Sırada TTNetVizyon var!
Genel

Sırada TTNetVizyon var!

Son günlerde duyduğum bir söylentiyi paylaşmak istiyorum. TTNet'in TTNetMuzik.com'dan sonraki girişiminin adı TTNetVizyon olacakmış. Ancak konuyla ilgili iki farklı yaklaşım var.

Bunlardan birincisi TTNet'in TTNetVizyon ile IPTV alanına giriş yapacağı, diğer görüş ise bu servis üzerinden video içeriği sağlayacağı. Açıkcası teknik protokol ne olursa sağlanan servis kapsamının video/film/dizi içeriği olacağını zaten kabul edebiliriz.

Ayrıca söz konusu girişim kapsamında Doğan Grubu ile bir işbirliği de söz konusuymuş.

Gerçi TTNet'in video alanına gireceğini uzunca bir süredir özel görüşmelerimde öngörülerime bağlı olarak dile getiriyordum. Bu yüzden çok da süpriz olduğunu söyleyemem. Böyle bir girişimde şirket kim olursa olsun mutlaka medyadan bir ya da birden fazla içerik sağlayıcının da olması elbette kaçınılmazdı. İçerik sağlayıcı pozisyonunda şu aşamada Doğan'ın adının geçmesi benim kişisel çalışmalarımla örtüşüyor olsa bile henüz çok net bir bilgi olmadığını da özellikle vurgulamak isterim.

Diğer taraftan TTNetVizyon.com alan adının da bu iş için Aralık 2007'de alınmış olduğunu bilmenizi isterim. Yani TTNetMuzik.com ile aynı zamanda. Kısacası, çok ani bir değişim olmazsa servisin www.ttnetvizyon.com üzerinden yayın yapacağını söyleyebiliriz. Şimdilik bu alan adı TTNet.net.tr'ye yönlendirilmiş durumda.

Anlaşılan o ki, 2008 yılında bol müzikli ve bol videolu günler Türk internet kullanıcısını bekliyor olacak. Hemde en sevilen cinsten: ücretsiz :)

Bu arada söz konusu çerçevede merak ettiğim bir konu var. Eğer söylentiler doğruysa ve Doğan TTNet'e TTNetVizyon.com için içerik sağlayacaksa, Smile ADSL bu alanda nasıl ve hangi servislerle fark yaratacak?

Smile ADSL kullanıcıları TTNet ADSL kullanıcısı olarak kabul görüyor mu ve bu servislerden faydalanabiliyor mu? Yoksa görecek mi, faydalanacak mı?

Eğer Smile ADSL ile TTNet ADSL'in bu alanda bir ortak hareketi söz konusu olmayacaksa Doğan neden TTNet'e içerik sağlasın?

Yorumlar (7)
 1. Tolga Kaprol Tolga Kaprol

  Aslında TTnet'in yaptığı Müzik ve IPTv yatırımların meşhur yurtdışı çıkışı bakımından da irdelemek lazım.

  Bence işin bir boyutu da internet trafik arzının yurtiçinde kalmasını sağlamak. Böylece yurtdışı hatlarını geliştirmek için harcanması gereken bütçenin belki çok daha altında bir bütçe bu projeye gidecek.

  Hem de müzik sektörü kazançlı çıkacak.

 2. Hakan Celik Hakan Celik

  Aklımdan gçen soruyu son cümlenizde sormuşsunuz. Bende hulu gibi bir video sitesini neden doğan grubu piyasaya sürmüyor. bence hem çok iyi olurdu hemde dizilerinden artı para kazanabilirlerdi. Üstelik e-kolay.net'e daha fazla kullanıcı çekilebilirdi. Şimdi içerik ttnete gidecekse ve smiliadsl kullanıcıları bu imkandan yararlansa bile bonus puanlar ttnet'e gidecek.

 3. Özgür Özgür

  Smile kullanıcıları TTnet Müzik'ten faydalanamıyor. Bence çok saçma. Hizmeti TTnet veriyor zaten sadece adı Smile, ben ve benim gibi Smile kullanıcılarının da faydalanması gerekir. Korsan karşıtı bir hareket diyorlar ama sadece TTnet kullanıcısını dahil ediyorlar. Bu şekilde korsanı nasıl engellersiniz ki? 4 gb kotalı kullancıya da ayda 10 şarkı indirebilme kapasitesi de ayrı bir saçmalık olmuş. Tarifeyi onlar koyuyor biz faydalanıyoruz ama bütün kampanyalardan bizi hariç tutuyorlar. Madem dahil etmeyeceksin (onlara göre az ücret ödüyoruz diye) kaldır 4 gb'ı...

 4. IPTV Haziran'da geliyor. Tele.com.tr'nin Şubat sayısında kapak konusu yapacağız.

 5. Ümit Aksoy Ümit Aksoy

  Ttnet babasının hayrına yapacak değil ya korsanı önlemekde değil amaç kapatılan siteler yüzünden en çok zarar yiyen ttnet oluyor çünkğ kotalı internet kullanıcısı müzik indirecek ki kota aşacak ttnet para kazanacak.

  Hal böyle iken siteler kapanıyor Ttnet para kazanmayacak bu yuzden en iyisi olaya biz el atalım hem beleş müzik gibi hemde kotasına yüklensin milletin..

  Video niye giriyo youtube kapandıkça alternatifleri daha yok

  bu yüzden en iyisi tv biz kuralım.. Ama doğan tv izin vereceğini sanmıyorum sen müziği bana açmadın ben sana dizimi verecem der.

  zaten atv de ücretli izletiyor sitesinde.

  geriyde kalır show oda belli bir kesim

 6. Alemsite Alemsite

  TTnetmüzik hiç de hoş değil. İşime yaramıyor yani. Umarım vizyon da böyle olmaz...

 7. Woywodin Woywodin

  bana göre doğan grubu ve onun gibi dev şirketler,en azından internet alanında tokgözlü davranırlarsa hiç fena olmaz.doğan grubu'nun yapması gereken doğuş grubu gibi teknoloji üretmeye çalışmaktır.kalkıp,internet'in yerel pazarına dalarak,küçük şirketleri düşük rakamlara satın alarak tekelleşmek değildir.

  bu dev firmalar,internet politikalarına çeki düzen vermezse eğer kısa zamanda ortalık fena karışacak gibime geliyor.TTnet de,kalkıp müzikle,video ile falan uğraşacağına önce adam gibi internet hizmeti versin.hala dünyanın en pahalı internet ücretlerini ödüyoruz.Bunu ucuzlatacaklarına kalkmışlar özel girişimcilerin yatırım yapması gereken alanlara sıçramışlar.Bazen keşke internetin kendisinin olduğu gibi kazandırdığı paranında sanal olmasını dilediğim olmuyor değil.böyle şirketler ortamı fena kirletiyorlar ve doğabilecek yeni start up'ları da doğmadan öldürüyorlar.gerçekten yazık