Apple'ın Başlattığı Flash Tartışmasına Opera da Girdi

Apple'ın Başlattığı Flash Tartışmasına Opera da Girdi

Apple CEO'su Steve Jobs'un Adobe Flash hakkındaki görüşlerini açıkça paylaşmasının ardından Flash mı HTML5 mi tartışması başlamıştı. Adobe yetkilileri Jobs'a kısmen hak verirken, biraz da Apple'ı eleştirmişti.

iPhone için mobil versiyonunu sunarak önemli bir çıkış yakalayan Opera'nın ürün analisti Phillip Grønvold da popüler tartışmaya girerek Flash'ın geleceği hakkında fikirlerini paylaştı.

Grønvold günümüzün web dünyasını yakalamak için Flash desteğine ihtiyaç olduğunun altını çizerek, Flash desteklemeyen bir ürünün günümüz internetini yakalayamayacağını dile getirmiş. Bu noktada Steve Jobs'a ters düşen Grønvold, Flash'ın açık web standartlarına uygun olmaması hususunda ise Jobs'a hak veriyor. Grønvold da internetin giderek açık web standartlarına dayanmakta olduğunu ve Adobe'un bu konuda kendisini tatmin etmediğini söylüyor.

Silverlight gibi Flash'ın da dinamik içerikler için özel olduğunu ifade eden analist, açıklamalarıyla Adobe'u yermekten öte yapılabilecekleri paylaşmış. Grønvold, Adobe'un gelecek için kendini yenilememesi durumunda da kritik durumlarla karşılaşabileceğini ifade etmiş.

Google'ın Android 2.1'de Flash desteği sunacak olması Adobe için olumlu görünse de, 2012 yılında akıllı cihazların yarısının Flash destekli olacağı yönündeki öngörüsü Adobe'un yanılgısı olabilir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.