UcakBileti.com 250.000 Dolara Satıldı
Arama
Yatırım

UcakBileti.com 250.000 Dolara Satıldı

Mart ayında Nokta Domains‘in sahibi olduğu UcakBileti.com dahil olmak üzere bu konuyla ilgili çeşitli alan adlarının Moniker üzerinden açık artırmaya sunulduğunu paylaşmıştık.

Geçtiğimiz günlerde açık artırmada sonuçlanmayan UcakBileti.com satışının, sonrasında gerçekleştiğini öğrendik. Ancak biz net olarak detayları sizlerle paylaşmak için araştırmalarımızı sürdürürken satın alan firmanın bildirimiyle dün Hürriyet Gazetesi’nde konuyla ilgili genel bir haber yapıldı. Birkaç satırda satışı bildiren haberin detaylarını merak ettiğinizi tahmin ettiğim için sahip olduğumuz tüm bilgileri sizlerle paylaşalım istedik.

Açık artırma sürecinde başlangıç rakamı $150.000 olan UcakBileti.com’un satışa uygun en düşük rakamı karşılanamadığı için satış gerçekleşmemişti, ancak aynı açık artırmada yer alan UcuzBilet.com $167.000 ile en düşük rakamı karşılamıştı.

UcuzBilet.com için teklif veren Norma İnternet açık artırma sonrasında ödemeyi yapmadığı için Moniker üzerinden bu satış gerçekleşmeden kapanmış. Daha sonra şirket direkt Nokta Domains ile iletişime geçip UcakBileti.com ile ilgilendiğini belirtmiş ve pazarlık süreci başlamış.

UcakBileti.com için ilk olarak $150.000 teklif eden şirket daha sonra teklifini $200.000’a yükseltmiş. Nokta Domains bu rakamı da kabul etmeyince, Norma İnternet UcakBileti.com için uzun süren pazarlık sürecinin ardından $250.000 teklif etmiş ve satış için anlaşma sağlanmış.

Norma İnternet’i tanıyor musunuz?

Türkiye’de alan adı satışları açısından benzerine fazla rastlamadığımız bir değerden gerçekleşen satıştan sonra Norma İnternet’i merak eden okuyucularımız olacaktır.

Online reklam pazarının yakından tanıdığını tahmin ettiğim şirket, internet üzerinden çeşitli bitkisel ilaçların satışını gerçekleştirmenin yanı sıra usa.com.tr üzerinden de yeşil kart çekilişine katılım hizmeti sunuyor. Türkiye e-ticaret pazarında en önemli ciroları gerçekleştiren iş kollarından birisinde hizmet veren Norma İnternet’in ürünlerine buradan göz atabilirsiniz. Ek olarak belirtmekte fayda var, ISO 9001: 2008 kalite yönetim belgesi sahibi olan şirket aynı zamanda 2010 Tüketici Kalite Ödülü ve AB Kalite Ödülü sahibi.

Norma İnternet UcakBileti.com ile ne yapacak?

Şu an için firmadan UcakBileti.com ile ilgili planlarına yönelik bir açıklama gelmedi. Ancak genel olarak Norma İnternet’in iş kollarına baktığımızda bu satın almayı alan adına yatırım olarak gerçekleştirmediğini tahmin ediyorum. Şirket e-ticaret pazarının uçak bileti satmaya çok da yakın olmayan bir noktasında yer alsa da, hedeflerinin bu iş koluna giriş yapmak olduğunu düşünüyorum.

Kişisel fikrimi soracak olursanız, başarılı olur ya da olmaz bilemiyorum ama internet pazarına yatırım yapan ve sektör ekonomisinin canlanmasına yardımcı olan şirketlere dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu alana ciddi yatırım rakamlarıyla giriş yapan Norma İnternet gibi firmaların, farklı iş kollarına da girişinin pazara hareket getireceğini ve bu tür yatırımların artması gerektiğine inanıyorum.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (40)
 1. Halil ibrahim dedi ki:

  Türkiye için olağan dışı bir satış olmuş.Sektör için hayırlı olur inşaAllah. Bu domain 250k ederse bilet.com.tr ve bilet.com ne kadar eder acaba..

  1. Davut Unveren dedi ki:

   onlar kimde bi bakayım, onlarda 500 eder kesin

  2. hakan turkoglu dedi ki:

   bu dediğin domainler ucakbileti.com ‘dan iyi değil

 2. erkan düzenli dedi ki:

  250.000 $ sermaye’nin kaynağını bu link açıklıyor arkadaşlar.

  http://www.sikayetvar.com/sikayetoku/k/481/f/17937/g/Norma+Internet

  1. Murat KILKIŞ dedi ki:

   Firmamız kurulduğu günden bugüne 4.8 milyon müşterimize ürün göndermiştir. Buda yaklaşık olarak 10 milyon adet ürün anlamına gelir. 4.8 milyon müşteri arasından 200 müşterimiz gerek yanlış kullanım gerekse rakip firmaların sahte kullanıcı adları açarak firmamızı karalama niteliğinde yapılmış şikayetlerdir. Ticaretimizin bu şekilde acımasızca zedelenmesine müsade edemem. Yıllardır en iyisini yapma hayali ve arzusu içinde olan bizler için üzücü bir durum olur.

  2. TARIK SUCU dedi ki:

   Verdiğiniz linkteki listenin ilk 5’ine bakmayı denediniz mi?

 3. What dedi ki:

  Promosyonlu uçak bileti satarlar artık. Bir uçak bileti alana V-Pills bedava. İsteyene hemoroid ilacı. Şaka bir yana asıl para ilaç işindeymiş.

 4. Zerrin Atalar dedi ki:

  Haberden ziyade ilgili şirketin reklamı gibi olmuş. “ISO 9001: 2008 kalite yönetim belgesi sahibi olan şirket aynı zamanda 2010 Tüketici Kalite Ödülü ve AB Kalite Ödülü sahibi.” zira bu paragrafın konuyla hiç alakası yok. Webrazzi gibi bir yerde böyle reklam kokan hareketler görmeyi istemiyoruz.

  1. deniza dedi ki:

   Reklam kokan hareket? Sizce webrazzi gibi siteler nasıl ayakta kalıyor? Nasıl bu kadar fazla sektörel bağlantı edinebiliyor? Nasıl yüksek maliyetli organizasyonlar yapıp yurtdışından konuşmacılar getirtebiliyor. Elbet birileri bazı metinlerin yayınlanmasını, ya da bazı noktalara vurgu yapılmasını rica ediyor olabilir 🙂

   Ha bunda kötü ya da yanlış bir taraf bence yok, ancak webrazzi aksini iddia etseydi -biz tam bağımsız bir girişim haber portalıyız- deseydi kendisiyle çelişmiş olurdu, ki böyle bir durum yok. Sponsorluklar ile hayatını devam ettiren her serviste bu tip olaylar arada olacaktır.

   1. Davut Unveren dedi ki:

    ya adamlar geenede en güncel ve flaş gelişmeleri yayınlıyorlar ben şahsen webrazziden memnunum..reklam yapmak her girişimin hakkı yahu..!

  2. Arda Kutsal dedi ki:

   Bana böyle bir koku gelmiyor.
   250.000 dolara bir alan adı satın alınmış, Webrazzi kitlesinin büyük bölümü bu şirketi tanımıyor, bu detay iyi olmuş diye düşünüyorum.

   1. Kıyas dedi ki:

    Şirket, usa.com.tr üzerinden de yeşil kart çekilişine katılım hizmeti sunuyor.

    http://www.usa.com.tr : Bu alan adı rezerve edilmiştir ancak şu anda hizmet vermemektedir.

  3. İbrahim Özkan dedi ki:

   Norma internet hakkında bir bilgim yoktu, bu yazı sayesinde haberdar oldum. Çoğu insanında haberdar olduğunu sanmıyorum. Bu sitede web girişimleri, internet siteleri hakkında bilgiler yer alıyor. Dolayısıyla yapılan her haber o internet sitesinin reklamıda oluyor. Zaten nasıl tanıtılabilir internet siteleri isimleri yer almadan, firma bilgileri olmadan o da ayrı bir konu. Sizin söylediğini şekilde reklam kokan hareketse bu sitedeki yazıların hemen hemen hepsi o şekilde 🙂

 5. Suphi Dağdeviren dedi ki:

  Çalıştığım firma invest grup’a ait filmkolik.com ve futbolkolik.com için 40.000 EU teklif etmişti gülmüşlerdi bize..şimdi anlaşılıyor niye güldükleri..:-)), rakamlara bak…!

  1. Davut Unveren dedi ki:

   investgrup bu fırsat sitelerinide ilk başlatanlardan ben bunların firsatyagmuru.com ve firsatabak.com sitelerinde üyeyim..isimler güzel ama satarlarmı bilmem..siteleri işletiyor adamlar çünkü..bu işler çok gelişti yaw

   1. Ahmet Kocasakal dedi ki:

    esas onlarda filmkolik var, bence şahane iş yapar, bir ara işlettilerde siteyi fakat şimdi satış sitelerine koymuşlar..geçen deneme bi teklif yaptım, gelen yanıttaki son yapılan ama bekleyen teklif tutarı gözümü yaşarttı…

 6. M.Akif dedi ki:

  Sürekli kullandığım en azından otobüs firmaları için kullandığım biletall.com gayet kullanışlı.Keza bu sitede de o kadar para harcanıyorsa yine global anlamda işler çevrileceğine büyük bir işaret olmuş bu bence…

 7. A.Kemal Candaş dedi ki:

  NoktaDomains.com alan adı pazarında Dünya çapında işler yapan bir grup. Ülkemizin adını dünyaya duyuruyorlar.Grubun yayınladığı bildirgeye göre bu satış dünya çapında bu yılın en yüksek ilk 10 satışı arasındaymıs.Kendilerini bir kez daha tebrik ediyorum.

  1. NoktaDomains.com dedi ki:

   Merhaba Kemal Bey,

   Güzel yorumlarınız için çok teşekkür ediyoruz.

   NoktaDomains.com Ekibi

 8. Ulaş Özkul dedi ki:

  bence gereksiz yüksek fiyat vermişler. alakasız bir domain alıp projeye ve tanıtımına bu para harcansa yine kitleye ulaşır ve marka algısı da geliştirilmiş olur. Ayrıca uçak bileti için aracı bir web sitesi niye kullanayım ki? Yakında uçak firmaları rakipleri ile ortaklık yaparak web sitelerinde ” bende şuan bu saate bilet yok ama bak şu firmada var” gibi çözümler de sunarlar. Bu durumda 3. parti web siteleri iş yapamaz. Bu bir balon bence.

  1. İbrahim Özkan dedi ki:

   Sen belki uçak bileti için ayrı bir siteye ihtiyaç duymayabilirsin, ama emin ol her ay hatta her hafta 2-3 kez uçak bileti alan insanlar var (bakınız: thy, pegasus, onur air vb. istatistikleri) Fırsat sitesi mantığı ile çalışan ciddi oranda indirimli biletler satılabileceği gibi tüm hava yolları şirketlerini kendi bünyesinde bulunduran karşılaştırmaya da imkan tanıyan bir sitede yapılabilir. 250.000 $ ‘a bir domanin almak Türkiye’de çok astronomik gelebilir, yurt dışında milyon dolarlara alınan domainlerin olduğunu unutmayın. Diğer taraftan akılda kalıcı sitede sunulan hizmetle doğru orantılı domainler her zaman daha popülerdir, öyle olmasa bir domain almak için milyonlarca dolar kimse vermezdi, o parayı alakasız bir domain alıp, reklam vb. harcarlardı 🙂

   1. Ahmet Kocasakal dedi ki:

    Doğan grubu istanbulda satılık sitelere alan adlarına bir zaman ölü eşek fiyatları teklif ediyor diye okumuştum, sonra ya bu ciner grubu mesela invest grup sitelerinden seri ilan ve fırsatyaağmuru, frsatabak sitelerine talipmi olmuş ne yakın zamanda..adamları ayaklarına çağırmışlar sonra eşeği öldürmeye kalkmışlar..bunu oraya freelance çalışan kız arkadaşım söylemişti…şimdi bakıyorum yokhttatil, htemlak vs bir sürü site kurmuşlar, oysa isim akılda kalıcı değil sadece patronun egosunu şişirici bir şey..bilişim birimleri parayı bol bulup patronu yanlış yönlendiriyorlar bu işlerde..ondanda kalkınamıyorlar…hem para vermeyecekler hem kendi bol paraları ile olmadık projelere atılacaklar…elin adamı akıllı, milyon doları basıyor bir alan adına..maçkolik var mesela, koca firma, bakıyorum futbolkolik adı alınmış ama site yok, neden almazlar böyle jenerik bir alan adnı?, işte Türk yatırımcı zihniyeti..!

 9. Murat KILKIŞ dedi ki:

  Premium domain alımlarımız devam edecektir.

  Murat KILKIŞ
  NORMA

  1. Mehmet dedi ki:

   Türkçe hatalı alanadlarında gerçekleşen, hatalı yazım istatistiklerini kimse size söylemedi mi? inşallah Uçakbileti.com alanadını da rekor fiyatlara alırsınız 🙂

  2. Ahmet Kocasakal dedi ki:

   at martini de bre hassan diye bi şarkı var..ortada bir sürü premium alan adı var ama sizin aldığınız yok gibi geliyor bana…:-))

   1. Murat KILKIŞ dedi ki:

    Sanırım Bu cevap size yeterli olur!

    Spor.net, Sinema.net, Muzik.net Dahil 12 Jenerik Alan Adı 290.000 Dolara Satıldı
    Arda Kutsal | 12 Temmuz 2011 | 28 Yorum

    Cetech’in sahibi olduğu 12 farklı jenerik .net alan adı bir süredir kulislerde satışa çıkarılmıştı. Aralarında spor.net, sinema.net, muzik.net, yemek.net gibi önemli alan adlarının da bulunduğu portföyün bugün itibariyle UcakBileti.com’u da 250.000 dolara satın alan Norma İnternet tarafından satın alındığını öğrendik.

    Toplam 370.000 dolardan başlayan pazarlık, aldığımız bilgiye göre 290.000 dolara tamamlanmış ve Norma İnternet söz konusu 12 alan adının yeni sahibi olmuş.

    Henüz transferi gerçekleşmemiş olan alan adlarının birkaç gün içinde devredileceği de aldığımız diğer bilgiler arasında.

    Murat KILKIŞ
    NORMA

  3. lütfü altundağ dedi ki:

   Murat bey;
   Alımlarınızın devam edeceğini belirtmişsiniz.
   Fakat iletişin anlamında adres belirtmemişsiniz.
   Evet çok havalı alımlar yaptınız.Size ulaşma konusunda sıkıntı var.
   Sizin alımlar yaptığınız sektörlerin dışında,pazar payı büyük,yeni yatırımlara fazlaca açık bir domein hakkında görüşmek isterim.
   lu[email protected]

  4. mustafa dedi ki:

   Daha önce teklif verip, satışı tamamlamadığınız domainler için ne diyeceksiniz? Örnek : https://www.alanadlari.com/ameliyatmalzemeleri.com

 10. talha dedi ki:

  SeferBileti.com
  KalkisBileti.com
  RezerveBilet.com
  KoltukBileti.com
  SezonBileti.com
  BiletBuy.com
  BiletNo.com

  tarafimdan satiliktir, ciddi alicilar facebook.com/net.org dan bana ulasabilirler. Tesekkurler.

 11. Emre Acar dedi ki:

  Ülkemize gelen turist sayısında ki inanılmaz artış ve yurt içi uçak trafiğinde ki artan trend göz önüne alındığında ki bunun üzerine çift haneli büyüme rakamları eklendiğin de bence çok yerinde ve isabetli bir yatırım olmuş. Bu riski alıp böyle bir yatırımı gerçekleştirebildiğiniz için firmanızı tebrik ederim. Bu konu da alınabilecek en güzel domain bu bence.

 12. anıl dedi ki:

  bu acıklanan rakamlar medyada yer almak için abartılıp yansıtılıyo olabilırmi merak edyorum

  1. Muhammed ÇElik dedi ki:

   Ben de öyle düşünüyorum ,, ama gerçeği bilemeyiz .

 13. servet çetin dedi ki:

  Merhabalar,
  Dünya’da ve Turkiye’de bu yeni en moda yatırım ve pazarlama yeri olan internet sektorünü takip ediyorum. Jenerik domain alım satımlarında 2000li yıllar ve 90 lı yıllar sonunda jenerik domain kapanlar şimdi milyon dolarlık. Daha sonra yada bu domainlere sahip olmuş kişiler. Noktadomains tebrik etmek lazım bu konuda. Kıvılcım İ. gibi, Murat Y. gibi domain koleksiyoncularını da unutmamak gerekir. Sizleri tebrik ediyorum ama; Benim anlamadıgım;Dünya capında global çapta yani projeler neden cıkar mıyorsunuz? Altyapı,finans,jenerik domain yani elinizde her imkan var.GLOBAL Turkiye’den ben birşey bir fikir olusturulabilir ama ne üzücü ki tenezzül mü, fikir proje yoksunlugumu karar veremiyorum…

 14. Domain Reyonu dedi ki:

  Merhaba,
  yüksek meblağlı alımlar piyasanın canlanması ve bir düzene oturması açısından son derece olumlu diye düşünüyoruz. Bu bağlamda NORMA ekibini tebrik ediyoruz.

 15. Rüzgar turan dedi ki:

  Hepsi iyi güzelde bu kdr para vermeden önce keske fece ve twitter isimlerinizide alsaydınız .) sosyal ağlar önemsiz galiba sizin için…

 16. alicihan tufekci dedi ki:

  Ucakbileti.com SSC turun sahibi salih Coşkun tarafından satın alındı. Daha önceki sitesi olan alobilethatti.com dan farklı bir marka yaratacak. En az 300000 dolar vermiştir.

 17. ticketbilet.com dedi ki:

  Herkese hayırlı günler ve bereketli günler diliyorum. Ben e ticarette özellikle bilet satmak için turizm sektöründe ikiz isimlere çok karşıyım. Bir kimse com uzantılı bir bilet domaini almış ise aynı isimde net org ve diğer uzantılar geçersiz sayılmalı be bilet satmasına izin verilmemelidir. Sizle aynı isme sahip olan fakat uzantısı farklı olan bilet sitelerinden biri sektörde yüklü bir vurgun yapıp ortadan kaybolduğunda bir diğeri dürüst olduğu halde zan altında kalabileceği gibi sektörede darbe indirmiş olacaktır. Onun için mümkün olduğunca hem almayalım hemide açılmış olan varsa mahkeme yolu ile kapattıralım. Çünkü bilet sektörü ikiz ismi kaldırmaz.

Bir Yorum Yazın