Webrazzi https://webrazzi.com Girişimcilik, teknoloji, sosyal medya Tue, 26 Mar 2019 13:10:04 +0000 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.1.1 “Nasıl yapılır?” videolarını Hikayeler ile birleştiren uygulama: Tick.Done. https://webrazzi.com/2019/03/26/nasil-yapilir-videolarini-hikayeler-ile-birlestiren-uygulama-tick-done/ https://webrazzi.com/2019/03/26/nasil-yapilir-videolarini-hikayeler-ile-birlestiren-uygulama-tick-done/#respond Tue, 26 Mar 2019 13:10:04 +0000 https://webrazzi.com/?p=420723 İnsanların yeni şeyler öğrenebilmesi için tasarlanan Tick.Done., Hikayeler formatında “Nasıl Yapılır?” içerikleri oluşturmanızı sağlıyor. Sosyal ağların daha faydalı içeriklere yer vermesi gerektiğini düşünen Tick.Done. uygulama içerisinde oluşturduğu toplulukla bilgi paylaşımına odaklanıyor.

Eğer ilk etapta platforma içerik yüklemek istemiyorsanız, Tick.Done. üzerinden birçok farklı içeriği tüketmeniz mümkün. Ana sayfa üzerinden Tick.Done.’daki kullanıcıların neler paylaştığını ve haftanın popüler videolarını kolayca görüntüleyebiliyorsunuz. Aynı şekilde en fazla görüntüleme alan videoları da bu alanda görmeniz mümkün.

Uygulamanın keşfet sayfasında ise maceradan spora, yemekten sağlığa ve hatta el işi projelerine kadar birçok farklı kategoride içeriklere ulaşabiliyorsunuz. Bu sayede ilgi alanlarınıza ya da ihtiyaçlarınıza göre içeriklere kolayca erişebildiğinizi söyleyelim.

İzlemek istediğiniz videoları seçmeden önce videonun kaç adımadan oluştuğunu ve ne kadar görüntüleme aldığını görebiliyorsunuz. Videolara bastıktan sonra ise içerik üreticisinin adını ve profil resmin görmeniz mümkün. Sağ alt köşedeki play tuşuna basarak Hikayeleri başlatabiliyor ve anlamadığınız yerlerde geri alabiliyorsunuz.

Bir süre sonra siz de ürettiğiniz içerikleri Tick.Done.’a yüklemeyi düşünebilirsiniz. Bu noktada kayıtlarınızı uygulama üzerinden kolayca gerçekleştirebileceğinizi belirtelim. Üstelik paylaşmadan önce kırpma, altyazı, ses ve çıkartma ekleme gibi tüm düzenlemeleri de Tick.Done. ile yapabilmeniz mümkün. İçeriklerinizi paylaştıktan sonra ise tarayıcı üzerinden görüntüleyebiliyorsunuz.

Eğer uygulamayı indirmekte tereddüt ederseniz, Tick.Done.’ın sitesi üzerinden üretilen içerikleri inceleyebilirsiniz. Tick.Done. ‘ın şimdilik sadece iOS uygulaması bulunuyor, ekip Android uygulaması üzerinde çalışmaya devam ettiklerini belirtiyor.

]]>
https://webrazzi.com/2019/03/26/nasil-yapilir-videolarini-hikayeler-ile-birlestiren-uygulama-tick-done/feed/ 0
Facebook, yerel seçim öncesinde “Politikacılar ve Devlet Kurumları” sayfasını Türkçeleştirdi https://webrazzi.com/2019/03/26/facebook-yerel-secim-oncesinde-politikacilar-ve-devlet-kurumlari-sayfasini-turkcelestirdi/ https://webrazzi.com/2019/03/26/facebook-yerel-secim-oncesinde-politikacilar-ve-devlet-kurumlari-sayfasini-turkcelestirdi/#respond Tue, 26 Mar 2019 12:20:43 +0000 https://webrazzi.com/?p=420696 Bir süredir seçimler odağında platformunda çalışmalar yapan Facebook bugün, “Politikacılar ve Devlet Kurumları” kaynak sayfasını Türkçe olarak kullanıma sunduğunu duyurdu.  “Politikacılar ve Devlet Kurumları”sayfası,  seçmenlerle etkileşimde bulunmak ve çevrimiçi topluluk kurmak için Facebook’un nasıl kullanılabileceğini aktarıyor. Sayfanın Türkçeleştirilmesiyle birlikte  Türkiye’deki politikacılar ve devlet kurumları için yardımcı bir kaynak olarak konumlanması hedefleniyor.

Sayfanın yerel seçimlerin gerçekleşeceği 31 Mart haftası yayına alındığını düşünürsek Facebook’un Türkiye 2019 yerel seçimlerini hedeflemediğini söyleyebiliriz. Yine de Facebook Türkiye Kamu Politikaları Müdürü Çağatay Pekyörür, Facebook’un 31 Mart günü Türkiye’deki insanları demokratik sürece dahil olmaları için teşvik etmek adına bir “Seçim Hatırlatması” göstereceğini belirtiyor.

Öte yandan politika ve seçim güvenliği alanında yaşadığı krizlerin ardından Facebook dünyanın dört bir yanındaki seçimleri korumak için çalışmalarına devam ediyor. Seçmenleri bilinçlendirmek ve onların devlet kurumlarında kendilerini temsil eden kişileri bulmalarına ve takip etmelerine yardımcı olmayı amaçlayan şirket, bunun yanı sıra seçilmiş temsilcilere, adaylara ve devlet kurumlarına da topluluklarıyla etkileşimde bulunmaları için gerek duydukları araçları sunuyor.

Politikacılar ve Devlet Kurumları” sayfası, seçilmiş temsilcilere, devlet kurumlarına, seçim kampanyası yürüten kuruluşlara ve politikaya yeni atılmış kişilere temel olarak Facebook’tan ve Facebook’un sunduğu araçlardan nasıl faydalanabileceğini gösteriyor.  Sayfanın devlet kurumları için sayfa güvenliği ve emniyetiyle ilgili bilgilendirmelerde bulunduğunu da belirtelim.

Sayfa üzerinden Facebook’un seçimler öncesi aldığı güvenlik önlemlerini de görmeniz mümkün.  Bunlar arasında şirketin sahte hesaplara karşı aldığı önlemler, reklamları daha şeffaf hale getirme, asılsız haberlerin yayılmasını engelleme, yabancı müdahaleleri sürekli olarak izleme ve seçmenleri bilinçlenmeleri konusunda teşvik etme gibi adımlar yer alıyor.

Facebook’un Türkiye’deki seçim bütünlüğünü korumaya yönelik yaptığı çalışmalardan bahseden Facebook Türkiye Kamu Politikaları Müdürü Çağatay Pekyörür, konuyla ilgili şöyle konuştu:

“Siyasi sayfalar için platformda gösterilecek sayfa güvenliği ve emniyetiyle ilgili bir hatırlatmanın yanı sıra, Facebook ayrıca 31 Mart günü Türkiye’deki insanları bu demokratik sürece dahil olmaları için teşvik etmek adına bir “Seçim Hatırlatması” gösterecek. Seçim günü Facebook’a giriş yapan kişiler, Haber Kaynaklarının en üstünde oy vermelerini hatırlatan bir mesaj görecek. İnsanlar ayrıca kime oy verdikleri bilgisini girmeden, Facebook arkadaşlarına seçimde oy kullandıklarını da duyurabilecek.”

]]>
https://webrazzi.com/2019/03/26/facebook-yerel-secim-oncesinde-politikacilar-ve-devlet-kurumlari-sayfasini-turkcelestirdi/feed/ 0
Yapay zeka destekli DPTH görselleri 3D fotoğraflara dönüştürmeyi hedefliyor https://webrazzi.com/2019/03/26/yapay-zeka-destekli-dpth-gorselleri-3d-fotograflara-donusturmeyi-hedefliyor/ https://webrazzi.com/2019/03/26/yapay-zeka-destekli-dpth-gorselleri-3d-fotograflara-donusturmeyi-hedefliyor/#respond Tue, 26 Mar 2019 11:30:17 +0000 https://webrazzi.com/?p=420605 Görselleri net alan derinliği ekleyen DPTH, sıradan fotoğrafları 3D fotoğraflara dönüştürmeyi hedefliyor. Yapay zeka destekli uygulama derinlik eklenmesi gereken yerleri tahmin ederek bu alanlara otomatik olarak net alan derinliği ekliyor. Birkaç adımda fotoğraflara net alan derinliği kazandıran DPTH’in kullanımı oldukça kolay.

İsterseniz bir DPTH’in kamerası üzerinden fotoğraf çekebilir ya da galerinizdeki fotoğrafları kolayca düzenleyebilirsiniz. Düzenlemek istediğiniz fotoğrafı DPTH’e eklediğinizde uygulama, fotoğrafı işleme tabi tuttuğunu belirterek işlemin 10 saniye ile 1 dakika arasında tamamlanabileceğini belirtiyor.

İşlem tamamlandıktan sonra size bildirim gönderen DPTH, net alan derinliği eklediği fotoğrafı size sunuyor.Bu ekranda Depth Map ve ayarlar seçenekleri üzerinden düzenlenen fotoğrafın detaylarını inceleyebiliyorsunuz. Depth Map size eklenen net alan derinliğini farklı bir görselleştirme ile sunarken, ayarlarda derinlik, mesafe ve blur gibi seçenek ler yer alıyor.

Ayarlar üzerinden fotoğrafın derinliğini, mesafesini ve blur oranını kolayca değiştirmeniz mümkün. Bu değişimi Depth map üzerinde yapabildiğiniz gibi doğrudan işlem görmüş görsel üzerinde de yapabiliyorsunuz. Bir sonraki adımda ise oluşturduğunuz görseli kolayca sosyal ağlarda paylaşabiliyor ya da direkt olarak telefonunuza kaydedebiliyorsunuz.

Bu arada paylaştığınız ve kaydettiğiniz görsellere DPTH logosu eklendiğini belirtelim. Eğer bu logoyu kaldırmak istiyorsanız 18,99 TL ödeyerek profesyonel pakete geçiş yapabilirsiniz. Bu pakete ilerleyen zamanlarda yüksek çözünürlüklü görsel indirme, depth map indirme ve 3D animasyon yapma gibi özellikler eklenecek. Bu tek seferlik ödemeyle ömür boyu bu özelliklerden faydalanabileceğinizi de ekleyelim.

Görünen o ki DPTH’in yapay zekası 3D animasyon alanında hala geliştirme aşamasında yine ekibin paylaştığı demo görüntüleri merak uyandırır nitelikte.

]]>
https://webrazzi.com/2019/03/26/yapay-zeka-destekli-dpth-gorselleri-3d-fotograflara-donusturmeyi-hedefliyor/feed/ 0
McDonald’s teknoloji şirketi Dynamic Yield’i satın aldı https://webrazzi.com/2019/03/26/mcdonalds-teknoloji-sirketi-dynamic-yieldi-satin-aldi/ https://webrazzi.com/2019/03/26/mcdonalds-teknoloji-sirketi-dynamic-yieldi-satin-aldi/#respond Tue, 26 Mar 2019 10:40:40 +0000 https://webrazzi.com/?p=420675 ABD”li hızlı tüketim restoranlar zinciri McDonald’s teknoloji şirketi Dynamic Yield‘i satın aldığını duyurdu. 2011’de kurulan Dynamic Yield, müşteri temas noktalarında yapay zeka destekli kişiselleştirilmiş deneyimler sunuyor.

Müşterilerine daha kişiselleştirilmiş deneyimler sunmak isteyen McDonald’s, günün saatine, hava durumunda, mevcut restoran trafiğine ve trend menü öğelerine göre dijital menü ekranlarını daha dinamik hale getirecek. Öte yandan ürünü alan müşteriye uygun çapraz satış önerilerinde bulunacak.

Aslında McDonald’s bu teknolojiyi 2018 yılından beri belirli restoranlarında deniyor. 2o19’da ABD ve sonrasında diğer ülkelere yayılacak servis deneyimi  ilk olarak araçla sipariş (Drive Thru) modelinde başlatılacak. Şirketin bu teknolojiyi sonrasında kiosklara ve mobil uygulamasına taşıması bekleniyor.

Bu arada şirketin, Dynamic Yield’i 300 milyon dolara satın aldığı konuşuluyor. Resmi kaynaklardan bir açıklama gelmese de sızan bilgi, şirketin son 20 yılda en büyük satın alma işlemini yaptığı anlamına gelebilir.

McDonalds’ın girişimi satın almasıyla birlikte gelecek yıllardaki stratejik planlarını öngörebiliyoruz. Şüphesiz şirket, yüksek hedefli dijital etkileşimleri ile yeni kişiselleştirilmiş kampanyalar başlatmanın yanı sıra, algoritmalar ve makine öğrenimi sayesinde de dinamik bir ürün ve içerik önerisine sahip olacak.

Dynamic Yield, en son Kasım 2018’de yatırım turunun D Serisi’nde Naver Corporation, Viola Growth liderliğinde toplam 38 milyon dolar kapital toplayarak, toplam yatırımını 83,3 milyon dolara çıkarmıştı.

]]>
https://webrazzi.com/2019/03/26/mcdonalds-teknoloji-sirketi-dynamic-yieldi-satin-aldi/feed/ 0
Sınır ötesi gelir yönetimine odaklanan fintech girişimi Airwallex, 1 milyar dolar değerlemeye ulaştı https://webrazzi.com/2019/03/26/sinir-otesi-gelir-yonetimine-odaklanan-fintech-girisimi-airwallex-1-milyar-dolar-degerlemeye-ulasti/ https://webrazzi.com/2019/03/26/sinir-otesi-gelir-yonetimine-odaklanan-fintech-girisimi-airwallex-1-milyar-dolar-degerlemeye-ulasti/#respond Tue, 26 Mar 2019 09:50:05 +0000 https://webrazzi.com/?p=420687 Avustralya merkezli bir fintech girişimi olan Airwallex, yatırım aldığını duyurdu. C serisi yatırım turunda 100 milyon dolar yatırım alan Airwallex, yatırım ile birlikte 1 milyar dolar değerlemeye ulaşarak “Unicorn” olmayı da başardı. 2015 yılında 4 arkadaş tarafından Melbourne’de kurulan Airwallex, firmaların sınır ötesi gelirlerini yönetmelerine ve işlerini finanse etmelerine olanak tanıyan bir hizmet sunuyor.

Airwallex sayesinde firmalar, yurt dışından ödeme yapan kullanıcıları için banka hesapları oluşturabiliyorlar. Firmaların yurt dışından elde ettikleri gelir ise Airwallex sistemi sayesinde kolayca firmanın kendi ülkesine gelebiliyor. Kısacası firmaların yurt dışında iş yapmasını oldukça kolaylaştıran bir sistem sunan Airwallex, 100 milyon dolarlık yatırımı DST Global liderliğinde aldı.

DST Global’ın daha önce yatırım yaptığı firmalar arasında Facebook, Twitter, Spotify ve Xiaomi gibi günümüzün önemli internet ve teknoloji firmaları olduğunu da ekleyelim. Yatırıma Sequoia China, Tencent, Hillhouse Capital, Gobi Partners, Horizons Ventures ve SquarePeg Capital’da katıldı.

200 milyon dolardan fazla yatırım aldı

Yaklaşık 9 ay önce 80 milyon dolar yatırım da alan Airwallex, yeni yatırım ile birlikte toplamda 200 milyon dolar yatırım almayı da başarmış oldu. Buradaki en önemli detay ise Airwallex’in kuruluşundan sadece 3 yıl geçmesine rağmen bir Unicorn’a dönüşmüş olması. Avustralya’dan çıkan ilk Unicorn’un Airwallex olmadığını da hatırlatalım. Atlassian ve Canva girişimleri de Avustralya’dan çıkarak Unicorn olmayı başaran girişimler.

]]>
https://webrazzi.com/2019/03/26/sinir-otesi-gelir-yonetimine-odaklanan-fintech-girisimi-airwallex-1-milyar-dolar-degerlemeye-ulasti/feed/ 0
Webrazzi Dijital 2019’un yeni konuşmacıları belli oldu https://webrazzi.com/2019/03/26/webrazzi-dijital-2019un-yeni-konusmacilari-belli-oldu-2/ https://webrazzi.com/2019/03/26/webrazzi-dijital-2019un-yeni-konusmacilari-belli-oldu-2/#respond Tue, 26 Mar 2019 09:00:28 +0000 https://webrazzi.com/?p=420584 Webrazzi’nin 2019’daki ikinci konferansı olan Webrazzi Dijital 2019, 17 Nisan Çarşamba günü, Raffles İstanbul’da gerçekleşecek. Webrazzi Dijital 2019‘un ilk ve ikinci tur konuşmacılarını geçtiğimiz haftalarda sizlerle paylaşmıştık. Yakın zamanda konferans programını da duyuracağımız konferansımızın yeni konuşmacıları da belli oldu.

Teknoloji ve hikaye anlatımından, içerik pazarlamasında yeni trendlere, mobil oyunların yükselişinde markaları bekleyen riskler ve fırsatlardan online TV’ye birçok konunun gündemimizde olacağı konferansımızın yeni konuşmacılarını da hemen sizlerle paylaşalım.

GoodAdLab’in kurucu ortağı Afşın Avcı, oyuncu Burak Yörük, 9:16’nın kurucu ortağı Cihan Ergür, oyuncu Gözde Mutluer, Millimetric.ai’ın kurucu ortaklarından Jack Ojalvo, GroupM’in direktörü Levent Kasapoğlu, MMA Türkiye MENA Bölge Direktörü Melis Ertem, L’Oreal’in Digital Manager of Consumer Products Division’ı Murat Çolakoğlu, YouTuber Reynmen, Wavemaker’ın Dijital ve Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sibel Ülkü, Webrazzi Dijital 2019’un yeni konuşmacıları oldu.

 

Gün boyu sürecek olan Webrazzi Dijital 2019‘a dijital sektörde yer alan ya da almak isteyen herkesi bekliyoruz. Konferansımıza katılım gösterip sahnedeki bilgi verici sunumları izleyebilir, kahve molalarında sektördeki isimlerle tanışıp iş ağınızı genişletebilirsiniz. Konferansımıza bilet almak için buraya tıklayabilirsiniz.

SPONSORLAR

Elmas Sponsor

Altın Sponsor

Gümüş Sponsor

Destekleyenler

 

Medya Sponsorları

   

Diğer yandan hemen aşağıda ‘Webrazzi konferanslarına katılmanın en kolay ve en uygun yolu‘ olarak tarif edebileceğimiz Webrazzi Pass hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Ayrıca 2019 konferans takvimimize de göz atabilirsiniz. Herhangi bir soru ya da görüşünüzü bizimle paylaşmak içinse etkinlik@webrazzi.com e-posta adresini kullanabilirsiniz.

Webrazzi Konferans Takvimi 2019

17 Nisan, Webrazzi Dijital 2019, Raffles Istanbul
23 Ekim, Webrazzi Summit 2019
11 Kasım, Webrazzi Developer 2019, Raffles Istanbul
11 Aralık, Webrazzi Fintech 2019, Raffles Istanbul

Webrazzi Pass, Webrazzi’nin 2019’daki tüm konferanslarına giriş hakkı sağlıyor!

Yıl içindeki tüm konferanslarımıza katılım hakkı sağlayan Webrazzi Pass, aynı zamanda büyük bir fiyat avantajı da sunuyor. Dilerseniz havale dilerseniz de online olarak kredi kartınızla ödeme yapabileceğiniz Webrazzi Pass’e 1 ya da 2 kişilik alımlar için 3.250 TL, 3 ve üzeri adetler içinse birim fiyatı 2.950 TL’den sahip olabilirsiniz.

17 Nisan Çarşamba günü görüşmek üzere!

]]>
https://webrazzi.com/2019/03/26/webrazzi-dijital-2019un-yeni-konusmacilari-belli-oldu-2/feed/ 0
Keiretsu Forum Türkiye, online reklam platformu Wordego’ya 50 bin dolar yatırım yaptı https://webrazzi.com/2019/03/26/keiretsu-forum-turkiye-online-reklam-platformu-wordegoya-50-bin-dolar-yatirim-yapti/ https://webrazzi.com/2019/03/26/keiretsu-forum-turkiye-online-reklam-platformu-wordegoya-50-bin-dolar-yatirim-yapti/#respond Tue, 26 Mar 2019 08:01:45 +0000 https://webrazzi.com/?p=420685 Keiretsu Forum Türkiye, online reklam platformu Wordego‘ya 50 bin dolar yatırım yaptı. Keiretsu Forum’un Türkiye ayağı Keiretsu Forum Türkiye tarafından yürütülen süreçlerin sonucunda, Wordego’nun yatırım öncesi değerlemesi 4,5 milyon dolara ulaştı.

İnternet reklamcılarına ve web yayıncılarına, tam kapsamlı bir “Programatik Reklam Platformu” olarak hizmet sunan Wordego, dijital reklam modelini ABD pazarı başta olmak üzere global ölçekteki pazarlara ulaştırmayı hedefliyor. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Keiretsu Forum Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Hulusi Berik, daha çok teknoloji ve inovasyon içeren girişimleri her zaman ön planda tuttuklarını vurguladı.

Wordego’ya yönelik yatırım öncesi değerleme ve yatırımın da Keiretsu Forum’un bu anlayışının örnekleri arasında yer aldığına dikkat çeken Hulusi Berik, girişimlere sundukları yatırımlarla onların global pazarlara açılmasına destek olmayı amaçladıklarını söyledi.

İstanbul Teknokent’te 2012 yılında kurulan online reklam platformu Wordego, dijital reklamların otomatik olarak alınıp satılmasını sağlayan komple teknoloji çözümleri üretiyor. 2 binden fazla reklam verene hizmet sunan Wordego, internet aracılığıyla reklam verenlerin yeni müşteriler bulmalarını, satış dönüşümlerini artırmalarını sağlıyor. Wordego’nun reklam teknolojisi, 5 binden fazla yayıncı web sitesinde gezen 50 milyondan fazla tekil internet kullanıcısını gerçek zamanlı hedefliyor ve onlara en çok ilgi duyacakları display ve kupon reklamların gösterimini yapıyor.

Gelirlerinin yüzde 80’inden fazlasını rakibi olan ABD’li global reklam teknolojisi şirketlerine yaptığı satışlardan elde eden Wordego, geliştirmekte olduğu “blockchain tabanlı dijital kupon teknolojisi” ile kendi reklam modelini ABD pazarı başta olmak üzere farklı pazarlarda hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Son olarak Keiretsu Forum’un, 2019 yılında da hem girişimlere hem de yatırımcılara yönelik yürüttüğü çalışmalarına devam edeceğini belirtelim.

]]>
https://webrazzi.com/2019/03/26/keiretsu-forum-turkiye-online-reklam-platformu-wordegoya-50-bin-dolar-yatirim-yapti/feed/ 0
Dünyanın bir numaralı kadın start-up’ı Türkiye’den çıkabilir https://webrazzi.com/2019/03/26/dunyanin-bir-numarali-kadin-start-upi-turkiyeden-cikabilir/ https://webrazzi.com/2019/03/26/dunyanin-bir-numarali-kadin-start-upi-turkiyeden-cikabilir/#respond Tue, 26 Mar 2019 07:18:09 +0000 https://webrazzi.com/?p=420679 Visa, start-up’lara yönelik “Visa Everywhere Initiative” yarışmasını bu yıl ilk kez dünya çapında sadece kadın start-up’lara özel gerçekleştiriyor. 2015 yılından bu yana ödeme sistemlerinde inovasyonu teşvik etmek amacıyla düzenlenen yarışma, bu yıl ‘Fintech’ ve ‘Sosyal Fayda amaçlı teknoloji çözümleri’ kategorilerinde gerçekleşiyor. Yarışmanın her bir kategorideki kazananı, 100 bin dolar büyük ödül ve aynı zamanda mentorluk desteği, Visa ürün ve programları ile ödeme sektöründeki uzmanlara erişim olanağı elde edecek.

Visa Güneydoğu Avrupa Genel Müdürü Berna Ülman, konuyla ilgili “Son beş yılda dünyada kendi işini kuran kadın sayısı 163 milyondan fazla. Araştırmalar gösteriyor ki kurucusu kadın olan start-up’ların yatırımlardan aldığı pay, erkek kuruculu start-up’ların aldıklarının çok altında. Oysa, kurucusu kadın olan girişimler, erkek kuruculu olanlara kıyasla iki katından daha fazla gelir sağlıyor. Visa Everywhere Inititative’in kadınlara yönelik bu yılki yarışmasını, hedeflerinin peşinden giden kadınlara destek vermesi bakımından son derece önemsiyorum. Teknoloji sektöründe görev yapan bir kadın yönetici olarak, Türk kadın girişimcilerinin iş fikirlerine inanıyorum. Dünyanın bir numaralı kadın girişimi neden Türkiye’den çıkmasın?” şeklinde konuştu.

14 Nisan tarihine kadar devam edecek başvurular arasından seçilen finalistler Mayıs ayında açıklanacak, ödül töreni ise 7 Haziran’da Paris’te Visa’nın sponsoru olduğu 2019 FIFA Kadınlar Dünya Kupası açılışı ile eş zamanlı olarak gerçekleşecek. Yarışmaya başvurular www.visa.com/everywhereinitiativeglobal linki üzerinden yapılıyor.

]]>
https://webrazzi.com/2019/03/26/dunyanin-bir-numarali-kadin-start-upi-turkiyeden-cikabilir/feed/ 0
Absurt Design projeleriniz için ücretsiz ve sıra dışı illüstrasyonlar sunuyor https://webrazzi.com/2019/03/26/absurt-design-projeleriniz-icin-ucretsiz-ve-sira-disi-illustrasyonlar-sunuyor/ https://webrazzi.com/2019/03/26/absurt-design-projeleriniz-icin-ucretsiz-ve-sira-disi-illustrasyonlar-sunuyor/#respond Tue, 26 Mar 2019 07:00:20 +0000 https://webrazzi.com/?p=420516 Barselona merkezli girişim absurd.design, web sitenize ekleyebilmeniz için ücretsiz, yaratıcı ve sürrealist illüstrasyonlar sunuyor. İllüstrasyonları dijital dünyada dikkat çekmenin bir yolu olarak gören ekip, bu yaratıcı illüstrasyonlarla kullanıcı deneyimini kişisel bir yolculuğa dönüştürebileceğinizi ifade ediyor.

Kullanıcıların dijital çağda daha insancıl bileşenlere ihtiyaç duyabileceğini öne süren absurd.design, çizimlerdeki kusurlu yapının beraberinde güzelliği de getirdiği düşünüyor. absurd.design’ın sunduğu siyah beyaz illüstrasyonlar, sıra dışı, çocuksu ve bambaşka bir hayal dünyasını yansıtıyor.

Eğer siz de web sitenizde alışılmışını dışında bir tasarım kullanmak istiyorsanız absurd.design’a bir şans verebilirsiniz. absurd.design’ın web sitesinde illüstrasyonları inceleyebilir, kullanım örneklerine göz atabilirsiniz. Bu arada illüstrasyonları kişisel ve ticari projelerinizde ücretsiz olarak kullanabileceğinizi de ekleyelim.

Designmodo‘nun kurucusu Andrian Valeanu  ve Designmodo’da çalışan grafik tasarımcı Diana Valeanu tarafından hazırlanan illüstrasyonlar, web sitesinde özgün bir tasarıma yer vermek isteyenlerin tercihi olabilir.

]]>
https://webrazzi.com/2019/03/26/absurt-design-projeleriniz-icin-ucretsiz-ve-sira-disi-illustrasyonlar-sunuyor/feed/ 0
Tasarımlarınızı kodlamadan test etmenize imkan sağlayan araç: Maze https://webrazzi.com/2019/03/26/tasarimlarinizi-kodlamadan-test-etmenize-imkan-saglayan-arac-maze/ https://webrazzi.com/2019/03/26/tasarimlarinizi-kodlamadan-test-etmenize-imkan-saglayan-arac-maze/#respond Tue, 26 Mar 2019 06:00:22 +0000 https://webrazzi.com/?p=420518 Kullanıcı deneyiminin ne kadar önemli olduğuna dair bir çok farklı makale okumuşunuzdur. Özellikle o satın al butonunun renginin değiştirilmesiyle kazanılan milyonlarca dolar yok mu? Her ne kadar şaka gibi gelse de kullanıcı deneyimi gerçekten tahmin ettiğimizden çok daha önemli bir konu.

Kullanıcı devleri her gün binlerce test yaparak geliştirme ve iyileştirmeler yaparken geliştirdiğiniz bir üründe kullanıcı testleri yapmamanız ilk adımda sizi çok daha gerilere götürecek, zaten düşük olan rekabet şansınızı daha da düşürecektir. Bu nedenle kullanıcı deneyimi, testler, raporlar ciddi bir önceliğiniz olmalı.

Kullanıcı testleri yapılırken genelde bir çok girişim ürünü tamamen çıktıktan başlamayı tercih ediyor ama düşündüğümüz zaman bu testleri bu kadar geç yapmak her zaman avantajlı olmayabiliyor. Hele ki kullanıcılar bir ürünü kullanmaya başladıktan sonra basit sorumlarla karşılaşırsa genelde ürünü terkettiği için bu testleri daha erken zamanlarda yapmak çok daha fazla fayda sağlayabiliyor. Kullanıcı kaybetmeyi önlemenin yanında bir de iş gücü kaybının da önüne geçiyor olması çok büyük bir etken.

Canlıda bir ürün üzerinde testler yapmak yerine henüz tasarım aşamasında testler yapmak ve bu testlerin sonuçlarına göre iyileştirmeler yapmak çok büyük avantaj sağlayacaktır. Tam da bu amaçla geliştirilen Maze, henüz prototip aşamasında olan ürünleriniz üzerinde testler yapmanızı sağlayan yapısıyla çok büyük kolaylıklar sağlayan bir araç.

Bir tasarımı kullanıcılarla buluşturmak için kurallar tanımayabildiğiniz, farklı senaryolarla davet ettiğiniz kullanıcıların davranışlarını ölçebildiğiniz ve tüm bunları oldukça detaylı ve anlaşılır raporlarla alabildiğiniz bu araç, freelance kullanıcılar için ücretsiz bir pakete sahip. Bu paket dışında ise 49$ ve 99$ olmak üzere iki farklı paketi bulunuyor. Ücretsiz paketi deneyerek geniş projeleriniz için diğer paketlere geçmeyi değerlendirebilirsiniz.

Kullanımı oldukça kolay olan Maze, gerçekten kendi sayfaları üzerinde kullanıcı deneyimini son derece iyi kullanmış. Kullandığınız zaman bu farkı siz de anlayacaksınız.

Genel olarak 3 aşamalı bir işlem sunan Maze, ilk aşamada sizlere ölçmek istediğiniz görevler tanımlamanızı sağlıyor. Örneğin bir sayfada kullanıcının e-posta adresini girmesini bunun karşılığında bir link indirmesini istiyorsanız bu senaryoya ait ekranları giriyor ve kuralı tanımlıyorsunuz. İkinci adımda Maze herkesin görebileceği bir test linki oluşturuyor ve testleri yapacak kişilere gönderdiğiniz bu link aracılığıyla verileri toplamaya başlıyorsunuz. Eğer tester bulamadıysanız bunun için de bir çözüm sunan Maze, platformunda 50.000’den fazla tester kullanıcıyla size hizmet verebiliyor (kullanıcı ve oturum başına 2.5$’dan başlayan fiyatlarla). Son aşamada ise adım adım hangi kullanıcının nasıl yollar izlediğini, başarı oranlarını ve sıcaklık testleri gibi sonuçları tek bir panelden detaylı olarak incelemenizi sağlıyor.

Şu anda tasarımlarınızı direkt entegre edebilmeniz için Sketch, Invision ve Marvel gibi popüler tasarım aracını destekleyen Maze, hem sağladığı fayda hem de kullanılabilirlik olarak son zamanlarda gördüğüm en başarılı proje. Henüz 1. yılını doldurmuş bir ürün olduğu halde Amazon, Airbnb, IBM gibi firmaların kullanmış olmasına şaşırmamak gerek.

]]>
https://webrazzi.com/2019/03/26/tasarimlarinizi-kodlamadan-test-etmenize-imkan-saglayan-arac-maze/feed/ 0
Grou.ps, kapanacak olan Google+ gruplarına yeniden hayat veriyor https://webrazzi.com/2019/03/25/grou-ps-kapanacak-olan-google-gruplarina-yeniden-hayat-veriyor/ https://webrazzi.com/2019/03/25/grou-ps-kapanacak-olan-google-gruplarina-yeniden-hayat-veriyor/#comments Mon, 25 Mar 2019 20:59:10 +0000 https://webrazzi.com/?p=420550 Google+’ın 2 Nisan’da kapanmasıyla birlikte Google’daki gruplar da hayatına veda etmek durumunda kalıyor. Ancak açık kaynaklı çevrimiçi topluluk platformu Grou.ps, 350 binden fazla çevrimiçi topluluğa yeni bir çıkış yolu sunuyor. Google+ kullanıcıları basit bir Migration script ile gruplarını Grou.ps üzerinde çalıştırabilecek. Script’i incelemek isteyenlerin Github üzerinden Migration script’e ulaşabileceklerini de belirtelim.

Google+’ın sunduğu dışarı aktarılabilen veriler ne yazık ki grup üyelerinin e-postalarını veya görselleri içermiyor. Şirket bunun yerine Google + ‘nın tamamen kapanmasıyla ortadan kalkacak olan gerçek Google+ sayfalarının linklerine yer veriyor.  Üstelik verilerin formatı da Google’ın daha önce belirttiği üzere ayrıştırması daha kolay olan JSON’a aktarılamıyor. Yalnızca HTML’de kullanılabilen veriler, başka bir platforma geçiş yapmak isteyenler için şartları zorlaştırıyor.

Grou.ps’un kurucusu ve CEO’su Emre Sokullu bu konuda şu ifadeleri kullanıyor:

“Bu durum, Big Tech’in kamuoyu düzenlemesi olmadan kamu yararı için işbirliği yapma isteksizliğinin bir kanıtı. Google+ ürün yöneticileriyle iletişim kurma konusundaki iyi niyetli çabalarımıza rağmen, sadece bürokrasiyle karşılaştık.”

“Bu önemli bir sorun, ancak sadece Google + ‘a özgü değil. Facebook’un verileri Dışa Aktarma fonksiyonları da aynı şekilde çalışır ve Facebook’u başka bir hizmet için bırakmak  isteyen herkes için temel olarak yararsızdır. Daha fazla ilerleyebilmek ve veri taşınabilirliğine uygulamak için GDPR gibi düzenlemelere ihtiyacımız var, böylece kullanıcılar çevrimiçi varlıklarını bir hizmetten diğerine taşıma özgürlüğüne sahip olabilir.”

Grou.ps v2 kendi sunucuları üzerinde açık kaynak yazılım sunarken bir SaaS çözümü olarak da konumlanıyor. Grou.ps’un açık kaynak platformunun iki farklı bileşenden oluştuğunu da belirtelim.

Grou.ps’un API backend’i Heroku gibi bulut servisler üzerinde çalışabilirken, frontend’i herhangi bir yerde ücretsiz ya da ucuz fiyatlara barındırılabilen statik HTML dosyaları üretiyor.

Kullanıcıların  ağlarını Grou.ps’un SaaS platformunda barındırmayı seçmesi de mümkün. Hem sunucu hem de frontend tarafında kullanım kolaylığı sunan Grou.ps SaaS, grup yöneticilerinin çevrimiçi topluluklarını sezgisel olarak yönetebilmeleri için bir kullanıcı arayüzü sunuyor.İki haftalık ücretsiz deneme sürümüne sahip olan bu servis, yöneticilere SaaS’tan kendi sunucularına kolayca geçme özgürlüğü tanıyor.

]]>
https://webrazzi.com/2019/03/25/grou-ps-kapanacak-olan-google-gruplarina-yeniden-hayat-veriyor/feed/ 1
Apple TV’nin yeni özellikleri ve TV Plus tanıtıldı https://webrazzi.com/2019/03/25/apple-tvnin-yeni-ozellikleri-ve-tv-plus-tanitildi/ https://webrazzi.com/2019/03/25/apple-tvnin-yeni-ozellikleri-ve-tv-plus-tanitildi/#respond Mon, 25 Mar 2019 20:03:54 +0000 https://webrazzi.com/?p=420631 Apple Özel Etkinliği‘nde Apple TV’nin yeni özellikleri  ve TV Plus tanıtıldı. Yenilenen Apple TV uygulaması ile kullanıcılar artık iPhone, iPad, Apple TV, Mac ve akıllı televizyonlar üzerinden Apple TV içeriklerin ulaşabilecek. Aile paylaşımı, reklamsız içerikler, çevrimiçi ve çevrimdışı izleme ve sadece istediğiniz kanallar için ödeme seçenekleriyle gelecek olan yeni Apple TV uygulamasıyla HBO, SHOWTIME ve Starz içeriklerine de erişilebiliyor.

Aynı şekilde uygulama üzerinden iTunes filmleri ve TV programlarının da satın alınabildiğini belirtelim. Kişiselleştirme özelliğine sahip olan Apple TV uygulaması, kullanıcıların ek bir uygulama, hesap veya parola kullanmadan Apple TV Kanallarını izleyebilmesini sağlıyor. Bu kanallar arasında HBO, Starz, SHOWTIME’ın yanı sıra  CBS All Access, Smithsonian Channel, EPIX, Tastemade ve Noggin de yer alıyor.

Şimdilik 10 ülkede kullanılan Apple TV’nin ilerileyen süreçte 100’den fazla ülkede yayına alınmasıyla birlikte yeni kanalları da ekosistemine dahil edeceğini belirtelim. 2019”un mayıs ayında yayına alıncak olan Apple TV’nin 150’nin üzerinde online yayın uygulamasından program ve film önerileri sunduğunu da ekleyelim. Üstelik bu uygulamalar arasında Amazon Prime ve Hulu da yer alıyor. Aynı şekilde Canal+, Charter Spectrum, DIRECTV NOW ve PlayStation Vue gibi ücretli TV hizmetleri de bulunuyor. Bu yıl eklenecekler arasında ise Optimum ve Altice’den Suddenlink bulunuyor.
Samsung, LG, Sony ve Vizio gibi akıllı TV’lere de gelecek olan Apple TV uygulaması, Roku ve firetv’de de aktif olarak hizmet verecek. Etkinlikte introyu geç ve kaldığın yerden devam özelliklerini vurgulayan Apple, kişiselleştirme özelliklerinin de altını çizdi.

Apple TV Plus

Apple’ın orijinal içeriklerini tanımlayan yeni platformu  Apple TV+ yönetmenler, oyuncular ve yapımcılar eşliğinde tanıtıldı. Sonbaharda yayına alınacak olan yeni Apple TV+, özel orijinal programlara, filmlere ve belgesellere ev sahipliği yapacak.

Etkinlikte Steven Spielberg, Apple’ın abonelik sistemiyle çalışan orijinal video servisi Apple TV+’da yayınlanacak olan “Amazing Stories” yapımının detaylarını paylaştı.

Jennifer Aniston, Reese Witherspoon ve Steve Carrel “The Morning Show” isimli dizinin kadın erkek ilişkileri, iş ilişkileri ve  habercilik odağıda geliştiğini aktardı. Jennifer Aniston bu yapımın  TV’ye geri dönmesini sağladığını ifade etti.

Jason Momoa ve Alfre Woodard ise içinde yer aldıkları yapımın bir kıyamet sonrasını ele aldığını aktarırken, Kumail Nanjiani  Little America isimli yapımın göçmenliği ve göçmenlerin problemlerinin  öne çıkardığını ifade etti.

J.J Abrams ise sahneye Sarah Bruless ile çıkarak sanatçıların yaşadığı zorlukları anlatan Little Voice isimli yapımın detaylarını paylaştı.

Son olarak sahneye çıkan Oprah, Apple TV+’da yer alacak iki yeni belgeselini duyurdu. Belgesellerden biri taciz ve iş yerindeki taciz vakalarını ele alırken, diğeri depresyon, yas, kaygı bozukluğu, bağımlılık gibi ruh sağlığıyla ilgili konuları öne çıkaracak.

Apple TV + reklamsız, talebe dayalı, online ve offline olarak hizmet vermeye başlayacak. Ancak fiyatı ve satışa çıkmasıyla ilgili detaylar sonbaharda açıklanacak.

Güncelleme: Apple’ın Türkiye sayfalarında güncelleme yapıldı. Apple TV+’ın detayları ilgili sayfada paylaşılmakla birlikte “Sonbahadarda Sizinle” şeklinde tarih verilmesi dikkat çekiyor.  Yani Türk kullanıcılar da dünya ile birlikte bu servisi Sonbaharda kullanmaya başlayabilecekler.

]]>
https://webrazzi.com/2019/03/25/apple-tvnin-yeni-ozellikleri-ve-tv-plus-tanitildi/feed/ 0
Apple’ın oyun odaklı abonelik hizmeti Apple Arcade tanıtıldı https://webrazzi.com/2019/03/25/applein-oyun-odakli-abonelik-hizmeti-apple-arcade-tanitildi/ https://webrazzi.com/2019/03/25/applein-oyun-odakli-abonelik-hizmeti-apple-arcade-tanitildi/#respond Mon, 25 Mar 2019 18:48:31 +0000 https://webrazzi.com/?p=420628 Apple sizler için canlı yayınladığımız özel etkinliğinde bugün beklenildiği üzere mobil oyun odaklı abonelik servisini tanıttı. Tim Cook, oyun oynamayı daha iyi noktaya getirmek istediklerini belirterek sahneyi AppStore’un Kıdemli Ürün Müdürü Ann Thai’ye bıraktı.

Sahnede beklenildiği üzere Apple’ın abonelik yöntemine dayanılan oyun servisi tanıtıldı. Apple Arcade adını alan servis üyelik modeliyle çalışacak. Üye olduktan sonra Apple Arcade bünyesindeki oyunları oynayabilmeniz mümkün olacak. Apple Arcade ile birlikte gelen bir diğer özellik ise artık oyunların cross-platform olması. Yani oyunlar sadece iOS değil, Mac ve tvOS üzerinden de oynanabilecek ve telefondan bıraktığınız oyuna Mac bilgisayarınızdan devam etmeniz mümkün olacak.

Apple Arcade bünyesinde ilk etapta 100’den fazla yapım olacak ve Apple her geçen gün yeni oyunlar eklemeye devam edecek. Apple ilk etapta Disney, Konami ve Lego gibi büyük oyun yapımcılarıyla çalışacak. Ancak Apple’ın bağımsız oyun yapımcılarını da unutmadığını söylememiz gerekiyor. Pek çok bağımsız oyun stüdyosunun hazırladığı oyun da Apple Arcade bünyesinde yer alacak. Apple, etkinlikte gösterdiği videolar ile birlikte hali hazırda bu bağımsız yapımları da ekrana yansıttı.

Apple Arcade oyunları gizlilik konusunda da önemli adımlar atmış. Thai’ye göre Apple Arcade oyunlarının oyun içindeki hareketlerinizi takip etmeyeceğini ve bunları bir kişisel veri olarak kullanmayacağını da baştan taahhüt etti. Ayrıca Family Sharing yani Aile Paylaşımı sayesinde sizin aldığınız oyunları aile paylaşımı ile aile üyelerinize de açmanız mümkün olacak.

Apple Arcade, 2019 yılının Sonbahar aylarında kullanılabilir olacak. Diğer tüm detaylar ve fiyatlandırmalar ise daha sonra yayınlanacak. Apple Arcade’in 150 farklı ülkede kullanılabilir olması bekleniyor.

]]>
https://webrazzi.com/2019/03/25/applein-oyun-odakli-abonelik-hizmeti-apple-arcade-tanitildi/feed/ 0
Apple ödeme servisini kredi kartı ile genişletiyor: Apple Card https://webrazzi.com/2019/03/25/appledan-odeme-servisini-kredi-karti-ile-genisletiyor-apple-card/ https://webrazzi.com/2019/03/25/appledan-odeme-servisini-kredi-karti-ile-genisletiyor-apple-card/#respond Mon, 25 Mar 2019 18:09:36 +0000 https://webrazzi.com/?p=420625 Tim Cook, Apple Özel Etkinliği‘nde Apple Pay’in bu yıl 10 milyar işlem hacmini geçeceğini belirterek konuşmasına başladı. Amerika Birleşik Devletleri’nin %70’inde Apple Pay kullanılabilirken bu oran Avustralya’da %99’a ulaşmış durumda. Henüz bir çok ülkede kullanılamayan Apple Pay bu yıl sonuna kadar 40’dan fazla ülkede daha kullanıma sunulacak.

Devrimsel bir ürün olan Apple Pay deneyimini geliştirmek istediklerini belirten Tim Cook, en yeni ürünleri olan Apple Card’ı duyurdu. Geçtiğimiz yılın söylentisi gerçekleşmiş oldu. Ürünün özelliklerini detaylı olarak paylaşması için sözü Apple Pay’den sorumlu başkan yardımcısı Jennifer Bailey aldı.

Tüm Apple ürünleri ile entegre çalışacak olan Apple Card için kartın beklemenize gerek olmadığını ve saniyeler içerisinde iPhone ile üyeliğinizi başlatmanızın yeterli olduğunu belirten Bailey “telefonunuzla her yerde dilediğiniz gibi kullanabileceksiniz. Bu da kartınızı unutma/kaybetme korkusunu ortadan kaldıracak” diyor.

Çok daha sağlıklı bir finansal hayatınızın olmasını hedefleyen Apple Card, iPhone üzerinden direkt mesajlar ile Apple Card’ınız üzerindeki herhangi bir değişikliği yapmanıza olanak sağlıyor. Apple’ın bu entegre çalışma modeli gerçekten harika kolaylıklar sağlıyor. Bankaların müşteri temsilcileriyle uğraşma derdinin olmaması bile başlı başına iyi bir özellik denebilir.

Tüm ödemelerinizi otomatik olarak kategorilere ayıran Apple Card, Apple Maps ile entegre bir şekilde çalışıyor. Harcama yaptığınız kategoriler ayrı renklerle kayıt edildiği için finansal hesaplarınızı veya incelemelerinizi kolaylıkla yapabileceksiniz.

Daily Cash özelliği sayesinde Apple Card ile para harcarken para kazanabileceksiniz. Harcadığınız nakit kadar her gün para kazanacağınız bu modelde kazandığınız şey puan değil gerçek para olduğu için yine dilediğini gibi harcayabileceksiniz. Modelin çalışma mantığı ise şöyle: Günlük standart harcamalarınızın yüzde 2’si kadar günlük nakit para kazanırken Apple ürünleri üzerinde harcadığınız paranın yüzde 3’ü kadar nakit parayı geri kazanabileceksiniz. Üstelik günlük kazanma limiti yok.

Diğer banka kartlarının aksine Apple Cash kesinlikle herhangi bir kullanım ücreti talep etmiyor lokal ve global kullanımlar da buna dahil. Zaten Daily Cash özelliği sayesinde işletim ücreti almanın yerine onu tercih ettiğiniz için size ödeme yapıyor.

Apple Cash aracı, Goldman Sachs ve Mastercard işbirliği ile geliştirilmiş. Apple Pay ile beraber çalışan bu yeni aracın önemli bir özelliği de gizlilik ve güvenlik. Güvenlik konusuna özellikle çok önem verdiklerini ileten Bailey, Apple Card ile Touch ID ve Face ID kullanacaklarını da belirtti. Bu sayede telefonunuza bir şey olsa bile kartınızın kullanılabilmesi oldukça zor olacak.

Apple kesinlikle nerede, ne aldığınızı ve ne kadar harcadığınızı kendi sunucularında tutmuyor ve Goldman Sachs ile beraber Apple kesinlikle bilgilerinizi üçüncü parti şirketlerle pazarlama amaçlı olarak paylaşmayacağını belirtiyor.

Apple Cash geçmeyen ülkelerde sorun yaşamamanız için Apple Cash sadece uygulama olarak değil aynı zamanda oldukça şık bir titanyum kart ile geliyor. Üzerinde herhangi bir kart numarası, cvv veya imza bulunmuyor. Bu nedenle oldukça güvenli görünüyor. Bu kartı kullanarak dünyanın herhangi bir yerinde yapacağınız alışverişlerde de %1 nakit kazanacaksınız.

Önümüzdeki yaz Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanıma sunulacak bu araç ne zaman bizim hayatımıza girer onu bilmiyoruz.

]]>
https://webrazzi.com/2019/03/25/appledan-odeme-servisini-kredi-karti-ile-genisletiyor-apple-card/feed/ 0
Apple, yeni News+ uygulamasını tanıttı https://webrazzi.com/2019/03/25/apple-yeni-news-uygulamasini-tanitti/ https://webrazzi.com/2019/03/25/apple-yeni-news-uygulamasini-tanitti/#respond Mon, 25 Mar 2019 17:57:35 +0000 https://webrazzi.com/?p=420626 Apple, Türkiye İş Bankası‘nın katkılarıyla sizlere aktardığımız Apple Özel Etkinliği‘nde yeni News+ uygulamasını tanıttı. News+ uygulaması ile The Newyorker, Time, Variety, Rolling Stones, Vanity Fair,  Happier, CQ, Wired ve National Geographic gibi okuyucuların gözdesi olan 3 binden fazla dergi kullanıcıların ilgisine sunuluyor.

Eğlence, moda, haberler ve politika, sağlık, yaşam tarzı ve seyahat gibi birçok farklı kategoride faaliyet gösteren dergilerin yer aldığı Apple News+ uygulamasında tüm dergilere tek bir noktadan erişilebiliyor.

Dergiler “Live Cover” özelliğiyle Live Photos benzeri kapaklara kavuşurken, Apple News uygulamasında gördüğümüz Top News sekmesi üzerinden tüm makaleler tek bir yerden görüntülenebiliyor. Aynı zamanda dergilerde Apple News+’a özel infografiklere de yer veriliyor.

Dergilerin tüm sayılarına erişebildiğiniz Apple News+’ta My Magazine sekmesiyle geçmişteki görüntülemelerinizin yanı sıra kişiselleştirilmiş önerilerle de karşılaşabiliyorsunuz. Dergiler ise News+’a özel tasarımlarını kullanıcılarla paylaşabiliyor. Cihazlara göre farklı tasarımlar sunabilen yayıncılar kullanıcılara yeni ve özel bir deneyim yaşatmış oluyor.

Basılı dergilerin yanı sıra The Cut ve Tech Crunch gibi dijital mecralara da yer veren News+ kullanıcıların bu yayınlara abone olmasını sağlıyor. Etkinlikte kişiselleştirmeyi önceliklendiren bu platformun kullanıcı gizliliğini ihlal etmediğine de değinildi. Etkinlikte “Sizin ne okuduğunuzu bilmiyoruz ve reklam verenlerin sizi takip etmesine müsaade etmiyoruz.” ifadesi vurgulandı.

3 binden fazla dergiye premium erişim sunan Apple News+, aylık 9.99 dolar’a ABD’li kullanıcıların ilgisine sunuluyor. Etkinlikte tüm bu dergilere abone olmanın maliyetinin 8 bin dolar olduğu da ifade edildi. Ek bir ücret almadan aylık 9.99 dolara aile paylaşımı özelliğinin de kullanılabildiği söylenirken, herkesin kendi cihazın bu içerikleri tüketebileceği de eklendi. İlk ay ücretsiz olan Apple News+, İngilizce ve Fransızca dillerinde Kanada’da yayına alıncak. The Star gazetesi dahil olmak üzere Kanada’nın yerli yayınlarına da yer verecek olan yayınlarına da Apple News+, 2019’un sonbaharında Avustralya ve Avrupa’da da yayına alınacak.

]]>
https://webrazzi.com/2019/03/25/apple-yeni-news-uygulamasini-tanitti/feed/ 0