Google'a Göre Türkiye'nin En Popüler 100 Sitesi

Google'a Göre Türkiye'nin En Popüler 100 Sitesi

Google Ad PlannerGoogle DoubleClick AdPlanner, yeni yılın ilk ayı için yeni raporunu açıkladı.  Google sitelerinin yer almadığı sıralamanın Türkiye sıralamasında Facebook ilk sırada yer alıyor, grup alışveriş sitelerinde Şehir Fırsatı'da (Groupon) ilk 100'de.

Google'ın Türkiye'de arama motoru pazarının neredeyse %100'üne sahip olması nedeniyle önemli bir kaynak olan Ad Planner'da tekil ziyaretçi bakımından ilk 100 site listeleniyor. Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye'de de ilk sırayı alan Facebook'un aylık tekil ziyaretçi sayısı 16 milyon, erişim oranı ise %74.3. Dolayısıyla Google'a göre internet nüfusumuzu yaklaşık 22 milyon olarak hesaplıyoruz.

Bu konunun denklemini bir kenara bırakıp listedeki diğer isimlere göz atıyoruz. En popüler ilk 10'da 3 Microsoft adı var. Live.com 2., Msn.com 3., Microsoft.com 9. sırada. Live.com'a yönlendirilen Hotmail.com ise 100. sırada.

Google Ad Planner - Turkiye 100

Ad Planner'a göre en popüler Türk sitesi ise Mynet oluyor.  Listenin 4. sırasındaki Mynet'i ilk 10 da takip eden diğer Türk siteleri ise Blogcu.com (6), İzlesene.com (8) ve Sahibinden.com (10) olmuş.

E-ticaretin önemli isimleri GittiGidiyor 16. sırada yer alırken, Hepsiburada 29. sırada listede yer alıyor. Grup alışveriş siteleri arasında ilk 100'e giren tek isim Sehirfirsati.com oluyor. Groupon'un Türkiye ayağı olan servis 70. sırada. Özel alışveriş alanında ise Trendyol 65, Markafoni ise 93. sırada yer alıyor.

Google'ın internet kullanıcılarını neye göre saydığını bilemiyoruz ancak Mayıs 2010'da paylaştığımız rapora göre Facebook'un tekil ziyaretçi sayısı değişmemiş, erişim oranı ise %75.6. Yani internet kullanıcı sayımız 8 aydır neredeyse hiç değişmemiş. :)

Listenin tamamını şuradan ziyaret edebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.