Quizy.me: Cevaplanmamış Soru Kalmasın!
Araçlar

Quizy.me: Cevaplanmamış Soru Kalmasın!

Formspring.me'nin sosyal medyada estirdiği rüzgardan sonra aynı konseptte farklı projelerin geleceğini tahmin ediyorduk. Ne güzel ki proje çok uzaklardan gelmedi ve Ömer Ekinci'nin projesi olan Quizy.me kısa süre önce açıldı. Diğer soru cevap sitelerinden farklı olarak boşluk doldurmalı sorular oluşturup cevaplayabildiğiniz servisi, tasarımının basitliğiyle de çok başarılı bulduğumuzu söyleyebiliriz.

Basit bir formu doldurarak hatta Facebook Connect kullanarak sadece kullanıcı adınızı belirledikten sonra üye olabildiğiniz serviste daha önce siteye üye olmuş Facebook arkadaşlarınızı da hemen takip listenize ekleyebiliyorsunuz. Takibe aldığınız arkadaşlarınızın cevaplandırdığı sorulara yorum yapabilir, isterseniz "beğen"ebilirsinizde.

Diğer kullanıcıların oluşturduğu sorulara rastgele ardı ardına cevap vererek eğlenceli dakikalar geçirebiliyorsunuz. Hatta bu şekilde ben kendimi kaptırıp 15 dakika gibi bir sürede 80 soru cevapladığımı söyleyebilirim.

Beta sürecinde olduğunu öğrendiğimiz servisin, tasarımında bulunan bazı özelliklerin şimdilik çalışmadığını ancak tasarımdan çıkartmaya gerek duyulmadığına göre kısa süre içinde yayına alınacağını tahmin ediyoruz. Site beta sürecinde olduğu halde beta olduğunu belirten herhangi bir ibare olmaması da gözümüzden kaçmadı :)

Quizy.me, sosyal ağlarla etkileşimini artırdıkça FormSpring.me'ye benzer bir yayılımla kısa sürede global bir kullanıcı kitlesine ulaşabilir. Ayrıca belirtmekte fayda var, Twitter entegrasyonu servisin global büyümesi için kritik rol oynayacaktır.

Yorumlar (21)
 1. İbrahim Uzun İbrahim Uzun

  Klasik sınavların kabusu boşluk doldurma eğlenceli hale geldi şimdi, başlayınca başından kalkamıyorsunuz zaten. Formspring'e bir hevesle girip soru gelmeyince hevesi kursağında kalanlar sayesinde (ben de bir örneğim) çok daha popüler olacaktır eminim.

 2. fConnect ile gelmesi üye olma sürecini bir kaç saniyeye indiriyor. Sorulan sorulara cevap vermekse bir yerden sonra bağımlılık yapabiliyor :) Sosyal ağlara da entegre çalışması çok hoş, oralarda yayınlanan hemen her soru/cevap da hem merak uyandırıyor, hem de post üzerinde insanları konuşturuyor. Kısa sürede yayılacağına inanıyorum ben, umarım öyle olur.

 3. Zamanını boşa harcamak isteyenler için harika bir uygulama.

  1. sosyal medyanın yüzde 90 ı boş vakti geçirmek için değil mi zaten :)

 4. İsmail Emrah Demirayak İsmail Emrah Demirayak

  Cevap vermeye başlayınca zamanın nasıl geçtiğinin farkına varamıyorsunuz. Eğlencesi sürüklüyor ve o kadar kapılıyorsunuz ki uykusuz bırakıyor :)

  Zaman içerisinde kullanıcı kitlesi farklı şekillerde konumlanarak daha verimli kullanılabilir bir hale getirilecek. Kullanıcılardan gelecek feedback ler ile gelişim daha da hızlı hale gelecektir.

 5. Soru cevaplamanın eğlenceli hali hakkaten :) zamanın nasıl geçtiğini anlamadan onlarca soru çözülebiliyor.

 6. Numan Kaçar Numan Kaçar

  Harika bir proje geliştirmişler. Sorulara kapıldığınızda zamanın nasıl geçtiğini anlayamıyorsunuz. Çok eğlendim soruları cevaplarken.. Projede emeği geçenleri tebrik ederim.

 7. Halit Altunterim Halit Altunterim

  İlerleyen zamanlarda adını daha sık duymaya başlayacağız gibi geliyor. İnşallah daha iyi olur. Yabancı kullanımı ne kadar yoğun olursa o kadar iyi olacaktır. Tasarımı çok beğendiğimi söyleyebilirim.

  Arada bazı teknik aksaklıklar göze çarpmıyor değil. Fakat o kadar kusur kadı kızında da var ;)

  Not: Beta olduğunun bir yerden belirtilmesi iyi olur.

 8. Süper bir araç. Düşünenlerin/Yapanların aklına/eline sağlık.

 9. cok gerekli bir uygulama degil ama tasarima bayildim

 10. Ama bunun gibi uygulamalar bir süre sonra popülerliğini yitiriyor.

  Şöyle yapılmalı ki yapısı genişlemeye müsait olsun:

  Sorulara aynı yanıt veren kişiler görüntülensin.

  Sonra bir üyeyle en fazla benzer yanıt verenler üyeler yüzdelik olarak görüntülensin. Yani sizin gibi üyeleri tanımanız açısından. Örnek "Cihad, Ahmet ile aynı sorulara %30 aynı yanıt vermiş." şeklinde bir uygulama olabilir.

  Sonra bir soruya en çok verilen yanıtlar görüntülensin. Hatta yine yüzdelik olarak sıralansın. Yani "Kullandığım tarayıcı ... dır." şeklindeki bir soruya yanıt verenlerden "Firefox 40%, Chrome 25%, IE 8 15%, ..." şeklinde bir dilim oluşturulabilir.

  Sonra bu sistem diğer üyelik gerektiren sitelerde de yerini almalı. Hatta quizy.me bir tane API sunarsa bizde sitelerimize burdan gelen üyelerin kalıtsal profil bilgileri yerine böyle canlı profil bilgilerini kullanabiliriz.

  Birisi hakkında ayrıntılı bilgi almada quizy.me sisteminin çok faydalı olacağını gördüm. Örnek Ali Altuğ Koca hakkında: "yabancı dizi izlemeyi seviyor, çayını 2 şekerli içiyor, en sevdiği kitap yüzüklerin efendisi,.." gibi detaylı bilgilere ulaşabiliyoruz.

  1. işte eleştiri diye, yol gösterme diye buna derim. verdiğin fikirler çok güzel Cihad. umarım değerlendirirler.

  2. Ozan Ç. Ozan Ç.

   Cihat'çım bizim projemizin başlangıç fikrinin %30-40ını döktürmüşsün. Beta testlerde bir problem yaşamazsak 6hafta sonra bahsettiğin tüm özelliklerin olduğu social bir platformu "cpaks" tan sana bildireceğim, eleştirilerini bizden eksik etmezsen sevinirim..

 11. Ne zaman bırakacağız şu ingilizce aşıklığını bilmiyorum. Güzel proje fakat ingilizce sitede sadece Türk arkadaşlar takııyor. İlk başta Türkçe olarak açılıp daha sonra ingilizce yapılsaydı daha mantıklı olmaz mıydı?

  1. İngilizceyi herhangi bir ülkenin dili gibi görüdüğün için çok sığ düşüncelere sahipsin. İngilizce global bir dil ve projede görüldüğü kadarıyla sadece Türkiye'ye değil global çapta herkese hizmet vermeyi amaçlamış. Global proje üretmek, ingilizce alışkanlığı olarak adlandırılamaz. Bu tür düşüncüleri görmek çok üzücü ve sinir bozucu gerçekten.

 12. Logonun altına "BETA" iliştirmişler. Başarılı bir çalışma. Yalnız yur dışında hemen lansmanını yapmak lazım. Keze çok fazla Türkçe post akışı var. Emeği geçen herkezi tebrik ederim. İlk fırsatta bu güzel projenin tanıtımı için blogumda yazacağım.

  Selamlar.

 13. Okan, Medya Kralında konuklarına yapıyordu değil mi?

 14. Site üzerinden takip ettiğim bir kaç isim var güzel bir sistem...

 15. Güzel bir proje, bunu başarıyla taçlandıracaklarına eminim..

 16. sosyal medyada yer edinebilmek adına çok güzel bir proje olmuş. tebrik ederim.

 17. Bizim türk projelerimiz böylesine başarılı olduklarında çok mutlu oluyorum. :))