Facebook ve Groupon'un Yeni Yıl Hediyesi 500'er Milyon Dolar

Facebook ve Groupon'un Yeni Yıl Hediyesi 500'er Milyon Dolar

Yeni yıla önemli yatırım haberleriyle giriyoruz. NY Times ve CNN'e göre Facebook ve Groupon 500'er milyon dolar yatırımla hem kasalarını doldurmuş hem de halka arz konusunda önemli birer adım atmış oldular.

NY Times'ın haberine göre Facebook; Digital Sky Technologies (DST)'den 50 milyon dolar, Goldman Sachs'tan ise tam 450 milyon dolar yatırım alacak. Değerlemesi her ay yükselen Facebook'un bu yatırım sonrası bedelinin 50 milyar dolar olması bekleniyor.

Paylaşılan bilgiye göre yeni ve daha organize bir yatırım fonunun kapısını aralayacak olan Goldman, hisselerinin 75 milyon dolarlık kısmını DST'ye satma hakkını da elinde bulunduruyor. Yatırımın gerçekleşmesi durumunda Facebook'un toplam yatırımını 1.3 milyar doları aşıyor.

DST CEO'su Yuri MilnerBu yatırımın nereye harcanacağı yönünde ise bazı fikirler öne çıkıyor. Facebook'un yeni bir merkez binasına taşınacağı ve bunu bir satın alma ile gerçekleştireceği ilk akla gelenlerden. Halen 1500 - 2000 arasında çalışanı olan sosyal ağ devinin bu sayıyı artırmak için paraya ihtiyacı olduğu da söylentiler arasında.

Halka arz için çok yakın bir tarih yok ama Facebook'un bunu da hesaba kattığını söyleyebiliriz. Bu yıl daha fazla satın alma yapmak da Facebook'un yatırımı değerlendirebileceği bir alan olabileceği düşünülüyor.

Groupon tarafında ise Google'un teklifini reddetmenin farkı kapatılmaya çalışılıyor. Andrew Mason'ın Twitter'da haber verdiği yatırımın 500 milyon dolar olduğu Fortune tarafından yayınlandı. Yatırımın arkasındaki isim ise yine DST çıktı. 135 milyon dolarlık seri C yatırımınında da pay sahibi olan DST, Groupon'u halka arza bir adım daha yaklaştırmış oldu.

Bu yatırımlarla en büyük yatırım alan şirketler arasında yükselen Facebook ve Groupon, artık sektörün geleceği hakkında daha fazla söz sahibi olacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.