seni Sevmek Ne Güzel

Webrazzi Ödül 2018’de Yılın En Başarılı YouTube Kanalı: Onedio

Webrazzi Ödül 2018’de Yılın Instagram Fenomeni: Reynmen

Webrazzi Ödül 2018’de Yılın Video Sitesi: YouTube

Webrazzi Ödül 2018’de Yılın Online Dizisi: Hakan: Muhafız

]]>
https://webrazzi.com/2019/01/16/2018in-en-iyileri-odulleri-ile-bulustu/feed/ 0
DuckDuckGo, harita servisi için Apple ile iş birliğine gitti https://webrazzi.com/2019/01/16/duckduckgo-harita-servisi-icin-apple-ile-is-birligine-gitti/ https://webrazzi.com/2019/01/16/duckduckgo-harita-servisi-icin-apple-ile-is-birligine-gitti/#respond Wed, 16 Jan 2019 13:38:53 +0000 https://webrazzi.com/?p=414464 Gizliliğe önem veren bir arama motoru olan DuckDuckGo, yeni bir iş birliği ile karşımıza çıktı. Google‘ın en önemli rakiplerinden biri olan DuckDuckGo, platformundaki harita servisleri için Apple’ın harita servisi olan Apple Maps‘i kullanacağını açıkladı. Yapılan anlaşmaya göre DuckDuckGo’nun mobil ve masaüstü versiyonlarında lokal harita sonuçlarını Apple Maps sunacak.

DuckDuckGo arama motorunun adres ve yerel arama sonuçları için varsayılan sağlayıcı olacak olan Apple Maps, aratılan yerler ile ilgili ekstra bilgiler de sunacak. Konu ile ilgili bir açıklama da yapan DuckDuckGo, Apple Maps ile birlikte gelişmiş adres aramaları, ek görsel özellikler, gelişmiş uydu görüntüleri ve sürekli güncellenen haritalar gibi özelliklere sahip olacaklarını belirtti.

MapKit JS kullanılacak

Yapılan anlaşmanın finansal detaylarının paylaşılmadığını ve anlaşmanın tamamen gizli olduğunu da ekleyelim. Söz konusu iş birliği için Apple’ın WWDC 2018 konferansında tanıttığı ve henüz beta sürecinde olan MapKit JS teknolojisinin kullanılacağını da belirtelim.

Apple ile yapılan iş birliğinden önce DuckDuckGo’nun pek çok farklı servisi aynı anda kullandığını da ekleyelim. DuckDuckGo’nun harita servisi için kullandığı sağlayıcılar arasında OpenStreetMap, Bing, Here Maps ve Google gibi önemli servisler yer alıyor.

Farklı entegrasyonlar da kullanacak

Yenilenen harita deneyiminin tamamının Apple tarafından sağlanacağını da belirten DuckDuckGo, başarılı bir harita deneyimi sunmak için farklı entegrasyonlar da sağlayacak. Bu entegrasyonların başında ise Yelp geliyor. Herhangi bir kişisel bilgi saklamadıklarını ve paylaşmadıklarını belirten DuckDuckGo sözcüsü, Apple Maps’in de bu bilgileri saklamadığını belirtti.

]]>
https://webrazzi.com/2019/01/16/duckduckgo-harita-servisi-icin-apple-ile-is-birligine-gitti/feed/ 0