Mekanist.net'ten Grup Alışveriş Geliyor: Mekanist Fırsat
E-Ticaret

Mekanist.net'ten Grup Alışveriş Geliyor: Mekanist Fırsat

Birkaç hafta önce Mekanist.net'in Pond Ventures'dan bir yatırım aldığı bilgisini paylaşmıştık. Bu duyumu aldığımız kaynaklarımızdan şirketin grup alışveriş modelinde bir çalışmanın da içinde olduğunu öğrenmiştik. Zaten Mekanist.net'in grup alışveriş konusunda birşeyler yaptığını birkaç ay öncesinde de duymuştuk ancak şirket yetkilileri ile bu konuyu görüştüğümde doğrulamamışlardı. En azından iş modellerinde bunu değerlendirdiklerini ancak henüz net bir çalışmanın olmadığını belirtmişlerdi. Durum böyle olunca da elimizde kesin bilgi olana kadar bu haberi sizlerle paylaşmamıştık.

Aslında elimizde bu işin gerçekten planlandığına dair kanıtlar da vardı. Ama her ne kadar MekanistFirsat.com alan adı 25 Mayıs 2010'da satın alınmış olsa da bu projenin aktif olduğu anlamına gelmiyordu. Çünkü bizim duyumlarımız böyle bir fikrin olmasının ötesinde, ekibin aktif olarak mekanlarla görüştüğü yönündeydi.

Aklın yolu birdir mantığıyla baktığımızda Mekanist.net için uygun bir iş modeli olarak gözüken grup alışveriş sadece kağıt üzerinde bir fikir miydi yoksa aktif operasyonu başlamış bir proje miydi, emin olamamıştık.

Bugün ise kaynaklarımızdan bize ulaşan yeni bir bilgiye dayanarak Mekanist.net'in Mekanist Fırsat isimli hizmetinin çalışmalarının tam gaz devam ettiğini kesin olarak söyleyebiliriz.

Şirket yetkilileri bir süredir çeşitli mekanlarla görüşmeler yaparak Mekanist Fırsat için kampanya geliştirmeye çalışıyorlar.

Aşağıda Mekanist Fırsat ekibinin gittiği firmalara bıraktığı dökümanların taranmış hallerini paylaşıyoruz.

GÜNCELLEME: Mekanist.net güncel tanıtım dökümanını yazımızdan sonra gönderdi. En altta yazıyı ilk yayına aldığımızda paylaştığımız döküman şu anda kullanılmıyormuş. Sadece yakın oldukları birkaç mekana bu dökümanı verdiklerini belirttiler.

Fazlasıyla kalabalık olan grup alışveriş pazarında Mekanist.net'in sahip olduğu üye tabanı ve mekan bilgileri elbette şirkete rekabet avantajı yaratacaktır. Ancak bugüne kadar pazarda gördüğümüz dinamikleri göz önüne alarak, grup alışveriş konseptinde başarılı olmak için veritabanı ve sermayenin ötesinde ciddi bir tedarikçi yönetiminin söz konusu olduğunu söyleyebiliriz.

Mekanist.net bu konuda nasıl bir ekip kurdu ya da ne tür bağlantıları var bilemiyorum ama en azından ihtiyaç olan gereksinimlerin yarısından fazlasına sahip olarak yola çıkmasını önemli görüyorum.

Yorumlar (6)
 1. Bu işe ciddi girmeye çalışan firmaların hala bir tasarımcıya layout hazırlatmak yerine Groupon şablonunu birebir alıp sunum hazırlaması çok yanlış geliyor bana.

  1. wwww.clubkupon.com Agustos ayinda yayina girecek bir baska site ve layout calismasi ismine uygun bir sekilde yapildi.

 2. İlhami Aydemir İlhami Aydemir

  Hersey cok guzel de, firmalara biraktiklari brosurde Groupon ekran goruntusu yerine kendi sitelerinin ekran goruntulerini kullansalardi, fiyatlar $ yerine TL olsaydi daha guzel olurdu.

 3. Attila özbay Attila özbay

  Taze yatırım almış başarılı bi türk girişiminin sunumunda groupon şablonu kullanması açıkcası bende çok yadırgadım.

 4. webrazzi bir tasarım blogu haline geliyor. her yeni girişim haberine yok sitenin renkleri şöyleymiş, yok nye özgün fikir değilmiş gibi yorumlar dolu. super bayıyor.

  diğer yanda, bence mekanist bu işide beceremez. yelp olayıyla girdiler piyasaya, o iş beceremediler. yatırım gelmiş ama önemli olan işi yapan ekip. birde zaten acaip kalabalık bu fırsat dünyası. şerhir fırsatları ve grupanya malı götürdü gibi. grupfoni ve markapon bile yakalayamadı onları.

 5. kesinlikle bu işi kotarıp kotarmamak ekiple alakalı. ama benim duyduguma gore mekanist yatırımı almakla kalmamıs, ekibini de genişletmis ve ekibe katılanlar da pek oyle ne yaptıgını bilmeyen amatorler degil.

  sehir fırsatı o kadar yurtdışı destekli olmasına ragmen ordan burdan topladıkları ekip arkadaslarıyla bir suzgece koymadan cıkardıkları markalarla cok da iyi gitmiyor kanımca, grupanya su an lider konumunda sundugu markalar itibariyle.

  ama bir pazarda zaten bir oyuncu olmaz dolayısıyla mekanist'de ilk 3 oyuncu icinde yerini alacaktır. uzun vadede de mekanist fark atabilir ne de olsa rakiplerine kıyasla güclü oldugu bircok nokta var.