LabX'in birFİKRİNmiVAR Girişimcilik Yarışması Televizyona Taşındı
Etkinlikler

LabX'in birFİKRİNmiVAR Girişimcilik Yarışması Televizyona Taşındı

Fuat Sami tarafından kurulan melek yatırım ağı LabX'in 2007 yılından beri her sene organize ettiği birFİKRİNmiVAR girişimcilik yarışması yarın (Pazar) akşamdan itibaren NTV'de bir televizyon programı olarak yayınlanıyor olacak. Saat 22:00'de başlayacak olan programda girişimciler toplam 1.000.000 TL değerinde ödüllere ulaşma şansı yakalayacaklar.

TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı ve Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, Koton Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gülden Yılmaz, Uludağ İçecek Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Ömer Kızıl'ın jüri olarak yer alacağı programa NTV, Most Production, Özyeğin Üniversitesi, University of Warwick, Vodafone, Genç Yönetici ve İşadamları Derneği, Bankalararası Kart Merkezi ve Inventram destek veriyor.

NTV, Most Production ve Fuat Sami'nin üzerinde çalıştıkları program tamamen yeni bir format olarak ekrana geliyor. Türk televizyonlarından çoğunlukla bildiğimiz yabancı formatların uyarlaması değil. Format kapsamında her bölümde 8 aday jüri karşısına çıkıyor ve jürinin dışında seyirciler de bir kişiyi finale çıkartabiliyorlar. Bu özelliği ile her bölümde 2 kişi finale kalabiliyor. Toplam 80 girişimcinin 10 hafta boyunca jüriye sunum yapacağı ve kalan haftalarda yarı final ve finallerin devreye gireceği program 13 hafta sürecek.

NTV ekranlarından tanıdığımız Celal Pir'in sunacağı program Türkiye'de girişimciliğin desteklenmesi için önemli bir rol oynamasının yanında, 4 sene içinde televizyonlara taşınması ile geldiği nokta itibariyle de dikkat çekici bir pozisyonda bulunuyor.

birFİKRİNmiVAR yarışmasını geçmişte de Webrazzi'de sizlerle paylaştığımız için Pazar akşamı saat 22:00'de yayınlanacak programın ilginizi çekeceğini düşündüm.

Yorumlar (12)
 1. Umut Senol Umut Senol

  Bir fikriniz var ve o ya da bu şekilde yapabileceğinize inanıyorsanız, ve fikrinizin de patentini alamıyorsanız, böyle bir programda çıkıp fikrinizi tüm aç beyinlere ilan etmenin nasıl bir yarar sağlayacağını düşünemiyorum. Açıkçası ben idrak edemiyorum. Ki bizler kopyalama ve çalma zihniyetinde en önde sıralardayız.(cok ciddiyim) Ahlaki değerlerimiz o noktada çok zayıf. Dediğim gibi ben bilmiyorum. Ama bunun sağlayacağı avantajları, getirileri biri bana açıklayabilirse çok sevinirim

  1. Zeynep Hanzade Zeynep Hanzade

   Merak etmeyin katılan her girişimcinin ücretsiz patent ve marka başvuruları yapılıp öyle yayına alınıyor..

   Sonrasında tabii her girişimcilik macerasında olduğu gibi en hızlı yol alan kazanacak - ki ciddi bir TV ve kamuoyu desteği itici güç olacaktır. Artı ekranda projeleri gören herkes dilerse o girişimcilerle tanışıp yatırım yapabileceklerdir (yarışma internet sitemizden). Yani TV'de fikirleri izlemiş bir girişimci için; direk fikri çalmaktansa o işi düşünmüş ve TV'de bilinirlik elde etmiş biriyle iş yapmak çok daha iyi olacaktır diye düşündük..

   Bu yıl yarışmada amacımız girişimciliği tamamen halkımıza yaymak olacak - o yüzden de internet dahil her projeyi orada bulabileceksiniz.

   1. Mehmet Can Mehmet Can

    Merak ediyorum katılan her girişimcinin ücretsiz patent ve marka başvuruları yapılıp öyle yayına alınıyor ise; Ali Sabancı katılan bir yarışmacıya tamam bu kadar bilgi yeterli gerisini söyleme hemen bir başkası yapabilir uyarısında bulunuyor. Eğer gerçekten yapılıyor ise Ali Sabancıyı uyaralım lütfen. :)

   2. Zeynep Hanzade Zeynep Hanzade

    Yarışmamız kapsamında her yarışmacımıza patent konusunda yardımcı olmaktayız. Ali Bey benzer formatta aynı projenin hemen uygulanabileceğini düşünerek fark yaratacak kısımları açıklamaması konusunda yarışmacımızı uyarmıştı :) Kısaca merak etmeyin, her türlü çalışma yapılıyor bu konuda :)

   3. Şekip Alpaslan Şekip Alpaslan

    Zeynep Hanzade gibi açık yürekli bir Hanımefendi’nin sorumu yanıtlayacağı umuduyla soruyorum.1.Televizyon’da yarışacak yarışmacılar arasında olmadığı bildirildiği ve yarışma ile bir ilgisi kalmamış bir yarışmacının kendisine yarardan çok zararı olacak ürün görüntülerinin sayısız görüntüler arasından seçilip yarışma esnasındaki tanıtım Fragmanı olarak kullanılması ne anlama gelmektedir?2.Madem ki ürünü çok beğendiniz için görüntüsünü yayınladınız ama neden ürün sahibini yarışma dışı bıraktınız?3.Yarışmaya değer bir ürün olarak görmediyseniz o halde değersiz bir ürün nasıl oluyor da NTV gibi yüksek prestijli bir kanalda Fragman olarak kullanıldı?

 2. Benim kendi düşünceme göre girişimciyle hiçbir alakası olmayan direk projesi güzel olanın yarışacağı bir proje yarışmasıdir.

  Ben takip edebildiğim kadarıylada içlerinde internet sektörüyle uğraşan yok yani internet ile ilgili projesi olan sadece para almak için katılabilir bir bilgi ve deneyim alamaz heralde.

  Ama DD Türkiye ve e-tohum yatırım alırken ayrıca deneyimli kişilerden bilgide alma şansın oluyor.Yanılıyor muyum?

  1. Murat Demir Murat Demir

   Size katılmıyorum, örneğin Ali sabancı eTohum projeleriyle ilgilenen, daha önce bilişim ve internet alanında başarılı yatırımları olan birisi.

 3. Mert Meriç Mert Meriç

  programa hazırlanacaklarına keşke geçen sene söz verdikleri ilk 3 için şirket kurma planını hayata geçirselerdi... en azından birinci olanınkini kursalardı... ne kadar güzel bir girişim olsa da süreç çok amatörce ilerliyor..

  1. Zeynep Hanzade Zeynep Hanzade

   Yarışmamız 2007 yılından beri devam ediyor ve her yıl birincinin şirketini artan desteklerle kurabilmemiz birFİKRİNmiVAR?'ı buralara getirdi..

   Geçen yılın birincisinin de yatırımcıları bulundu, ana sözleşmesi hazırlandı ve 2 hafta içinde imzalar atılıyor..Genelde fikrin gizliliği esas olduğu için bu açıklamaları geç yapmak zorunda kalıyoruz - muhtemelen markasını ve ürününü 3-4 ay sonra duyabileceksiniz. Sonra da sıra diğer finalistlere ve bu yılın girişimcilerine gelecek.

   İlginiz için çok teşekkürler..

 4. Mehmet Can Mehmet Can

  Arkadaşlar, Bugün evde olan bireyleri sonrasında misafirlere programı izletmek adına NTV kanalını açtım;

  1. Yarışmacı adaylarını kim seçiyor ise çok merak ettim.

  Yani onu sokakta cocuklar görse kovalar o nasıl fikir kayda değer hiç bir şey yok. olduğunu idda edenler var ise söylemesin cünkü olsaydı 5 dk konuşma bitmezdi.

  2. Juride ise Ali sabancı (Para kaynağı=Babadan),Ömer Kızıl (Para kaynağı=Babadan),Gülden Yılmaz (Para kaynağı=Girişim) Bu duruma göre nasıl değerlendirme yapabiliriz. (sakın yok pegasus v.b demeyin sabancı icin çünkü yönetim de bulunan güçlü kadro paradan geliyor. Uludağ zaten kurulmuş olan bir işletme.)

  3. Ntv doğuş grubuna hiç yakışmamış böyle amatörce program eğer program istiyorlar ise etohum a destek olmalarını tafsiye eder veya dragons den :)

  4. Gerçekten çok sinirlendim yani abartmadan söylüyorum yaprak dökümünü hiç izlemedim, bunu izlemek yerine oturup baştan yayınlasalar onu izlemeyi tercih ederim.

  1. Murat Demir Murat Demir

   Mehmet Bey

   Türk girişimciliğine destekleriniz devam edecek mi?

   (Para kaynağı=Babadan) Formülünüz maalesef hiç bir temele dayanmıyor. İnsanların soyadına bakıp magazin gazeteciliği yapmanız zaten onlar hakkında ne kadar bilginiz olduğunu gösteriyor.

   Pazar akşamı bir fikir yarışmasına birinin çıkıp atomu parçacıklarına ayırmasını bekliyorsanız tabi ki program beklentinizi karşılamaz. Ben gayet eğlenerek izledim, kimse bana zorlada izletmedi (sanırım size zorla izletilmiş çünkü kanalı değiştirememişsiniz).

 5. Şekip Alpaslan Şekip Alpaslan

  Zeynep Hanzade Hanımefendiye sorduğum mantıklı bir soruma basit bir cevap verilemediğini görüyorum.Nedeni ne olabilir acaba.