MyNet, Yonja.com'un %50'sine ortak oldu!
Yenilikler

MyNet, Yonja.com'un %50'sine ortak oldu!

Dün, Sabah Gazetesi'nde yayınlanan bir haber MyNet'in, Yonja.com'a %50 oranında ortak olduğunu bildirdi. Gazetenin haberinde söz konusu ortaklık için MyNet'in şirkete $15 milyon ödediği iddia edilmişti.

Konuyla ilgili Yonja.com'un da bünyesinde bulunduğu Yonja Media Group CEO'su Kerim Baran'la görüştüğümde, MyNet'in ortağı Tiger (Tiger, MyNet'in %25'ine sahiptir) ile birlikte Yonja.com'un %50'sine sahip olduğunu doğruladı. Ancak Sabah Gazetesi'nde çıkan rakamla ilgili bir yorum yapmadı.

Kerim Baran, rekabetin arttığı internet sektöründe iki şirketin kuvvetlerini birleştirmesinin hem şirketlere, hem de Tükiye'deki internet kullanıcılarına bir çok katkısı olacağına inandığını belirtti.

Yonja.com'un bir süre önce azınlık hisselerini içlerinde Saran Holding'in de olduğu 3 şirkete sattığını hatırlıyoruz. MyNet ortaklığı ile birlikte daha da güçlenmiş olan Yonja.com'un bundan sonraki gelişimini takip ediyor olacağız.

Ancak benim asıl merak ettiğim MyNet'in son dönemlerde yoğun olarak üzerinde çalıştığı, önceleri Expredo adıyla lanse ettiği, sonraları beğenmeyip dış kaynak kullanarak baştan hazırlattığı ve son olarak MyNet Eksenim ismiyle yayına aldığı sosyal ağ uygulaması bu vizyonda nerede konumlandırılmış durumda?

Yorumlar (36)
 1. Mynet bu satın almaya dün karar vermedi 2006 dan beri devam eden bir sürecti bildiğim kadar ile.

  Elestiriler alanada satanada cok bilmislik boyutuna varınca gülünç duruma düşüyor kanımca.

  Facebook gelsin üstüne bitane daha facebook gelsin yonja bitmez yonja hep yonja olarak var olur yonja her zamanda para kazanır kanımca doğru bir satın almadır.

  Cunku Yonja artik A segmentine degil Anadolu cocuğuna hitap eden bir dating sitesine dönmüştür.

  Yonja'nın bu saatten sonraki rakibi facebook degildir siberalemdir.

  Anadolu çocuğuda facebooktan falan anlamaz anlayana kadarda 10 yıl gecer o sürecte'de yonja yapraklarını dolara cokdan cevirmis olur :)

 2. forbes'un bu ayki sayısını ben okudum. emre kurttepeli ve mynetle ilgili haber olaganustu iyimser kaleme alınmıs sanki siparişle yazdırılmış gibi. bu haber 2 sene evvel yayımlansaydı belki birçok argümanı doğruydu ancak mynet in iki sene içinde gerek trafik gerek marka değeri olarak çok gerilediğini birçok rakibinin oluştuğunu ve mevcut durumunu düşününce yazı çok komik kaçıyor.

  mynette emre kurtepelinin çabasının daha da kötü duruma gelmeden elindeki mynet hisselerini büyük bir yabancı yatırımcıya satıp çıkış yapmak olduğu düşünülerek yazı tekrar okunabilir.

 3. Emre Yılmaz Emre Yılmaz

  @cem vatandaş

  büyük firmaların alan adı ile ilgili politikaları korkudan ve takıntıdan veya projeleri bitirmek için falan değil ortak kullanıcı veritabanını kolaylıkla kullanabilmeleri ve paylaştırmaları için. örneğin bir kullanıcı yonja.com üyesi ise

  tüm mynet sitelerinden yararlanabilir bir şekilde aynı zamanda kolaylıkla mynet üyesi de yapılabilecek. yani satın alma mantıklarına tam da uyan bir tavır. yanılıyor olabilirim ama sanırım sebep bu

 4. mynet'in girdiği işler pek başarılı bulmuyorum.

  daha özgün projelere imza atsa belki sıcak bakabilirim ama şimdi değil :)

 5. Ozan Çağlargil Ozan Çağlargil

  Yonja hala büyük bir değer evet, ama önce azınlık hisselerinin satışı, sonra %50 hissenin satışıyla, yonja.com üzerinde söz mynet'e geçmiş olabilir mi?

  Bence yonja media, doğru zamanda doğru hamleyi yaptı. MyNET'in üye tabanı facebook karşısında darbe yiyen yonja'ya ilaç olarak gelebilir. Eğer bu da işe ayaramazsa, yonja media doğru zamanda yonja.com'u paraya çevirmiş demektir...

 6. facebook sonrasında dünyadaki güç birleştime etkisini bizde de göstermeye başladı. alexa da birçok sitew gibi yonja ve mynet'in de son aylardaki düşüşü gözle görülür derecede. yonja ve mynet kitlesinin birbirine çok yakın olduğunu düşünürsek, zaten bu kitlenin çoğu her iki siteye de üyedir. o yüzden çok büyük bir fayda sağlayacağını düşünmüyorum açıkçası. asıl beklediğim haber yahoo Tükiye'ye geliyor. Mynet satılacak mı? yoksa yahoo kendisi mi piyasaya girecek? işte o zaman bişeyler olmaya başlayacak :)

 7. Kerim Baran'dan mukemmel bir cikis stratejisi. Yonja bu kadar cokmusken, gazetede belirtilen rakam ancak toplam deger olabilir.

 8. Woywodin Woywodin

  yapmayın beyler Yonja 15 milyon dolar edermi ya? Facebook'dan sonra iyice düşüşe geçtiler zaten.Belli bir rakama,mynet satın almıştır doğru ama 15 milyon dolar da işkembeden sallama bir rakam bana göre...

 9. Emre Yılmaz Emre Yılmaz

  Yonja için çok hayırlı olmuş facebook zaten yonja.com'u bayağı bir bitirmişti. herkese hayırlı olsun

 10. Ben artık mynet'in ne yapmak istediğini anlayamıyorum. Ama gittikçe dibe çöktükleri kesin. Anasayfaya koydukları erotik video resimleri ve resimler de onları kurtaramayacak gibi.

 11. woywodin;

  hoca sen harbiden muhalefetsin sen dogrucu müdürümüsün nesin ya. neyi nerden biliyonda yazıyon. sacmalama yeter artık yaa yonetimden biri su adama dur desin engelleyin sunu.

  bilinçsizce oylesine yorumlar yapıyor

 12. Tuncay Tuncer Tuncay Tuncer

  İnternet piyasası beklenildiği gibi hareketleniyor. Site alımlarının hızlandığı şu günlerde yeni alımların da olabileceğini söylemek pek de hayalcilik olmayacak gibi..

  rakam konusuna gelince; ülkemizdeki oyuncuların piyasayı yükseltmek istediklerini düşünmeden edemiyor insan...

 13. İhsan Dişkan İhsan Dişkan

  Haberde belirtildiği gibi öyle vizyon dahilinde gerçekleşmiş bir satınalma olarak görmiyorum bu olayı. Bence bilinçsizce yapılmış bir satınalma..

 14. Hüseyin Hüseyin

  Satın alma kısmından ziyade işin bir de "satılma" detayı var. Acaba satış olayı şundan ötürü mü vuku buldu? işin o kısmını daha çok merak ettiğimi söyleyebilirim.

  http://www.alexa.com/data/details/traffic_details/yonja.com

 15. yapma yaa 15 milyon dolar veren bi adam bilinçsizce iş yaparmı sence. saçmalamayın lütfen.

 16. mynet sıkıştı ve tekrardan satın alma gerçekleştirdi bence. yeni bir şeyler üretmede çok zayıflar ve bir sürü servisi yahoo gibi karman çorman bir araya sıkıştırdılar ve bence çok fazla şey kaybediyorlar bu yüzden. karışık pizza güzeldir ama mynet sen değilsin.....

 17. Superman Superman

  Mynet ve yonja hakkında söylediğiniz yorumlara katılıyorum fakat bilinçsizce vs. alınmış bir satınalma ihtimali olamaz yılların tecrübesi var Mynet'te ayrıca verilen paralar çerez parası değil uçuk rakamlar o yüzden başka şeyleri düşünmek daha mantıklı bu tür şeyleri düşünmektense.

 18. yonja.mynet.com olma ihtimali yüksek.

 19. Cem Vatandaş Cem Vatandaş

  Şu mynetin her şeyin sonuna mynet.com takısını getirmesinin anlamı nedir ? Bilen var mı ? Ben bilmiyorum. Hayır her şeyi mynet adına alıp o projeleri bitirmek gibi bir amaçları var heralde. Benim anladığım bu. Bundan da büyük bir zevk alıyorlar anlaşılan.

 20. Woywodin Woywodin

  serkan;

  ben yorum yaparken kimseye hesap vermem.Ben doğru bildiğimi konuşurum,birileri gibi işkembeden sallamam.İnsanların kim olduğunu bilmeden yaptıkları yorumun gerçekdışı olduğunu iddia ederek asıl sen saçmalıyorsun.Bir daha konu dışı olarak şahsıma yönelik yorum yapma efendi.Birşey biliyorum da konuşuyorum.Herkesi kendiniz gibi ilk insan Adem kadar yanlız sanmayın.Benim bu sektörde ABD ve Türkiye'de 25 yılım geçti.Asıl site yönetimi seni engellesin,konu dışında yorumlarda bulunup insanlara sataştığın için

 21. Woywodin Woywodin

  Cem Vatandaş;

  yorumuna katılmamak elde değil.Özellikle Doğan Holding ve Mynet'in başını çektiği güçleri salt olarak ''Paraya'' dayanan,bir takım holding ve şirketler,resmen internet sitelerini kendi tekellerine alarak,kendi çıkarlarını projelerin üzerinde tutmaktalar.Ancak bu şirketler,hangi web sitesini satın alırlarsa alsınlar mantar gibi türeyen benzer işleve sahip web siteleri yüzünden harcadıkları paralar da boşa çıkacaktır.Bu iş öyle ''iyi olanı satın al'' mantığı kadar basit değil.Şu anda bile yonja'dan çok daha kaliteli dating siteleri var.Bu hızla baş etmeleri mümkün değil,ne kadar parasal güçleri olursa olsun...

 22. @cem vatandaş

  bende sana katılıyorum açıkçası bu konuda. saçma bir iş bu yaptıkları. tek tek değerli olan siteleri kendi içine alıp karmaşık bir şekilde insanlara sunuyorlar.

 23. cem vatandaş

  tek domain altına almasının sebebi web trafik bilgisini doğru takip edebilmek için. aynı şey google ve yahoo'da da var.

 24. Woywodin, ben seni 16 yaşında falan sanıyordum, 25'ten büyük müsün gerçekten :)

  Arkadaşlar satın alma yapanları bile suçlar oldunuz, amacınız ne anlamadım. Net worth'u milyonlarla ifade edilen adamların göremediği neyi görüyorsunuz merak ettim. Niye onların yerinde değilsiniz? Sırf şanssızlıktan herhalde.

  Ne diyeyim, bol şans size :)

 25. Yorumları görünce kendimi "iflah olmaz bir iyimser" sanmaya başladım. "Alan memnun satan memnun, size ne?" de denebilir ama, öyle yapmayacağım, argümanlarımı da belirteceğim. "Kötü bir satınalma" yoktur. Her satışın alana ya da satana faydası olmasa bile (ki genelde en az birine faydası olur, bu örnekte bence iki tarafa da faydalı) sektöre faydası olacağı kesin. Türkiye'de hiçbir exit'te girişimcinin elde ettiği parayı ev, araba alıp yan gelip yatmak için kullanmadığını görüyoruz. Bu başarılı insanlar yeni projelere yelken açıyorlar, istihdama devam ediyorlar, yeni girişimcilere umut aşılıyorlar. Satın alanlar güç kazanıyor, büyüyor. Yabancı yatırımcılar Türkiye'nin bu alanda yatırım yapılabilir bir ülke olduğunu somut olarak görüyor. Ben bu yatırımlarda hiçbir zarar göremiyorum. Her iki tarafa da tebrikler!

 26. "Yonja'nın kazancı belli de, Mynet'in kazancı ne?" sorusu akla gelebilir. Mynet gibi yüksek trafiğe sahip bir siteniz varsa, el attığınız her yeni alanın farklı düzeylerde de olsa fayda getirdiğini görürsünüz. Yazılı basında medya grupları, mevcut kadroları ile daha fazla yayın çıkararak çapraz pazarlama ile gelirlerini ve güçlerini arttırmaya çalışırlar. İnternette de Yahoo, Mynet gibi sitelerde kullanıcılarınızı ne kadar çok "içeride" tutarsanız, geliriniz o kadar artar. Kullanıcılar haberler'den burçlara, oyundan arkadaşlık bölümüne sıçraya sıçraya gezerken hem reklam hem de ürün-servis satış potansiyelini arttırırlar. Hazır trafiği yeni bir siteye akıtmak bu açıdan avantajlıyken, Yonja örneğinde bunun tersi de olacak, pek pek çok Yonja kullancısı Mynet servisleriyle ilk defa tanışacak.

  "Mynet neden tüm siteleri tek bir marka altında topluyor?" sorusunun yanıtını Forbes'un Aralık sayısında Emre Kurttepeli'nin ağzından okuyabilirsiniz.

 27. Üst üste üç post oldu ama, proje satın almalarıyla ilgili başarılı bir deneyimi Beriltech kurucusu Devrim'den dinlemek için 5 Ocak'ta Web seminerleri'nin ikincisine bekleriz

 28. Emre Yılmaz Emre Yılmaz

  @Ekim Nazım Kaya

  yahu 2 thread once sektor yok diye

  konuşanlar yine biz değil miydik ?

  alın size sektor işte

  kerim baran hem başarılı proje yapmış

  hem de facebook gibi bir site ciddi bir tehdit iken siteyi satmış. süper bir exit

  ayrıca mynet'in bilinçsiz satın almalar yapan

  bir firma olduğunu hiç düşünmüyorum. bence düşünenler yanılırlar.

  mynet ne yaptığını iyi biliyor fikrimce

  zaten bu zaman içinde kendini belli edecektir.

 29. Emre Yılmaz Emre Yılmaz

  @Ekim Nazım Kaya

  "cevabı unutmuşum pardon"

  çok doğru konuşmuşsun bence

 30. birileri demiş yaa amerikada bilmeme kac yılım gitti nedir bilgin paylas bizimle muhalefetten baska nedir bilgin.

  neyse konuya doneyim.

  mynetin geliri reklamdır . internet reklamı ciddi paralar ile donuyor. yonjanında reklam portfotune baktıgınızda cok kaliteli firmalar var. tabikide amac birilere eş bulmak arkadas bulmak değil reklam daki pasta payını büyütmek.

  ilk 100 deki bir sitenin reklam geliri çok büyük şirketlerden daha fazla. helike arkanda marka holding varsa dahada büyük.

 31. alan memnun satan memnunsa hayırlı olsun diyelim.

  Şu "exit" için türkçe bir karşılık bulamaz mısınız? Kötü bir dil aktarması ve rahatsız edici.

 32. Cem Vatandaş Cem Vatandaş

  Ekim Nazım Kaya haklısınız yonja gurubu için çok iyi bir haber oldu. Aldıkları parayı yatırım olarak geri döndüreceklerini bende düşünüyorum. Ancak ben mynet in uygulamasına kafayı taktım. Neden çeşitlilik istemiyor. Satın aldıysan bırak o alan adı içerisinde yayın hayatına devam etsin. Anladığım kadarıyla sürekli olarak bir korku içerisindeler heran mynet kullanıcıları başka bir yere kanalize olcak korkusu, bu sebeple de her proje mynet de olsun mynet unutulmasın. Keşke birileri çıkıp şu mynete adam akıllı rakip olabilsede aklıbaşında iş yapmaya başlasınlar (yahoo dan ümitliyim)

 33. Basit Düşün Basit Düşün

  mynetin alım kararının arkasında basit bir sebep olmalı. ve bu herkesin "cık cık cık yanlış" dediği sebebi yaratan 3. bir güç.

  bu üçlü tek koşulda kazanabilir.

  yonja exit eder. mynet markayı parlatır. 3. abi de gelir hepsini satın alır.

  win win win.

  gerisi beyne zarar.

 34. @ senel

  sana katılıyorum .

  Yonja benimde çok girdiğim bir arkadaşlık sitesidir . Anadolu çocukların istilasındadır.

  Hiç yabancı üyesinede denk gelmedim .

 35. Siteci Siteci

  Yonjaya uzun yıllar önce girerdim son yıllarda hiç girmiyorum sanki biraz modası geçmiş gibiydi yeni bir tasarıma ihtiyacı var.

 36. Roket Roket

  2001 yılında Mynet sahibinin bir gazetede röportajını okumuştum. O zaman adamla geçenle şimdi görmeleri lazım bu durumları...