Rus Arama Devi Yandex Türkiye’de
Arama
Yatırım

Rus Arama Devi Yandex Türkiye’de

Uzun süredir haberdar olduğumuz ancak bugün yapılan basın toplantısıyla Yandex, Türkiye pazarına resmi olarak girdiğini açıkladı. 1993’te kurulan Rus arama motoru Yandex halen %64 ile Rusya’da en büyük pazar payına sahip. Bir kaç aydır Türkiye’de çalışmalarını sürdüren ve geniş sayılabilecek bir ekip kuran Yandex, Türkiye pazarında sağlam bir pay yakalamak için bir süredir çeşitli sektör oyuncularıyla da görüşüyordu. Yandex Türkiye’de yandex.com.tr adresinde hizmet sunacak.

Bugün yapılan lansmanla birlikte Türkiye pazarına girdiğini resmi olarak duyuran Yandex’i biraz tanıtacak olursak; 1993’te kurulan şirket Rus diline özel indexlemeye yönelik çalışmalar yaparak bu yönde özel hizmetler sunmaya başladı. 23 Eylül 1997’de Yandex.ru adresinde resmi olarak yayınına başlayan servis Rus dili morfolojisine uyan aramasıyla başarılı oldu ve 3 yıl sonra Rusya’nın en büyük arama sistemi oldu.

Şu anda da gelirlerinin büyük bir çoğunluğunu oluşturan Direct sistemini 2001’de açan Yandex, dijital reklamcılığa bu şekilde girmiş oldu. 2005 yılında yurtdışı ofislerini açmaya başlayan şirket Ukrayna, Kazakistan, Beyaz Rusya ve ABD’de faaliyet göstermeye başladı. Bu halkaya son olarak ise Türkiye katılmış oldu. Yandex hisseleri bu yıl içerisinde NASDAQ’da işlem görmeye başladı.

Yandex Türkiye, Ürün Müdürü Alisher Hasanov yönetiminde bir ekiple Türkiye’de çalışmalarına başlamış ve bir süre önce de Webrazzi’nin eski yazarlarından Erhan Erdoğan‘ı da bünyesine katmıştı. İlk aşamada Yandex’in sunduğu hizmetleri yerelleştiren ekip, servis kalitesini Türkiye için yükseltmek amacıyla Türk kullanıcıların kültürünü, dilini ve tercihlerini arama motoruna öğretmeye çalışıyor.

Basın Toplantısından Notlar:

Ön bilgileri paylaştıktan sonra bu sabah gerçekleşen basın toplantısından notlarımı aktaracağım. Yandex’in kurucuları arasında olan ve CEO olarak şirkette görev alan Arkady Volozh ile Ürün Pazarlama Direktörü Andrey Serbant‘ın ve Yandex Türkiye Ürün Müdürü Alisher Hasanov‘un katılımıyla gerçekleşen toplantıya, Yandex’in büyük önem verdiği belliydi.

Basın toplantısının açılış konuşmasını yapan şirket CEO’su Arkady Volozh, dünyada sadece 6 tane belli boyuta ulaşmış internet arama motoru olduğunu paylaştı ve Yandex’in Avrupa’nın en büyük internet şirketi olduğunu aktardı.

NASDAQ borsasında işlem gören Yandex’in market değeri 10 milyar dolar civarında ve dünyaya yayılmış 11 ofisinde toplam 3000 kişi çalışmakta. Türkiye, Yandex’in ofislerinin bulunduğu 5 ülke olma özelliğini taşıyor. Arkady Volozh, yeni bir pazara girmek istediklerini belirterek, neden Türkiye’yi seçtiklerini ise internet kullanıcılarının 35 milyona ulaşması, büyüme oranının %50 civarında olması ile Avrupa’nın en hızlı büyüyen pazarı olmasına ve yerel içeriğin zengin olmasına bağladı.

Daha sonra sözü alan Yandex Türkiye Ürün Müdürü Alisher Hasanov, arama servisini sunmak için Türkiye’de bulunduklarını ve Türkiye’deki ekipleri sayesinde servis kalitesini her geçen gün arttırdıklarından bahsetti.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Yandex yöneticileri özellikle şu anda pazar lideri olan Google’ın önüne geçmek amacında olmadıklarını, ancak ürünü geliştirmek ve erken benimseyen(early adopters) kitleye ulaşmak istediklerini belirtti. Bir ülke pazarının tamamen bir şirketten oluşmak zorunda olmadığını ve genel olarak dünyada ülke bazında bakıldığında pazar liderinin %60 ikinci servisin ise %30’larda pay aldığını belirttiler.

Google Adwords’ün birebir karşılığı olan Direct’i Türkiye’de hemen pazara sunmayacaklarını belirten Yandex yöneticileri, şu anda pazardan bir maddi gelir beklentilerinin bulunmadığını, bu beklentilerin ancak %10 – 15 gibi bir pazar payına ulaştıklarında anlamlı olacağını ifade ettiler.

2009’dan itibaren MatrixNet ile machine learning yaptıklarını belirten Yandex ekibi, kullanımın artmasıyla çok daha iyi sonuçların oluşacağını aktararak, kullanıcıları siteye davet ediyor.

Yandex’in standart web araması dışında görsel ve video aramaları ile e-posta ve haberler servisleri de Türkiye’de kullanılmaya başlanacak. Yandex CEO’su Arkady Volozh, Türkiye’deki gelişmelerini üç aşamada planladıklarını açıklayarak, ilk önce ürünü geliştirecekleri, daha sonra markete yayılacaklarını ve en son aşamada satış yapacaklarını belirtti.

Türkiye Pazarındaki İkinci Arama Motoru Yandex Olabilecek Mi?

NetMarketShare‘in istatistiklerine göre %95 ile Türkiye pazarının hakimi olan Google’ı yaklaşık %5 ile Bing takip ediyor. Ancak Microsoft Türkiye’nin Bing’in üzerine çok fazla gittiği söylenemez. Türkiye pazarında durum böyleyken Yandex’in ilk olarak aşması gereken engel aslında Google’dan önce Bing oluyor. Ancak Bing kullanıcılarının büyük çoğunluğunun, Bing’in İnternet Explorer’da standart arama servisi olması yüzünden arama motorunu kullandıklarını tahmin ediyorum.

Sonuç olarak bir yorumda bulunmak gerekirse, Türkiye pazarına ekibiyle giren ve ürünlerini yerel öğelerle geliştirmek isteyen Yandex’in doğru stratejiyi izlediğini düşünüyorum. İlk aşamada early adapterların hedeflenmesi de bu stratejilerini destekler nitelikte. Şu anda Türkiye’de arama motorunun geliştirmesi ile ilgili ekip bulunduran Yandex’in duruşu da bu anlamda rakiplerine göre daha sempatik geliyor ve Türkiye pazarını ne kadar ciddiye aldıklarını ortaya koyuyor.

Son olarak Yandex‘in Webrazzi Summit‘in Platin Sponsorlarından biri olduğunu belirtelim.

GÜNCELLEME: Yandex’in toplantıda yaptığı sunumu aşağıda bulabilirsiniz:

Yorumları GösterYorumlar Gizle (33)
 1. netserifi dedi ki:

  % 95 ‘ lik bir gücü yıkmak oldukça zor olacak gibi. Amaç çeşitlilik her zaman iyidir. Google her ne kadar herkes tarafından bilinsede reklamlarınıda sürdürüyor. Google chrome ile tv reklamına başlamışken , ismini tekrardan duyuruyor. Ancak yeni bir arama motorunun Türkiye ‘ de tutunması zor.

  Yandex ‘ in Türkiye ‘ de tutunması için kullanıcıların anasayfası olması gerekir:)

 2. erkin tek dedi ki:

  Çok uzun zamandır sitemin loglarından takip ettiğim dev arama motoru Hoş Geldin!

 3. Devrim Demirel dedi ki:

  Hoşgeldin Yandex. Harika bir başlangıç..

 4. çağrı dedi ki:

  Arama sonuçları hiç fena değil. Bing’ ten daha iyi bana göre

  1. erkin tek dedi ki:

   Kesinlikle bing’den iyi. Özgünler, bing dava olduğu gibi sanki google’da arama yapıp sonuç gösteriyordu.

   Bu arada Firefox’a arama motoru olarak ekleyince ~/.mozilla/firefox/XXXX.default/search.json dosyasında yantex.ru’ları yandex.com.tr olarak değiştirmek lazım.

 5. Shaig M dedi ki:

  Haziran ayından bu yana konu hakkında çeşitli bilgilerim vardı. Hayırlı olsun.

  Bence şimdiye kadar Google-un kesin rakipinin olmaması aynı zamanda Mynet, Ekolay gibi sitelerin de arama altyapısı olarak Google seçmesi sonucunda bu kadar muazzam bir pay elde etmiş. Asıl yarış bundan sonra başlıyor. Artık hiç bir şeyin eskisi gibi olmayacağı kesin. Yandex-in Google-dan büyük bir farkının sadece alan adı olarak Türkiyeye açılması değil, hem de ofis ve büyük bir ekiple pazara gelmesi. Yanılmıyorsam Google-un Türkiyede böyle bir ekibi yok. Üstelik pazara girer-girmez de Türkiye interneti için önem arz eden etkinliklerden birine (Webrazzi Summit) sponsor olmaları ciddiyetlerinin göstergesi.
  Bundan sonra Google-dan böyle bir ekiple pazarda yer almasını beklemek gerek.

 6. meddah dedi ki:

  Ruslar gerçekten iyi bir arama motoru yapmış!.. İlk izlenimlerim çok iyi!.

  Adamların Google’ın yerine geçmek gibi bir niyeti olduğunu sanmıyorum. Mail servislerini denedim Gmail’in yerini alamaz.

  Ama user interface’leri ve usability konusunda iyi iş çıkarmışlar.

  Hoşgeldin Yandex!…

 7. ufucuk dedi ki:

  Tutar mi? Hayir.

 8. Ceren dedi ki:

  Hoş geldin Yandex! HerŞeyiBulun!

 9. Mahi Döğenci dedi ki:

  Google’ı geçemez. Hatta %1’lik bir paya bile ulaşamaz. Ama arama sonuçları -google kadar olmasada- çok başarılı. Aradığım birkaç şeyi gayet güzel bir şekilde önüme dizdi.

 10. Bülent Sakarya dedi ki:

  Bir kaç ay önce çalışmalarından haberdar olmuştum. Erhan ile uzun uzun konuşmuştuk. Ödevlerine çok iyi çalışmış bir ekip ile işe başlıyorlar.

  Kanaatimce, google’dan ziyade mynet gibi portalların pastasından pay almaları daha olası.

  Lansmana son andaki bir aksaklıktan gidemedim, hem Yandex ekibine hem Erhan’a bu görevlerinde başarılar dilerim.

 11. Saim Mermer dedi ki:

  Çok iyi olmuş. Çok da güzel iyi de olmuş. Haa aralarında bi fark vardı o da çok iyi olmuş.

  Şimdi bu arama işini çok karıştırdırlar tamam mı. İsteyen o algoritmayı kullanır isteyen bu algoritmayı. Kimse buna karışmaza. Karışırlarsa özgürlük olmaz. Haa bu arama motoru da Google’ın sonuçlarını kullanıyor olabilir lakinki öyle değildir.

 12. Saim Mermer dedi ki:

  Hemen iki widget yolladım. Ben şahsen, kendi adıma, bizzat beğendim.

  1. Saim Mermer dedi ki:

   widgetimin birini sildim. diğeri bugün yayınlanmış. birde mesaj yollamışlar widgetiniz onaylandı. reklamla tanıtmanızı öneriyoruz deyu. mail adresi vermişler reklam yapmak konusunda sıkıntı yaşıyorsanızı size yardımcı olalım deyu. beyendim ben

   1. Saim Mermer dedi ki:

    Bugünde widgetimi iptal etmişler. Rss kaynağına bağlamıştım ve siteye bir süredir içerik eklenmediği için yayından kaldırmışlar. Eğer sık sık güncellenmesi gereken bir siteniz yoksa da bize belirtin demişler.

 13. Osman D dedi ki:

  tabiki piyasada yer alir, Türkler yapsa onu da kullaniriz, 4. de ciksa onu da kullaniriz 5. de öyle.. önemli olan iyi olani cikmasi, ve google gibi neyi bulmayi calistigina kendisi karar vermeye calismasin yeter.

 14. Biz ekmeği fırından almak istiyoruz. Sahibinden.com u kendine rakip olarak seçebilir ama google u değil

 15. Gökay dedi ki:

  yer edinmesi imkansız. kapanır gider.

  1. Koç Blog dedi ki:

   Batar mı? 🙂 Adamların değeri 10 milyar dolar.

 16. hasan dedi ki:

  Öncelikle denedim, hiç de kötü bir arama moturu degil. Gayet başarılı. Google karşısında fazla şansları olmadığını onlarda biliyordur. Burdan tekrar tekrar yazmanın anlamı yok. Büyük portaller ile işbirliği yapabiliriler. Yine büyük sitelerin arama işlerine talip olabilirler. Uzun bir sürede pes etmeden dayanabilirlerse pazardan dikkate deger bir pay (%5-6 gibi) alabilirler.

 17. 1 yıl içerisinde ne olup ne olmuyacagını ancak görüp fark edebilicegiz. umarım hayallerimizi yıkmaz yandex

 18. Koç Blog dedi ki:

  Google’dan farklı birçok hizmeti var, özellikle habere ve müziğe verdikleri önem sayesinde Rusya’da bir portal gibide kullanılmakta. Ülkemizde de bu müzik muhabbeti yüzünden gereken izinleri almazlarsa engellenmesi kaçınılmaz.

  Ama ben beğendim.

 19. tufan yusuf dedi ki:

  Açıkcası %100 başarılı sonuçlar getirmesede beni etkilediğini söylemem gerekiyor.Hemen bir kaç widget yolladım birde.Artı olarak getirdiği sonuçlarda bing’e göre çok çok daha iyi durumda.2. tarayıcımda ana sayfam olarak yer aldı 🙂

 20. Emos dedi ki:

  Google, Türkçe için başarılı bir arama motoru mu yoksa kötülerin içinde en az kötü olan mı? Rusça için Yandex’i geçemeyen Google, Türkçe aramalarda karşısında rakip olmadığı için bir numara. Gençlerimiz, programcılarımız onun bunun işlerinde amele olmayı tercih ediyorlar maalesef.
  Şu da bir gerçek: Site sahipleri, sitelerinin Google’de çıkması, üst sıralarda yer alması için Google’den daha çok çalışıyorlar. Yandex, bunu göz önünde bulundurarak stratejisine yön verebilir. Burdan bu kadar söyleyebilirim. Daha ayrıntılı görüşmek, fikirlerimizden istifade etmek isterlerse biz her zaman yardıma hazırız:)

 21. KADİR AKDUMAN dedi ki:

  çok beğendim,hoşgeldin başarılar

 22. Yaşar Akyüz dedi ki:

  Rekabet herzaman kaliteyi arttırır. Başarılar dilerim

 23. bu girişimi çok beğendim tebrikler rekabet her zaman iyidir.

Bir Yorum Yazın