Dünyanın En Popüler 1000 Sitesi - Alexa'nın Pabucu Dama Mı Atılıyor?
Analiz

Dünyanın En Popüler 1000 Sitesi - Alexa'nın Pabucu Dama Mı Atılıyor?

Google AdPlanner, yeni adıyla DoubleClick AdPlanner, dünyada en çok trafik alan siteleri listeleyerek yıllardır birçok pazar için kaynak niteliğinde olan Alexa'nın pabucunu dama atacak gibi duruyor.

Şirketin herkese açık şekilde paylaştığı ve aslında AdPlanner kullanıcılarının hepsinin kolaylıkla detaylarına ulaşabildikleri Top 1000 listesi Google siteleri, yetişkin içerikli siteler ve reklam ağları hariç internetin en popüler sitelerini listeliyor.

www.google.com/adplanner adresinden istediğiniz sitenin detaylarını alabildiğiniz servisi henüz incelemediyseniz değerlendirmenizi öneririm. En azından Türk internet pazarındaki Alexa bağımlılığını biraz olsun aşabilecek bir alternatif olarak göz önüne almakta fayda var.

Google'ın sağladığı Top 1000 listesini inceleyecek olursak Facebook'un şu anda internetin en popüler sitesi olduğunu görebiliyoruz. Aylık 540 milyon tekil ziyaretçi ve 570 milyar (evet milyar) sayfa gösterimi yapan sosyal ağ, Yahoo! tarafından 490 milyon tekil ziyaretçi ile takip ediliyor.

Listenin ilk sıralarında dikkatimizi çeken bir nokta oldu. Microsoft'un Facebook'ta hissesi olduğunu göz önüne alacak olursak, ilk 6 sitenin 4 tanesi Microsoft'la ilgili siteler. Şirketin bir süre önce Yahoo!'yu satın almayı planladığını da düşünecek olursak, bu sayının 6 üzerinden 5 olması hiç de zor olmayacaktı.

Top 1000 listesini ve istediğiniz sitenin detaylı bilgilerini zaten AdPlanner'dan almanız mümkün, ancak biz size bir kolaylık sağlayıp Türkiye'de en çok ziyaret edilen 250 siteyi DoubleClick AdPlanner'dan çektiğimiz veriye dayanarak sizlerle paylaşmış olalım.

Listede neden olmadığını anlayamadığımız izlesene.com, vidivodo.com gibi bazı siteler bulunuyor. Ama bu siteleri detaylı olarak aradığınızda görüntüleyebiliyorsunuz. Yine de, genel itibariyle paylaştığımız liste fikir vermesi adına işinize yarayacaktır diye düşünüyorum.

Yorumlar (9)
 1. Burada google ait siteler yok.Olsa idi bir çok değişiklik olurdu listede

 2. Koç Blog Koç Blog

  Google tüm listelerden google.com ve uzantılarını çıkarmış ama. O zaman gerçek sıralama çıkmıyorki bir nevi.

 3. Arda bey, listeyi oluştururken Ad Items sekmesinden Accept Advertising işaretini kaldırmalısınız ki reklam almayan siteleri de görebilesiniz. Listeyi bu şekilde tekrar oluşturabilirsiniz

 4. Haberler Haberler

  Acaba Microsoft'ta Facebook'un % kaç hissesi var. Facebook gösterim sayısı olarak uzun ara önde ve daha çok uzun bir zaman bu liderliğini koruyacağını düşünüyorum çünkü insanlar çok şeyler paylaştı face de. face e alternatif bir site açılsa bile twitter'ın oluşturduğu gibi tamamen farklı ve yeni bir alan oluşturmadıkça face in saltanatını kıracağını düşünmüyorum. hele ki face arama motoru olayına el attı mı ve arama reklamlarından google 'ın paylarını ele geçirmeye başladı mı durdurabilene aşk olsun :)

 5. Borusan Holding Borusan Holding

  bilgiler için teşekkür ederiz.google siteleri neden yok ??

 6. Google AdPlanner, yeni adıyla DoubleClick AdPlanner, dünyada en çok trafik alan siteleri listeleyerek yıllardır birçok pazar için kaynak niteliğinde olan Alexa‘nın pabucunu dama atacak gibi duruyor.

  Şirketin herkese açık şekilde paylaştığı ve aslında AdPlanner kullanıcılarının hepsinin kolaylıkla detaylarına ulaşabildikleri Top 1000 listesi Google siteleri, yetişkin içerikli siteler ve reklam ağları hariç internetin en popüler sitelerini listeliyor.

  <<<< Okudugumda hemen listeye göz atmaya karar verdim, sonra bir site açtımdaki akıllara zarar alexa değeri 2 milyonlarda nasıl oluyorda en iyi trafik harcayan siteler arasına girmiş düşündürücü yahu siteye toplasan 200 kişi giriyor.

  trtube.com

  bu listede bir anormallik var :)

  1. Bahsettiğiniz liste 2010'a ait.

   1. Şimdi fark ettim :( sorry

    adam herhalde sandbox yedi :D

 7. Sefer Arslan Sefer Arslan

  facebook taki çoğul hitin milyarlarda olması büyük başarı bence :)