Ve Facebook 500 Milyona Ulaştı!
Arama
Sosyal Ağlar

Ve Facebook 500 Milyona Ulaştı!

Geçtiğimiz yılın başlarında kayıtlı Facebook kullanıcısı sayısı 150 milyondu. Bu bile oldukça büyük bir rakamken, 18 ay içerisinde kullanıcı sayısının tam 3 katına çıkması ile sitenin toplam kullanıcıları tam 500 milyon kişiye ulaştı.

Bu önemli olayı Facebook’un patronu Mark Zuckerberg bir blog yazısı ve video ile resmi olarak duyurdu. Zuckerberg, blog yazısında 500 milyon kullanıcının yanı sıra yeni başlatılan ve kullanıcıların gerçek Facebook hikayelerinin yer alacağı Facebook Stories adlı uygulamayı duyurdu.

500 milyon kullanıcıya ulaşmanın şerefine Facebook çalışanlarının teşekkür fotoğrafları için de site üzerinde özel bir bölüm hazırlandı. Bu bölümde dünyanın farklı yerlerinde yaşayan Facebook çalışanlarının teşekkür notları ile birlikte çekilmiş fotoğrafları yer alıyor.

Facebook’un 400 milyondan 500 milyona ulaşması yaklaşık 6 ay sürdü. Benzer şekilde 300 milyondan 400 milyona ulaşmak da 6 ay sürmüştü. Şimdi merak edilen yıl sonunda Facebook’un 100 milyon kullanıcı daha kazanıp kazanamayacağı.

Zuckerberg’e göre Facebook kullanıcı sayısını arttırmaya devam edecek. Hatta verdiği bir röportajda Facebook kullanıcı sayısının 1 milyar kişiye ulaşacağının “neredeyse garanti” olduğunu söyledi. Bu rakam (kaba bir hesapla) dünya nüfusunun yaklaşık %14’ünün Facebook üyesi olması anlamına geliyor…

Facebook şu anki kullanıcı sayısını ikiye katlayabilir mi kestirmek zor ama 500 milyonda durmayacağı “neredeyse garanti“. Mark Zuckerberg’in 500 milyonuncu kullanıcıyı kutladığı videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (19)
 1. Firma Rehberi dedi ki:

  İnsanlar eninde sonunda Facebook'tan sıkılacaklardır. Dönem dönem böyle popüler servisler olur. Bir süre sonra kullanıcı sayısının çokluğu işlerine yaramayabilir.

  1. M.Akif dedi ki:

   İnsanlar msn dahi kullanmamaya başladı.Bunun yerine facebook tercih ediliyor…

 2. Cafer dedi ki:

  Bizimkiler de unutmamış teşekkür etmeyi, Türk bayraklısı güzel olmuş ama. http://twitpic.com/27kgtn

  1. Ümit Öncel dedi ki:

   Yazıyı hazırlarken bu görüntüyü bulamamıştım. Şimdi oldu, teşekkürler 🙂

 3. Facebook hızlıa büyüdü ama birkaç seneye kadar Facebook trendi sona erecek gibi geliyor bana…

  1. fırat dedi ki:

   aynen hocam öyle ahım şahım sonu gelmeyecek bi amaç yok tanıdıklları buluyosun ondan sora tadı kalmnıyo ama oyunlarla falan biraz daha oyalıyo milleti ama onuda oynaması zor sayfayı aç tarayıcıdan oyna hep sıkıntı ama şöle bi masaüstü uygulaması yapsalar harika olur o zaman süreyi iki katına çıkarırlar popülerlik süresini tabi

 4. ad dedi ki:

  Gün gelecek Facebook kendi hataları ile fişini çekecek
  -Kalitesiz arayüz
  -Kalitesiz hizmet
  -Gizlilik ayarları vs. bunları hepsinden şikayetçi insanlar var, bunlar bilinçli kullanıcı oluyor. Günün biride bu hizmet son bulacak ve M.Zukerberg efendi voleyi vurduğu ile kalacak.

 5. fırsatter dedi ki:

  facebook şuan dünyanın en güçlü veritabanlarından birine sahip 🙂 gizlilik vs. süreli değişiyor, bu nedenle kişisel bilgilerin girilmesini doğru bulmuyorum.

  en önemlisi şu ki, şuan facebook "DÜNYANIN EN ÖNEMLİ REKLAM FIRSATI"
  Tavsiyem şudur:
  Bunu iyi değerlendirelim 🙂 Zuckerberg multu olsun bizde mutlu olalım 🙂

 6. gbilgi dedi ki:

  Bu ne ya 500 milyon üyesi var adamın elinde thanks yazan bir kağıt parçasıyla poz vermiş. Her ülkenin en aktif 100 üyesini partiye götürsene düdük :))

 7. ilkin dedi ki:

  Facebook sosyal ağların ilk çok popüler olan basamağı yani bu ilk basamak hangi yerde görülmüş ilk basamağın sonsuza kadar kaldığı.Bir çok servis gelip geçecektir 10-15 yıla kalmaz.

 8. sesebian dedi ki:

  Ülkemizde üye sayısının çok olmasını medyaya yoruyorum, bilhassa Avrupa yakası dizisi. Şimdilerdede Eyvah çocuklar duymasın. Dizilerle yatıp kalkan bir ülke için Mark Zuckerberg iyi reklam bulmuş ama para veriyormu o tartışılır.

 9. cavid dedi ki:

  İddia ediyorum facebook efsanesi hiçbir bitmeyecek, tıpkı google gibi 😉

 10. Kenan dedi ki:

  500 milyon istatistliği real kullanıcılar için geçerlimi çünkü bir facebook kullanıcısının 5-6 tane profili olduğunu biliyorum…Fakeleride sayıyorlarmı acaba..Bence tekil kullanıcı sayısı değildir 500 milyon tam olarak bilmiyorum ama

 11. özbilen blog dedi ki:

  Facebook'u bilgisayarın bir parçası olarak görüyorlar.İnternet sitesi gibi değil

 12. Birgün gelir büyükler çöker ve küçüklere yol açılır. Kimse her zaman büyük kalamaz. Elbet facebookta birgün bitecek ama o bitene kadar sahibinede çok kazandıracak bizlerede. I like facebook.

 13. union dedi ki:

  Kesinlikle hak edilmiş bir ödül. Adam cidden çok güzel birşey geliştirmiş. Normal hayatta zaten varolan şeyleri internete taşımak kolay, ama normal hayatta uygulanmasına imkan olmayan bu tür projeleri yapmak, yapmaktan önce tasarlamak bir hayli zor. Sadece yılın değil son birkaça yılın ve büyük ihtimalle gelecekteki birkaç yılın adamı. Helal olsun.

Bir Yorum Yazın