Google'a Göre Türkiye'nin En Popüler 100 Sitesi
Genel

Google'a Göre Türkiye'nin En Popüler 100 Sitesi

Google Ad PlannerGoogle DoubleClick AdPlanner, yeni yılın ilk ayı için yeni raporunu açıkladı.  Google sitelerinin yer almadığı sıralamanın Türkiye sıralamasında Facebook ilk sırada yer alıyor, grup alışveriş sitelerinde Şehir Fırsatı'da (Groupon) ilk 100'de.

Google'ın Türkiye'de arama motoru pazarının neredeyse %100'üne sahip olması nedeniyle önemli bir kaynak olan Ad Planner'da tekil ziyaretçi bakımından ilk 100 site listeleniyor. Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye'de de ilk sırayı alan Facebook'un aylık tekil ziyaretçi sayısı 16 milyon, erişim oranı ise %74.3. Dolayısıyla Google'a göre internet nüfusumuzu yaklaşık 22 milyon olarak hesaplıyoruz.

Bu konunun denklemini bir kenara bırakıp listedeki diğer isimlere göz atıyoruz. En popüler ilk 10'da 3 Microsoft adı var. Live.com 2., Msn.com 3., Microsoft.com 9. sırada. Live.com'a yönlendirilen Hotmail.com ise 100. sırada.

Google Ad Planner - Turkiye 100

Ad Planner'a göre en popüler Türk sitesi ise Mynet oluyor.  Listenin 4. sırasındaki Mynet'i ilk 10 da takip eden diğer Türk siteleri ise Blogcu.com (6), İzlesene.com (8) ve Sahibinden.com (10) olmuş.

E-ticaretin önemli isimleri GittiGidiyor 16. sırada yer alırken, Hepsiburada 29. sırada listede yer alıyor. Grup alışveriş siteleri arasında ilk 100'e giren tek isim Sehirfirsati.com oluyor. Groupon'un Türkiye ayağı olan servis 70. sırada. Özel alışveriş alanında ise Trendyol 65, Markafoni ise 93. sırada yer alıyor.

Google'ın internet kullanıcılarını neye göre saydığını bilemiyoruz ancak Mayıs 2010'da paylaştığımız rapora göre Facebook'un tekil ziyaretçi sayısı değişmemiş, erişim oranı ise %75.6. Yani internet kullanıcı sayımız 8 aydır neredeyse hiç değişmemiş. :)

Listenin tamamını şuradan ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar (10)
 1. Said Murat Said Murat

  Tesekkurler paylasim ve haberiniz icin. Lakin Mynet'in listeye girmesine de sasirdim... Internete ilk basladigim yillarda kullandigim bir servis diyebilirim. Ama hala populer oldugunu dusunmuyordum acikcasi.. Ilginc..

 2. Niyazi Tanyıldız Niyazi Tanyıldız

  Tahminimce msn.com, IE'ın başlangıç sayfası varsayılan ayarlı olduğu ve milyonlarca kullanıcı bunu değiştirmediği (hatta değiştirmeyi bile bilmediği) için üçüncü sırada.

 3. Fikrimce bu listeden live.com, msn.com ve microsoft.com'un çıkarılması lazım. O kadar sayfa görüntülemenin insanların adres çubuğuna "live.com" yazarak gerçeklediğine hiç katılmıyorum. Çoğunlukla messenger açıldığında ekrana gelen live penceresi, ie'yi açınca, default olarak gelen ve birçok düşük seviye kullanıcının değiştirmeyi bilmediği tr.msn.com sayfası bu sayıları arttırıyor. En çok Hotmail kullanıldığını da hesaba katıp, Hotmail'den logout yaptığımızda karşımıza gelen tr.msn.com'u da çıkaralım unutmadan.

  1. Necip Çağlar Necip Çağlar

   Bir çok düşük seviye kullanıcı da Facebook'tan video izliyor, onları da bir zahmet hesaplayıp listeyi düzeltecek bilgiyi verir misiniz?

 4. Kıyas Kıyas

  68. sırada bir penis büyütücü sitesi var. ilginç :S

 5. Google sıralama yaparken bildiğim kadarıyla toolbarda veri toplamasına izin verenlerin bilgilerini kullanarak sıralamayı oluşturuyor ki gerçeğe çok yakın olduğunu düşünüyorum. Dileyen site zaten Analytics'i de Ad Planner'a açarak gerçek ziyaretçisini de gösterebiliyor.

 6. Benim anlamadığım; hani şu internet kafelerin hepsinde olan Handy programı niye listede yok?

 7. Ali Dursun Ali Dursun

  ilginç olan şu ki youtube nasıl bu sıralamada ilk 10'da değil youtube bence ilk 10'a kesinlikle girmeliydi

 8. şimdi youtube neden sıralamada yok anlamadım

 9. Uçak Bileti Uçak Bileti

  You Tube çünkü Google amcanın... Sıralamaya almaması bu nedenle.