Apple’ın Kazancı Son Çeyrekte Zirve Yaptı

Apple’ın Kazancı Son Çeyrekte Zirve Yaptı

Apple TV ile gelir kalemlerine bir yenisini ekleyen Apple'ın son çeyrek finansal sonuçları açıklandı. Açıklanan sonuçlara göre son dönem Apple'ın en çok kazandığı çeyrek olma özelliğini taşıyor.

Apple gelirlerini bir yıl öncesine göre %67 artırarak, son çeyrekteki kazancını 20.34 milyar dolar çıkarmış. Uzmanların öngörülerini geçen bu kazançta 3.89 milyon Mac, 14.1 milyon iPhone, 9.05 milyon iPod, ve 4.19 milyon iPad'in payı var. Bu sonuçlara rağmen bir önceki çeyreğe göre düşen iPad satışı Apple'ın hisselerinin düşmesine neden olmuş.

Apple CEO'su Steve Jobs tarafından hobi projesi olarak görülen Apple TV'nin ise 250.000 adet satıldığı raporda yer alıyor. Geçen yıla göre %91 artış gösteren iPhone satışlarından kazanılan rakam da aksesuarlar hariç 8.6 milyar dolar ulaşıyor.

Toplantıda hazır bulunan Steve Jobs'un konuşmaları ise en az finansal sonuçlar kadar önemli. Android'in en büyük rakipleri olduğunu dile getiren Jobs, iPhone OS'u kapalı, Android'i ise açık bir platform olarak değerlendirmeyi kurnazlık olarak nitelendirmiş. Jobs 7 inçlik iPad dedikodularını da kabaca yalanlarken, çözünürlük ve kullanım açısından pek verimli olmayacağını sebep göstermiş.

Adobe Flash konusunda sorulan bir soruya "Flash bellek mi, evet Flash bellekleri seviyoruz" diye cevap veren Jobs, Apple'ın bu konudaki tutumunun pek değişmediğini gösteriyor.

Apple'ın ABD dışından gelen kazancının %50'yi aşması ve son çeyrekte 16'sı ABD dışında olmak üzere 24 Apple Store açması son çeyrekle ilgili göze çarpan diğer detaylar.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.