Tahsin Yılmaz'ın Paylaştığı TTNET Trafik Dağılımı
Analiz

Tahsin Yılmaz'ın Paylaştığı TTNET Trafik Dağılımı

TTNET Genel Müdürü Tahsin Yılmaz'ı pek çok okurumuzun yakından tanıdığını tahmin ediyorum. Tahsin Yılmaz Twitter paylaşımları ile hem bilişim sektöründeki büyük kurumlarından birinin genel müdürünün sosyal medyayı nasıl kullanması gerektiğine güzel bir örnek oluşturuyor, hem de başka yerde kolay kolay elde edilemeyecek bilgiler paylaşarak sektörü bilgilendiriyor.

Daha önce 3 GSM operatörünün de bünyesinde farklı görevler alan ve 2008'in başından beri TTNET'te Genel Müdür'lük görevini sürdüren Tahsin Yılmaz son dönemde Twitter'da oldukça aktif. Sosyal medyayı da oldukça başarılı bir şekilde kullandığını söylemek mümkün. Bağlı bulunduğu kurumla ilgili bilgileri paylaşmak, aşırıya kaçmadan pazarlamasını yapmak, kişisel deneyimlerini paylaşmak ve en önemlisi takipçileri ile etkileşime girmek gibi pek çok doğruyu bir arada yapıyor. Bu anlamda Tahsin Yılmaz'ın üst düzey bir yöneticinin sosyal medyayı nasıl kullanması gerektiğine dair takip edilmesi gereken bir örnek olduğunu söylemek mümkün.

Tahsin Yılmaz dün Twitter'da TTNET'in 11 ve 12 Mayıs tarihlerindeki trafik dağılımını paylaştı. 11 Mayıs saat 17:00 ile 12 Mayıs saat 17:00 arasında  TTNET abonelerinin toplam 3,2 Petabyte'lık veri transferinin dağılımını aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

Bu verilere göre Türk kullanıcılar online videoya büyük ilgi gösteriyorlar. Grafikte tüm trafiğin %32,68'inin video (YouTube hariç) olduğunu görüyoruz. YouTube'un ayrı olarak değerlendirilmesinin sebebinin tek başına çok ciddi bir trafik oluşturması olduğunu tahmin ediyorum. YouTube'u ayrı bir şekilde değerlendirerek bu verinin daha net görülebilmesi sağlanmış. %7,86'lık YouTube'u da dahil ettiğinizde 3,2 Petabyte'lık trafiğin %40,54'ünün (yaklaşık 1,29 PB) tek başına online video ile oluşuyor. Hatta eğer %3,07'lik Tivibu trafiğini de online video olarak kabul ederseniz bu oran daha da artıyor.

TTNET kullanıcılarının oluşturduğu trafiğin ikinci büyük kalemi ise %28,23 ile webde sörf. Ardından ise %10,86 ile P2P dosya indirme geliyor. Web üzerinden dosya indirme oranı olan %7,24 ile bu rakamı birleştirdiğimizde TTNET kullanıcılarının sadece 2 günde yaklaşık 593 Terabyte dosya indirdiğini görüyoruz. Meraklıları için hemen söyleyelim bu kaba bir hesapla 135 bin DVD içeriğine denk geliyor :)

Tahsin Yılmaz bu gibi verileri dönem dönem paylaşmaya devam edeceğini de açıkladı. Daha detaylı bilgileri biz de merakla bekliyoruz…

Yorumlar (5)
 1. görüldüğü gibi download video ile kıyaslanmayacak kadar az. isp ler p2p hızını boşuna kısmasınlar

 2. Mehmet Kanbur Mehmet Kanbur

  Ciddi çalışmalar yararlıdır.Devamını diliyoruz

 3. Ömer Enis Şen Ömer Enis Şen

  Yazının yarısı Tahsin Yılmaz övgüleri ile dolu. İtici olmuş.

 4. Bahadir Bahadir

  ((3.2 * 8) / (48 * 60 * 60)) * petabit/sn = 155.34 gigabit/sn

  hesabı ile ttnetteki anlık veritransfer oranını hesapladım.

 5. Youtube yasaklandığında internetin rahatlamasının sebebi böylece daha net ortaya çıktı.

  Hatta bununla ilgili "ttnet engellettiriyor" gibi senaryolarda dolaşmıştı. Boş değilmiş demekki..

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri