Büyük medyanın web girişimlerine ilgisi

Büyük medyanın web girişimlerine ilgisi

Son haftalarda Ciner Grubu'nun web girişimlerini satın almasıyla ilgili birçok haber basında yer aldı. Kendi çevremden de bu konuda birçok soru almaya başladım. Hatta kısa süre önce bir yazımın yorumlarında da bu konuda yazı talebi gelmişti.

Aynı dönemlerde Doğan Grubu'nun da internet reklam pastasındaki payını büyütmek ile ilgili agresif stratejileri olduğu duyumlarını almaya başladım. Zaten buradaki yazımda da Doğan Grubu'nun bu yönde bir stratejisi olduğunu belirtmiştim.

Hatta Doğan Grubu'nun sahibi olduğu tüm medya şirketlerinin (Televizyon ve gazete ağırlıklı olarak) web sitelerinin gelir elde etmesi ile ilgili önemli kararlarını tüm yönetim kademelerine aktardığı yönünde duyumlar aldığımı da söyleyebilirim. Söz konusu kararlara örnek vermem gerekirse Doğan Grubu artık web sitesinden gelir elde etmeyen medya şirketi olmasını istemiyor. Bunun için de tüm web sitelerinde revizyon yapmak ve reklam vereni çekebilecek trafiğe ve içeriğe sahip olmak istiyor. Grubun önemli gazetelerinin bazılarının offline reklam gelirinin yaklaşık %20'si seviyesinde online reklam geliri elde etmesiyle bu tür kararların sebebini anlamak mümkün aslında.

Doğan Grubu ile ilgili bir dikkat çeken konu da şirketin Gayet.net'ten olan yüksek gelir beklentilerini karşılayamamış olmasına rağmen servisin Overteam'e ait olan azınlık hisselerini (yaklaşık %30 olduğu yönünde duyumlarım var) geri almasıdır. Bu yaklaşımı şu aşamada servisi kendi kurallarıyla yönetmek istemelerine bağlıyorum. Kısacası 2008'de Gayet.net kapsamında bir değişim, ya da yoğun medya kampanyaları görmek olasıdır.

Ciner Grubu'yla ilgili konulara dönecek olursam, şirketin web girişimi satın almaları ile ilgili stratejisi basında oldukça abartılı olarak yer aldı. Şirketin hali hazırda hepimizin bildiği HaberTürk satın alması bulunuyor. Televizyon satın alması ile birlikte HaberTurk.com'a da sahip olan Ciner Grubu'nun bunun yanında zaten yaklaşık 1 yıldır İstanbul.net, Ankara.net, İzmir.net ve Uzman.tv'yi bünyesinde barındıran Magnet Bilişim Hizmetleri'nde yaklaşık %35 ortaklığı bulunuyordu. Yani, bu çok da yeni bir konu değil.

Bunlara ek olarak şirket bir de Guncel.net (1), Timsah.com ve şu anda test yayınında olan Sevgi.net isimli sitelere 4-5 ay öncesinde yine %35 seviyesinde ortak olmuş.

Kısacası yapmış olduğum araştırmalardan edindiğim bilgilerle basında yer aldığı gibi şu aşamada Ciner Grubu'nun ilgilendiği ya da satın aldığı 50 web sitesi bulunmuyor.

Sonuç olarak ortada şöyle bir gerçeğimiz bulunuyor. Türkiye'deki online reklam harcaması 2008 yılı içinde büyük ölçüde büyüme sergileyecek (Bu konudaki öngörülerimi bir sonraki yazımda paylaşıyor olacağım.). Durum böyle olunca da şirketler pazardaki gelir potansiyellerini yüksek tutmak ve cirolarını arttırmak için hem mevcut kaynaklarını hem de önemli gördükleri alanlardaki içerik servislerini değerlendirmek istiyorlar.

Farklı büyük şirketlerin internet stratejileri ile ilgili bilgi paylaşmak isteyen okuyucularım olursa benim iletişime geçebilir ya da yorumlarda paylaşımlarını gerçekleştirebilirler.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.