UZMANTV'de Premium Üyeler İçin Reklamsız Video Dönemi Başladı
Bilgi Kaynakları

UZMANTV'de Premium Üyeler İçin Reklamsız Video Dönemi Başladı

UZMANTV bugün itibariyle Reklamsız UZMANTV uygulamasını devreye aldı. Yıllık 19 TL ödeyen üyeler UZMANTV'deki videoları öncesinde yayınlanan reklam videolarına takılmadan izleyebiliyorlar.

Son dönemlerde UZMANTV'de reklam izlemekten şikayet eden kullanıcılar olduğunu biliyorduk, bu uygulama şikayeti olan kullanıcılar için uygun bir çözüm olabilir diye düşünüyorum.

Konuyla ilgili UZMANTV kurucu ortaklarından Ersan Özer'le görüştüğümde ücretli üyelik modeliyle ilgili şunları söyledi:

"Reklamsız UZMANTV" uygulamasında derdimiz para kazanmak değil. Reklam izlemekten şikayet edenlere uygun bir seçenek sunmak istedik. Böylece yıl bazında, çok düşük bir rakam ödeyerek (19 TL) UZMANTV'de video reklam izlemeyecekler. Zaten video dışında da banner reklam yayınlamıyoruz.

Reklamsız UZMANTV ile ilgili detaylı bilgi www.uzmantv.com/reklamsiz-tanitim adresinde mevcut. Bunun dışında şirket premium üyelik paketinin tanıtımı için her videonun altına "Reklam izlemeyin" linki yerleştirmiş durumda. Bu linklere tıklayan kullanıcılar da direkt olarak tanıtım sayfasına yönlendiriliyorlar.

Hali hazırda iPhone uygulaması ile de kullanıcılara videolarını ulaştıran UZMANTV, bu kanaldan henüz reklam yayını yapmıyor. Şu günlerde yenilenme çalışmaları süren UZMANTV Mobil versiyonun yenisi de Eylül ayında yayına alınacakmış. Mobil internet veri transferinden dolayı kullanıcılara yüksek maliyetler doğurmamak için Turkcell'le bir anlaşma yapan şirket, haftalık paketler satarak veri transferini ücretsiz hale getirmeyi planlıyormuş.

UZMANTV cephesinden son bir haber de servisin yakında TTNET'in servisi Tivibu üzerinden yayına başlayacak olması. Ağustos ayı başında devreye girmesi planlanan Tivibu UZMANTV kanalı için ilgili konulardaki videolar birleştirilip 10-15 dakikalık programlar oluşturulmuş.

Kurulduğu günlerden yaklaşık 1 yıl öncesine kadar nasıl gelir elde edeceği tartışılan UZMANTV'nin bugün geldiği nokta takdir edilecek nitelikte. Kendisini klasik bir web sitesi gibi konumlandırmak yerine televizyon kanalı gibi modelleyen şirket bu sayede video reklamlarında da internet sektörü dışında ücretlendirmelerle ilerleyebiliyor. Elbette bu durum ilk yıllarında sabırla içeriğini ve sistemini güçlendiren şirketin, bugün çalışmalarının geri dönüşünü almasına olanak tanıyor.

Reklamsız video uygulaması başarılı olur mu bilemiyorum. Şahsen UZMANTV'de bir video seyredeceksem öncesinde reklam olması beni rahatsız etmiyor. Bu sebeple sadece reklam gidecek diye ücret ödemeyi düşüneceğimi sanmıyorum. Ama şu da var ki, UZMANTV ekibi bunun gerekliliğini görüp bu uygulamayı hayata geçirdiyse, demek ki bizim gördüğümüzden fazlası var demektir ve bu bir gerekliliktir.

Zaten Ersan Özer'in de açıklamasında bahsettiği gibi, UZMANTV'nin reklamsız video uygulaması şirketin gelir elde etmesi amacıyla değil, buradaki kullanıcı sıkıntısını çözmek amacıyla atılmış bir adım. Eğer başarılı olursa bu hem UZMANTV için daha mutlu kullanıcılar edinilmesi anlamına gelecek hem de sektör için yeni bir modelin kabul görmesini sağlayacaktır.

Yorumlar (10)
 1. bence çok büyük yanlış yapıyo uzmantv reklamların parasını peşin alıyomuş gibi bişi oldu:D herneyse güzel proje herşeye rağmen bileniniz varmı acaba uzmantv benzeeri ybancı ingilizce almanca farketmez varmıdır acaba bu tür bi proje yabancı olarak

 2. Neden Neden Neden Neden Neden Neden

  Kullanıcılar uzmantv nin reklam yayınlamasına karşı değil ancak aynı reklamı yüzlerce kere izlemek sinir bozucu oluyor tamam colgatein dişlerimi beyazlatacağını öğrendim fakat bunu yüzlerce kere gösterirseniz o ürünü kullanmam ,antipatik gelir bana.Uzmantv yöneticilerine tavsiyem reklam yayınlayın fakat suyunu çıkarmadan..

 3. çetin çetin

  Reklamsız olsun diye en çok mesajı kendilerine atan kişi benimdir heralde ama buldukları çözüm başarılı olmaz bence, canlı olarak zaten ücret ödeyip bilgi alınan sordu.com varken.

  Artık site içi reklam yapmamaktan vazgeçip video önü reklamları kaldırıp banner reklamlarına başlasalar iyi olur fikindeyim.

 4. Umut Akyol Umut Akyol

  Reklam görmek istemeyen tüketiciler. Reklam yayınlatmak isteyen gelir kaynakları. Lise felsefe derslerindeki tez, antitez ve sentez gibi bişi olmuş.

 5. UzmanTv yi ilk zamanlarından beri sıra sıra takip ederim bir süre sonra videolar mantıksız gelmeye başladı.Yararlı videolarıda var elbette ama bir süre sonra yapacak bişey kalmıyor.Üstüne tutup açıkçası ben para vermeyi düşünmem.Gelir kaynağı olarak ise iyi düşünmüşler.

 6. Firma Rehberi Firma Rehberi

  Uzmantv olduça başarılı bir proje. İnsanlar reklam izlemeyi sevmiyolar tamam ama birçok insan ücret vermek istemeyecektir. Zaten yazının sonundaki anketin şuanki sonuçlarıda bunu gösteriyor.

 7. birçok kişi ücret vermek istemeyecektir fikrine katılmıyorum. çok kaliteli bir içerik ama reklamların video içi ara sıra çıkan metin reklamlar, bannerlar ve video önü reklamlar olarak dengelenmesi gerekli. bence bu içerik korunup geliştirilirse insanlar para ödemeyi göze alır ki bence uygun bir fiyat kabuledilebilir. ben satış yapabileceğine eminim.

 8. İhsan Çandır İhsan Çandır

  Ersan Özer reklamsız Uzmantv uygulaması ile amaçlarının para kazanmak olmadığını söylemiş, premium üyelik alan kişilerin ortalama yılda 250 video izlediğini varsayarsak, bu kadar gösterime video reklamdan 19 liradan fazlasını mı kazanıyormuş?

 9. Vİdeo önü reklam olsun ama 1 ipde 1 kez çıksın adam siteye giriyor oradan oraya oradan oraya gidiyor 10 video izlemek istiyor ama sıkıyor sonunda sürekli reklam olması veya geç reklamı türü bişey eklenmeli..

 10. adam gibi kenarlara koysun para hırsı nedir bu kadar :d