Apple'ın Değeri 300 Milyar Doları Geçti - Jobs Zirveye Oynuyor

Apple'ın Değeri 300 Milyar Doları Geçti - Jobs Zirveye Oynuyor

Steve Jobs Türkiye'de de sektörümüzü ateşlemesi beklenen 2011 yılı, internet ve teknoloji şirketlerinin yüksek değelemelerine şahit olmaya devam ediyor. Facebook ve Groupon'un yeni yatırım dalgası ile yüksek değerlemelere ulaşmasının ardından Apple'ın değeri de tavan yaptı ve 300 milyar doları geçti.

Hatırlanacağı üzere 2010'da iPad ve iPhone 4 ile kazancını katlayan Apple gelirlerini bir yıl öncesine göre %67 artırarak son çeyrek kazancını 20.34 milyar dolar olarak açıklamıştı. 2010 Mayıs ayında Microsoft'u arkasında bırakan Apple'ın 100 milyar barajını geçeli 3,5 yıl olmuştu. Son yükselişte değerine 6 milyar daha ekleyen Apple'ın hisseleri yeni yılın başlamasıyla 329.57 dolara yükseldi ve toplam değeri 302 milyar dolar oldu.

Apple Hisseleri

Aykırı kişilik Steve Jobs'un tekrar başa gelmesiyle teknoloji dünyasında taşları yerinden oynatan Apple, Eylül ayında PetroChina'yı geride bırakarak dünyanın en büyük 2. şirketi konumuna yükselmişti. Halen 2. sırada olan şirket, 1. sıradaki Exxon Mobil'in 375.92 milyar dolarlık değerinin gerisinde kalıyor.

Dünyaca ünlü pertol ve doğalgaz şirketi Exxon Mobil her ne kadar Apple kadar hızlı bir büyüme yakalamasa da iPhone'a uygulama geliştirecek kadar teknoloji dünyasını takip ediyor ve şu sıralarda da yükselmeye devam eden Apple hisselerinin farkında. Belki de 2011'de 2. sıraya düşecek.

Ne dersiniz, işini para kazanmak için yapmadığını söyleyen Jobs dünyanın en değerli şirketinin sahibi olabilir mi?

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.