iPad Apple'a 2 Milyar Dolar Kazandırdı!

İlk başlarda Apple hayranları dışında pek çok farklı kesim tarafından alaya alınan ve "büyük seçim iPhone" olarak adlandırılan iPad, tüm bu eleştirilere rağmen 80 günde 3 milyon adet satarak Steve Jobs'ın yüzünü güldürmeyi başarmıştı.

Bu rekor beklendiği gibi Apple'a maddi anlamda da çok şey ifade ediyor. Firmanın yayınladığı son rapora göre Apple'ın iPad satışlarından eline tam 2 milyar dolar geçti. Bu rakam gelirler bazında iPad'in iPod'u geride bıraktığını ve şimdiden MacBook'u zorlamaya başladığını gösteriyor.

Fakat bu 2 milyar doların hem Apple, hem de sektör için çok daha farklı anlamları da var…

Daha önceki bir haberimizde iPad'in netbook'ların pazar payını nasıl erittiğini rakamlarla aktarmıştık. Çok kısa sürede popüler hale gelen netbook'lar, aynı hızda güç kaybetmeye başladılar ve bunda iPad'in de etkisi göze çarpıyor. Forrester'ın yaptığı araştırmaya göre 2012 yılında tablet satışları netbook satışlarını geçmiş olacak ve 2015 yılında tüm bilgisayar satışlarının %23'ünü tabletler oluşturacak.

Tüm tabloda iPad'in itici gücünü göz ardı etmek doğru olmaz. iPad'in yakaladığı başarı ve ortaya sunduğu örnek, diğer üreticilerin de iPad kadar satacak alternatifler üretmesini sağlayacak gibi görünüyor ve bu tabloda Forrester'ın tahminlerinin gerçekleşmesi hiç de zor değil.

Apple açısından bakıldığında 2 milyar dolarlık iPad geliri, şirketin önceliklerini ve ileriye dönük stratejilerini önemli ölçüde etkileyebilir. Bundan bir yıl önce piyasada bile olmayan iPad'in, 1,5 milyar dolar gelir üreten iPod'u geride bırakmış olması ve 3 milyar dolar getiren MacBook'lara yaklaşmış olması Apple için önemli veriler. Diğer yandan firmaya 5,3 milyar dolar kazandıran iPhone, kolay kolay iPad'in gerisinde kalmayacaktır.

Bununla beraber Türkiye de dahil pek çok ülkede iPad satışları resmi olarak başlamadı. iPad'in uluslar arası düzeyde daha çok pazara yayıldıkça hem satış rakamları, hem de gelir anlamında Apple için önemini daha da arttıracağı kesin.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.