TTNetMuzik.com açıldı!
Analiz

TTNetMuzik.com açıldı!

TTNetMuzik.comTTNet'in ücretsiz yasal müzik alanına gireceğini açıkladığım yazımdan sonra TTNetMuzik.com ile ilgili bazı detayları da sizlerle paylaşmıştım. TTNetMuzik.com bugün itibari ile yayına girdi!

Servisi genel olarak inceledim, bununla ilgili detaylı bir yazıyı kısa süre içinde paylaşıyor olacağım.

Servisi detaylı olarak incelediğimde ilk dikkatimi çeken Firefox tarayıcılarda sitenin tasarımında oluşan problemler oldu. Bunların kısa süre içinde düzeltileceğini düşünerek benimle ilgili olan konulara değinmek istiyorum.,

Öncelikle şu aşamada servis sadece şarkı indirmeye izin veriyor. Yani site üzerinden müzik dinleme şansınız bulunmuyor.

Servisin iki farklı üyelik tipi var. Bunlar TTNetMuzik Standart ve TTNetMuzik Gold üyelikleri. Standart üyelik ayda sadece 10 şarkı, Gold üyelik ise ayda 500 şarkı indirebilir. En düşük TTNet ADSL paketi olan 1 Mbit ve 4 GB kota için söz konusu üyelik paketi TTNetMuzik Standart olarak belirlenmiş. Diğer tüm ADSL paketleri TTNetMuzik Gold olarak değerlendiriliyor.

TTNetMuzik Standart üyeliğe sahip kullanıcılar dilerlerse aylık ek ücret ödeyerek Gold pakete geçiş yapabiliyorlar. Bu tür üyelik yükseltme işlemi için geçerli olan ücret 29 Şubat 2008'e kadar aylık 2 YTL.

Bu kampanyadan yararlanmak için 444 0 375 numaralı telefondan TTNet Çağrı Merkezi ile iletişime geçmek gerekiyor. 1 Temmuz 2008'den itibaren üyelik bedeli 5 YTL olacakmış. Ancak burada ilginç olan nokta şu ki 1 Temmuz 2008'den önce kampanyadan sahip olduğu Gold üyeliğini iptal ettiren kullanıcılardan 10 YTL ceza tahsil edilecekmiş.

Servis kapsamındaki belirli sanatçı ve eserler özel anlaşma ile sisteme dahil edildikleri için sadece Gold üyeler tarafından indirilebilmektedir. Örnek olarak Tarkan'ın son bölümü olan Metamorfoz sadece Gold üyeler tarafından indirilebilmektedir.

TTNetMuzik.com'dan indirilen şarkılar için geçerli olan önemli bir kural şöyle:

İndirilen şarkılar ayda 100 kereden fazla CD'ye yazılamaz ve taşınabilir müzik çalarlarda dinlenemez. Ayrıca şarkılar aynı ay içinde en fazla 3 farklı bilgisayarda çalınabilir ve 2 farklı müzik çalara yüklenebilir.

Bu arada bir hatırlatma, sistemdeki tüm şarkılar Windows Media Audio (WMA) formatında sunulmaktadır.

Servisi kullanmaya başlayabilmek için TTNetMuzik.com'a ayrıca üye olmanız gerekmektedir. TTNet ADSL kullanıcı bilgilerinizle direkt olarak giriş yapmanız mümkün değil.

TTNetMuzik.com'a üye olabilmek için yaklaşık 15 dakika harcadım. Çünkü süreç şöyle işliyor.

 1. TTMail hesabını aç.
 2. TTNetMuzik.com'a TTMail hesabınla üye ol.
 3. TTMail hesabına gönderilen şifreyi TTMail hesabına giriş yaparak al.
 4. TTNetMuzik.com'a bu şifre ile giriş yap.
 5. TTNetMuzik.com şifreni zorunlu olarak değiştir.

Bu işlemlerden sonra TTNetMuzik.com'a giriş yapabildim.

Servis kapsamında bir dizin yapısı bulunmuyor bu yüzden indirmek istediğiniz şarkıları sadece arama yaparak ya da popüler şarkılar listelerinden bulabilirsiniz.

Aradığınız şarkıyı bulduktan sonra ise bilgisayarınıza indirmeniz gerçekten son derece kolay gerçekleşiyor. Şarkıyı dinlerken de herhangi bir sorunla karşılaşmadım.

Artık TTNetMuzik.com'la tanıştığımıza göre servisin etkilerini kısaca analiz edebiliriz.

Yazımın girişiminde de bahsettiğim gibi şu aşamada site üzerinden müzik dinleme imkanı yok. Sadece limitlere bağlı olarak şarkı indirebiliyorsunuz. Ancak şunu da unutmamak gereki ki, 1 Mbit ve 4 GB limitli paketler dışındaki müzik indirme limitleri de hiç de fena sayılmaz. TTNet'in en düşük bağlantı paketindeki kullanıcı sayılarının genele oranını bilemediğim için bu konuda çok net konuşamayacağım. TTNetMuzik.com ile ilgili yazmış olduğum duyuru yazılarında servisin online müzik dinlemek ile ilgili limitsiz bir hizmet sunacağımı yazmıştım. Bu çalışmanın ilerleyen günlerde hayata geçirileceğini kesinlikle bekliyorum.

Ancak burada dikkat çekmek istediğim nokta, servisin şu anda ve gelecekte topluluk yapısını ne kadar bünyesine katacağıdır. TTNet, TTNet Mail kombinasyonu ile oluşturulmuş TTNetMuzik.com hesaplarının kişiselleştirme ve topluluk kültürü için ne kadar verimli ortamlar sunacağı bence şu aşamada bir soru işareti.

Tüm bu konuları değerlendirdiğmizde ise şunları söyleyebiliriz.

TTNetMuzik.com ülkemizdeki yasal müzik satışı ile ilgili fırsatları girişimci ve yatırımcılar için büyük ölçüde ortadan kaldırmıştır. Ancak inovatif ve düşük ücretli servisler bir ihtimal kendilerine fırsat yaratabilirler.

Diğer taraftan TTNetMuzik.com Last.fm ve Musicopat.com modelinde çalışmadığı için müzik alanında kurulacak topluluk servisleri için herhangi bir tehdit yaratmamaktadır.

Gelişmeleri takip ediyor ove 2008 yılına ait öngörülerimdeki "Yasal müzik alanında TTNet‘in girişimi ile büyük hareketlilik yaşanacak. Bu alanda da yeni girişimler ve devamında hızlı satın almalar söz konusu olabilir." cümlemi değerlendiriyor olacağız.

NOT: Beni hem TTNetMuzik.com'un açılışından hem de Gold üyelik ücretlerinden e-posta ve yorumu ile haberdar eden Webrazzi okuyucusuna teşekkür ederim.

Yorumlar (22)
 1. Melek Melek

  Nette bir çok mp3 siteleri olabilir.Fakat böyle bir konuda bu denli reklama çıkmış bir kuruluş olan ttnet,yapılacak istatistikleri eminim yapmıştır.Toplumumuzda netten şarkı indirilebilineceği bilgisi fazlaca bilinir fakat bu güdüyü tetikleyici etken yok denecek kadar azdır.Benim Kanaatimce.

 2. Osman Osman

  aslında geçen perşembe açıldı :)

  neyse giriş yapabilmek için ttmail almak gerekiyomuş. önce onu çözmek gerekiyo. sonra o maile şifre yolluyo onu da aldık. artık girebiliriz. peki şarkılar nerede. onu arayıp bulmak gerekiyor çünkü bir sanatçı listesi yok. arama sonuçlarından direk download edebiliyoruz. 4 GB sınırlı ADSL için ayda 10 şarkı ücretsiz. 6 GB için ayda 500 şarkı. Şubata kadar gold abone olmak 2 YTL. Abone olunca ayda 500 şarkı indirlebiliyor. Hayırlı olsun :)

 3. Mehmet Soylu Mehmet Soylu

  Benim anladığıma göre 2 ytl verip 500 şarkı alabilecekmişiz. Peki sanatçılar bu kadar düşük fiyattan satışa nasıl razı olmuş ? Telif bedeli bu mu onlar için ?

  Ayrıca kaç tane müzik çalara, kaç kere yüklediğimi falan nasıl takip edecek ki ttnet ? Bu uyarıların konmasıda ayrıca saçma olmamış mı sizce ?

  MP3 sorununun temelinde şarkılar dijitalleştiği için bilginin engelenemezliği yatıyor. Nasıl bir haber internette sayısal veri olarak yayılıyorsa mp3 dosyalarıda aynı şekilde. Bence en güzel internet satış taktiği şimdiye kadar radiohead'den geldi. Sitelerinden istediğiniz fiyata albumu alabiliyordunuz. Hodri meydan bu işte :)

 4. Osman Osman

  wma lisans yüklemesi hakkında biraz bilgi vereyim. wma uzantılı şarkıyı ilk açtığınızda media player ile açmanız gerek. ilk açılışta müyap sistemine bağlanıp o şarkıyı sizin bilgisayınıza lisanslar yani size bir dosya yükler. bu işlemden sonra o şarkıyı dinleyebilirsiniz. o wma dosyasını başka bir bilgisayara taşıdığınızda yine ilk açılışta lisans kontrolü yapar. mp3 player ya da cd ye yazmak için yine media player kullanmanız gerekir. tüm bu korumalar bu şekilde kontrol ediliyor. bildiğim kadarı ile henüz bir wma lisans crack'i yok. ama bilgisayarda çalan şarkıyı başka bir program ile kaydetmek ve istediğiniz formatta kaydetmek mümkün. son olarak wma formatlı dosyaları ipod larda kullanamıyorsunuz. bunun için şöyle bir çözüm bulan arkadaşlar var. wma dosyasını cd ye müzik cd si olarak yazıyorsunuz. sonra o cd den mp3 oluştur diyorsunuz. lisans demek zahmet demek :)

 5. Osman Osman

  sanatçılar bu işe ne der konusunda:

  müyap sonuçta üyesi olan sanatçılar için bir sendika gibi çalışmaktadır. sendika kuralları herkesi mutlu etmeyebilir. zaten çoğunluğun dedi kabul edilir. ttnet bu ücretsiz şarkılar için bir bedel ödüyor elbette. abone kazanmak amaçlı yapılan bir kampanya bu sonuçta. bir de şöyle bir durum var doğan muzi ile ödediği 400 bin dolar kotayı 1 yılda bitiremediği için yıl sonunda şarkıları ücretsiz dağıttı ama onu bile alan çok olmadı. ttnet de sadece indirilen şarkı için para ödeyecek.

 6. Az önce gelen basın bülteninden:

  "Türkiye'nin lider internet servis sağlayıcısı TTNet, bir ilki gerçekleştirerek ADSL abonelerine ücretsiz şarkı indirebilecekleri Türkiye’nin müzik portalı TTNetMüzik’i hizmete açıyor. TTNet Genel Müdürü Okay Eğdirici, MÜ-YAP Başkanı Bülent Forta ve Tarkan’ın katılımıyla yarın Doğuş OtoMotion’da gerçekleştirilecek"

 7. TETENET TETENET, melodili interneeet işte TETENET.

  Olmamış bu iş. Olmaz da.

 8. Şerife Topcu Şerife Topcu

  bu konu hakkında çok fazla bilgim olmadığı için yorumum fazla olmayacak ama emeğe saygı için sistem işlerse güzel ben de bir ttnet kullanıcısı olararak memnun oldum

 9. Y.emre Güzer Y.emre Güzer

  Servisin Lastfm ve Musicopat konseptinde çalışmıyor olması, seninde belirttiğin gibi büyük fırsatları beraberinde getiriyor.

  Sevgili Osman, Wma lisanslaması ile ilgili yazın için teşekkür ederim. Kafalarda oluşabilecek sorulara noktayı koymuşsun.

 10. Murat Buyurgan dün bahsettiğim basın toplantısını yazmış

 11. bugün habertürk te görünce haberi üye oldum. denildiği gibi üye olmak için baya bi vakit harcamanız gerek. bu kadar uzatmaları işi yokuşa sürmenin ne gereği varsa! Neredeyse tüm bireysel kullanıcıların kullandığı 4 gb lık kota için 10 şarkı sınırlaması var. Ancak 6 gb lik kotalara 500 olması da haksızlık. Geleceği olabilir ama bu yüzlerce forumun sonunu getirmez. saygılarımla

 12. Woywodin Woywodin

  sayın mehmet soylu'nun görüşlerine katılmamak mümkün değil.TTnet,benzer işlev gören o kadar web sitesi varken piyasada,hala ''ampülü icad eden'' kuruluş havalarında,bu hizmetini sunuyor.Belirttikleri üyelik paketleri ise her anlamı ile çok trajikomik bir görünümde.Neye dayanarak,kaç liraya neyi satmayı düşünüyorlar? E-mail olayı ise ayrı bir saçmalık.Web sitesi ise tasarımsal olarak,kadrolaşan eşe,dosta yaptırıldığı gün biri aşikar olan amatörce bir site.

  Sonuç olarak Mp3'ün satışı diye bir durum mevcut yöntemlerle mümkün olamaz.500 defa söyledim yine söylüyorum.Tarkan'ın yeni albümü, daha şimdiden forum sitelerinde ücretsiz olarak paylaşılırken,yabancı servislerden bedava olarak indirilirken,cep telefonlarında kablosuz bağlantılar ile herkesin kullanımına açık hale gelirken sen TTnet olarak ne gold üyeliğinden,platin üyeliğinden,demir üyeliğinden falan bahsediyorsun Allah aşkına?

 13. Codemaniak Codemaniak

  Fena proje değil ama ttnetmuzik o kadar soğuk ve çekici olmayan bir web adresi ki tutmaz diyorum balon şişer ve patlar.

 14. Muhammet Muhammet

  acıldıgı iyi olmuş güzel bir site şarkı indirmesi kolay bir site daha fazla şarkı olsa daha iyi olurmuş ama şimdide iyi

 15. Çağla Çağla

  wma lisans yüklemesi hakkında biraz bilgi vereyim. wma uzantılı şarkıyı ilk açtığınızda media player ile açmanız gerek. ilk açılışta müyap sistemine bağlanıp o şarkıyı sizin bilgisayınıza lisanslar yani size bir dosya yükler. bu işlemden sonra o şarkıyı dinleyebilirsiniz. o wma dosyasını başka bir bilgisayara taşıdığınızda yine ilk açılışta lisans kontrolü yapar. mp3 player ya da cd ye yazmak için yine media player kullanmanız gerekir. tüm bu korumalar bu şekilde kontrol ediliyor. bildiğim kadarı ile henüz bir wma lisans crack’i yok. ama bilgisayarda çalan şarkıyı başka bir program ile kaydetmek ve istediğiniz formatta kaydetmek mümkün. son olarak wma formatlı dosyaları ipod larda kullanamıyorsunuz. bunun için şöyle bir çözüm bulan arkadaşlar var. wma dosyasını cd ye müzik cd si olarak yazıyorsunuz. sonra o cd den mp3 oluştur diyorsunuz. lisans demek zahmet demek

 16. Çağla Çağla

  sayın mehmet soylu’nun görüşlerine katılmamak mümkün değil.TTnet,benzer işlev gören o kadar web sitesi varken piyasada,hala ”ampülü icad eden” kuruluş havalarında,bu hizmetini sunuyor.Belirttikleri üyelik paketleri ise her anlamı ile çok trajikomik bir görünümde.Neye dayanarak,kaç liraya neyi satmayı düşünüyorlar? E-mail olayı ise ayrı bir saçmalık.Web sitesi ise tasarımsal olarak,kadrolaşan eşe,dosta yaptırıldığı gün biri aşikar olan amatörce bir site.

  Sonuç olarak Mp3′ün satışı diye bir durum mevcut yöntemlerle mümkün olamaz.500 defa söyledim yine söylüyorum.Tarkan’ın yeni albümü, daha şimdiden forum sitelerinde ücretsiz olarak paylaşılırken,yabancı servislerden bedava olarak indirilirken,cep telefonlarında kablosuz bağlantılar ile herkesin kullanımına açık hale gelirken sen TTnet olarak ne gold üyeliğinden,platin üyeliğinden,demir üyeliğinden falan bahsediyorsun Allah aşkına?

 17. Huseyin Huseyin

  Artık Müzikte dinlenebiliyor. streaming özelliği eklemişler siteye ve siteye üye olan tüm TTNet ADSL abonelerine açık. 50 şarkılık lsite yapabiliyorsun senin için saklıyor. Ayrıca bir sürü liste hazırlamışlar onları da dinleyebiliyorsun... Güzel olmuş.

 18. ben üye oldum ama şifrem gelmedi ne zaman gelir söylerseniz memnun olurum

 19. Mehmet Mehmet

  ben ttnet'e sınırsız abone oldum ttnet'in sunmuş olduğu tüm avantajlardan(vido,müzik,mail,işyerimve aile koruma )yaralanabilirmiyim

 20. ttnet müzikten indirdiğimiz şarkıları facebookta paylaşabiliyoruz. duyduk duymadık demeyin

 21. Kekik Suyu Kekik Suyu

  TTNet müzik'te toplam 250000 şarkı varken rakiplerinde 80000 var.Aradaki farktaki şarkıları nerden bulayım. Hiç uğraşmam. ttnet müziğe abone olurum,bu işide çözerim.