Apple'ın Değeri 300 Milyar Doları Geçti - Jobs Zirveye Oynuyor
Finans

Apple'ın Değeri 300 Milyar Doları Geçti - Jobs Zirveye Oynuyor

Steve Jobs Türkiye'de de sektörümüzü ateşlemesi beklenen 2011 yılı, internet ve teknoloji şirketlerinin yüksek değelemelerine şahit olmaya devam ediyor. Facebook ve Groupon'un yeni yatırım dalgası ile yüksek değerlemelere ulaşmasının ardından Apple'ın değeri de tavan yaptı ve 300 milyar doları geçti.

Hatırlanacağı üzere 2010'da iPad ve iPhone 4 ile kazancını katlayan Apple gelirlerini bir yıl öncesine göre %67 artırarak son çeyrek kazancını 20.34 milyar dolar olarak açıklamıştı. 2010 Mayıs ayında Microsoft'u arkasında bırakan Apple'ın 100 milyar barajını geçeli 3,5 yıl olmuştu. Son yükselişte değerine 6 milyar daha ekleyen Apple'ın hisseleri yeni yılın başlamasıyla 329.57 dolara yükseldi ve toplam değeri 302 milyar dolar oldu.

Apple Hisseleri

Aykırı kişilik Steve Jobs'un tekrar başa gelmesiyle teknoloji dünyasında taşları yerinden oynatan Apple, Eylül ayında PetroChina'yı geride bırakarak dünyanın en büyük 2. şirketi konumuna yükselmişti. Halen 2. sırada olan şirket, 1. sıradaki Exxon Mobil'in 375.92 milyar dolarlık değerinin gerisinde kalıyor.

Dünyaca ünlü pertol ve doğalgaz şirketi Exxon Mobil her ne kadar Apple kadar hızlı bir büyüme yakalamasa da iPhone'a uygulama geliştirecek kadar teknoloji dünyasını takip ediyor ve şu sıralarda da yükselmeye devam eden Apple hisselerinin farkında. Belki de 2011'de 2. sıraya düşecek.

Ne dersiniz, işini para kazanmak için yapmadığını söyleyen Jobs dünyanın en değerli şirketinin sahibi olabilir mi?

Yorumlar (7)
 1. Micheal Dirack Micheal Dirack

  modern çağın oyuncakçısı. apple'ın takdir edilecek yanı

  varsa, kesinlikle pazarlama stratejisidir. jobs'ın iflasına 90 gün

  kalan bir şirketi bu sürede buraya getirmesinin arkasındaki temel

  güç de bu; pazarlama. ana akım medyayı yanınıza aldınız mı,

  insanların inandıkları herşeyi değiştirebilirsiniz.

 2. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

  Apple’ın hisseleri yeni yılın başlamasıyla 329.57 dolara yükseldi ve toplam değeri 375.92 milyar dolar oldu.

  Ilk cumledeki rakamda bir hata var sanirim. Sonraki paragrafta 375.92 milyar dolar degerin Exxon Mobile ait oldugunu soylemissiniz? Ya da Exxon mobilin rakaminda hata?

  1. Fırat Demirel Fırat Demirel

   Apple'ın değeri 302 milyar dolar idi o sırada, Exxon Mobil'in değeri 375.92 milyar dolar. Apple'ın hisseleri sürekli değer kazanınca güncellemede hata olmuş. =)

 3. Mert Bulan Mert Bulan

  İşin enteresan yanı bu yazı yayınlandığında Apple'ın değeri 302 milyar dolardı. Şuan neredeyse 305 milyar dolar olacak. Bu kadar kısa sürede 3 milyar dolar artması gerçekten şaşırtıcı. :) Sanırım birkaç ay sonra dünyaın en değerli şirketi olacak bu gidişle :)

 4. Önder Eren Önder Eren

  Tek bir insanın, isteyince dünyayı değiştirebileceğine mükemmel bir örnektir Steve Jobs ve yarattığı, kovulduğu, sonra geri dönerek bugüne getirdiği Apple ile.

  Her girişimci Steve Jobs'un hayatını okumalı ve dinamiklerini kavrayamaya çalışmalıdır derim. Türkçeye de çevrilmiş olan Icon (türkçede Steve Jobs ismi ile satılıyor) bu açıdan mükemmel bir kitaptır, tavsiye ediyorum.

  1. Ahmet Ali Ahmet Ali

   Dünyayı değiştirmesine bir örnek verebilir misiniz?

  2. Fırat Demirel Fırat Demirel

   Önder Bey, aynı kitaptan mı bahsediyoruz bilmiyorum ama "Steve Jobs Olmak" adıyla yayınlanan kitap çalışmanın ve tutkulu olmanın başarıyı getirdiğini çok iyi gösteriyor.

   Kitaplara erişemeyenler en azından şunu okuyabilir: http://tr.wikipedia.org/wiki/Steve_Jobs