GittiGidiyor.com'dan yeni girişimler

GittiGidiyor.com'un istanbul.net, izmir.net, ankara.net ve Webrazzi'de incelemesi yer alan Uzman.tv'den sonra Timsah.com isimli bir de video servisinden haberdar olmuştum.
GittiGidiyor.com'dan yeni girişimler

GittiGidiyor.comGittiGidiyor.com'un istanbul.net, izmir.net, ankara.net ve Webrazzi'de incelemesi yer alan Uzman.tv'den sonra Timsah.com isimli bir de video servisinden haberdar olmuştum. Geçtiğimiz günlerde de tamamen şans eseri Guncel.net isimli bir haber servisine rastladım.

Timsah.com'a ilk haberdar olduğum dönemlerde Webrazzi'de yer verme fırsatı bulamamıştım. Guncel.net'in de hayatımıza girmesi vesilesiyle her iki serviside kısaca sizlerle paylaşmak istiyorum.

Timsah.comÖncelikle Timsah.com Uzman.tv'den farklı olarak tamamen eğlenceli bir video servisi olarak karşımıza çıkıyor. Uzman.tv ile ilgili yazımı okuyanlar servisin profesyonel kişilerin belirli konulardaki uzman görüşlerini aktardıkları bir video servisi olduğunu hatırlayacaklardır. Timsah.com ise belirttiğim gibi daha günlük daha eğlenceli videolar paylaşan bir yapıya sahip. Zaten servisin tasarımı da bu eğlence konseptini hissettiriyor.

Farklı kategoriler ve etiketler altında videoların yayınladığı servise, kullanıcılar video gönderebiliyor ve videolara yorum yapabiliyorlar. Servis kapsamında yer alan "Kanallar" bölümünde ise sisteme kayıt olurken kullanıcıların seçtikleri hesap tipine göre en popüler videolara sahip kullanıcılar listeleniyor. Komedyenler, müzisyenler, partnerler, yönetmenler gibi hesap tiplerinin kanallar olarak nitelendirildiği bölüm üzerinden kullanıcıların kendileri ait sayfalarına ulaşıp sisteme gönderdikleri videoları seyretmek mümkün. Guncel.netGüncel.net ise yazımın başında belirttiğim gibi bir haber servisi. Güncel, spor, magazin, kültür/sanat ve 3.sayfa kategorileri altında haberlerin yayınlandığı servis son derece sade bir tasarım sunuyor.

Haber detay sayfalarında favorilere ekle, puan ver, Digg'e ekle gibi henüz aktif olmayan seçeneklerin dikkatimi çektiği Guncel.net'te kullanıcı alımı başladıktan sonra haber içerikleri ile kullanıcı etkileşiminin hayata geçirileceğini tahmin ediyorum.

GittiGidiyor.com'un ana sayfasından desteklediği girişimleri ile sosyal web alanında yer edinerek şirkete farklı bir kulvar yarattığını düşünüyorum. Hayata geçirilen girişimlere baktığımda da şu ana kadar video, haber, arkadaşlık alanlarında servislerinin olduğu dikkatimi çekiyor.

Bu girişimler sayesinde sosyal kullanıcı tabanına sahip olacak şirketin, bundan sonraki adımı ne olur diye düşündüğümde de şirketin ana iş alanına destek sağlayacak sosyal alışveriş servisi ihtimali ağır basıyor.

Sosyal alışveriş dediğimde kastetdiğim yapıların ne olduğu hakkında örnek vermem gerekirse StyleHive, ThisNext, StyleFeeder, Kaboodle ve Wishpot gibi servislerden bahsediyorum. Bu yönde bir servis GittiGidiyor.com'un bundan sonraki girişim alanı olabilir diye de tamamen bağımsız ve kişisel bir tahminde bulunuyorum.

Türkiye'nin en büyük internet şirketlerinden olan GittiGidiyor.com'un farklı alanlarda girişimler yayına alması kesinlikle sektörel anlamda önemlidir. Önümüzdeki dönemlerdeki stratejileri de elbette şu anda olduğu kadar önemli ve takip edilmesi gerekli olacaktır.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.