Analiz

2008'de neler olacak?

Yıl sonlarında adettendir bir sonraki yıl için öngörüler yazılır. Bende bu sebeple Webrazzi'nin birçok okuyucusunun merak ettiğini düşündüğüm 2008 öngörülerimi paylaşmak istedim.

 • 2008'de internet reklam pazarı Türkiye'de önemli büyüme yaşayacak. Bu önemli büyüme birçok medya şirketinin içerik sitelerine odaklanmasını ve bu alanda satın alma yapmasını hızlandıracak. Büyüme ile ilgili birçok kişi ve kurumun %20 olan beklentisi benim tahminimle %50 seviyesinde olacak.
 • MyNet ile ilgili bir satın alma haberi gerçekleşecek. Ya büyük bir hisse devri ya da tamamen satış olabilir.
 • Telekom sektörünün internet ve mobil içeriğe ilgisi çok büyük olacak. Bu alanda yeni girişimler ve satın almalar gerçekleşebilir.
 • Yasal müzik alanında TTNet'in girişimi ile büyük hareketlilik yaşanacak. Bu alanda da yeni girişimler ve devamında hızlı satın almalar söz konusu olabilir.
 • Facebook'a olan Türk kullanıcı ilgisi segment değiştirecek. Bu durum değer yaratan Türk internet kullanıcısının lokal servislere dönüşünü beraberinde getirecek.
 • Facebook uygulamalarının popülaritesi 2008'in ilk yarısına kadar sürecek sonrasında Türk şirketleri için değeri kalmayacak. Bu alanda iş yapan ya da yapmayı planlayan kişi ya da şirketlerin gelir elde edebilmeleri için son 6 ay diyebilirim.
 • Cember.net'e rakip birden fazla iş sosyal ağı hayata geçirilecek. Bu alandaki fırsat Facebook'un popülaritesini yitirmesi ile artacak.
 • Hepsiburada.com'la ilgili bir satış haberi alacağız.
 • MySpace Türkiye sitesi açılacak.
 • Yahoo Türkiye sitesi açılacak. Ana hedefi Türkiye'de reklam satışı olacak.
 • Avrupa'ya açılan değerli birden fazla Türk web girişimi olacak. Bunlar arasında e-ticaret ve seri ilan konularına odaklı girişimler olacak.
 • Birden fazla yabancı risk sermayesi şirketi internet odaklı yatırımlar için Türkiye'ye giriş yapacak.

Emre Sokullu'nun da bu konuya eklemeleri olacak. Ayrıca benim de atladığım noktalar varsa eklemelerim olabilir. Ama şimdilik bu kadar.

Sizlerin 2008 ile ilgili öngörüleriniz nelerdir? Paylaşırsanız sevinirim.

Tüm okuyucularıma mutlu, sağlıklı ve başarılı bir yıl dilerim. Herşey gönlünüzce olsun.

Yeni yılınız kutlu olsun! :)

Yorumlar (26)
 1. Selim Bilgec - Adtech Selim Bilgec - Adtech

  Mynet'in Fox Media Grubu ile flort ettigini, Londra Adtech'te bir sohbet sirasinda Fox yoneticisi belirtti. Fox'un Turkiye'de geleneksel medyaya yaptigi yatirimi, internet yatirimlari ile pekistirmek istemesi gayet mantikli. Bu alanda sahip olduklari Myspace ve katma degerli telekom servisleri markasi Jamba' yi da 75 milyonluk genc Turkiye pazarina sokmak istemeleri de muhtemel...

 2. İhsan Dişkan İhsan Dişkan

  Arda Bey neredeyse içimden geçenleri okumuşsunuz sanki, eklemek istediklerim;

  * Alana dair sosyal ağlar ilgi görmeye başlayacak, örn: sinema, oyun, online oyun

  * Klasik arkadaşlık sistemlerinin (siberalem) sonunu pek iyi görmediğimi belirtmemde fayda var

  * Türk insanı Web 2.0 akımına katılacak, katılımsal web sitelerine ilgi gösterecek, istiyor.us örneği gibi fikir belirtebildikleri alanlar hızla yükselecek, yenileri birbir açılacak

  * Facebook akımının o kadar da sürmeyeceğini düşünüyorum, zira insanların bulacak kimsesi kalmadığında Application'ların kitlenin çok küçük bir kısmını tutabileceği kanaatindeyim

  şimdilik aklıma gelenler bunlar, umarım 2008 hepimizin beklediği gibi olur..

 3. Hakan Çelik Hakan Çelik

  Yazılarınız için teşekkür ederim Arda Kutsal. Hergun girdiğim ve ve keşke hergün onlarca yazı yazılsa dediğim bi yer oldu Webrazzi benim için. 2008de de yazılarınızı ilgiyle takip edeceğim.

  Merak ettiğim bir konu ise facebook'un popülaritesini kaybetmesi doğal ama daha ciddi(facebookla aynı kalitede) ve sağlam bir altyapıya sahip bir yerli girişim ben bulamadım. Umarım bu yıl içinde çıkar. Bir diğer konu ise daha facebook türkçe yayınını devreye sokmadı. Bunun nasıl bir etkisi olacak onuda gözardı etmemek gerekiyor.

  Eğer yahoo türkiye açılacak ve Mynet satılacaksa, acaba bunu yahoomu yapacak yoksa farklı bir tür risk şirketimi olacak. Birde yahoo türkiye açılacaksa mynetin başka bir şirkete satılması çok düşük meblağlarda gerçekleşebilir diye düşünüyorum. Aslında mynete girmiyorum ama Türk internet sektöründe böyle exitlerin olması beni sevindiriyor. Para kazanan girişimciler umarım gelecekte daha iyi yatırımlar yaparlar.

  Ama asıl merak ettiğim ülkemizin chat sektöründen gelen kişilerin ne zaman bu davranışlarını bırakacağıdır. Acaba yahoo türkiye açılınca biraz sınıf atlayabilirlermi. Çünkü en son facebook'da kim online adlı bir uygulamayı gene bir türk arkadaş çıkartmıştıki, her yerde eşleşmeyi bekleyen ve uman kullanıcılar bu uygulamaya akın etmişlerdi.

  Myspace türkiyenin açılmasını ise türk şirketler için pek tehdit olarak görmüyorum. Ama ortama nasıl girecekleri beni yanıltabilir.

  Genede görmeyi bir diğer haber ise hakianın Türkçe sitesinin açılacağıdır. Bakalım o ne zaman olacak :)

  2008in türk internet sektörüne hayırlı olması dileğiyle. Tüm webrazzi okur ve yazarlarına iyi yıllar.

 4. Myspace Türkiye'nin açılması mükemmel olacaktır ancak tıpkı facebookta olduğu gibi azda olsa Myspace'in o büyüsü bozulacak inancım bu.

  Bir tahmin de benden, internette reklam piyasası iyice kızışacak, google a çok güçlü rakipler gelecek.

  Reklam Z herkesin katılabileceği bir reklam sitesi olcak. Yayıncı da kazanacak reklamveren de :)

 5. Çok güzel yazmışsınız ışıl ışıl parlayan bir yazı :)

 6. Eyüp Beycelik Eyüp Beycelik

  selam konu gercekten güzel.

  bende baska bir olasılık soylemek istiyorum.

  türkiyede yeni uygulanan unique bid auction sisteminin öncüsü altivi rakibini satın alacak daha sonra da altivi iyi rakamlar ile yabancı bir sermayeye satılacak.

  bir çok arkadaslık sitesi meqan - xuqa gibi siteler değerlerini yitirecekler. ve tek catı altına toplanacak

  teşekkürler

 7. Benim tahminlerim 1. Resesyon, 2. Resesyon, 3. Resesyon.

  Etkileri: Buyuk sirketlerin internet sektorune girisi yavaslayacak. Bunlara ait bir kac site kapanacak. Verimli olmayan, sadece gelecekteki degerlerine gore pazarlanan yeni girisimler batacak. Bununla birlikte, gerileme kobileri daha ekonomik kararlar almaya zorlayacak ve interneti yeniden kesfedecekler. Bu yuzden genel ekonomi gerilemesine ragmen, internet hizmet ve reklam pastasinda minimal bir buyume olacak, fakat dilimler kuculecek.

  Umarim ben yanilirim ve hepimiz mutlu oluruz. Yine de hesabinizi dikkatli yapin. Herkese iyi seneler.

 8. Fikirsel Fikirsel

  @devrim demirel

  O ne öyle ya? İçim karardı. Ben diğer tahminleri tekrar okuyup kendime geleyim.:)

 9. Hasan Tosun Hasan Tosun

  inşallah yazdıklarının hepsi gerçekleşir. hepsi olmasa da şu telekomun işleri biraz büyütmesi ve yahoo tr 'nin açılması gerçekten muhteşem olur...

 10. @devrim demirel

  Zaten pesimist olduğumu düşünüyordum şimdi bunları görünce iyice içim karardı ne yalan söyleyeyim aynı korku ve düşüncelere bende sahibim.

 11. @Arda bey facebook hakkında "Bu alanda iş yapan ya da yapmayı planlayan kişi ya da şirketlerin gelir elde edebilmeleri için son 6 ay diyebilirim." diye yazmışsınız bir yerlerden filan duyum mu aldınız? merak ettim gerçekten paylaşırsanız bilginizi sevinirim.

 12. Arda Cavdar Arda Cavdar

  Arda ve Devrim, yüreğinize sağlık. Sizin gibi insanlar olduğu sürece Türkiyede İnternet sektörünün sırtı yere gelmez. Başarılarınız devamını dilerim. Herkese mutlu, sağlıklı, bol kazançlı, çevrimiçi günler dilerim :)

 13. 2008 bizim için uzun bir yıl olacağa benziyor...

  herkese iyi yıllar ;)

 14. Ersines Ersines

  Arda bey google hakkında bi öngörünüz yok mu ?

 15. Selçuk Saraç Selçuk Saraç

  @Devrim Demirel;

  2 noktada yerden göğe kadar haklısın.

  1. Sansür ve kılıflar içerisinde webcilerin başına örülecek çoparlar, internet hizmeti veren kurumların sırtına bindirilen tonlarca ekstra maliyet yüzünden Türkiye'de yayın teknolojisindeki sektörün gelişememesi ve bu alandaki paralarımızı yabancılara kaptırmamız.

  2. Googleden ayda 500 dolar kazanmak için neredeyse her türlü çalıntı içeriği toplayarak web sitesi oluşturan ciddi seviyede üretkenlikten uzak webmaster kitlesinin artması ve Türk internet'inin çöplük haline dönmesi.

  Googleda aramalarda sırf Adsense gelirleri için her tür kelimede üst sıralara çıkmak için bu tarz içerik sahiplerinin her tür illegal çalışmaya bulaşması gerçek içerik sahiplerini gerilere düşürecek ve zaman içerisinde üretmekten bıkmalarına neden olacak vs vs...

  @Arda bey, heyecan verici bir yorumdu :)

  Bende içinde bulunduğumuz sektör konusunda öngörüde bulunayım.

  Telekom hizmetleri ucuzlayacak, özellikle internet erişimi yapan kullanıcıların imkan ve kapasiteleri artacak. Fakat web üreticilerinin yayın maliyetlerine bu indirimler yansımadığı için aradaki arz ve talep uçurumları fazlaca artacak...

 16. Tuncay Tuncer Tuncay Tuncer

  unutmadan facebook'a Türkçe dil desteğinin eklenmesinin, facebook'taki Türkiye ağını başlarda üye sayısı anlamında başlarda, olumlu etkilese bile, sonlara doğru antipatik hale getireceğini söyleyebilirim..

 17. Tuncay Tuncer Tuncay Tuncer

  satın alma haberleri ve sektöre giriş haberleri konusunda bir yorum yapamayacağım, ancak internette sansür (her ne kadar devrim demirel kadar pesimist olmasam da), facebook ve telekom firmaları ile ilgili yorumlara ve haber içeriğine katıldığımı belirtmek istiyorum.

  facebook'a karşı ilginin azalacağından; ve özellikle facebook'a, reklam amaçlı olarak adeta hücum eden firmaların, şimdiki kadar çok geri dönüş alamayacağından emin olduğumu söylemek isterim.

  Bunun yanında büyük oyuncuların sektöre olan ilgisinin (Türk firmalarından bahsediyorum) artacağına inanıyorum. Bu firmalar gerek satın almalarla, gerekse yeni projelerle pastadan pay almaya çalışacaklar.

  e-ticarette beklenen büyük patlamanın bu sene de gerçekleşmeyeceğini ancak artışın geçtiğimiz senlerden daha fazla olacağını düşünüyorum.

  Tio.com.tr, google open social gibi "entegrasyon tabanlı projelere", global anlamda bir yenisinin daha eklenebileceğini de tahminlerim arasına eklemek istiyorum.

 18. Woywodin Woywodin

  Sayın Arda Kutsal müneccimler gibi konuşmuşsunuz.Size sormak gerekir 2008'i,2007'den farklı kılan nedir? Ne olacak da bunca farklılık yaşanacak? Mynet konusundaki olayı,bende sizin gibi duydum lakin bu konuda bir kesinlik sözkonusu değil.Facebook ise sandığınız gibi küçülmeyecek,aynı ivmede olmasa da büyümeye devam edecek ve bana göre Google gibi bu trend tüm dünyada artarak sürecek.Çünkü facebook,benzerleri ile kıyaslanamayacak kadar doğru ve geleceği gören yenilikler yapıyor.Beyin takımı ise çok güçlü.Türk insanı için ''lokal yada global'' diye bir ayrım olduğunu sanmıyorum.Türk insanı ''anladığı,aradığını bulduğu ve iyi özellikler taşıyan'' bir site bulduğu zaman,o siteyi kullanmayı alışkanlık haline getirir.Mesela Google gibi.O sitenin kökeni falan onu pek bağlamaz.

  Ayrıca Facebook'un,2008'i bilmem ama 2010'a kadar Google'a reklam konusunda çok ciddi bir rakip olacağını hatta 2015'e kadar Google'ı tahtından indirebileceğini düşünmüyor değilim.Bunun dışında gelişmeler,2007'nin devamı niteliğinde olup çok da farklı bir seyir izlemeyecektir.

 19. Yazılanların büyük çoğunluğunu öngörü olarak kabul edemeyiz. Bir bakıma fısıltı gazeteciliği.

 20. Adı üstünde öngörü bunlar...

  Bu seltörde Arda abi kadar kulağı delik kaç kişi varki, bide bu durum var yani.

 21. Türkiye'de yabancı sınırlaması kalkacak. 6-7 yabancı derken sınırlama tümden kalkacak. Pek çok yabancı ligimize konuk olacak (yahoo,vs) Bu da büyük kulüplerin çok para harcamasına ve kurumsallaşamadıkları (alt yapı) için borç yükü altında ezilmelerini sağlayarak, tümden yabancı hakimiyeti altına girecek.

  Anadolu kulüpleri bildiğimiz gibi olacak, parasızlık ve eşit dağılım olmadığı için ellerinde ki yıldızları yok pahasına büyük kulüplere verecekler. Ellerinde ki malzemeyi yok pahasına verdikleri için bir yapılaşma olmayacak altayapıları yeterli olmadığından, bir kaç sene daha şampiyon olacak bir Anadolu kulübü göremeyeceğiz. Yayın ve reklam hakları büyük kulüplerin himayesinde olmaya devam edecek. Küçük kulüpler az paralar verilerek büyütülmemeye çalışılacak. Altyapıları gelişemeyen Anadolu kulüpleri kerhen arenada bulunucaklar.

  Ligimiz kaliteli olmadığından ve yurt dışında izlenmediğinden, buradaki oyuncular scout ekiplerinin izleme şansı tesadüf kalacak. Bunu başaracak kulüpler büyükler olacak. Fakat dünya da ki örnekleri iyi inceleyip alt yapı sistemlerini zor olsa da yapmaya çalışan kulüpler için başarı, şansla birlikte mümkün. Bu da Gökhan Önal ve Mehmet Topuz gibi oyuncuların satılmayışına ne kadar dayanacakları ile mümkün.

  Anadolu kulüpler birliği bu senede kurulmayacak.

  Erman Toroğlu ve Ahmet Çakar web sitesi açacak. Ve bu arenada yanımızda olacaklar.

  Artık bu sene geçti önümüzde ki maçlara bakalım.

  Google Süper Liiggg hiiiç bitmesin....

  Mutlu yıllar

 22. Emre Yılmaz Emre Yılmaz

  herkese hayırlı olsun

  http://www.ttnetmuzik.com

  açılmış

 23. Yavuzselim Yavuzselim

  Facebook rakip olarak http://www.unihayat.org/ var. Facebook dan daha çok seviyorum.

 24. Butterfly Butterfly

  1. eCommerce alaninda (yabanci) fonlara satislar olacak

  2. Amazon disinda bes majörler (Microsoft, Google, ebay, Yahoo, Amazon) 2008 senesinde Türkiyedeki gücünü genisletecek:

  a. Yahoo local bir sayfa acacak;

  b. eBay Paypal'i Türkiyeye getirecek; intoko genisleyecek; gittigidiyor büyüyecek;

  c. Google ekibini kuvvetlendirecek

  3. Yabanci kökenli Business Angel'lar ve Venture Capital sirketleri Türkiyede azinlik yatirimlarina devam edecek. Uluslararasi kabul görmüs Venture Capital sirketleri (Benchmark, Sequioa, Index vb.) Türkiyede sistematik yatirimlar yapacak

  4. Amerikan kökenli olmayan eCommerce sirketleri Türkiye'de faaliyete baslayacak - bunlarin arasinda eBay'den sonra dünya en basarili eTicaret sirketi'de Türkiye gelecek.

  5. Türkiyede start-up'lar cesitli alanlarda ivme kazanmaya baslayacaklar. Toplam 80- 120 kadar yeni Türk Internet sirketi kurulacak.

  6. Türkiye'de önde gelen sirketler ortak bir cati altinda toplanip, bir sivil toplum örgütü olusturacaklar. Bunlarin arasinda ilk defa yabanci kökenli sirketlerde olacak.

  7. 2008 senesinde Türkiye dünyanin 11. büyük internet pazari olacak (kullanici sayisi acisindan)

  8. Uluslararasi arastirma sirketleri ilk defa sadece Türkiye'nin ele alindigi raporlar cikartacak. Bu raporlar Türk Internet sektörünü dünya ile kaynastiracak.

  Iyi seneler diliyorum

 25. Mehmet Mehmet

  2008 yılını bitirip 2009 yılına girdiğimiz şu günlerde yazıları ve yorumları tesadüf eseri tekrar okudum. Bazıları tutmuş bazıları tutmak üzere, bazıları ise tutmamış. Yeniden okumasını tavsiye ederim...

 26. Kazım Kolak Kazım Kolak

  Hemen hemen hiçbiri tutmamış, tebrikler