Microsoft Yahoo!'yu satın mı alıyor?
Genel

Microsoft Yahoo!'yu satın mı alıyor?

Microsoft, Yahoo!'nun tüm hisselerini almak için bugün bir teklifte bulundu. Bu konuda gündemi takip etmek anlık olarak nasıl mümkün olur bilemiyorum? Hangi bilgiyi yazsam mutlaka dünyanın popüler Web 2.0 bloglarından paylaşıyor olmam gerekecek ve eminim konuyla ilgili her an bir başka blogda ilgili yazılar yayınlanacak. Bu sebeple çok detaylandırmadan sadece Google'a önemli bir rakip, ayrıca reklam ve arama alanlarında da yeni bir güç oluşacak diyerek, Microsoft'un Yahoo!'ya yaptığı hisse başına $31 yani toplamda $44.6 milyarlık teklifi bildirmek istiyorum.

Aslında bir süredir konuşuluyordu Microsoft'un Yahoo! ile ilgilendiği, ancak bugün konu netleşti.

Söz konusu satın alma bedeli elbette oldukça büyük. Satın alma rakamının büyüklüğünün dışında internetteki güçler dengesini de yerinden oynatacağı kesin.

Konuyla ilgili birçok yerde son dakika haberleri çıkmasına karşılık detaylar için TechCrunch'ın yazdığı bu haberden başlayabilirsiniz. Ayrıca orada Microsoft CEO'su Steven A. Ballmer'ın Yahoo! yönetim kuruluna yazdığı mektuba da ulaşmanız mümkün.

Eğer bu satın alma gerçekleşirse sürekli dilimizde olan Yahoo! Türkiye konusunun da çok daha rahat hayata geçeceğine inanıyorum. Gerçi olası bir satın alma sonrasında bu kadar yoğunluk oluşmuşken çok hızlı aksiyon alınır mı bilemiyorum ama MSN Türkiye'nin elinde bir de Yahoo! Türkiye olması mutlaka ülkemizde sahip oldukları gücü artıracaktır.

GÜNCELLEME: TechCrunch UK'de bu bahsettiğim konuyu irdelemiş.

Yorumlar (17)
 1. Oğuz Serdar Oğuz Serdar

  Basit bir satın alma haberinden çok daha fazlasını içeriyor bence bu gelişme, ne Facebook, ne Youtube satışı ve bu satışların internet üzerindeki etkileri kadar basit olmayacaktır. Satış gerçekleşirse, Google'ın uzun vadede birçok dalda rakiplerine zirveyi bırakabileceğini düşünüyorum.

 2. /dev/mach /dev/mach

  Microsoft - Yahoo birleşiminin rakiplerini zorlayacağı kesin. Peki kullanıcılar için nasıl olur dersiniz ? Ne getirir , ne götürür ? Günün sonunda kaliteli ürünler ( not: icq'nun 99-00 yıllarında yaptıklarını msn son iki yılda yapmaya başladı, offline mesaj v.s. ) mi çıkar ortaya yoksa sadece görünüşü güzel olan yazılımlar kullanmaya devam edermiyiz ? Yada hiçbir şey değişmez, pazardaki rahatlıkdan ötürü yeni ürün geliştirmeyi boşlayıp lisanslama yolu ( lisanslama konusunda agresif davranmaya başlayıp ) ile $44 milyar doları geri kazanmanın yollarınımı ararlar ?

 3. Devrim Demirel Devrim Demirel

  Bu haberin hemen ardından YHOO hisseleri %47.81 oranında artarken, GOOG hisseleri %8.58, MSFT hisseleri %6.60 düştü.

 4. Ben alması tarafındayım. İnş. bu satın alma başarıyla gerçekleşir. Çünkü tüm dünyanın gözü üzerinde olacak. Özellikle gözleri kör Türk Finansörler veya Risk Sermayesi Şirketler bu açlılığa doyum getirmek için proje yarışına girecekler.

  Özellikle dünya da yine bunun takibinde birçok alım satım ile karşılabiliriz. Google büyük ihtimal öne geçmek için daha stratejik noktalardan bağlamlar yapmak zorunda kalacak. Böylece kaliteli servislerin ihtiyacı ortaya çıkacak ki inş. Türk geliştiricilerden veya girişimlerinden bir proje de bu alım satım içerisinde olur.

  Benim görüşürüm kısaca bu alım işlemi sonrası olacakları düşününce, heyecanlanıyorum.

 5. sonra da google microsoftu alsın tam olsun (:

 6. Şunu bir kez daha görüyoruz ki yakın gelecekde internete ne kadar sahip olursanız o kadar güçlü olacaksınız. Microsoft işletim sistemindeki tekelini intertette de yapmaya çalışıyor. İnternette hizmet veren web siteleri daha da artacak ve daha da değer kazanacak. Ek bilgi: Yahoo geçenlerde %7 küçülme kararı almıştı ve 1000'den fazla çalışanını işten çıkaracağını duyurmuştu.

 7. Yusuf Güzel Yusuf Güzel

  iki şirket içinde intihar olur bu birleşme bence. Microsoftun nasıl bir politika izlediğini hepimiz az çok biliyoruz değil mi :)

 8. Eren Bostan Eren Bostan

  vay canına aklıma gelebilecek ebüyük satınalma gibi geliyor...

  bu arada 8 dakikada (yoksa mikrosoft yahuyu...?) maile(yoksa mikrosoft yahuyu...?) cvp yazman ve ardından da haberi görmem süper arda abi :)

 9. @Eren BOSTAN

  Mailini aldığımda konuyla ilgili bir yazı hazırlıyorum demiştim. O yüzden çok zor olmadı cevaptan sonra 8 dakikada yazıyı yayına almak. :)

 10. Çok çılgın bir satın alma olacağı kesin.

 11. valla microsoft büyük oynuyor ve eğer istediği olursa çok büyükte bir avantaja sahip olacak google önünde. hayırlısı olsun ne diyelim...

 12. Erhan Erdoğan Erhan Erdoğan

  Yahoo! Board of Directors Says Microsoft's Proposal Substantially Undervalues Yahoo!

  http://yhoo.client.shareholder.com/ReleaseDetail.cfm?&ReleaseID=293129

  resmi hayır yanıtı da verildi.

 13. Bir tarafta Open Source destekçisi Google , diğer tarafta Money is the Power taraftarı Microsoft. Bu devler savaşında küçük devler sırası ile saflara katılıyor.Satınalma haberlerinin devamının geleceği kesin.

  Yahoo nun Türkiye için özelleşmesi acaba Türk kullanınıcısının google alışkanlığında bir değişikliğe yol açar mı asıl beni düşündüren bu..

 14. Volkan Karakuş Volkan Karakuş

  Bu satın alma gerçekleşirse Microsoft büyük bir pazar payının da sahibi olur. 44 milyar $'ı boşu boşuna verecek bir Microsoft tanımadım ben hayatımda. Şayet bu parayı veriyorlarsa kesinlikle bu meblağın geri dönüşümünü de düşünmüşlerdir.

  Önemli olan işin Yahoo boyutuyla değerlendirilmesi. İnternetin en büyük devlerinden birisi olan Yahoo'nun Microsoft'a satılması hem internetteki bazı "dengeleri" bozacak hem de kimi girişimcilere örnek kimilerine de "ibret" olacaktır.

 15. Kafaya koymuşlar bi kere 50 milyar doların üzerine bile çıkabilir vercekleri teklif,Bu satın alma gerçekleşmemesi neredeyse imkansız zira eğer Microsoft bu satın almayı gerçekleştiremsse bir sonraki satın alma girşimi için bu fiyatın baya üstüne çıkabilir.Hem bir yandada prestij meselesi:) o yüzden Microsoft 50 milyar doların üstüne çıkmayı göze alıp kesin olarak bu satın almayı gerçekleştirecek diye düşünüyorum.Yanılırsam yüzüm kızarır:)

 16. Oyy oyy oyy, bu arada Yahoo Türkiye, Myspace Türkyie felan ben hiç umutlu degilim. Google'da kaç yıldır Türkiye'de işte, olmadıkları zamandan ne farkı var ki? Neredeyse aynı tas aynı hamam. Birileri parayla ilgili bir şey yapmadıkları sürece de aynı tas aynın hamam olur. Google Adwords'a rakip düzgün bir alternatif servis gerek, rekabet gerek.