Webrazzi https://webrazzi.com Girişimcilik, teknoloji, sosyal medya Mon, 17 Dec 2018 13:20:42 +0000 tr-TR hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.0.1 Fintechte kadın gücü: European Women Payments Network’ün ilk Türkiye buluşması gerçekleşti https://webrazzi.com/2018/12/17/fintechte-kadin-gucu-european-women-payments-networkun-ilk-turkiye-bulusmasi-gerceklesti/ https://webrazzi.com/2018/12/17/fintechte-kadin-gucu-european-women-payments-networkun-ilk-turkiye-bulusmasi-gerceklesti/#respond Mon, 17 Dec 2018 13:10:02 +0000 https://webrazzi.com/?p=412646 Cybertonica ile ING İnovasyon Merkezi sponsorluğunda ve ÖDED’in desteğiyle gerçekleşen European Women Payments Network’ün ilk Türkiye buluşması ödeme, fintech ve bankacılık alanlarındaki kadın profesyonelleri bir araya getirdi.

2015 yılında Martha Mghendi-Fisher tarafından Amsterdam’da kurulan ve finansal hizmetler sektöründe her alanda çeşitliliği ve katılımı artırmayı hedefleyen  bir destek ağı olan European Women Payments Network (EWPN), Türkiye’deki ilk buluşmasını 13 Aralık’ta gerçekleştirdi. Buluşmada Türkiye’de fintech sektörünün geleceği ve kadın yeteneklerin sektörün gelişimindeki rolü ve önemi konuşuldu. Etkinliğin açılış konuşmasını EWPN Türkiye Elçisi ve Cybertonica Pazar Geliştirme Yöneticisi Melike Belli yaptı. Belli, EWPN’i tanıttıktan ve organizasyonun hedeflerini anlattıktan sonra, Türkiye ve dünyadan finans ve teknoloji sektörlerine dair cinsiyet çeşitliliği ve katılım verilerini paylaştı.

Melike Belli’nin konuşmasından sonra gerçekleştirilen panel oturumuna oturumuna, ODTÜ İşletme Bölümü’nden Prof. Dr. Özlem Özdemir, Teknoloji Yatırımcısı ve Engin Group Consorcium Yönetim Kurulu Üyesi Hande Enes, manibux’ın Kurucusu Canan Akmanoğlu Bayrak, PytchVentures’ın Yönetici Ortağı Cemal Hamitoğulları ile ING Bank Hukuk Müşaviri ve Veri Koruma Görevlisi Sedef Kılavuz Balcı katıldı.

Katılımcılar, Türkiye’de fintech sektörünün geleceğini, fintech girişimlerinin sahip oldukları fırsatlar ve yaşadıkları zorlukları, girişimlerin müşterilere sunduğu hızlı ve kolay kullanılır çözümleri ele aldı. Ayrıca bankaların yenilikçi teknolojilere yaptıkları yatırımlar, üniversitelerin sektörün ihtiyacı olan donanımlı yetenekleri yetiştirmekteki yeri, Türkiye’de teknoloji yatırımlarının durumu, kadın yeteneklerin ve destek ağlarının sektörün gelişimine olan katkısı da ele alınan konular arasındaydı.

European Women Payments Network’ün Türkiye’deki ikinci buluşmasının bahar döneminde gerçekleştirileceğini de hatırlatalım.

]]>
https://webrazzi.com/2018/12/17/fintechte-kadin-gucu-european-women-payments-networkun-ilk-turkiye-bulusmasi-gerceklesti/feed/ 0
Turkcell, girişimciler için dijital destek programını başlattı https://webrazzi.com/2018/12/17/turkcell-girisimciler-icin-dijital-destek-programini-baslatti/ https://webrazzi.com/2018/12/17/turkcell-girisimciler-icin-dijital-destek-programini-baslatti/#respond Mon, 17 Dec 2018 12:50:31 +0000 https://webrazzi.com/?p=412654 Dijital ekosistemi destekleme seferberliği başlattığını duyuran Turkcell, yerli girişimcilerin verilerini Türkiye’de saklayabilmesi için Turkcell Türkiye’nin dört bir yanında bulunan veri merkezlerini girişimcilerin hizmetine sunacak. “Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalsın” mottosu ile hareket eden Turkcell, dijital destek paketi kapsamında Turkcell veri merkezlerine gelen yerli girişimcilere, altyapı harcamalarında kullanabilecekleri bütçe desteği ve yüksek hızda internet erişim hizmeti avantajı sağlayacak.

Dijital Destek Programı’na kabul edilecek olan girişimler Turkcell’in dijital servisleri olan BiP, Yaani, Paycell, Turkcell Akademi, e-şirket gibi birçok uygulamanın sunduğu fırsatlardan da yararlanabilecek. Servislerin yanı sıra girişimlere Turkcell’in nesnelerin interneti platformunda yazılım geliştirebilme imkanı sunulacağını da ekleyelim.

Turkcell’in Dijital Destek Programı ile ilgili açıklamalarda da bulunan Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, Türkiye’nin dijital ekonomide söz sahibi olabilmesi için girişimcilerin desteklenmesinin hayati bir önem taşıdığının altını çizdi. Yeni başlattıkları bu programla girişimcilerin en büyük ihtiyaçlarından yola çıkarak onlara, dijital altyapılarını ve internet erişimini sunduklarını ileten Terzioğlu, buradaki amaçlarının ülkemizin verisini ülkemizde koruma altına almak olduğunu da dile getirdi.

Turkcell Veri Merkezi bulut altyapı bütçesi ve 100 mbps hızında internet

Türkiye’de ürün ve uygulama geliştiren yerli teknoloji girişimcileri, başvuru kriterlerini sağladıkları ve Turkcell Hızlı Giriş uygulamasını entegre ettikleri takdirde, 100 bin TL’lik Turkcell Veri Merkezi bulut altyapı bütçesine sahip olacaklar. 100 bin TL’lik Turkcell Veri Merkezi bulut altyapı bütçesinin yanı sıra girişimcilere 100 mbps hızında internet erişimi  sağlanacağını da ekleyelim.

Başvurular Turkcell’in kitlesel fonlama platformu Arıkovanı üzerinden alınıp ön kriterlere göre değerlendirecek. Turkcell’in başlattığı dijital destek programı hakkında detaylı bilgi almak isteyen girişimciler buradan program ile ilgili detaylara ulaşabilirler.

]]>
https://webrazzi.com/2018/12/17/turkcell-girisimciler-icin-dijital-destek-programini-baslatti/feed/ 0
Instagram Influencerlar için Creator hesaplarını test ediyor https://webrazzi.com/2018/12/17/instagram-influencerlar-icin-creator-hesaplarini-test-ediyor/ https://webrazzi.com/2018/12/17/instagram-influencerlar-icin-creator-hesaplarini-test-ediyor/#respond Mon, 17 Dec 2018 12:30:43 +0000 https://webrazzi.com/?p=412610 Instagram’ın her geçen gün biraz daha büyüyen Influencer kitlesi, yakında kendilerine özel olarak üretilmiş Creator Hesaplar’ına kavuşabilir. Marka ve işletmeler için sunulan İşletme Hesapları’nın platformdaki içerik üreticilerinin ve ünlülerin tüm ihtiyaçlarını karşılayamadığını fark eden Instagram, Creator (İçerik Üreticisi) Hesapları’nı test ediyor.

Daha önce markaların içerik üreticileriyle çalışmasını kolaylaştırmak için  Markalı İçerikler  özelliğini yayınlayan Instagram, Üretici Hesapları’yla bu ilişkiyi pek çok farklı boyuta taşıyabilir.

Şu anda az sayıda kullanıcı tarafından test edilen bu yeni hesaplar, İçerik Üreticilerinin hesaplarını büyütmesi için ihtiyacı olan özelliklere sahip. Instagram akışındaki, Hikayelerdeki ve IGTV’deki takip etme ve bırakma istatistiklerine yer verilen Üretici Hesaplarında, içerik üreticilerine içeriklerinin performansıyla ilgili daha net sonuçlar sunuluyor.

İçerik Üreticileri Hesapları’nın istatistikler dışında Influencerların işini kolaylaştıracak özellikleri de mevcut. Influencelar bu yeni hesap ile birlikte Instagram Direct mesajlarını yönetmek için filtreler kullanabilecek. Mesajlar, okundu, okunmadı ve işaretlendi şeklinde kategorize edilebilecek. Aynı şekilde mesaj gönderme istekleri de zamana veya alakaya göre önceliklendirilebilecek. Aslına bakarsanız geniş kitlelere ulaşan ve sürekli mesaj alan Influencerlar için iletişim sürecinin düzenlenmesi oldukça yerinde bir geliştirme.

Bu arada İçerik Üreticisi hesaplarında profillerin isteğe bağlı etiketler kullanabileceğini de belirtelim. Bu etiketler sayesinde Influencerlar profillerinde hesapları için kategori tanımlayabilecek ve iletişim bilgilerine yer verebilecek.

Arama ve e-posta gönderimi gibi eylem çağrısı düğmelerinin dışında İçerik Üretici Hesapları’nın takipçilere farklı bir şey sunmadığını da ekleyelim.

Bir Instagram sözcüsünün Tüm bu geliştirmelere yönelik açıklaması ise şöyle:  İşletme Hesapları’nda bulunan araçların içerik üreticilerinin zaman içindeki büyümesini ve etkileşimini ölçmekte zorlandığını ve işletme araçlarının içerik üreticileri düşünülerek tasarlanmadığını belirten geri bildirimler aldık.

Görünen o ki Instagram, platformdaki etkileşimin ve markaların göz bebeği olan Influencerlar’ı düşünüldüğünden daha fazla önemsiyor. Geçtiğimiz aylarda alışveriş etiketlerini yayınlayan ve keşfet bölümüne bir alışveriş sekmesi ekleyen Instagram, alışveriş odağında yaptığı yeniliklerle kendini yavaş yavaş bir e-ticaret platformuna dönüştürmeye hazırlanıyor. Bu anlamda  Instagram’ın, bu alandaki en değerli tanıtım aracı olan Influencerlar’ı el üstünde tutması ve onlara kulak vermesi oldukça doğal. Gelecek günlerde Intagram’ın, platformundaki Influencerları daha fazla önceliklendirmesi de olası.

]]>
https://webrazzi.com/2018/12/17/instagram-influencerlar-icin-creator-hesaplarini-test-ediyor/feed/ 0
3D modeller, yüz tanıma teknolojisini aşmak için kullanılabilir https://webrazzi.com/2018/12/17/3d-modeller-yuz-tanima-teknolojisini-asmak-icin-kullanilabilir/ https://webrazzi.com/2018/12/17/3d-modeller-yuz-tanima-teknolojisini-asmak-icin-kullanilabilir/#respond Mon, 17 Dec 2018 11:40:12 +0000 https://webrazzi.com/?p=412611 3D baskı teknolojileri ile üretilen kafa ve yüzler, hackerlar ve polisler tarafından akıllı telefonunuza sızmak için kullanılabilir. Özellikle iPhone X modeli sayesinde tekrar hayatımıza giren ve günümüzde pek çok akıllı telefon modeli için kullanılan yüz tanıma teknolojileri, 3D kafa ve yüz modelleri sayesinde kolayca aşılabilir. Forbes konu ile ilgili bir haber yayınlayan Forbes, pek çok akıllı telefon modelini 3D kafa ve yüzler ile test etti.

Android modeller sınıfta kaldı

Yapılan testte LG G7 ThinQ, Samsung Galaxy S9, Samsung Note 8, OnePlus 6 ve iPhone X modellerinin kullanıldığını belirtelim. Yapılan testlerde tüm Android akıllı telefonlar başarısız bir sonuç alırken sadece iPhone X modeli testi başarılı bir şekilde geçti. Kısacası Android modellerin 3D kafalar ve yüzler ile aşılabilen yüz tanıma teknolojileri kullandıkları ortaya çıkmış oldu. Eğer yüz tanıma destekli bir Android akıllı telefon kullanıyorsanız güvenlik anlamında yüz tanımaya pek güvenmemenizi öneririz.

Tabii ki Android akıllı telefonların iPhone X modelinin aksine parmak izi teknolojisin hala kullandığını da hatırlatalım. Eğer yüz tanıma teknolojisini kullanmak istemiyorsanız hala en güvenli yöntem parmak izi teknolojisi gibi görünüyor. 3D kafa ve yüzler yaratmanın çok ucuz ve kolay olmadığını da hatırlatalım. Yurt dışında hizmet veren Prosthetics, Corneas ve Firearms gibi girişimler detaylı 3D modeller üretebiliyor.

Buradaki asıl problem ise 3D modellerin akıllı telefonunuzun yüz tanıma teknolojisini aşması için hacker ve polisler tarafından kullanılabilmesi. Kabul edilen yasa ve kanunlar bir polisin sizden akıllı telefon şifrenizi istemesini engelliyor fakat yüz tanıma ve parmak izi gibi teknolojilerden yararlanmasını engellemiyor. Kısacası 3D kafalar ve yüzler sayesinde izniniz olmadan akıllı telefonunuza giriş yapılabilir.

]]>
https://webrazzi.com/2018/12/17/3d-modeller-yuz-tanima-teknolojisini-asmak-icin-kullanilabilir/feed/ 0
İhtiyacınız olduğunu bile fark etmediğiniz 5 Instagram uygulaması https://webrazzi.com/2018/12/17/ihtiyaciniz-oldugunu-bile-farketmediginiz-5-instagram-uygulamasi/ https://webrazzi.com/2018/12/17/ihtiyaciniz-oldugunu-bile-farketmediginiz-5-instagram-uygulamasi/#respond Mon, 17 Dec 2018 11:00:41 +0000 https://webrazzi.com/?p=412606 Instagram‘ın popülaritesini artırmasıyla ve Facebook’un kaybettiği kullanıcılarının fotoğraf paylaşım platformunda aktif olarak faaliyet göstermeye başlamasıyla, basit filtreler de artık yetersiz gelmeye başladı. Bu yetersizlikten dolayı da Instagram kullanıcıları, paylaştıkları fotoğrafları, hikayeleri daha etkili hale getirmek için üçüncü taraf uygulamalara yöneliyorlar. Biz de hikayeler için şablonlar, ekstra çıkartmalar ve fotoğraf boyutlarını odağına alan 5 uygulamayı sizin için inceledik.

Uygulamaları paylaşmadan önce şunu da belirtmemiz gerekiyor; Instagram, sık sık API’sini değiştiriyor ve bu yüzden bahsi geçen üçüncü taraf uygulamalar belli bir zaman sonra eskisi gibi hizmet vermeyip bozulabiliyor. Bunun için yapılan değişikliklerin düzelmesini beklemek gerekiyor. Kısacası uygulamaları kullandığınızda bir noktadan sonra sıkıntı yaşıyorsanız, ya alternatif uygulamalara yönelmeniz ya da uygulamanın düzelmesini beklemeniz gerekiyor.

FilterGram

Sadece web üzerinden kullanabildiğiniz FilterGram, herhangi bir Instagram hesabınız olmadan platformda dolaşabilmeyi kolaylaştırıyor. Platformu kullanmak için bir FilterGram hesabı açmanız yeterli oluyor. Bundan sonra istediğiniz Instagram hesabını takibe alabiliyorsunuz. Ancak FilterGram üzerinden herhangi bir fotoğrafı beğenemiyor ve yorumları da okuyamıyorsunuz. Platform web tabanlı olduğunu için de konumunuzu takip etmiyor ve bu şekilde bir gizlilik sağlıyor. FilterGram’ın özellikle stalker’ları mutlu edeceğini söylemek mümkün.

GramBig

Sadece web üzerinden kullanabildiğiniz GramBig, Instagram’da paylaştığınız fotoğrafları tam boyutlu olarak görmenize olanak sağlıyor. GramBig’i kullanmak için herhangi bir üyelik gerekmiyor, platformu açıp kullanıcı adınızı yazdığınız anda son paylaştığınız 12 fotoğrafı tam boyutlu olarak bilgisayarınıza indirebiliyorsunuz. Eğer hesabınız gizliyse GramBig’de fotoğraflarınızı görmeniz de mümkün olmuyor.

GramBig’de ayrıca en çok görüntülenen profillere ulaşmak da mümkün oluyor. Böylelikle yeni popüler hesapları takip etmenizin önü açılıyor demek de mümkün.

Kapwing

Instagram, tek bir fotoğraf üzerinde kolajlar oluşturmanıza olanak sağlamıyor. Eğer hikayeniz ya da Instagram paylaşımınız için tek fotoğrafa birden fazla fotoğrafı sığdırıp bunu da yazılarla düzenlemek istiyorsanız ekstra uygulamaları kullanmak da kaçınılmaz oluyor. Kapwing’in Instagram Hikayesi Şablonları da bu uygulamalardan sadece biri. Öncelikle uygulamayı sadece web üzerinden kullanabildiğinizi belirtelim. Yani telefonunuzdaki bir fotoğrafı düzenlemek için o fotoğrafın bilgisayarınızda da bulunması gerekiyor. Daha sonra istediğiniz şablonu seçip fotoğraflarınızı da yükledikten sonra kolajınızı hazırlamış oluyorsunuz. İsterseniz hazırladığınız görsele metin de ekleyebiliyorsunuz. Daha sonra fotoğrafı bilgisayarınıza indirip paylaşıma hazır hale getirmiş oluyorsunuz.

Unfold

Instagram için hikaye düzenleme uygulaması olarak hizmet veren Unfold’u daha önce sizlere detaylı bir şekilde anlatmıştık. Yukarıda bahsettiğimiz Kapwing, hikaye düzenleme işini web üzerinden gerçekleştirirken Unfold bunu mobilde halletmenizi sağlıyor. Ancak Kapwing’de bulunan tüm şablonları ücretsiz olarak kullanabiliyorken Unfold’da yer alan bazı şablonlar ve düzenler için belirli bir ücret ödemeniz gerekiyor. Ayrıca Kapwing’de fotoğrafları kırpmak ve videoları düzenlemek mümkün, ancak Unfold’da böyle bir durum söz konusu değil. Unfold’a eklemek istediğiniz fotoğrafı ya da videoyu önceden düzenlediğinizden emin olmanız gerekiyor. Akabinde istediğiniz ücretsiz altyazıyı ekleyebiliyor, şablonunuzu kendi zevkinize göre düzenleyebiliyorsunuz.

Unfold’u iOS cihazlarınız için App Store‘dan, Android için Google Play Store‘dan ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

AnySticker

Instagram Hikayeler’in çıkartmalar özelliği, son zamanlarda birçok kullanıcı tarafından en çok sevilen özelliklerden biri haline geldi. Ancak Instagram, hikayeler için sadece kendi çıkartmalarını kullanmanıza olanak tanıyor. Mobil uygulama olan AnySticker ise kendi çıkartmalarınızı oluşturmanıza yardımcı oluyor. Böylelikle hikayeleriniz daha kişisel bir hale bürünüyor.

AnySticker’ı iOS cihazlarınız için App Store‘dan, Android cihazlarınız için Google Play Store‘dan ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

]]>
https://webrazzi.com/2018/12/17/ihtiyaciniz-oldugunu-bile-farketmediginiz-5-instagram-uygulamasi/feed/ 0
Sıkça Sorulan Sorular: Instagram fotoğraflarımı Google Arama sonuçlarından nasıl kaldırırım? https://webrazzi.com/2018/12/17/sikca-sorulan-sorular-instagram-fotograflarimi-google-arama-sonuclarindan-nasil-kaldiririm/ https://webrazzi.com/2018/12/17/sikca-sorulan-sorular-instagram-fotograflarimi-google-arama-sonuclarindan-nasil-kaldiririm/#respond Mon, 17 Dec 2018 10:49:44 +0000 https://webrazzi.com/?p=412636 Birçok kişi Instagram fotoğraflarının Google Arama sonuçlarında çıkmasından rahatsız olabiliyor. Bu nedenle Sıkça Sorulan Sorular’ın bu bölümünde Instagram görüntülerinizi Google aramalarından nasıl kaldırabileceğinizi aktaracağız. 

Öncelikle Instagram görüntülerinizin neden Google Arama sonuçlarında çıktığını anlatalım. Eğer Instagram Hesabınızda bir web görüntüleyici kullanarak oturum açtıysanız, bu işlem profilinize ve görüntülerinize erişim hakkı tanıdığı için, görüntüleriniz Google arama sonuçlarında görünebilir.

Bu durum Instagram’ın üçüncü parti siteleri verdiği API ile oluşturuluyor. Dolayısıyla bu durumun  doğrudan Instagram ile bağlantılı olmadığını söyleyelim. 

Eğer fotoğraflarınızın veya videolarınızın Google’da görünmesini istemiyorsanız, üçüncü şahıs internet sitesine erişimi iptal edebilir veya hesabınızı gizli olarak ayarlayabilirsiniz. 

Bu uygulamaların erişimini iptal etmek için masaüstü veya mobil tarayıcıdan İzinli Uygulamalar ayarına gitmeniz gerektiğini de belirtelim.  

Bu arada hesabınızı silseniz bile, bu sitelerin ve Google’ın görüntüleri yeniden indekslemesi ve kaldırması zaman alabilir.

Bu süreci hızlandırmak adına Google’da fotoğraflarınızı görüntüleyen uygulamayla iletişim kurmak isterseniz, Instgram API’sini kullanan popüler üçüncü şahıs hizmetlerinin destek sayfalarının bağlantılarını sizlere  aktarıyoruz:

Bu süreçte bir sayfayı veya siteyi Google arama sonuçlarından kaldırma konusunda daha fazla bilgi almak için Google’ın yardım merkezini de ziyaret edebilirsiniz. 

Bu konuda aklınıza takılan soruları ve yer vermemizi istediğiniz konuları yorumlara yazarak bize iletebilirsiniz.

]]>
https://webrazzi.com/2018/12/17/sikca-sorulan-sorular-instagram-fotograflarimi-google-arama-sonuclarindan-nasil-kaldiririm/feed/ 0
Vebitcoin 1 yaşında! İşlem komisyonlarını “0” sıfırladık! https://webrazzi.com/2018/12/17/vebitcoin-1-yasinda-islem-komisyonlarini-0-sifirladik/ https://webrazzi.com/2018/12/17/vebitcoin-1-yasinda-islem-komisyonlarini-0-sifirladik/#respond Mon, 17 Dec 2018 09:46:59 +0000 https://webrazzi.com/?p=412614 Yine böyle güzel bir kış ayında, küçük bir ofis içinde başlayan maceramıza, altyapısını tamamladığımız, çalıştığımız bir sektörde öncü olmak için kollarımızı sıvadık. Önceliğimiz her zaman müşteri memnuniyeti oldu, ekibimiz sürekli olarak çalışma yaparak, ürünümüzün, hayalimizin gelişmesinde öncü oldular. Ekip olarak fedakarlıklarımız başarımızın asıl anahtarı oldu. Kurulduğumuz günden bu zamana kadar aralıksız gelişen ve güven veren bir kurum olma yolunda ilerledik, ilerliyoruz. Geçmişe şöyle bir baktığımızda yaptığımız hatalar ve kazandığımız başarılar bizlere kat kat tecrübe olarak geri döndü. Kendimize amaç olarak belirlediğimiz kalite ve zirvenin birleştiği noktaya doğru bu birikimlerimizi de kullanarak artık daha emin adımlarla ilerlemekteyiz. Tabii ki bu faktörlerin dışında, aslında başarılarımızın mihenk taşı olan ve kurulmamızın asıl amacı olan sizler ise bu yolda bizleri yalnız bırakmadınız. Vebitcoin ailesi olarak siz değerli yatırımcılarımız ile birlikte bu ekosistemin bir parçası olmaktan her zaman gurur duyduk ve duymaya devam edeceğiz.

Geçen bir yıl boyunca sistemimizde yapılan güncellemeler ve yeniliklere biraz daha yakından bakmak istediğimizde ise gördüklerimiz bizlere ayrı bir gurur vermektedir. Blockchain dünyasında sadece bir borsa olarak kalmamak adına bu henüz yeni gelişen ekosistemde yerimizi almak için sürekli bir arayış içerisinde bulunduk, katıldığımız toplantılar, kendi alanımızda yaptığımız çalışmalar ile ekosistemi daha iyi anlamak adına ciddi yatırımlarımız oldu. Ülkemizde bu teknolojilerin kullanılmasında öncü olmak için gereken çalışmalara katıldık ve katılmaya devam edeceğiz.

Borsamızda kullanılan teknolojileri sürekli güncel tutmaya çalışarak yeniliklere ve dünya standartlarına uygun bir borsa olmak için elimizden geleni yaptığımızı sizlere göstermek istedik.

Son yapılan güncellemeler ile birlikte işlevselliğin artırılması hedeflenmiş olup, aldığımız dönüşler ile bu çalışmanın da başarıya ulaştığını içtenlikle söyleyebiliriz. Uzun zamandır mobil arayüzümüzün nasıl olması gerektiği hakkındaki düşünceler bir araya getirilerek, ortaya çıkardığımız ürün sayesinde verimliliği ve olması gereken hız faktörünü kombine ettik. Görsel gösterimlerin gücüne inandığımız için, özellikle grafik çalışmalarının önemini vurgulamak adına gösterimleri optimal olarak ayarlayarak, analizlerinizi kolaylaştırmanızı hedefledik. Tabi ki kazanç olduğu gibi kayıpların da olduğu bu dünyada, kayıplarınızın bizim kaybımız olduğu fikrinden yola çıkarak zarar durdurma özeliklerini bir seviye daha yukarı taşıyarak, yatırımlarınızın kontrolünün tamamen sizde olduğunu kabul ettirdik. Güvenlik sistemimiz ile monitör edilen tüm işlemler sayesinde yatırımlarınızın bizlerle birlikte güvende olduğunu bir kez daha kanıtladık. Dünya’nın önde gelen teknoloji firmaları ile yaptığımız anlaşmalar sayesinde bu süreci yönetmekten de gayet keyif aldık diyebiliriz. İşlem mesai aralığımızı haftanın her günü, günün yirmi dört saatine taşımamız ile birlikte gelişen kadromuz artık sizlerin tüm isteklerini rahatça karşılayabilmektedir.

İlerlediğimiz bu yolda yalnız olmadığımızın bilincini taşımaktayız. Eğer Vebitcoin bugün bu çalışmaları yapıp, ekosistemde öncü bir pozisyonda yer aldı ise bunun yine sizlerin sayesinde olduğunu biliyoruz.

Önümüzde henüz aşılmamış engeller, bilinmeyen sular olduğu kesin. Ancak bugün bunları geride bırakarak hem yaş günümüzün mutluluğunu sizlerle paylaşmak hem de yeni gelen yılın umudunu hissetmek amacı ile siz değerli yatırımcılarımıza küçük de olsa bir etkinliği duyurmanın sevincini yaşıyoruz.

– Yeni yılın neşesi ve huzurunu beraber yaşamak amacı ve ilk başarı yılımızı doldurmanın gururu ile 2 Ocak 2019 tarihine kadar vebitcoin.com üzerinde yapılan tüm marketlerimizdeki takas komisyonlarının kaldırılması kararını almış bulunmaktayız. Yeni yılda bizim en büyük kazancımız sizler oldunuz. Umarız ki daha nice maceralarda birlikte yürürüz.

Uyarı: Bu kampanya 18.12.2018 ile 02.01.2019 arasında market işlemlerine açık tüm ürünlerde geçerlidir. Tüm marketlerde yapılan işlem komisyonları 0,000001 Faturalandırma bedeli gerçekleştirilecektir. Kampanyanın Tüm hakları ve gerekli gördüğü takdirde iptal edilmesi Vebitcoin Teknoloji Danışmanlık ve Dış. Tic. A.Ş. yetkilidir.

]]>
https://webrazzi.com/2018/12/17/vebitcoin-1-yasinda-islem-komisyonlarini-0-sifirladik/feed/ 0
Altın yatırımları için mobil uygulama Goldex 1,25 milyon dolar yatırım aldı https://webrazzi.com/2018/12/17/altin-yatirimlari-icin-mobil-uygulama-goldex-125-milyon-dolar-yatirim-aldi/ https://webrazzi.com/2018/12/17/altin-yatirimlari-icin-mobil-uygulama-goldex-125-milyon-dolar-yatirim-aldi/#respond Mon, 17 Dec 2018 09:40:01 +0000 https://webrazzi.com/?p=412582 Dünya genelinde altın piyasaları her zaman tercih edilen bir yatırım aracı. Ülkemizde de özellikle fiziksel altın yatırımları bugün halen çokça tercih edilen yatırım enstrümanları arasında yer alıyor. Londra merkezli fintech girişimi Goldex, altın yatırımları için “etik fiyatlandırma” politikası ile yola çıkmış durumda. Bu yılın Temmuz ayında kurulan girişim, perakende altın ticaretinin önündeki engelleri kaldırmak ve altın yatırımı konusunda şüpheli uygulamaları yok etmek istiyor.

Eski bankacılar Sylvia Carrasco ve Fernando Ripolles tarafından kurulan Goldex, kullanıcılara tarafsız ve şeffaf bir altın yatırımı süreci sunuyor. Goldex Londra, Zürih, New York, Toronto ve Singapur olmak üzere farklı uluslararası pazarlardaki altın fiyatlarına göre yatırım yapabilme imkanını da kullanıcılara sunuyor. Böylece kullanıcılar peer-to-peer olarak altın alış ve satış işlemlerini gerçekleştiriyor, araya girecek olası komisyon ve ek masrafları da kullanıcı lehine değiştirmiş oluyor. Goldex de kendi alış ve satış komisyon oranlarını şeffaf bir şekilde belirtiyor. Goldex’te minimum yatırım tutarı olmaması da her kullanıcının uygulamaya girip istediği miktarda altın almasına yardımcı oluyor.

Goldex, Seri A yatırımı öncesinde bir grup melek yatırımcı ve kurumsal yatırımcıdan 1.25 milyon dolar yatırım almış. Bu yatırımın, Seri A yatırımı öncesi bir ön hazırlık yatırımı olduğunu söylememiz mümkün. Bununla birlikte Goldex, Mastercard ile anlaşarak belirli pazarlarda yaşayan kullanıcılarına istekleri üzerine bu kartı gönderiyor. Bir debit kart görevi gören kartın yıllık kart ücreti de yok. Hesabınızdaki parayı ve altını bu kart aracılığıyla harcamanız da mümkün hale getirilmiş. Böylece her ne kadar fiziksel bir altınınız elinizde olmasa da, yatırımlarınız kart sayesinde istediğiniz an ulaşabileceğiniz şekilde bekliyor.

Goldex’in bu alanda rakipleri de var. Örneğin Glint isimli rakibi fiziksel olarak da altını elinde tutuyor ve altının fiyatını kendisi belirliyor. Böylece bu tarz firmalar kendi altın fiyatlarını belirleyip kendi altınlarını satarken, Goldex ise hiçbir şekilde altın stoğu tutmuyor. Sadece altın alışverişini gerçekleştiren bir aracı niteliği taşıyor. Bu da yatırım yapacak kullanıcıları kendisine çekmeye çalışacağı bir araç oluyor. Goldex, altını bir kriptoparaya benzeterek decentralised yani merkezileştirilmemiş bir yapı olarak sunuyor.

]]>
https://webrazzi.com/2018/12/17/altin-yatirimlari-icin-mobil-uygulama-goldex-125-milyon-dolar-yatirim-aldi/feed/ 0
Kaykay efsanesi Tony Hawk mobil oyun dünyasına Skate Jam ile giriş yapıyor https://webrazzi.com/2018/12/17/kaykay-efsanesi-tony-hawk-mobil-oyun-dunyasina-skate-jam-ile-giris-yapiyor/ https://webrazzi.com/2018/12/17/kaykay-efsanesi-tony-hawk-mobil-oyun-dunyasina-skate-jam-ile-giris-yapiyor/#respond Mon, 17 Dec 2018 09:10:24 +0000 https://webrazzi.com/?p=412581 Kaykay konusunda dünyanın en önemli yeteneklerinden biri olan ve adını bilgisayar oyunlarından hatırlamamızın mümkün olduğu Tony Hawk, yeni bir mobil oyunla karşımıza çıktı. İlki 1999 yılında piyasaya sürülen Tony Hawk’s Pro Skater serisiyle uzun yıllardır süregelen seri ise sonlandı. Serinin beşinci oyunu Tony Hawk Pro Skater 5 ile biten oyun serisinin yenisi gelmeyecek ama Tony Hawk yola başka bir oyunla ve mobil platformlarda devam edecek.

Son olarak 2015 yılında piyasaya sürülen THPS 5 ile birlikte, Tony Hawk ile oyun yapımcısı Activision arasındaki anlaşma da sona ermiş. Yapımcısına ve Tony Hawk’a milyonlarca dolar kazandıran bu özel serinin böylece sonlandığı da kesinleşmiş oldu. Şu sıralar süren remake yani yeniden yapım oyunlar akımına THPS serisinin katılamayacağını öğrenmek pek çok oyuncu içim üzücü olmuştu.

Tony Hawk, mobil uygulama satın almaları yapan Maple Media adlı şirketle anlaşarak kendi oyununu bu sefer mobil oyun olarak piyasaya sundu. AppStore ve Google Play üzerinden indirilebilen mobil oyun, ücretsiz ancak oyun içi satın alma öğeleri ile gelir elde etmeye çalışacak.

Tony Hawk yeni oyunula ilgili yaptığı açıklamada Acvitision ile işbirliğinin sona ermesinin ardından birkaç yeni fırsat değerlendirdiğini, bazı VR seçenekleriyle de ilgili bilgi edindiğini belirtti. Bununla birlikte mobil oyun konusunda da daha sağlam adımlar atan Tony Hawk, Maple Media’nın kendisine geldiğini ve işbirliği teklif ettiklerini belirtti. Maple Media’nın getirdiği oyun motorunu denediğinde, ilk THPS oyununun motoruyla benzer duygulara kapıldığını aktaran Hawk, sonrasında Maple Media ile çalışmayı da kabul etmiş.

Skate Jam isimli oyun da böylece ortaya çıkmış ve Tony Hawk yeni bir seri üretmek yerine bu isim üzerine yoğunlaşmaya karar vermiş durumda. Kısacası bundan sonra tüm geliştirmeler Skate Jam oyunu üzerinden olacak. Skate Jam’in yayınlanan resmi oyun fragmanını hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.

]]>
https://webrazzi.com/2018/12/17/kaykay-efsanesi-tony-hawk-mobil-oyun-dunyasina-skate-jam-ile-giris-yapiyor/feed/ 0
Gimbal ve sinema ekipmanları üzerine odaklanan yerli girişim: Trexo İnovasyon https://webrazzi.com/2018/12/17/gimbal-ve-sinema-ekipmanlari-uzerine-odaklanan-yerli-girisim-trexo-inovasyon/ https://webrazzi.com/2018/12/17/gimbal-ve-sinema-ekipmanlari-uzerine-odaklanan-yerli-girisim-trexo-inovasyon/#respond Mon, 17 Dec 2018 08:30:04 +0000 https://webrazzi.com/?p=412592 Gimbal ve sinema ekipmanları üzerine çözümler üretmek için kurulan yerli bir girişim olan Trexo İnovasyon, stabil, akıcı ve hareketli kamera görüntüleri kaydetmenize imkan tanıyan Trexo Arc ürünü ile karşımıza çıktı. Serdar Kılıçbay, Serhat Kılıçbay ve Mahmut Kılıçbay tarafından 2015 yılının Ocak ayında kurulan Trexo İnovasyon, şu an için 5 kişilik bir ekip tarafından yönetiliyor.

Yaklaşık 3,5 yıl içinde geliştirilen Trexo Arc ürünü, temelde 3 eksenli bir gimbal. Kameranın üzerine bağlandıktan sonra hiçbir takma sökme veya ayar gerektirmeden çantasına girebilen ve tekrar ayar gerektirmeden çantadan çıkarılarak 20 saniye içinde çalışmaya hazır olan Trexo Arc’ın 3 eksende bulunan motorları hiçbir kısıtlama olmadan 360 derece dönebiliyor.

3 bin 400 mAh büyüklüğünde bir bataryaya sahip olan Trexo Arc, 10 saate kadar çekim, yüz takibi, 6 kg’ye kadar kamera taşıma ve timelapse video çekimi gibi özelliklere sahip. Trexo Arc’ın akıllı telefonlar için değil DSLR fotoğraf makineleri için geliştirildiğini de ekleyelim.

8 bin 849 TL fiyat etiketi ile satışa sunuldu

Özellikle yurt dışında DJIZhiyun ve Freefly Systems gibi rakiplere sahip olan Trexo İnovasyon, ilk ürünü olan Trexo Arc gimbalını ülkemizde satışa sundu. 8 bin 849 TL fiyat etiketine sahip olan Trexo Arc, yerli bir gimbal denemek isteyenler için oldukça başarılı bir alternatif gibi görünüyor.

Trexo İnovasyon’un gimbal aksesuarları ve diğer sinema ekipmanları üzerinde Ar-Ge çalışmalarına devam ettiğini de ekleyelim. Halihazırda daha küçük bir gimbal modeli ve hareket tekrarı sağlayabilen bir hareket kontrol sistemi üzerinde çalışan Trexo İnovasyon, gelecekte yeni ürünlerle karşımıza çıkacak.

Bugüne kadar herhangi bir yatırım almayan Trexo İnovasyon, TÜBİTAK’tan 86 bin TL Ar-Ge desteği aldı. Gelecekte dünya çapında tanınan ve tercih edilen bir sinema ekipmanı üreticisi olmayı hedefleyen Trexo İnovasyon, yarattığı ekosistem ile birlikte ülkemizdeki tasarımcıların, mühendislerin ve üreticilerin kolektif çalışması ile üretilen ürünleri ulaştırabildikleri kadar çok kişinin eline ulaştırmayı planlıyor.

]]>
https://webrazzi.com/2018/12/17/gimbal-ve-sinema-ekipmanlari-uzerine-odaklanan-yerli-girisim-trexo-inovasyon/feed/ 0
Hello Tomorrow Türkiye Finalleri’nin kazanan girişimleri belli oldu https://webrazzi.com/2018/12/17/hello-tomorrow-turkiye-finallerinin-kazanan-girisimleri-belli-oldu/ https://webrazzi.com/2018/12/17/hello-tomorrow-turkiye-finallerinin-kazanan-girisimleri-belli-oldu/#respond Mon, 17 Dec 2018 07:40:36 +0000 https://webrazzi.com/?p=412591 Geçtiğimiz haftalarda, Hello Tomorrow Türkiye Finalleri’nde “Enerji & Çevre”, “Sağlık & Biyoteknoloji”, “Endüstri & Yeni materyaller” ile “Veri & Yapay zeka” olmak üzere 4 ana daldaki finalist girişimcilerin bir araya geleceğini ve finale kalan girişimleri sizlerle paylaşmıştık.

60’tan fazla TTO, kuluçka ve hızlandırma merkezleri ile ekosistem partneri olan Hello Tomorrow’un bu yıl beşinci kez gerçekleştirilen Uluslararası Deep-tech (Bilim ve Teknoloji) Yarışması’nın Türkiye ayağı olan Hello Tomorrow Türkiye Finalleri, 11 Aralık’ta Zorlu PSM’deydi.

Etkinlikte, 4 farklı kategoriden, daha önce sizlere tanıttığımız 12 girişim de Hello Tomorrow Türkiye Finalleri’nde sahne aldı. “Enerji ve Çevre” kategorisinde NanoMatTR, “Sağlık ve Biyoteknoloji” kategorisinde Interact Medical Technologies, “Endüstri ve Yeni Materyaller” kategorisinde B-PREG ve “Veri ve Yapay Zeka” kategorisinde ise TAZI.AI (TAZI Bilişim) birinci oldu. Ödül alan girişimler 14 ve 15 Mart 2019 tarihlerinde, Paris’te gerçekleşecek olan yatırım gününe ve global zirveye katılarak 200‘den fazla uluslararası yatırımcı ile buluşacak.

Dilerseniz ödül kazanan girişimlere bir kere daha göz atalım:

ENERJİ & ÇEVRE: NanoMaTR

Yusuf Ziya Menceloğlu

Sabancı Üniversitesi öğretim üyeleri ve Inovent A.Ş. ortaklığında kurulmuş bir şirket olan NanoMaTR, Malzeme Bilimi ve Mühendisliği alanında orta ölçekli üretim faaliyetinde bulunan bir Ar-Ge ve danışmanlık şirketidir. Malzeme üretimi yüksek teknoloji katkı maddeleri ve fonksiyonel yüzey kaplamaları üzerinde yoğunlaşmıştır. Şu anda NanoMaTR bünyesinde üretilmekte olan malzemeler ise şunlar: Boyutları nanodan moleküler ölçeğe uzanan, plastik ve kompozit malzemelere yanma geciktiriciliği, UV toleransı, biyobozunurluk, mekanik mukavemet, ısıl kararlılık gibi özellikler katmakta ya da var olan özellikleri iyileştirmede kullanılan katkı maddeleri, tekstil uygulamaları için antibakteriyel ve antifungal kaplama malzemesi, tekstil, seramik ve polimer yüzeylere su tutmama özelliği kazandıran teknoloji.

VERİ & YAPAY ZEKA: TAZI.AI

Zehra Cataltepe ve Tanju Cataltepe

Tazi.ai, veriden ve insandan devamlı öğrenen Automated Machine Learning ürünü geliştiriyor.

SAĞLIK & BİYOTEKNOLOJİ: Interact Medikal Teknolojileri A.Ş.

Doç. Dr. Volkan Patoğlu, Doç. Dr. Esra Erdem, Salih Derici

Fizik tedavi egzersizlerini robotik dış iskelet sistemleri ile uygulayarak tedavilerin yoğunluğunu, erişilebilirliğini ve etkinliğini arttırmayı hedefliyor. Hastanın iyileşme sürecinde sürekli veri toplayıp yapay zeka ile kanıta-dayalı ve kişiselleştirilmiş tedaviler sunuyor. Yani kısıtlı hareket kabiliyeti olan kişilerin hayat kalitesini iyileştirmek için robotik ve yapay zeka teknolojilerini bütünleştiren tıbbi cihazlar tasarlıyor ve geliştiriyor.

ENDÜSTRİ & YENİ MATERYALLER: B-PREG

Burcu Karaca Uğural

B – PREG, ulaştırma sektöründe karbon emisyonunu azaltmak istiyor. Araç iç panellerinin üretiminde mevcutta kullanılan malzemeleri B – PREG kompozitler ile değiştirerek, hem panelleri hafifletip aracın yakıt tasarrufunu artırarak hem de panel üretiminde enerji tüketimini azaltarak karbon ayak izini düşürmek üzere yola çıkan B – PREG, ürettiği kompozitlerle, ahşap lif katkılı kompozitlere kıyasla üç kat daha fazla mekanik performans, cam elyaf katkılı kompozitlerle benzer mekanik performansa ek olarak daha çevreci üretim ve geri dönüştürülebilirlik sunuyor. EPDM ses yalıtım malzemeleri ile kıyaslandığında iki kat fazla yalıtım ve ağırlık performansı sağlıyor.

]]>
https://webrazzi.com/2018/12/17/hello-tomorrow-turkiye-finallerinin-kazanan-girisimleri-belli-oldu/feed/ 0
Sevimli robot Vector, Amazon’un Alexa’sı ile entegre oldu https://webrazzi.com/2018/12/17/sevimli-robot-vector-amazonun-alexasi-ile-entegre-oldu/ https://webrazzi.com/2018/12/17/sevimli-robot-vector-amazonun-alexasi-ile-entegre-oldu/#respond Mon, 17 Dec 2018 06:00:19 +0000 https://webrazzi.com/?p=412572 Çalışanları arasında Pixar ve DreamWorks’te tecrübesi bulunan animasyoncuların bulunduğu Anki tarafından geliştirilen sevimli kişisel robot Vector, büyükler için bir oyuncak niteliği taşıyor. Ancak gelişmiş özellikleri ve sevimli görüntüsüyle öne çıktığı kadar yetenekleriyle de ön plana çıkıyor. Son olarak Anki ile Amazon arasındaki anlaşmayla birlikte, artık Vector sesli asistan Alexa‘yı da destekler hale gelecek.

17 Aralık 2018 tarihinde gelecek bir yazılım güncellemesiyle sevimli robota yüklenebilecek yeni sürüm, sesli asistan Alexa‘yı etkin kılacak. Vector böylece yapay zeka destekli kişiliğinin yanı sıra, Alexa’nın sesli asistan yeteneklerine de kavuşmuş olacak. Vector, “Hey Vector” ile uyandırıldığında bugüne kadar alışık olduğu arayüzüyle cevap verirken, “Alexa” kelimesini duyduğunda ise ekranda Alexa’nın mavi ikonu belirecek ve sesli asistan Alexa komut alacak. Bu da Vector’ın yeteneklerini çok büyük oranda artırıyor. Çünkü bu entegrasyonla birlikte Alexa’nın tüm özellikleri Vector aracılığıyla yönetilebilir hale geliyor.

Anki’nin CEO’su ve kurucu ortağı Boris Sofman, Amazon’un sesli asistan hizmeti Alexa’yı interaktif mobil robotlarına entegre etmekten dolayı yaşadıkları memnuniyeti aktardı. Vector’ın yaşayan bir karaktere sahip olduğunu ve tüketici robotiği platformunun gelecek yıllarda yeni özellikler eklenerek büyüyeceğini de açıkladı. 2010 yılında kurulan Anki’nin Vector’ı geliştirmeye devam etmesi olası gözüküyor.

Normalde satış fiyatı 250 dolar olan bu sevimli robotun yurtdışındaki tatil dönemi öncesinde bir indirime girdiğini ve 175 dolar fiyat etiketi ile satıldığını da belirtelim.

]]>
https://webrazzi.com/2018/12/17/sevimli-robot-vector-amazonun-alexasi-ile-entegre-oldu/feed/ 0
Vine ve HQ Trivia’nın kurucusu Colin Kroll ölü bulundu https://webrazzi.com/2018/12/16/vine-ve-hq-trivianin-kurucusu-colin-kroll-olu-bulundu/ https://webrazzi.com/2018/12/16/vine-ve-hq-trivianin-kurucusu-colin-kroll-olu-bulundu/#respond Sun, 16 Dec 2018 19:25:30 +0000 https://webrazzi.com/?p=412587 Vine kurucu ortaklarından olan, son olarak HQ Triva isimli gerçek para kazanmayı vadeden mobil oyunu kuran girişimci Colin Kroll, New York’taki apartman dairesinde ölü olarak bulundu. 35 yaşındaki girişimcinin aşırı dozda uyuşturucu kullanımından hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.

Polis kaynaklarına göre uyuşturucu maddeleriyle birlikte yatak odasında bulunduğu bildirilen Kroll’un durumunu kız arkadaşı fark ediyor. Kız arkadaşının ulaşamamasıyla fark edilen elim durum netincesinde Kroll’un oldukça genç yaşta hayatını kaybettiği belirleniyor.

Vine uygulamasının kurucu ortağı olan Colin Kroll’un 2014 yılında bu görevinden ayrıldığı belirtiliyor. Bu ayrılığın sebebinin ise kendisinin yönetim şekliyle ilgili getirilen şikayetler olduğu açıklandı. Bununla birlikte bu yılın başlarında kurdukları HQ Triva da başlangıçta iyi bir sükse yapmasına rağmen, sonrasında en çok indirilenler listesinde kendisine yer bulamamış ve arka sıralara düşmüştü.

]]>
https://webrazzi.com/2018/12/16/vine-ve-hq-trivianin-kurucusu-colin-kroll-olu-bulundu/feed/ 0
Facebook’un son hatası: Facebook’ta paylaşmadığınız fotoğraflarınız uygulamaların elinde olabilir https://webrazzi.com/2018/12/16/facebooka-yukleyip-paylasilmadiginiz-fotograflar-uygulamalarin-elinde-olabilir/ https://webrazzi.com/2018/12/16/facebooka-yukleyip-paylasilmadiginiz-fotograflar-uygulamalarin-elinde-olabilir/#respond Sun, 16 Dec 2018 09:49:22 +0000 https://webrazzi.com/?p=412578 Facebook, fotoğraf API’sindeki bir hatanın, uygulama geliştiricilere gereğinden fazla erişim verdiğini açıkladı. Bu kapsamda geliştiriciler, 5,6 milyon kullanıcının fotoğraflarına erişebildi.  

Hata, uygulama geliştiricilerinin kullanıcıların zaman tüneli fotoğraflarını çekmesine izin verdi. Aynı şekilde geliştiriciler Facebook Hikayeler ve Marketplace’deki fotoğrafları da alabildi. Ancak bunlardan en korkutucu olanı geliştiricilerin, kullanıcıların Facebook’a yüklediği ama hiç paylaşmadığı fotoğrafları çekebilmesiydi. 

Facebook bu hatanın 13 Eylül’den 25 Eylül’e kadar toplam 12 gün boyunca devam ettiğini belirtiyor. Yapılan açıklamaya göre Facebook 25 Eylül’de bu hatayı fark ederek Avrupa Birliği’nin gizlilik bekçisi Veri Koruma Komisyonu Ofisi’ne 22 Kasım’da durumu bildirdi. Veri Koruma Komisyonu Ofisi’nin bu gizlilik ihlali ile ilgili kanuni araştırmaları yapmaya başladığını da belirtelim.  

Facebook yaşanan bu gizlilik ihlali karşısında alıştığımız üzere kuru bir özür diledi. Bunun yanı sıra şirket,  uygulama geliştiricilerin bu hatadan etkilenip etkilenmediğini anlaması için gelecek hafta bir araç yayınlayacak. Böylece geliştiricilerin sahip olmaması gereken fotoğraflar yine geliştiriciler tarafından silinebilecek.

Şirketin bu hatadan etkilenmiş olabileceğini düşündüğü kişilere bildirim göndereceğini de belirtelim. Bu bildirimle birlikte kullanıcılar Yardım Merkezine yönlendirilerek bu hatanın etkilendiği uygulamaları kullanıp kullanmadığını görüntüleyebilecek. Facebook, eğer fotoğraflarınıza olması gerekenden daha fazla bir erişim sağlanmışsa bunu tespit etmek için uygulamalara giriş yapmanızı tavsiye ediyor. 

Facebook bu hatayı ne zaman keşfettiğine dair resmi bir açıklama yapmıyor ancak bir Facebook sözcüsü hatanın 25 Eylül’de keşfedildiğini ve aynı gün düzeltildiğini ifade ediyor. 

Söylenenlere göre, bu hatadan etkilenen uygulamaları ve insanları araştırmak, ayrıca bu hatadan etkilenen insanları uyarmak için bir bildirim tasarlamak ve onu tercüme etmek Facebook’un zamanını aldı. Bu hatanın 72 saat içinde giderilmesine dair bir gecikme yaşanırsa Facebook’un GDPR kapsamında 20 milyon pound veya yıllık gelirinin yüzde 4’üne tekabül eden bir ceza ödemesi gerektiğini hatırlatalım. Facebook ise GDPR yönetmeliğine göre bu hatanın raporlanabilir klasmanına girdiği anda IDPC’ye bildirildiğini belirtiyor.

Bu arada Facebook, Messenger üzerinden özel olarak paylaşılan fotoğrafların bu hatadan etkilenmediğini ifade ediyor. Aynı şekilde Facebook’a hiç yüklenmeyen bilgisayar ya da telefon hafızasındaki fotoğraflar da bu hatadan etkilenmedi. Fakat yukarıda da belirttiğimiz üzere ister bağlantı sorunu nedeniyle olsun, ister karar değişimi nedeniyle Facebook’a yüklenen ancak paylaşılmayan fotoğraflar, uygulama geliştiricilere gitti. 

Son zamanlarda yönetim kadrosunu kapsayan ciddi skandallarla mücadele eden Facebook, her geçen gün yeni veri ihlali sorunlarıyla da gündeme geliyor. Bu noktada Facebook’un kullanıcı büyümesindeki yavaşlık hiç de şaşırtıcı değil.

]]>
https://webrazzi.com/2018/12/16/facebooka-yukleyip-paylasilmadiginiz-fotograflar-uygulamalarin-elinde-olabilir/feed/ 0
Grab, Yamaha’dan 150 milyon dolar yatırım aldı https://webrazzi.com/2018/12/15/grab-yamahadan-150-milyon-dolar-yatirim-aldi/ https://webrazzi.com/2018/12/15/grab-yamahadan-150-milyon-dolar-yatirim-aldi/#respond Sat, 15 Dec 2018 16:38:21 +0000 https://webrazzi.com/?p=412573 Gün geçtikçe gelişen Güneydoğu Asya pazarında Uber’e karşı büyük başarı elde eden ve Uber’in operasyonlarını devralmayı başaran Grab yeni bir yatırım daha aldı. Toyoto’dan aldığı 1 milyar dolar, Hyundai ve Kia’dan aldığı 250 milyon dolar yatırımların ardından bu sefer de motosiklet üreticisi Yamaha‘dan 150 milyon dolarlık yatırım alan Grab, Seri H yatırımı için fon toplamaya devam ediyor.

Seri H yatırımını kapatmak için 3 milyar doları hedefleyen Grab’ın değerlemesinin milyarlarca doları bulduğunu tahmin etmek şimdiden mümkün. Bu turun en büyük pay sahibi Toyoto olacak gibi gözükürken, stratejik yatırım olarak fırsat gören dev markalar Grab için milyonlarca dolar fon ayırıyor. Araç çağırma uygulamalarını andığımızda akla her ne kadar otomobiller gelse de, Güneydoğu Asya pazarında taşıma için motosikletlerin kullanılması oldukça yaygın. Hal böyle olunca Grab uygulaması aracılığıyla çok ciddi bir motorsiklet çağırma işlemi de gerçekleştiriliyor bu pazarda. Bu da Grab için motorsikletleri önemli bir hale getiriyor.

Yamaha ayrıca geçtiğimiz hafta Hindistan’da faaliyet gösteren araç ve motosiklet kiralama girişimi Drivezy‘e yatırım gerçekleştirmişti. Yamaha Grab yatırımını her ne kadar stratejik bir yatırım olarak görse de, Grab’in motosiklet konusunda var olduğu Endonezya gibi pazarlarda daha fazla motorsiklet satma konusunda çalışacak. Bununla birlikte, Yamaha’nın sürücüler ve yolcular için daha güvenli bir seyahat deneyimi sağlama konusunda da çalışmalar yapacağı biliniyor. Grab’in motosiklet sürücüleri, ciddi eğitimlerden geçtikten sonra araç çağırma uygulaması üzerinden para kazanabilir hale geliyorlar ve bu eğitimlere oldukça önem verildiği biliniyor.

Grab ile stratejik bir işbirliği oluşturma noktasında şans gören Yamaha, Grab’e gerçekleştirdiği yatırımla şirkette pay sahibi olmayı hedefliyor. Çünkü hem otomobiller hem elektrikli otomobillerde olduğu kadar motorsikletler de araç çağırma uygulamaları için oldukça önemli. Hatta Yamaha’nın son olarak tanıttığı motor süren insansı robotu Motobot ile dikkatleri üzerine çektiğini de hatırlatalım. Belki kısa süre sonra Waymo örneğinde olduğu gibi, Grab aracılığıyla çağırdığımız motorsikletin üstünde bir robot görebilir ve robotun arkasına atlayabiliriz.

]]>
https://webrazzi.com/2018/12/15/grab-yamahadan-150-milyon-dolar-yatirim-aldi/feed/ 0