Fırsat Pazarına Alaturka Bir Oyuncu Geliyor: Saklışehir.com

Fırsat Pazarına Alaturka Bir Oyuncu Geliyor: Saklışehir.com

Webrazzi okuyucularının da çok yakından bildiği grup satın alma pazarı sıcaklığını koruyor. Hemen hemen her hafta yeni bir fırsat sitesi açılıyor. Webrazzi olarak bu girişimlerden farklı olanları değerlendirmeye çalışıyoruz.

Fırsat sitelerinin bazıları diğer siteler gibi aynı sektöre ya da aynı hedef kitleye hizmet veriyor. Bazıları da niş bir pazara hitap ediyor. Başarılı girişimci Ömer Ekinci de bu pazara girenlerden. Ömer Ekinci ile konservatif kesime hitap edecek yeni fırsat sitesi Saklışehir’i konuştuk.

Reyhan Çepik: Merhaba Ömer. Kısaca kendinden ve girişimlerinden bahseder misin?

Ömer Ekinci: Merhaba Reyhan. 14 yaşımda internetle tanışıp, aşık olduğumda ve “işte bu!” dediğimde yıl 1997 idi. 2002 yılına kadar okulla birlikte basit web uygulamaları geliştirip sattım. 2002’de, üniversiteye başladığım yıl babamla birlikte kurduğumuz Desnet ile reel olarak iş hayatına başladım.

2010’a geldiğimizde inovasyon odaklı teknolojiler ortak paydasında kurulmuş 10 farklı ticari yapıyı Desnet Bilişim Grubu çatısı altında topladık. Babam başından beri işin hep AR-GE tarafında oldu. İşin idari, satış, pazarlama, iş geliştirme gibi kravatlı tarafları da benim sorumluluğumdaydı.

İlk web girişimimizi 2010 yılının Mayıs ayında hayata geçirdik. Quizy.me benim üzerine titrediğim bir girişim, çünkü Quizy.me’yi büyütüp bütün dünyanın kullandığı bir sosyal araç haline getirmek yolunda kararlılıkla ilerliyoruz. Şu anda yeni versiyon üzerinde çalışıyoruz diyorum ama böyle dediğime bakmayın, yazılımı da tasarımı da baştan yapıyoruz, iş modelimiz de sistemin çalışma mantığı da değişiyor. Bu yaz Silikon Vadisi’ni Quizy.me ile tanıştırmayı planlıyoruz.

Hayallerimizi gerçeğe dönüştürme yolculuğumuzun son durağı da bir e-ticaret projesi olan Saklışehir oldu. Saklışehir projesi bir Türkiye deneyimi projesi. Türkiye’deki özel deneyim fırsatlarını yakın bölgemize, Ortadoğu’daki birkaç pilot ülkeye ve paralelindeki konservatif Türk kullanıcısına sunacağımız bir platform.

Şu anda saklisehir.com ve facebook.com/saklisehir üzerinden ön kayıt alıyoruz.

R.Ç: Saklışehir projesi nasıl doğdu?

Ö.E: Saklışehir projesi bizim üzerine 6 ay titizlikle çalıştığımız bir proje. Böyle büyük ölçekteki ilk web projemiz olduğu için üzerine titredik. Mevcut modellerin neredeyse hepsinin aksine hareket ederek kendi modelimizi geliştirmeye çalıştık.

R.Ç: Saklışehir.com için ne kadarlık bir yatırım ayırdınız?

Ö.E: Ben projeleri Coca-Cola’nın formülü gibi gizli kapaklı yürütmeye ve bu yüzden de fikrin farklı akıllarda pişmemesi durumuna açık açık karşı olan bir girişimciyim. Saklışehir, grup satın alma rüzgarının da etkisiyle daha yayına başlamadan iki Türk, bir Ortadoğulu yatırımcının ilgilendiği şanslı bir proje oldu bu şeffaflığımızdan dolayı.

Projeyi çok gizli kapaklı yürütmedik, tam tersine geri bildirimlerle bir noktaya getirdik. Sonuç olarak yabancı yatırımcıyla bir ön protokol yaptık. Projenin yayılım hızı planladığımızın üstünde seyrederse ve Desnet olarak ayırdığımız yatırım yetersiz kalırsa Ortadoğulu iş ortağımız projenin genelinde devreye girecek. İç finansmanla ilerlemeye karar verirsek ise Ortadoğulu iş ortağımız işin o bölgedeki ayağı olarak devam edecek.

Saklışehir projesini büyütüp kısa vadede satmak gibi bir niyetimiz yok, belli bir süre işletmecisi olarak başında kalmayı düşünüyoruz.

R.Ç: Ekibiniz kaç kişiden oluşuyor?

Ö.E: Kurgumuz; take-off sürecinde, grup satın alma alanında tecrübeli bir danışman eşliğinde 8 kişilik bir ekiple kalkışı yapıp devamında ilk 3 ayı 25 kişiyle tamamlamak. Bu anlamda bu alana ilgi duyan arkadaşlarımızın [email protected]’a başvurmasını rica ediyorum.

R.Ç: Peki Saklışehir.com’u diğer sitelerden ayıran özellikleri nelerdir?

Ö.E: Hedef kitlemizle, Türkiye deneyimlerini Türkiye ile birlikte yabancı pazarlara da sunma vizyonumuzla, mevcut fırsat siteleriyle farklı fırsatları farklı hedef kitlelere satıyor olmaktan dolayı rekabete girmeyecek oluşumuzla farklılaşıyoruz.

R.Ç: Direkt olarak hedef kitlenizi kimler olusturuyor?

Ö.E: Diğer yandan Türkiye’deki hedef kitlemiz de mevcut fırsat sitelerinden oldukça farklı. Satacağımız fırsatlar da, bu fırsatları sağlayan işletmeler de, fırsatların müşterileri de mevcut fırsat sitelerinden çok farklı. Hedef kitlemiz Ortadoğu’daki hedef kitlemize de paralel, alaturka bir yaşam tarzı benimsemiş olan Türk tüketici.

R.Ç: Diğer fırsat siteleri gibi ilk olarak İstanbul’da mı hizmet vermeye başlayacaksınız?

Ö.E: Kalkış süreci olarak adlandırdığımız ilk üç aylık süreci İstanbul’da geçireceğiz. Diğer yandan Türkiye’deki fırsatları Türkiye’nin yanısıra bölge ülkelere de satan ilk deneyim sitesi olma vizyonumuz var. Türkiye ve Ortadoğu’da 3 ülke başlıca hedef pazarımız. Sistemin altyapısı da buna göre hazırlandı. (Dil ve ödeme seçenekleri vs.) Başlangıçta operasyonun Türkiye’deki işlerliğini sağladıktan sonra aşamalı olarak hedef ülkelerde pazarlama faaliyetlerimiz başlayacak.

Burada önemli bir detay; Ortadoğu’da ilerleyeceğimiz ülkelerde de Türkçe markamızla, Saklışehir ile ilerleyeceğiz. Yani Türkiye’nin saklı güzelliklerini -dar bir coğrafyayla da olsa- dünyaya açmayı hedefliyoruz.

R.Ç: Saklışehir.com’un başka iş modeli olacak mı?

Ö.E: Aslında Saklışehir alternatif bir şehir platformu olsun istiyoruz. Zamanla alt dallara ayrılarak bir deneyim sitesinden evrilip şehrin saklı tüm yönlerini barındıran bir platform olacak. Bir gemi gibi sembolize edersek bizim için birinci öncelik doğru yolcuları alıp kapıları kapatmak, ilk limanımız grup satınalma ama yolcularımızı başka limanlara da götürebiliriz.

R.Ç: Son olarak, genç girişimci arkadaşlarımız seni nerelerden takip edebilirler?

Ö.E: Sık sık üniversite konferanslarına zaman yaratmaya ve onlarla vakit geçirmeye çalışıyorum. Ayda bir organize ettiğimiz Buluştrend buluşmalarını takip etsinler, Kendi blogum omerekinci.com dan, twitter hesabım @omerekinci dan ve quizy.me hesabımdan takip edebilirler. Ve son olarak röportaj için çok teşekkür ediyorum.

R.Ç: Ben teşekkür ederim bu keyifli söyleşi için.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.