TTNetMuzik.com'un 1 ay sonundaki değerlendirmesi

TTNetMuzik.com'un 1 ay sonundaki değerlendirmesi

TTNetMuzik.com'un yayına gireceğini ve TTNet'in bu konuda fikirleri olduğunu ilk kez gündeme getirdiğimde bazı önemli noktalara da değinmiştim. Bunlar topluluk oluşturabilme, servis kalitesi, üyelik kriterleri/süreçleri gibi konulardı. Eğer bu tür önemli konular göz önüne alınmazsa TTNetMuzik'in diğer ve olası müzik servisleri için risk teşkil etmeyeceğini söylemiştim.

Nitekim TTNetMuzik.com yayına girdikten sonra duyurusunu yaptığım ilk yazımda zorlu üyelik prosedürlerinden yakınmıştım.

Şimdi açılışın üzerinden yaklaşık 1 ay geçtikten sonra servisin mevcut durumuna bakıyoruz. Öncelikle bilmemiz gereken şu ki en az $5 milyon'luk bir yatırım söz konusu TTNetMuzik.com'da. Elbette bu konuda bir açıklama yapılmıyor ama lisanslar, donanım, reklam harcamaları, personel giderleri ile toplandığında kişisel tahminim en az $5 milyon seviyesinden bahsettiğimiz yönünde. Servisin üyelik süreçleri, navigasyonu, ana sayfa tasarımı, güncellenme süreleri, üyeleriyle etkileşimi gibi birçok konuda sınıfta kaldığını söyleyebilirim. Seçilmiş olan reklam mecraları, yaratılan algı ve daha birçok pazarlama aktivitesinde de kısa vade dışında başarılı olduklarını söyleyemeyeceğim.

Dünyada bitmek üzere olan DRM konusunu, internetin nimetlerini kullanarak isteyen her kullanıcının her türlü içeriğe kolaylıkla ulaşabilecek olmasını, Last.fm, Musicopat.com gibi online müzik dinleme imkanı sunan servisler üzerinden Free Music Zilla gibi uygulamalarla MP3 formatında DRM-Free müzik indirebileceğini de hiç gündeme almıyorum. Ya da Amazon'un yakında uluslararası MP3 satışına başlayacak olması, Qtrax'ın biraz tartışmalı açılışı ile 25 milyon şarkıyı herkese ücretsiz sunuyor olması gibi günümüz gerçeklerini de gündeme almıyorum. Sonuçta yasal ya da yasadışı seçeneklerle internet kullanıcıları müzik indirebiliyor. Bu durumda TTNetMuzik.com'un rakipleri sadece yasal müzik servisi sağlayan web siteleri olmuyor. Tüm bu servislerle bir rekabet içinde çalışıyor. Hatta öyle bir rekabet ki bir tarafta da akademik boyutta oluşturulmuş bir algoritmaya sahip müzik arama ve direk şarkı indirme imkanı veren SeeqPod gibi servisler var. Gerçi onlar hakkında da davalar açıldı ama sonuçta yenileri mutlaka gelecektir.

Sözü çok fazla uzatmadan TTNetMuzik.com'un Alexa istatistiklerine bakarak konuyu neticeye bağlayalım istiyorum.

TTNetMuzik.com Alexa

Görünen o ki büyük portallarda, radyo ve televizyonda, dış mekanlarda gerçekleştirilen reklamlar ilk günlerinde servis için büyük bir sıçrama yaratmış. Ancak şu andaki durum servisin beklenen ilgiyi görmediğini çok net olarak ortaya koyuyor.

Yakın zamanda TTNet'in bir de TTNetVizyon.com ile pazara gireceğini düşünürek orada TTNetMuzik.com'daki stratejik hataları yapmayacaklarını umuyorum.

Aslında bu yazıyı yazarken planım sadece TTNetMuzik.com'un Alexa grafiğini sizlerle paylaşmaktı ancak konu buralara kadar geldi. Hatta arada belki 3 farklı yazıda yer verebileceğim farklı haberleri ve servisleri de paylaşmış oldum; Free Music Zilla, Qtrax, SeeqPod.

Sonuç olarak söylemek istediğim şuydu. Yeni nesil web alanında yaratılan girişimlerde kurallar oldukça farklı işliyor. Uygulamaların yapıları, süreçleri, tasarımları, yarattıkları algı ve elbette pazardaki rekabet koşullarının farklı olmasının yanında, pazarlamada hedef kitlenin ve servis modellerinin de dikkatle planlanması gerekiyor. Sadece belirli bir kitleyi belirli bir lokasyondaki imkanlarla kıyaslayarak girişimin planlamasını yapmak, global boyuttaki tüm kaynaklara erişebilen bir kitle karşısında olumsuz sonuçlar doğurur ve doğurmaktadır. Rekabet koşullarının değiştiği bu dönemde eğer amaç hizmet sunmaksa, bunu yeni nesil kurallarla ve modellerle doğru olarak sunmak değer yaratacaktır ve başarı getirecektir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.