TTNetMuzik.com açıldı!

TTNetMuzik.comTTNet'in ücretsiz yasal müzik alanına gireceğini açıkladığım yazımdan sonra TTNetMuzik.com ile ilgili bazı detayları da sizlerle paylaşmıştım. TTNetMuzik.com bugün itibari ile yayına girdi!

Servisi genel olarak inceledim, bununla ilgili detaylı bir yazıyı kısa süre içinde paylaşıyor olacağım.

Servisi detaylı olarak incelediğimde ilk dikkatimi çeken Firefox tarayıcılarda sitenin tasarımında oluşan problemler oldu. Bunların kısa süre içinde düzeltileceğini düşünerek benimle ilgili olan konulara değinmek istiyorum.,

Öncelikle şu aşamada servis sadece şarkı indirmeye izin veriyor. Yani site üzerinden müzik dinleme şansınız bulunmuyor.

Servisin iki farklı üyelik tipi var. Bunlar TTNetMuzik Standart ve TTNetMuzik Gold üyelikleri. Standart üyelik ayda sadece 10 şarkı, Gold üyelik ise ayda 500 şarkı indirebilir. En düşük TTNet ADSL paketi olan 1 Mbit ve 4 GB kota için söz konusu üyelik paketi TTNetMuzik Standart olarak belirlenmiş. Diğer tüm ADSL paketleri TTNetMuzik Gold olarak değerlendiriliyor.

TTNetMuzik Standart üyeliğe sahip kullanıcılar dilerlerse aylık ek ücret ödeyerek Gold pakete geçiş yapabiliyorlar. Bu tür üyelik yükseltme işlemi için geçerli olan ücret 29 Şubat 2008'e kadar aylık 2 YTL.

Bu kampanyadan yararlanmak için 444 0 375 numaralı telefondan TTNet Çağrı Merkezi ile iletişime geçmek gerekiyor. 1 Temmuz 2008'den itibaren üyelik bedeli 5 YTL olacakmış. Ancak burada ilginç olan nokta şu ki 1 Temmuz 2008'den önce kampanyadan sahip olduğu Gold üyeliğini iptal ettiren kullanıcılardan 10 YTL ceza tahsil edilecekmiş.

Servis kapsamındaki belirli sanatçı ve eserler özel anlaşma ile sisteme dahil edildikleri için sadece Gold üyeler tarafından indirilebilmektedir. Örnek olarak Tarkan'ın son bölümü olan Metamorfoz sadece Gold üyeler tarafından indirilebilmektedir.

TTNetMuzik.com'dan indirilen şarkılar için geçerli olan önemli bir kural şöyle:

İndirilen şarkılar ayda 100 kereden fazla CD'ye yazılamaz ve taşınabilir müzik çalarlarda dinlenemez. Ayrıca şarkılar aynı ay içinde en fazla 3 farklı bilgisayarda çalınabilir ve 2 farklı müzik çalara yüklenebilir.

Bu arada bir hatırlatma, sistemdeki tüm şarkılar Windows Media Audio (WMA) formatında sunulmaktadır.

Servisi kullanmaya başlayabilmek için TTNetMuzik.com'a ayrıca üye olmanız gerekmektedir. TTNet ADSL kullanıcı bilgilerinizle direkt olarak giriş yapmanız mümkün değil.

TTNetMuzik.com'a üye olabilmek için yaklaşık 15 dakika harcadım. Çünkü süreç şöyle işliyor.

  1. TTMail hesabını aç.
  2. TTNetMuzik.com'a TTMail hesabınla üye ol.
  3. TTMail hesabına gönderilen şifreyi TTMail hesabına giriş yaparak al.
  4. TTNetMuzik.com'a bu şifre ile giriş yap.
  5. TTNetMuzik.com şifreni zorunlu olarak değiştir.

Bu işlemlerden sonra TTNetMuzik.com'a giriş yapabildim.

Servis kapsamında bir dizin yapısı bulunmuyor bu yüzden indirmek istediğiniz şarkıları sadece arama yaparak ya da popüler şarkılar listelerinden bulabilirsiniz.

Aradığınız şarkıyı bulduktan sonra ise bilgisayarınıza indirmeniz gerçekten son derece kolay gerçekleşiyor. Şarkıyı dinlerken de herhangi bir sorunla karşılaşmadım.

Artık TTNetMuzik.com'la tanıştığımıza göre servisin etkilerini kısaca analiz edebiliriz.

Yazımın girişiminde de bahsettiğim gibi şu aşamada site üzerinden müzik dinleme imkanı yok. Sadece limitlere bağlı olarak şarkı indirebiliyorsunuz. Ancak şunu da unutmamak gereki ki, 1 Mbit ve 4 GB limitli paketler dışındaki müzik indirme limitleri de hiç de fena sayılmaz. TTNet'in en düşük bağlantı paketindeki kullanıcı sayılarının genele oranını bilemediğim için bu konuda çok net konuşamayacağım. TTNetMuzik.com ile ilgili yazmış olduğum duyuru yazılarında servisin online müzik dinlemek ile ilgili limitsiz bir hizmet sunacağımı yazmıştım. Bu çalışmanın ilerleyen günlerde hayata geçirileceğini kesinlikle bekliyorum.

Ancak burada dikkat çekmek istediğim nokta, servisin şu anda ve gelecekte topluluk yapısını ne kadar bünyesine katacağıdır. TTNet, TTNet Mail kombinasyonu ile oluşturulmuş TTNetMuzik.com hesaplarının kişiselleştirme ve topluluk kültürü için ne kadar verimli ortamlar sunacağı bence şu aşamada bir soru işareti.

Tüm bu konuları değerlendirdiğmizde ise şunları söyleyebiliriz.

TTNetMuzik.com ülkemizdeki yasal müzik satışı ile ilgili fırsatları girişimci ve yatırımcılar için büyük ölçüde ortadan kaldırmıştır. Ancak inovatif ve düşük ücretli servisler bir ihtimal kendilerine fırsat yaratabilirler.

Diğer taraftan TTNetMuzik.com Last.fm ve Musicopat.com modelinde çalışmadığı için müzik alanında kurulacak topluluk servisleri için herhangi bir tehdit yaratmamaktadır.

Gelişmeleri takip ediyor ove 2008 yılına ait öngörülerimdeki "Yasal müzik alanında TTNet‘in girişimi ile büyük hareketlilik yaşanacak. Bu alanda da yeni girişimler ve devamında hızlı satın almalar söz konusu olabilir." cümlemi değerlendiriyor olacağız.

NOT: Beni hem TTNetMuzik.com'un açılışından hem de Gold üyelik ücretlerinden e-posta ve yorumu ile haberdar eden Webrazzi okuyucusuna teşekkür ederim.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.