TTNetMuzik.com'un 1 ay sonundaki değerlendirmesi
Analiz

TTNetMuzik.com'un 1 ay sonundaki değerlendirmesi

TTNetMuzik.com'un yayına gireceğini ve TTNet'in bu konuda fikirleri olduğunu ilk kez gündeme getirdiğimde bazı önemli noktalara da değinmiştim. Bunlar topluluk oluşturabilme, servis kalitesi, üyelik kriterleri/süreçleri gibi konulardı. Eğer bu tür önemli konular göz önüne alınmazsa TTNetMuzik'in diğer ve olası müzik servisleri için risk teşkil etmeyeceğini söylemiştim.

Nitekim TTNetMuzik.com yayına girdikten sonra duyurusunu yaptığım ilk yazımda zorlu üyelik prosedürlerinden yakınmıştım.

Şimdi açılışın üzerinden yaklaşık 1 ay geçtikten sonra servisin mevcut durumuna bakıyoruz. Öncelikle bilmemiz gereken şu ki en az $5 milyon'luk bir yatırım söz konusu TTNetMuzik.com'da. Elbette bu konuda bir açıklama yapılmıyor ama lisanslar, donanım, reklam harcamaları, personel giderleri ile toplandığında kişisel tahminim en az $5 milyon seviyesinden bahsettiğimiz yönünde. Servisin üyelik süreçleri, navigasyonu, ana sayfa tasarımı, güncellenme süreleri, üyeleriyle etkileşimi gibi birçok konuda sınıfta kaldığını söyleyebilirim. Seçilmiş olan reklam mecraları, yaratılan algı ve daha birçok pazarlama aktivitesinde de kısa vade dışında başarılı olduklarını söyleyemeyeceğim.

Dünyada bitmek üzere olan DRM konusunu, internetin nimetlerini kullanarak isteyen her kullanıcının her türlü içeriğe kolaylıkla ulaşabilecek olmasını, Last.fm, Musicopat.com gibi online müzik dinleme imkanı sunan servisler üzerinden Free Music Zilla gibi uygulamalarla MP3 formatında DRM-Free müzik indirebileceğini de hiç gündeme almıyorum. Ya da Amazon'un yakında uluslararası MP3 satışına başlayacak olması, Qtrax'ın biraz tartışmalı açılışı ile 25 milyon şarkıyı herkese ücretsiz sunuyor olması gibi günümüz gerçeklerini de gündeme almıyorum. Sonuçta yasal ya da yasadışı seçeneklerle internet kullanıcıları müzik indirebiliyor. Bu durumda TTNetMuzik.com'un rakipleri sadece yasal müzik servisi sağlayan web siteleri olmuyor. Tüm bu servislerle bir rekabet içinde çalışıyor. Hatta öyle bir rekabet ki bir tarafta da akademik boyutta oluşturulmuş bir algoritmaya sahip müzik arama ve direk şarkı indirme imkanı veren SeeqPod gibi servisler var. Gerçi onlar hakkında da davalar açıldı ama sonuçta yenileri mutlaka gelecektir.

Sözü çok fazla uzatmadan TTNetMuzik.com'un Alexa istatistiklerine bakarak konuyu neticeye bağlayalım istiyorum.

TTNetMuzik.com Alexa

Görünen o ki büyük portallarda, radyo ve televizyonda, dış mekanlarda gerçekleştirilen reklamlar ilk günlerinde servis için büyük bir sıçrama yaratmış. Ancak şu andaki durum servisin beklenen ilgiyi görmediğini çok net olarak ortaya koyuyor.

Yakın zamanda TTNet'in bir de TTNetVizyon.com ile pazara gireceğini düşünürek orada TTNetMuzik.com'daki stratejik hataları yapmayacaklarını umuyorum.

Aslında bu yazıyı yazarken planım sadece TTNetMuzik.com'un Alexa grafiğini sizlerle paylaşmaktı ancak konu buralara kadar geldi. Hatta arada belki 3 farklı yazıda yer verebileceğim farklı haberleri ve servisleri de paylaşmış oldum; Free Music Zilla, Qtrax, SeeqPod.

Sonuç olarak söylemek istediğim şuydu. Yeni nesil web alanında yaratılan girişimlerde kurallar oldukça farklı işliyor. Uygulamaların yapıları, süreçleri, tasarımları, yarattıkları algı ve elbette pazardaki rekabet koşullarının farklı olmasının yanında, pazarlamada hedef kitlenin ve servis modellerinin de dikkatle planlanması gerekiyor. Sadece belirli bir kitleyi belirli bir lokasyondaki imkanlarla kıyaslayarak girişimin planlamasını yapmak, global boyuttaki tüm kaynaklara erişebilen bir kitle karşısında olumsuz sonuçlar doğurur ve doğurmaktadır. Rekabet koşullarının değiştiği bu dönemde eğer amaç hizmet sunmaksa, bunu yeni nesil kurallarla ve modellerle doğru olarak sunmak değer yaratacaktır ve başarı getirecektir.

Yorumlar (16)
 1. Erhan Erdoğan Erhan Erdoğan

  yazıda geçen qtrax'a dikkat çekmek istiyorum. biraz uzun olacak olsa da iyi iş olduğu için zarar gelmeyecek : )

  **

  qtrax'ı ilk fark ettiğimde aklıma nedense hemen türk telekom gelmişti, reklam karşılığında ücretsiz olarak p2p paylaşımına (bittorent; limewire, ares gibi) izin veren alanında bir ilk olan sevilecek, bağıra basılacak bir fikir: ) eksiği şimdilik büyük lisans anlaşmalarının altından kalkamamış olması;

  **

  bu yüzden şimdilik fikir tam olarak uygulanamıyor. yani ipod vb. mp3 oynatıcılara kopyalanamıyor ve sadece site üzerinden dinlenebiliyor.

  **

  bunun nedeni de reklam uygulaması; müzik dinlerken ekranda reklamlar çıkıyor. ve komik olan müzik dinlerken reklamlara bir şekilde gerçekten bakıldığı : )

  **

  ilerleyen zamanlarda 2 yöntem denenebilir sistemin verimliliğinin artması için; media player, winamp, vb. uyumlu çalışacak bir reklam sistemine geçecekler(mesela adidas winamp skin, görseli reklam alanına çevirme, vb..);

  **

  taşınabilir mp3 çalarlar için de şarkı başları ve sonlarına 15 sn'lik reklamlar sokuşturacaklar(ki bu gerçekten sevimsiz olur), bir ihtimal daha var ki itunes'la anlaşıp birlikte ipod'un içine entegre görsel reklam sistemi deneyecekler.

  **

  bir miktar izlenmesi gerekiyor reklam geri dönüşlerinin, sponsorların müzik sektörünü doyurup doyuramayacağını görmek ve devamındaki iş geliştirmeleri yakalamak için.

  **

  eğer reklam geri dönüşleri tatmin edici olursa, sistem büyüyecek ve artık müzik tamamen ücretsiz hale gelecek kullanıcılar için; bir de küçük bir eğlenceli sokuşturma vardı aklımda onu da yazmadan geçemeyeceğim:

  **

  iş tutarsa son basamakta çok komik bir şey var. : ) internetten para kazanmayı seven kullanıcı bundan sonra mp3 paylaşırken para kazanacak.

  **

  uçuk olan kısmı bir süre sonra şarkı dinledikçe para kazanabilmenin mümkün bir hale gelecek olması : )

  **

  döngü bir şekilde devam ediyor. kullanıcıya daha kolay daha çok somut fayda sunacak işleri birer birer türk geliştiricilerinin internet mimarlarının patlatması gerekiyor.

  **

  @cem sertoğlu, efendim yakın gelecekte sortilerinizi bekliyoruz : ) ne dersiniz hoş olmaz mı? tutan mı var : ) meraktayız, takipteyiz.

  **

  @fikirsel, utility harika bir iteklemeydi ama onun için ayrıca bir köklü devrim yapılması gerekiyor. türkçe içeriğin de bir "utility" haline gelmesi gerekiyor. çok büyük düzenlemeler lazım, türkçe karşılık bulmak o kadar kolay değil. bu hızda gelişen bir teknolojinin içinde. bknz. zargan diyerek çekilmen süperdi ama : ))

  **

  @arda kutsal, sabahki yazınızdaki gibi "bir webrazzi okuyucusu" olarak mı yazmam gerekiyor yorumlara adımı bundan sonra ? : ) yoksa yorumlarda ismimi ve soyadımı kullanabilir miyim? ; )

  **

  arda bey iyi ki varsınız, tebessüm etmiyordum bu kadar ne zamandır : )

 2. Fikirsel Fikirsel

  Utility= http://www.zargan.com/sozluk.asp?Sozcuk=utility&OpenSearch=1

  @Arda Kutsal

  Yazıdan alıntı:

  "Ümidim API’larını çabuk ve doğru devreye sokmaları ve kullanıcıya gerçek değeri ulaştıracak uygulama girişimlerinin önünü açmaları."

  Ümidim demiş zaten.

  Acaba buluttan nem kapar mı olduk?

  Gerçi senin işin de verilen mesajları kaçırmamak.:)

 3. @Fikirsel

  Satır araları önemlidir :)

 4. Cem, sana katılıyorum.

  Merak ettiğim konu TTNetMuzik.com'un API açacağı yönünde bir bilgin mi var yoksa keşke açsa mı diyoruz?

 5. Dijital müzik probleminin çözümü, uygulamalar ile içeriğin ayrılmasından geçiyor. Dijital içeriğin bir utility olarak sunulması, uygulamaların bu utility üzerinde yer almaları gerektiğine inanıyorum. TTNetMuzik de kullanması çok zahmetli bir uygulama sunarak bu inancımı pekiştirdi. Ümidim API'larını çabuk ve doğru devreye sokmaları ve kullanıcıya gerçek değeri ulaştıracak uygulama girişimlerinin önünü açmaları.

  Yanlış anlaşılmasın, TTNet'in girişiminin çok gerekli ve MÜYAP tekelindeki Türkçe müzik içeriğini özgürlüğe kavuşturması açısından faydalı olduğunu düşünüyorum. Ancak, TTNet bir utility firması ve müzik konusunda da o şekilde konumlu kalması gerekli.

 6. Muzo Berberoglu Muzo Berberoglu

  Tamamiyla katildigim tum bu noktalara ek olarak, bu craptastic servisin sadece windows kullanicilari tarafindan kullanilabilir olmasida cabasi.

  ozellikle mac kullanicilarinin konu muzik oldugu zaman cemberin disinda tutulmalari ne yazik ki hic akillica degil. hele hele tum dunyada oldugu gibi, ulkemizde de mac kullanicilari artarken..

  drm sucks, windows media drm double sucks.

  bence API degilde, baska bir bit yenigi cikacak bunun altindan. Avea kontoru falan...

 7. Arkadaşlar, ttnet in verdiği diğer hizmetler, iç hiyerarşisi gibi konuları çok yakından tanıyorum. Şu an tekel internet servis sağlaycıcısı olmasına karşın, özensiz ortaokul öğrencisinin elinden çıkmışa benzer web adresleri ile yüzünü gösterirken, ttnetmuzik den fazlasını beklemek çok çok zor. Tahmin ediyorum üst kademede yetki verilen şahıslar, yabancı oldukları web pazarı için amatörce bir başlangıç yapmışlar. TTnet in telefon santrlinde nerdeyse küfüre yakın sözleri bile duyduğumu da hesaba katarak bu işten tt zararla çıkar ve de bu zararı yine son kullanıcıya yükler. Kim karışıyor ki sonuçta ?

 8. Umut Akyol Umut Akyol

  Bence yeni nesil web sitesi yaratamamakla ilgili bir başarısızlık değil, eski nesil kullanışlı bir web sitesi yapamamakla ilgili bir durum olabilir. Kaldı ki başarısız oldugunu düşünmek için erken.

  111) Üye olmak için işkence yapma.

  222) Tüm servislerin için tek üyelik tek şifre şeysini yap.

  333) Arama kutusu sevenler için düzgün bir arama özelliği yap.

  444) Arama sevmeden gezmeyi sevenler için düzgün bir a-z listesi, müzik türü listesi, şarkıcı listesi yap

  555) Sitedeki sacmasapan her türlü fazlaligi at.

 9. @Erhan Erdoğan

  Lütfen herzaman adınız ve soyadınızla yazın :)

  Ayrıca detaylı anlatım için teşekkürler.

 10. Erhan Erdoğan Erhan Erdoğan

  @arda kutsal

  memnun oldum : ) ben teşekkür ederim ; )

  ama techcruch'a bizim link gitmemiş. ingilizceye ne zaman çeviriyoruz webrazzi'yi?

  çok büyük ihtiyaç olacak 6 ay - 1 sene içinde : ) ah emre sokullu bir de vatandaşlarına zaman ayırsa : ))

 11. Codemaniak Codemaniak

  şu boşa giden bütçeleri yararlı bir servise yönlendirseler ya bu ekonomide bu kadar çöpe gidecek paramız var mı bizim ?

 12. Osman Osman

  Arda isim yazamıyorum kusura bakma :)

  Başka bir yasal dijital müzik projesi gerçekleştiren ekipte bulunarak biraz bilgi vermek istiyorum.

  DRM ile koruma müyap tarafından yapıldığı için ttnet'in ya da diğer powerclub.com.tr gibi sitelerin başka seçenek sunması mümkün değil. Burada windows ve wma formatı seçilmesi de biraz apple'ın tutumu üzerine kaynaklanıyor.

  TTnet'in api geliştireceğini çok düşünmüyorum. zaten bu konuda türk sitelerinin çoğunda bir eksiklik var. Bizim sitelerde yabancılardaki gibi bilgiyi paylaştıkça değerlenir mantığı ne yazıkki yok. Son olarak, ücretsiz Türkçe müzik uygulması, bu işi ücretli yapan sitelerdeki satış oranında çok büyük bir düşüş yaratmadı diye bildi edindim.

 13. @osman

  TTNetMuzik'den sonra son zamanlarda çalıştığımız bir servisten biliyorum ki SMS ile affiliate MP3 satışlarında inanılmaz artış yaşandı. Bunu kullanıcıların bilgisizliğine bağlıyorum tabi. Herhalde TTNetMuzik'den sonra tüm müzik endüstrisinin ücretsiz olduğunu sanıyorlar, hatta kontörlerin bile. :)

 14. Muhammet Sevim Muhammet Sevim

  Merhaba Arda Bey,

  küçük bir sorum olacak: Freemusiczilla uygulaması legal mi acaba? Dünden beri kafamı karıştırdı da...

  Teşekkür ederim,

  Muhammet

 15. Woywodin Woywodin

  Türk Telekom'u üç yıllık karına su parasına satın alan Oger Telecom'un Arge kadrosu ve emrindeki developer'lar iyi çalışıyorlar.Ancak Türk Telekom,bu tip işlere ayırdığı vaktini ve gösterdiği özeni neden internetin ucuzlaması konusunda göstermiyor?

 16. Yasin Işik Yasin Işik

  Ayrıca uzun süre önce LimeWire’ın müzik satışı yapacağı bir web sitesi üzerinde çalıştığı duyurulmuştu ve artık BETA aşamasındaki web sitesine ulaşabilirsiniz. http://www.store.limewire.com