Turkcell'den Facebook uygulaması: İştesöz
Genel

Turkcell'den Facebook uygulaması: İştesöz

Turkcell günümüzün trendine uyum sağlamış ve ilk Facebook uygulaması ile bu mecrada yerini almış.

Lansmanını bugün yapmış oldukları Facebook uygulamasının adı İştesöz. Uygulama kullanıcılara özlü sözler görüntülüyor ve kullanıcının beğendiği sözleri favorilerine eklemesine olanak tanıyor.

Turkcell istesoz

Turkcell biraz geç de olsa Facebook uygulamasını yapmış ve bence güzel de olmuş. En azından klişeleşmiş uygulama modellerine bağlı kalarak yan masaya cep telefonu gönder, yan masaya numaranı gönder gibi bir çalışma yapılmamış.

2008 öngörülerimde de söylediğim gibi Facebook uygulamalarından ajansların para kazanması için son 6 ay.

Facebook uygulamalarının popülaritesi 2008‘in ilk yarısına kadar sürecek sonrasında Türk şirketleri için değeri kalmayacak. Bu alanda iş yapan ya da yapmayı planlayan kişi ya da şirketlerin gelir elde edebilmeleri için son 6 ay diyebilirim.

Turkcell için çok büyük bir değer yaratır mı bu uygulama. Hayır, ama en azından Facebook'da yer alınmış olunur, adet yerini bulur.

Son olarak belki bazı okuyucularımın dikkatini çekmiştir. Yazımın başında "ilk Facebook uygulaması" diyerek bir cümle kurdum. Bunun sebebi bana konuyla ilgili gönderilmiş olan bilgilendirme yazısının da bu şekilde olmasıydı. Şimdi buradan acaba Turkcell ilerleyen günlerde başka Facebook uygulamaları da mı çıkartacak diye düşünmeli miyiz?

Yorumlar (13)
 1. Arikan Arikan

  Facebook arayüzünü dünyanın bütün dillerine çeviriyor, ancak bunu Facebook çalışanlarına değil Facebook kullanıcılarına yaptırıyor... App'in adı tahmin edeceğiniz gibi Translations. http://apps.facebook.com/translations/

  Facebook Sosyetesi http://www.dugumkume.org/facebook-sosyetesi/

 2. Arikan Arikan

  Bir de şuna bir gözatın:

  Facebook'da CIA Parmağı http://www.dugumkume.org/facebookda-cia-parmagi/

 3. Sunset Sunset

  Acikcasi daha ticari bir uygulama yapmalarini beklerdim. Muhtemelen gerisini getirirler.

  @arikan: Kullandigin jargonun Turkiye'deki tum temsilcileri, ABD ve AB'nin veya onlarin gudumundeki Soros ve holding patronlarinin kucaginda oturuyor. Ya dogrudan onlardan maas aliyor, ya da fonlaniyor. Parayi veren dudugu calmayacak? Yok oyle bir sey. Facebook aracilari yok etmis, cok mu?

 4. Arikan Arikan

  @mert insanlar bilgilerini iki sebepten afişe ediyor:

  1. Sadece sosyal ağı içinde kalacağını düşünüyor.

  2. Pazar tarafından "teşvik yaratıldığı" için, yani evangelist blogcular (tekno-misyoner) ve genel medyaya tarafından yaratılan teşvik sonucunda insanlar kişisel bilgilerini "mecburen" giriyor.

  Tabiki kimse bu mecburiyetin farkında değil seve seve giriyor bilgilerini, kullanim şartlarını okumadan. Bu servislerde insanları sömürmek için yapılan cinliklere herkes dikkat edemez. Etse zaten böyle bir şirket 15milyar dolar fiyat biçilemezdi. Mesela profilinin webde aramaya açık olması "default" bir ayar. Buna hiç dikkat ettin mi, bu şirket için ne demek tahmin edebiliyor musun?

 5. Mert Canlı Mert Canlı

  Facebook uygulamaları sanırım yakın zamanda çok daha popüler olacak. Turkcell bunu keşfetmiş ancak daha yaratıcı bir uygulama geliştirebilirdi bence.

 6. Woywodin Woywodin

  Burada interneti yakından takip eden insanları kastetmiyorum,kimse yanlış anlamasın ama fazla değil bundan bir 6 ay önce yoldaki adama ''facebook'' deseniz, ''bana mı küfür mü ediyosun ingilizce'' diye,size saldırırdı :) Ne oldu da birden bire bu kadar popüler hale geldi,anlamak mümkün değil.Tamam şu anda var olanların en iyilerinden.Çok büyük ustalıkla hazırlanmış bir proje.Ancak önce birkaç ünlü insanın bu siteyi övmesi,sonradan kitle iletişim araçlarının bu sitenin resmen avukatlığını yapması ve hatta Kendilerine rakip olmasına rağmen Doğan grubunun bile bu sitenin gönüllü elçiliğini yapması gerçekten çok tuhaf.Bunlar sıradan insanların yapabileceği işler değil.

  Facebook 1,5 milyon dolar maliyetle kurulmuş bir site.Bu sermayeyi kim koydu,reklamı kim yaptı,kim bu uygulamayı dünyaya yaydı...Facebook'un benzerleri bile bu kadar başarılı olamazken,facebook bu devasa başarıyı nasıl yakaladı? Olayın teknik nedenlerini bir kenara bırakırsak bu reklam ve başarılı tanıtımı hangi güçler gerçekleştirdi? Mesela derler ya hep ''facebook'da ilkokul arkadaşlarınızı bile bulabilirsiniz'' diye.İşte insanları bu siteye yığan,kilit cümle budur.Halbuki burada sinsi bir aldatmaca var.Neticede hangi siteye gerçek bilgilerinizi girerseniz girin,orada sizi ilkokul arkadaşlarınız da bulur,sizi doğurtan ebeniz de bulur :) Yani facebook'u meşhur yapan bu cümle,aslında facebook'a ait bir maharet değil.Tamamen üyelerin dürüstlüğüne kalmış bir durum.Dolayısı ile facebook,kendisinde var olmayan bir özellikle meşhur oldu yani yalan reklam yapmış oldu.

  Bu arada facebok'un CIA ürünü söyleyen arkadaşlar bilmelilerki facebook değil internetin kendisi zaten bir CIA projesi ve bu komplo teorisi falan değil.Bugün birçok yetkin kişinin itiraf ettiği bir gerçek.İnternet bir fişleme operasyonudur.Sizi düşüncenize,davranışınıza,parasal durumunuza,banka hesaplarınıza,sağlık durumunuza,özel zevklerinize,siyasi görüşünüze,kimliğinize ve hatta özel hayatınıza göre fişleyen,analiz eden,tespit eden ve yorumlayan devasa bir projedir internet.

 7. Murat Murat

  facebook'un Türkiyede ki ve bizim medyamızın facebook'a gösterdiği ilgi üniveristelerde araştırma konusu olmalı .

  En pcmag dergisinde gösdüm, adamlar şurdan registir'e tiklayin şurdan şuna tıklayın filan .. yazmışlar, yalnız anlamadığım şey facebooka üye olacak ingilizcesi olmayan birisi üye olunca ne yapacak?

  dergiye yazayım dedim ama siteleri çalışmıyordu

  zaten bu dergilerdeki vb medyadakli gödüklerine bakıp üye olanlar facebook kredi kartı bilgilerini istese onları bile verirler kesin

 8. Arikan Arikan

  @Sunset CIA Facebook'da seni beni takip ediyor diye bir idda yok Düğümküme yazısında, yazinin sonundaki uyariya dikkat etmen yeterli.

  @WOYWODİN internet'i CIA veya herhangi bir kurum kontrol edemez. Edebilseydi zaten spam veya porno olmazdı. Türkiye'de zaman zaman çıkan polis msn'i dinledi, yotube kapatildi gibi olaylar her zaman genel topluma göz dağı verir, ancak internet okur yazari kişiler tabii ki istediğini yapabileceğini bilir. Topluma gözdağı verilmesi bence büyük problem ve insan haklarına aykırı bir hareket.

  Internet değil ama internet üzerinde kurulu özel (ticari) sistemler kontrol edilebilir. Google Arama Tarihi'nden Facebook Sosyetesi'ne kadar tüm web uygulamaları için bu durum geçerli.

  "Siz eğer bir kağıda tüm özel hayatınızı yazıp sokak duvarına asarsanız..."

  @Mert bu naif bir görüş. Kimse durup dururken sağa sola yazmıyor, her zaman bir motivasyon vardır. Herkes arkadaşlarına mesaj yazmak ister di mi... yeni nesil internet uygulamaları her şirketin insanların bu tür sosyal motivasyonlarını kullanmak üzerine kuruludur, yoksa zaten başarılı olamaz.

 9. Mert Canlı Mert Canlı

  @arikan; benim o cümleden kastım, insanların doğum tarihlerinden çalıştıkları yere telefon numaralarına kadar tüm bilgileri facebook ya da türevleri sitelerde afişe etmeleridir. Yoksa tabi ki herkes mesajlaşır, görüşlerini fikirlerini söyler, resimler, videolar koyar. Zaten arkadaşın bahsettiği 'fişleme' kavramını dolduran bilgiler benim de yukarıda bahsettiğim özel bilgiler.

  Konu çok dağıldı ancak bir noktaya da açıklık getireyim. Türkiye dahil tüm ülkelerin belli güvenlik birimleri interneti kontrol altında tutabilirler. Youtube, Msn, Yahoo, Google gibi dünyanın en büyük veri depoları gerektiğinde ülkenin güvenlik birimleriyle tüm logları ve bilgileri paylaşırlar. O bakımdan internette yapılan herşeyin bir yerlerde depolandığını ve bir gün karşımıza çıkabileceğini unutmamak gerekir.

 10. Osman Osman

  Turkcell den daha başarılı bir uygulama beklerdim açıkçası. Bir de sizin yazınıza bir yorumum var 6 ay bence çok kısa bir süre. Facebook'un popülerliği daha uzun süre devam eder bence. Biz web ile uğraşan kişiler o kadar çok site gördüğümüz için daha çabuk sıkılık bırakıyoruz. Ama asıl kullanıcı kitlesi bizim kadar çok siteye üye olmuyor. Bir site bulunca uzun süre takip ediyor. Kendi yaptığım sitelerden biliyorum. Son olarak söylemek istediğim bir bilgi de büyük şirketlerde çalışan arkadaşlarımdan duyduğum bilgiye göre Facebook girişlerinde yasaklamalar başlamış. İş yerlerinde çok fazla facebook da zaman geçirme bizde de sorun olmaya başlamış yani.

 11. Hakan Celik Hakan Celik

  Tukcell'i sağlam altyapısı ve teknolojiye olan yakınlığı nedeniyle seviyorum. Bence diğer operatörlerden daha sağlam kişilerce yönetiliyor. En azından ileri görüşlülük diyebilirim. Bu yorumum hala bana atılan kazıkları unutturamayan Vodafone ve avea amcalarımıza gitsin.

 12. Mert Canlı Mert Canlı

  @woywodin: öncelikle facebook basit bir "ilkokul arkadaşını bul" sitesi değildir. Bu fikir, yıllardır geçerliliğini sürdüren internet dünyasında birçok spam mail a bile konu olmuş bir fikirdir. Ancak bu fikri en iyi hayata geçiren facebook'tur. Neden? Farkları neler? Farklarından birisi şudur; facebook network sistemi ile çalışmaktadır. Kullanıcılar profillerini arkadaşlarının dışında sadece networklere açabilmektedir. Kaldı ki, privacy kısmında tüm profil görüntüleme, arama sonuçlarında çıkma gibi seçenekleri kendiniz değiştirebiliyorsunuz. Yani kısacası, bütün bu bilgilerin afişe edilmesi tümüyle kullanıcının insiyatifindedir. Siz eğer bir kağıda tüm özel hayatınızı yazıp sokak duvarına asarsanız, CIA de görür, yolda yürüyen sarı çizmeli mehmet ağa da görür. Kimse sizden bu bilgileri zorla almıyor, bu bir.

  İkinci fark facebook uygulamalarıdır (application). Kullanıcılar sitenin içinde kendi yazdıkları kodlar ile farklı uygulamalar geliştirebiliyorlar. Bunları da kullanıcıların büyük kısmı kullanıyor. Facebook'taki hemen herkesin profilinde en az 5-6 uygulama görebilirsiniz. Kullanıcılar biraz daha profesyonelleşmeye başladığında çok daha iyi uygulamalar geliştirileceğine ve ileride bu uygulamaların ciddi reklam pazarları yaratacağına eminim. Bu iki önemli farklılığın dışında bir site olarak facebook'u diğer sitelerden ayıran daha onlarca özellik var.

  Türkiye'de nasıl bu kadar hızlı yayıldı sorusuna gelince; facebook dünyada yıllardır popüler olan bir site. Bu popüleritenin dünyayı sardıktan sonra Türkiye'de hızla yayılması çok normal. İnsanların dünyada olup bitenleri Türkiye'deki kamuoyuyla paylaşmasını, Doğan Medya grubunun (ki medyanın %80 kendilerinin tekelinde) bu akıma kayıtsız kalmamasını bir komplo teorisi olarak görmek veya göstermek duruma biraz önyargılı bakmaktır. Nedense yapılan güzel işlerin nasıl yapıldığı ile ilgilenmeyip, bu işlere hep farklı yönlerden bakmayı tercih ediyoruz (microsoft, google ve şimdi facebook). Belki de bu yüzden bilişim dünyasını 1-2 adım geriden takip ediyoruz.

  Saygılar.

 13. ßen 2 Gündür facebook uygulaması sabahları gayet iyi giriyorum ama öğleden sonra girmiyo ???