Wikipedia, Okuyucularından 16 Milyon Dolar Bağış Toplamayı Başardı
Yatırım

Wikipedia, Okuyucularından 16 Milyon Dolar Bağış Toplamayı Başardı

Wikimedia Vakfı, Wikipedia'nın ihtiyaçlarını karşılamak için 11 Kasım'da başlattığı bağış kampanyasıyla yaklaşık 1,5 ayda hedeflenen 16 milyon doları toplamayı başarmış.

Kullanıcılar tarafından oluşturulan içerikler yine kullanıcıların bağışları ile reklamsız, iş modelsiz ayakta kalmayı başardı. Wikipedia'yı günlük 400 milyon kullanıcı ziyaret ediyor ve sitede 270 dilden 17 milyon makale yer alıyor.

İnternetin ansiklopedisi olarak kabul edilen Wikipedia, geçen yıl 8 milyon dolarlık kaynak yaratmak için kullanıcılarından destek istemiş ve yine başarılı olmuştu. Geçtiğimiz sene 230 bin kişinin bağışta bulunduğu servis, bu yıl 500 bin kişinin desteğini alarak yoluna devam ediyor.

Bağış kampanyası başladığından beri sitenin kurucusu Jimmy Wales'in yer aldığı bannerları gördüğümüz Wikipedia'nın, reklamlar yer aldığında rahatsız edici olabileceğini kısa sürede olsa deneyimleme fırsatı bulduk.

3,5 milyona yaklaşan İngilizce içeriğin ardından sırasıyla Almanca, Fransızca, İtalyanca, Polonyaca, Japonca ve İspanyolca'nın geldiği listede Türkçe 152,630 makaleyle 20. sırada yer alıyor. Listede üstümüzde Romanca, Çekce, Macarca gibi dillerdeki içeriklerin yer aldığını görüyoruz. Türkçe içeriklere dair detaylı istatistikleri buradan inceleyebilirsiniz.

Wikipedia kurucusu Jimmy Wales, konuyla ilgili Wikimedia Vakfı'nın sitesinden bir açıklama yaparak teşekkür etmiş. Türkçe'ye çevirilen teşekkür metnini aşağıda paylaşıyoruz.

Vikipedi Kurucusu Jimmy Wales'ten Teşekkür

Vay! Ne diyebilirim ki? Teşekkürler.

Şimdiye kadarki en başarılı bağış kampanyasının sonuna geldik. 8 haftadan kısa sürede 16 milyon dolar toplandı.

İnanılmaz. Ama ben şaşırmadım.

2001'de insanlara güvenerek yola çıktım ve sizler beni hiç yalnız bırakmadınız.

İnsanlığın şimdiye kadar derlenmiş en büyük bilgi koleksiyonunu sizler oluşturdunuz: 270 dilde 19 milyon ansiklopedi maddesi; üstelik her geçen gün büyüyüp gelişiyor. Bunu siz desteklediniz, finanse ettiniz ve korudunuz.

Vikipedi'nin masraflarını reklamlar ödemiyor. Sizler ödüyorsunuz. Vikipedi dünyanın en fazla ziyaret edilen beşinci web sitesi -sadece geçen ay 400 milyon ziyaretçi- ve sunucuları ile az sayıdaki çalışanlarının giderlerini tamamıyla toplanan bağışlardan karşılıyor.

Bağışlarınız sayesinde Vikipedi kullanımı ücretsiz ve reklamsız olmaya devam edebiliyor. Bağışlarınız, bilgiye özgürce ulaşım imkanını tüm dünyaya yaymamıza yardımcı oluyor.

Vikipedi'yi gerçekleştirmek adına yaptığınız tüm katkılar için teşekkürler. Yorumlarınızdan çok etkilendim ve Vikipedi'ye olan tutkunuza tanık olma ayrıcalığını elde ettim.

Bu hayret verici bir öykü. Hiçbir benzeri yok.

Eğer Vikipedi'ye henüz bağışta bulunmadıysanız, hâlâ geç değil. Bilginin özgürce ve açıkça paylaşılmasına hâlâ destek olabilirsiniz. Sadece buraya tıklayın.

Tekrar teşekkürler.

Jimmy Wales

Kurucu, Vikipedi

Yorumlar (4)
 1. Fatih Taşdelen Fatih Taşdelen

  Hak ediş öyküsü olsa gerek. Bu adamın kurduğu cümleleri hayranlıkla okuyorum. Ciddi anlamda dünyayı değiştirebilecek ender insanlardan birisi

 2. Runarch Runarch

  Gerçekten o Jimmy Wales'tan bir mesaj kısmı bile yetti reklamsız wikinin değerini anlamaya.

 3. Yusuf Yusuf

  Türkiye'nin geride kalmasının en büyük sebeplerinden biri de varolan editörleri diyebilirim. Sözde tamamen özgün veya kaynak belirtilmesi şartı koşuyorlar yazılara. Fakat makalede yer alan saçmalığı göremiyorlar. Bazı konularda defalarca düzeltmeme rağmen sıfırlandı tüm yazdıklarım ki hiçbir kar amacı gütmeyen yazılar. Sadece insanların yanlış bilgilendirilmesini önlemek içindi. Benden yazının kaynağının belirtilmesini isteyen editör, defalarca cevapta da belirttiğim yazıda da yazdığım kaynağı göremedi. Ayrıca "anonim" olan bir bilgi için belirtmeme rağmen kaynak istemesi komikti. Elimdeki kaynağı bizzat iletmeme rağmen yine komik bir şekilde benden kaynak istedi. Birkaç günlük emeklerime karşın halen daha bu kadar üstünkörü bir anlayış içinde hizmet veren editör ile başedemedim. Sizden ricam Wikipedia'nın Türkçe kısmını araştırıp, yazmanız. O zaman neden 20. sıradayız çok rahat anlaşılacaktır.

 4. Burak K Burak K

  Er ya da geç ölecek bir oluşum. Birçok madde "kilitlenmiş" ve sadece editörler tarafından değiştirilebiliyor. Kilitlenmemiş bazı maddelerde ise sizin eklediğiniz kaynaklar kabul edilmeyebiliyor. Her "kaynağa" aynı değer veriliyor. Bazı konularda editör olan "fanatiklere" laf anlatmanız imkansız. Özet olarak özgürlükten çok uzak bir oluşum.

  İyi bir propaganda aracı olarak kullanılabilir ama, tabii ki ölene kadar.