Yasal müzik alanında güçlü oyuncu: Musicopat.com

Yasal müzik alanında güçlü oyuncu: Musicopat.com

TTNet'in 2008 yılı itibari ile ücretsiz yasal müzik servisi sunacağını duyurmamdan sonra bu alanda rekabetin bundan sonraki boyutunun ne olacağı yönünde birçok sohbetin içinde yer aldım. Genel düşünce TTNet'in bu hareketinin rekabet edilmesi zor bir durum oluşturduğu yönünde oldu.

Kişisel görüşüm, bu zor rekabet durumu şirketin ücretsiz yasal müzik servisini nasıl modelleyeceği ile ilgili. Bu konunun detaylarına girmeden kısaca düşüncelerimin ana fikrini açıklamak istiyorum.

TTNet eğer ADSL kullanıcılarının paketlerine bağlı bir kotalı müzik indirme hakkı verirse, ki öyle olacak, bu alanda hala müzik satışı ya da benzer servislerin tutunması mümkün olacaktır. Yani, rekabet çok da imkansız olmaz. Ücretsiz müzik dinleme konusunda ise tüm paketlerde bu hizmetin sınırsız olarak sunulacağı söyleniyor. Bu alanda başarı için ise, TTNet'in oluşturduğu web uygulaması önemli olacaktır. Çünkü kullanılabilir olmayan, topluluk ruhunu barındırmayan bir servis önemli rekabet üstünlüğü yaratmayacaktır.

Bundan sonrasındaki rekabet kararını sizlere bırakarak ben şu günlerde popülaritesi hızla yükselen bir ücretsiz yasal müzik servisinden bahsetmek istiyorum.

Musicopat.comMusicopat isimli servis MÜ-YAP ve diğer meslek birlikleri ile anlaşmalı olarak kullanıcılarının Türkçe şarkıları web tabanlı olarak ücretsiz dinlemesine imkan tanımaktadır. Servis kapsamında yabancı şarkılar da yer almakta ve telif hakkı sahibi şirketlerle birebir yapılan anlaşmalar ile bu kategorideki şarkılar da kullanıcıların dinlemesine ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Servis yetkilileri ile yapmış olduğum görüşmede 1 Eylül 2007 itibari ile yayına girmiş olan Musicopat'da şu anda 190 binden fazla şarkı olduğunu öğrendim.

Last.fm modelini uygulayan Musicopat'da kullanıcılar sisteme ücretsiz üye olduktan sonra diğer kullanıcılar ile müzik zevkleri etrafında oluşan bir ağda birleşmiş oluyorlar. Servisin bünyesinde yer alan gruplar özelliği de bu etkileşimi güçlendiriyor diyebilirim.

Musicopat.com

Musicopat'da ayrıca müzik türlerine göre kurulmuş radyolar, en popüler albüm, şarkı ve sanatçı listeleri de yer almaktadır.

Servis yetkililerinin belirttiğine göre, hala üzerinde yoğun çalışma gerçekleştirilen Musicopat henüz açılış lansmanını yapmamış ve beta aşamasında gelişimini sürdürmekteymiş.

Musicopat'ın detaylı kullanımına daha fazla girmeden ilgili okuyucularımın servisi denemesini öneriyorum.

Yasal müzik alanında güçlü bir topluluk olarak gördüğüm oyuncuyu paylaştıktan sonra şunu belirtmek istiyorum. TTNet'in bu alanda hayata geçireceği servisin göreceği ilgi kuşkusuz, ancak bu alana girebilecek girişimler için halen başarı potansiyelinin olduğu da topluluk gücü söz konusu olduğunda ortadadır.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.