BTK 2011 1. Çeyrek Türkiye Pazar Verileri Raporunu Yayınladı
Arama
Telekom

BTK 2011 1. Çeyrek Türkiye Pazar Verileri Raporunu Yayınladı

BTK‘nın her çeyrek sonunda açıkladığı rapor bugün yayınlandı. Rapora göre Türkiye’de Mart 2011 sonu itibariyle 9 milyondan fazla genişbant internet abonesi var.

Raporda en dikkat çekici nokta ADSL pazarı ile mobil genişbant pazarının farklı bölümlerde raporlanması olmuş. Bildiğiniz gibi 3G’nin gelişi ile beraber mobil genişbant kullanıcı sayısı hızla artmış ve ADSL’in ciddi bir rakibi olmuştu. Mart 2011 itibariyle mobil genişbant abone sayısı 1.8 milyonu geçmiş. Yani kısa bir sürede genişbant pazarının %15’den fazlası mobil abonesi olmuş.

Genişbant Abone Sayısı
Mobil Genişbant Abone Sayısı

Bir diğer dikkat çekici nokta ise raporda ilk defa yayınlanan tr. uzantı adresi sayısı ve buna bağlı IP sayıları. Mart 2011 sonu itibariyle “.tr” uzantılı 250 bine yakın site var ve bunların %23’üne erişilemiyor (kapalı/yasaklı veya diğer sebepler olabilir…) Ayrıca bu sitelerin %19’u başka ülkelerde barındırılıyor.

.tr Uzantılı Web Siteleri
.tr Uzantılı Web Sitelerinin Barındırıldığı Ülkeler

Uydu platform pazarında ise pazarın %65‘i Digiturk, %35‘i D-Smart olarak göze çarparken 118’li servislerde de ayda ortalama 6.5 milyon TL‘lik bir pazar büyüklüğüne ulaşıldığından bahsedilmiş.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (7)
 1. Fatih dedi ki:

  Gözüm yaşardı BTK sansür dışında başka şeylerle de ilgileniyormuş.

 2. Mehmet İnci dedi ki:

  Keşke hep böyle raporlar, araştırmalar sunsalar ne güzel olacak…

 3. avy dedi ki:

  rapora soyöe bir baktimda, 512k dan itibaren olan baglantiyi genisbant olarak tanimlamislar. ve genisbant pazarinin % 69 unu 512k aboneleri olusturuyor !!! 512k baglanti kullanan kac ab ulkesi var acaba merak ettim.

 4. adim dedi ki:

  ATM != Eşzamanlı İletim modu
  ATM == Eşzamansız (/Asenkron) iletim modu

Bir Yorum Yazın