Facebook Yeni Beğen Düğmesi ile Kendini mi Baltalıyor?
Yenilikler

Facebook Yeni Beğen Düğmesi ile Kendini mi Baltalıyor?

Facebook'un Social Graph altayapısına temel olan 'beğen' butonu artık 'paylaş' butonu oldu. Henüz profillere yansıyan yenilik, Facebook tarafından bir test çalışması olarak açıklansa da durum pek öyle görünmüyor.

Facebook'un yaptığı değişikliğe bağlı olarak artık beğen butonuna tıkladığınızda Facebook profilinizde tek satırlık bir yazı yerine resimli bir bağlantı paylaşmış olacaksanız. Tıpkı paylaş butonu ile paylaşım yapmış gibi, ama daha hızlı ve pek farkında olmadan.

Sanal dünyada etkileşimi arttıran en önemli gelişmelerden biri paylaş butonları olmuştu. Facebook gibi Twitter ve Google da kendilerine has bir şekilde bu trendi takip etmişti. Şimdi kuralları değiştiren yine Facebook olacak gibi.

Facebook Begen

Hatırlatmak gerekirse Temmuz 2010'da 500 milyon üyeye ulaşan Facebook'un aynı ay başındaki istatistiği her gün 65 milyon kullanıcının Facebook beğen butonunu kullandığını gösteriyordu. Yani internet ağı içinde yeni bir ağ olmak niyetindeki Facebook için beğen butonu oldukça önem taşıyor.

Söz konusu yeniliğe Facebook açısından baktığımızda, Facebook'un dışarıya daha fazla trafik gönderen bir adres olacağı açıkça görülüyor. Site sahiplerinin işene gelecek olan yenilik, üyeler tarafında ise beğen butonuna karşı daha çekingen bir tavır başlatacağını düşünüyorum. Bir paylaşım kirliliği ile karşılaşılması son derece olası.

Bu yeniliğin social graph kullanım oranına etkisi ve Facebook 'u sadece trafik odaklı kullanmak isteyenlerin yapacakları ise ayrı bir tartışma konusu.

Şimdilik Facebook bu güncellemeye test çalışması diyor ve paylaş butonunun işlevselliğini sürdürdüğünden bahsediyor ancak bunu denemiş olmak dahi bende gerçek bir yenilik izlenimi uyandırıyor.

Yorumlar (7)
 1. Berkan Bağcı Berkan Bağcı

  Bu özellikle Friendfeed havasına bürünmüş oluyor bence. Böylesi daha etkili olabilir diye düşünüyorum.

 2. Persefer Studios Persefer Studios

  Begen e bastigim seyler genelde o arkadasimla aramda ozel olan bir sey oluyor. Paylasmak istiyor isem usenmeyip ayrica paylas butonuna da basiyorum. Arkadasimin yeni bir sevgilisi oldugunu begendiysem, bunu konuyla alakasiz diger arkadaslarimla paylasmadan nasil begen butonuna basacagim simdi?

 3. Facebook bir anda radikal kararlar alarak alışkanlıkları değiştirmeye çalışıyor.Ama herzaman başarılı değil fan sayfalarındaki yeni arayüzü hiç beğenmedim mesela.

 4. Kullanıcılar açısından kötü olsada "Beğen" butonunu taşıyay websiteleri için güzel bir durum.

 5. M.ozan Hazer M.ozan Hazer

  O değil de bana fenalık geldi bu faceboookun denemelerinden. Web işi yapıyoruz ya eş dost bize soruyo bir de, yok fotoğrafımı bulamadım yok o ne bu niye böyle falan vallahi cevap veremiyorum...

  Haftada bir bi yeri değişiyo sitenin biz yapsak yerden yere vururlar adamı...

  Denesinler bakalım nasıl olacak... Sırf bu değişiklikleri takip etmek için SEO gibi FO uzmanlığı diye profession çıkacak yakındır...

 6. Osman Mahmut Osman Mahmut

  Planlı proğramlı bir değişim. Önce hayranı oluyorduk, sonra beğensek de yeter oldu, şimdi beğensek de beğenmesek de paylaşalım istiyorlar. Kullanmayın şu mereti yahu; resmen adamların ayağına gidip bize reklam yapsınlar diye istihbarat veriyoruz.

 7. Ramazan Kayacan Ramazan Kayacan

  Belki iyi belki kötü ama yine de Facebook, büyük sitelere yakışır şekilde kendini sürekli yenilemeyi beceriyor... Ara sıra böyle kötü şeyler olsa da...