Twitter Resmi Tweet Düğmesini Çıkardı

Beklenen oldu ve sonunda Twitter web sayfaları için resmi tweet düğmelerini çıkardı. İlk görüşte dahi beğenilen tasarımıyla, hali hazırda Webrazzi dahil olmak üzere binlerce web sayfasında kullanılan Tweetmeme düğmelerinden çok daha güzel olduğunu söyleyebiliriz. Facebook like (beğen) düğmeleriyle dikkat çekecek şekilde benzer olan tweet düğmelerinin kısa sürede web sayfaları arasında yayılacağını düşünüyoruz.

Resmi tweet düğmesinin en kötü şekilde etkileyeceği düşünülen Tweetmeme'nin blogunda bugün yayınlanan yazıda, şirket CEO'su Nick Halstead, sitenin günde 750 milyon tweet düğmesi görüntülediğini ancak resmi tweet düğmesinin yayılımı daha da hızlandıracağını belirtiyor. Tweet düğmesinin geliştirilmesinde de Twitter ekibiyle birlikte çalıştıklarını belirten Halstead, ayrıca DataSift isimli yeni girişimlerini de açıkladı. Kısaca Datasift, Tweetmeme'nin elindeki Twitter verisi üzerine kurgulanmış API'ler kullanılarak yeni uygulamalar gelişirilmesine olanak sağlayan bir servis. Şu anda Alpha test aşamasında olan servisi denemek için sitedeki formu doldurabilirsiniz.

Kullanılması çok kolay olan tweet düğmesi 3 farklı tipte geliyor. Basit kullanımda sadece 2 satırlık kodu web sayfanıza eklemeniz yetiyor. iFrame içinde kullanılabildiği gibi API kullanılarak kendi tweet düğmenizi yapmanız da mümkün. Detaylar için Twitter'ın geliştirici sayfasındaki ilgili yazıyı inceleyebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.