Uzman görüşleri Uzman.tv'de
Genel

Uzman görüşleri Uzman.tv'de

Uzman.tvÜlkemizde bu tür bir servis neden yok diye düşünürken meğerse Temmuz ayından beri yayında olan Uzman.tv'den habersizmişim.

Farklı uzmanlık alanlarından kullanıcılarının farklı konulardaki videolu anlatımlarının sunulduğu servis, içerik olarak geniş bir yelpaze sağlıyor. Öyle ki, incelemem esnasında "Golf sopası nasıl tutulur?" isimli bir videoya dahil rastladım.

Tasarımında klasik video servislerinden ayıran özellikleri barındıran Uzman.tv, konuları birbirinden kolaylıkla ayırmak ve aranılan uzman görüşüne rahatlıkla ulaşabilmek için de başarılı modüllere sahip.

Uzman.tv

Video oynatıcısı performans olarak belki geç saatlerde inceleme yaptığım için başarılı gelmiş olabilir ancak birçok video servisine kıyasla çok daha sorunsuz bir seyir sağladı diyebilirim. Ayrıca video sayfalarının da başarılı kurgulandığını, bu sayede de aynı konuda farklı başlıklara da rahatlıkla ulaşabildiğini söylemeden geçemeyeceğim.

Uzman kullanıcıların kendilerine özel sayfaları olması, bir konuda bilgi sahibi olan kişinin diğer videolarına ulaşmak adına da güzel düşünülmüş.

Kısa sürede ilgi gördüğünü anladığım Uzman.tv'nin bu kadar uzmanı bünyesine hangi zaman diliminde ve nasıl kattığını şimdilik bilemiyorum. Servisin yaratıcıları yazımdan sonra girişimleri hakkında detaylı bilgi verirlerse ayrıca paylaşıyor olacağım.

Ancak şu aşamada söylemek istediğim şu ki, Uzman.tv'nin yakın zamanda çok daha büyük kitleler tarafından takip edileceğini, başarılı olacağını ve girişimcisine değer yaratacağını görebiliyorum.

Gerçekten ihtiyaç olduğunu düşündüğüm, ve başarılı modellenmiş olan Uzman.tv'yi incelemenizi tavsiye ederim.

GÜNCELLEME: Aldığım duyumlara göre Uzman.tv, GittiGidiyor.com tarafından geliştirilmiş ve girişimin başında İtiraf.com'un kurucusu bulunuyormuş.

Yorumlar (15)
 1. Netrobin Netrobin

  kendilerine 81 kişilik konusunda uzman dev bir kadro oluşturmuşlar. Her konunun orjinal olarak ilk kaynaktan oluşturulması daha cazip oluyor.

  Çok başarılı bir konsept oluşturmuşlar.

  Ama aklıma şu da gelmiyor değil hani...

  Basından bir kişinin bir kanal prgramı çekimine ait videoları bu site üzerinden yayınlıyor olması geldi aklıma.

  Hangi kanaldandır bilemem, tabiki böyle bir şey varsa. ama 1-2 ayda bu kadar video çekimi yapmaları ve hele ünlüler, uzmanlar ile olanaklı değil bana göre.

  Tabiki konu açıklığa kavuşacaktır mutlaka...

  Ama projeleri iyi düşünülmüş tebrik ederim.

 2. hoş tasarımı ve orijinal içeriği ile site potansiyeli olan bir girişim bence. tabi içeriğin ilgiçekiciliği ve kalitesi başarılı olmalarını belirleyecek en önemli kriterlerden biri.

  içeriği nasıl oluşturduklarını merak ettim, kendi çalışanları kamerayı alıp çeşitli konularda uzmanlara sorular sorup videoları mı yayınlıyorlar?

  bir nevi mahalo'nun video versiyonu gibi.

 3. Uzman.tv Gittigidiyor.com'un alt kısmında desteklenen siteler arasında yer alıyor. Site muhtemelen MagNET'e ait.

 4. @ziddo

  Tahminin doğruymuş yazımın sonuna bir güncelleme ekledim.

 5. Mcsarica Mcsarica

  çok akıllıca ve faydalı olmuş.

 6. Serkan Bektaş Serkan Bektaş

  farklı ve faydalı bir site olmuş, düşünenleri tebrik ediyorum.

 7. Ersan Özer Ersan Özer

  Kendi ismini değil ama işlettiği siteleri Google'da sık sık aratan biri olarak UZMAN TV'ye Webrazzi'de yer verildiğini görünce çok sevindim. Aslında daha önce haber vermek istemiştim ama 'reklama girer diye' Arda Bey'i haberdar etmemiştim. :)

  Alınan duyumlar doğru, UZMAN TV'yi Gittigidiyor'un kurucuları birlikte hayata geçirdik. Burak, Serkan ve Tolga ile istanbul.net, ankara.net ve izmir.net'ten sonra bu ikinci başkoyduğumuz proje.

  UZMAN TV'nin ilham kaynağı 'About.com'un görüntülü versiyonunu yapsak süper olmaz mı?' şeklinde bir cümleydi ama bu dünyaya dalınca Videojug.com ve 5min.com gibi siteler olduğuna öğrendik.

  (Meraklısı için: Videojug, 80 milyon dolar yatırımcı desteği almayı başarmış bir İngiliz sitesi, 5min ise henüz kişisel çabalarla yürütülen İsrail orijinli başarılı bir site. İlki bizimki gibi profesyonel üretilen içerik, ikincisi ise kullanıcının ürettiği içerik üzerine kurulu.)

  Çok yeni aldığımız bir kararla, .TV alan adının henüz yaygınlaşmadığı düşüncesi ile alan adımızı uzmantv.com'a dönüştürdük. Ancak UZMAN TV'yi 'çatı marka' olarak kullanmaya devam edeceğiz. (Bu karar hakkındaki düşüncelerinizi öğrenmek beni mutlu eder.)

  İçeriği biz üretiyoruz ve bu pek de kolay olmayan bir süreç. Konular belirleniyor, sorular hazırlanıyor, uzmanlar bulunuyor, çekimlere gidiliyor, çekilenler montajlanıyor ve nihayet cevaplar sitede yerini alıyor. Fakat bu hummalı çalışmanın sonucunda da benzersiz bir içerik biriktiriyoruz. Bu içeriği İnternet dışında niş TV kanalı, Mobil TV gibi yerlerde kullanma planlarımız var.

  Biraz uzun oldu sanırım. Daha da söyleyeceklerim vardı oysa. :) Webrazzi'ye UZMAN TV'yer verdiği için tekrar teşekkür ederim. Onur duyduk.

 8. Serkan Bektaş Serkan Bektaş

  Pardon eklenti yapmak istiyorum: Proje alıntı mı? Sizi "ülkemizde bu tür bir servis neden yok diye düşünürken..." şeklinde düşünmenizi gerektirecek sebep bundan dolayı mı, projenin kaynağı konusunda bilgi eksik olmuş sanırım. Sadece merakımdan soruyorum garip bir ayrıntı gibi gözükebilir.

 9. web 1.0 projesi olması dışında güzel olmuş

 10. Serkan Borançılı Serkan Borançılı

  Proje alıntı değil. Bundan tam 5 ay önce Ersan sabah uykusuz gözlerle odama geldi ve bu projeden bahsetti. Hiç düşünmeden yapalım dedim. Ve bunu Tolga ve Burak'la paylaştık. 2-3 gün içinde de ilk kameramızı sipariş ettik :) Evet, proje web 1.0 projesi ancak benim kendi düşüncem, her ne kadar user generated content'e inancım tam olsa da, bazı konularda profesyonel içerikle başlayıp daha sonra user content'e smooth bir geçiş yapılmalı diye düşünüyorum.

 11. @Ersan Özer

  Uzman.tv ile ilgili detaylı paylaşımınız için teşekkürler. Yazımda da belirttiğim gibi değerli bir girişim ve başarılı olacağı konusunda şüphem yok. Tebrikler. Bu arada projelerinizi bildirebilirsiniz, reklam olmaz. :)

  @Serkan Bektaş

  Web girişimlerinde "alıntı" kelimesini doğru bulmuyorum. Basit bir örnek. Türkiye'de GittiGidiyor.com olmasaydı, Türk kullanıcısı ürünlerini eBay'de mi satacaktı. Ya da şöyle soralım. Öyle olmasını mı dilerdik? Ben cümlemi yazarken, global örneklerine rastladığım için ülkemizde neden böyle bir çalışmanın modellenip Türk internet kullanıcısına henüz sunulmadığını düşünüyordum.

  @Serkan Borançılı

  Uzman.tv yapısında bir projeyi açılış konumunda kullanıcı tarafından içeriği geliştirilen modelde sunmuş olsaydınız, içeriğin kalitesi konusunda endişeler olacağına kesinlikle katılıyorum. Girişimin başarısı için doğru karar verildiğini düşünüyorum. Tebrikler.

 12. Devrim Demirel Devrim Demirel

  Uzman TV; fikri, tasarımı, uygulamasıyla on numara bir proje. Doğrusuyla yanlışıyla kullanıcıyı internetin içine katan ilk sitenin (itiraf.com) yaratıcısından (Ersan) yeni bir içerik projesi.

  Ersan'dan gelen fikirler genellikle ciddi ihtiyaçlara yönelik doğru çözümler oluyor. İtiraf.com'da yakaladığı fırsatı bu yıllara taşıyamamış olsa da, yeni projeler ile günü yakalayabilmek büyük bir beceri.

  .TV alan adı yerine uzmantv.com kullanılması .com'un marka jenerik değerini kullanmak adına çok doğru bir yaklaşım. Pazarlama tarafında Uzman.TV kullanılması da bir o kadar doğru bence.

  İçerik de umut vaadediyor. Bebeğinizin gaz sancısıyla ilgili bir uzman doktordan görüş dinlemek eşsiz bir deneyim. Bu web 2 veya web 1 değil, web 1.5 olması gereken bir proje (ilk fazından sonra kullanıcı işin içine daha çok girecektir) Uzman.TV gibi bir konsept yaratıp kullanıcıyı bilgiyi yaratan tarafa alırsanız, kimse bu siteyi kullanmaz.

  Bence, GG ekibinin kendi çekirdek iş alanları dışındaki başarılı yatırımlarını da dikkatle izlemek lazım.

  Ülkemizde bu sektörün geleceği için bana bu kadar umut veren az sayıda adam var...

 13. Fatihkoc Fatihkoc

  Sanki bana biraz http://www.videojug.com/ adlı sitenin türkiye versiyonuymuş gibi geldi.İkiside aynı amaçla "how to & DIY yani nasıl yapılır?" sorularına internet üstünde uzmanlara danışarak cevap vermeye çalışıyorum.videojug da eğlendiği kadar eğlenceli olabilirler mi bilmem ama yine türk internet toplumu için güzel bir adım...

 14. Uzmanlara soru soramam dışında gerçek on numara bi proje ellerinize sağlık :)

 15. televizyonların sonumu gelecek ne, gayet hızlı ve görüntü kaliteside iyi. başarılar...