Facebook F8'de Web Dünyasını Sarsabilir: Oku. İzle. Dinle.
Analiz

Facebook F8'de Web Dünyasını Sarsabilir: Oku. İzle. Dinle.

Çin hariç, tüm dünyayı online ortamda birbirine bağlayan Facebook F8'de önemli yenilikler açıklamaya hazırlanıyor. Gelen bilgilere göre bu seneki büyük geliştiriciler toplantısının sloganı: 'Oku. İzle. Dinle.' olacak. Yani Facebook içerik olayını ciddiye almaya başlıyor.

Sondan başlayalım. Dinle, Facebook kullanıcılarının müzik dinleyebileceği bir geleceğe işaret ediyor. Bu konuda Facebook'un Spotify ve bir kaç iş ortağı ile çalıştığı çoktandır konuşuluyor. Son haberler bu yeniliğin video ve film yayıncılarını da hesaba katacağını göstermişti. Bu da İzle'yi açıklıyor. Netflix bu konuda adı geçen önemli bir isim.

İlk sıradaki Oku ise şimdiye kadar en ciddi adımlardan biri gibi geliyor bana. İnternetteki içeriği gayri resmi bir şekilde kendi içine çeken Facebook, bu kez işi kaynağından bağlamaya hazırlanıyor. Evet, haber sitelerini ve online medyayı Facebook'ta takip etmekten bahsediyorum. Bu konuda Yahoo gibi büyük yayıncılardan bahsedilirken, Forbes'un verdiği isimler dikkat çekici; CNN, Washington Post ve  The Daily. NY Times ise şimdilik geride durmayı tercih etmiş. (Hafızam beni yanılmıyorsa NY Times'da geçirilen süre Facebook'un yükselişe geçtiği dönemde azımsanmayacak şekilde azalmıştı.)

Facebook'ta bir şeyler okumak gerçekten bilgiye erişimin değişim odak noktasını değiştirebilir. Haber okuma ihtiyacımızı nasıl karşılayacağımızı sorgularken sosyal etkinin varlığından ve olması gerektiğinden söz etmiştim ama başlı başına bir sosyal ağda bu ihtiyaca karşılık bulabileceğimizi düşünmemiştim. Evet, bir Facebook bunu yapabilir. Haberleri küçük bir düğmenin altına ustaca saklayarak hem bilgiye gerçek kaynağından ulaşmamızı hem de arkadaşlarımızın bu konu odağında neler düşündüğünü bize sunabilir. Ben bunu ne kadar kabul ederim bilmiyorum ama çoğunluğa daha kolay gelen ve açıkçası devrimsel bir çıkış olacağını söyleyebilirim.

Facebook'un yorum eklentisini medya sitelerinde kullandırmak istemesi, son çıkarılan abonelik özelliği ile Zuckerberg ve ekibinin henüz dışarıya yansımamış fikirleri bizi Facebook'tan dünyaya bağlayabilir. İyi organize edilirse bu yenilik bilgi yükümüzü azaltabilir. Diğer yandan bizi sürekli aynı sitede kalma rutinliğine sürükleyerek can sıkıcı da olabilir. Facebook'un rekabet kurallarını ezip geçecek olması ise ayrıca tartışılması gereken bir konu.

Google'ın Flipboard rakibi olacağı söylenen Propeller adlı bir haber okuma uygulaması çıkaracağından bahsedilirken, Facebook'un haber kaynaklarını kendi içine almaya başlaması arama motoru devi için yeni bir soruyu akıllara getiriyor: Facebook, Google'ın yerini alabilir mi?

Bu konuda akıl yürütmeler yapmaya devam edebilirim ama Facebook'u bir galaksi olarak adlandırmak için biraz daha beklemek istiyorum.

Son olarak Facebok'ın dürtme (poke) düğmesini sekme altına gizlemiş olmasını Facebook'un gereksiz uyaranlardan kaçınmaya başladığına yorduğumu da paylaşayım.

Yorumlar (5)
 1. Selçuk Selçuk

  Facebook büyümeye devam edecek ama en sonunda o da çökecek tabiki :)

 2. Facebook, küçük siteler için kara delik etkisi oluşturuyor. Her ihtiyacını Facebook üzerinden gideren kullanıcı diğer sitelere girme ihtiyacı duymuyor.

  1. Cidden küçük girişimcilerin korkulu rüyası bu facebook. Mark duy beni "yeter artık biz seni böyle seviyoz yapma bişey gözünü seviyim :)"

 3. Fırat; Facebook, Google’ın yerini alabilir mi?

  Mehmet;Say goodbye to google.

  Çünkü facebook hancı google ise yolcu durumunda.

  google insanlar soru sormaya geliyor tıpkı bizim bilmediğimiz bir semtte esnafa sorduğumuz gibi oysa insanlar kendi çöplüğünde her zaman yani parayı bizim esnaf kazanır soru sorduğumuz esnaf değil.

 4. Kesinlikle küçük siteler için ne kadar fırsatsa o kadar da tehdit unsuru.

  Haber portalımızın facebook sayfasında paylaştığımız haberlerinin sadece başlık ve giriş kısmıyla yetiniyor millet.

  Haberi orada okuyan ile tıklayıp sitede tamamını okuyan 1/5 oranında.

  Birçok insan belki pişkinlik :) belki de bilgisizlikden meydana gelen bir şekilde size haberin devamını yorum olarak yazmamızı bile istiyor. Hatta neden haberin tamamını yayınlamadınız diye kızıyorlar üstüne.