Haber Okuma İhtiyacımızı Nasıl Karşılamalıyız?

Haber Okuma İhtiyacımızı Nasıl Karşılamalıyız?

Bugün ulaşabileceğiniz günlük haber sayısı dün ulaşabildiğimizden daha fazla. Geçen on yıldakinden  ise çok daha ilerde bir bilgi akışının ortasındayız. Neyse ki haber kaynakları artarken verimli uygulamalararaçlar da var. Ancak bu servisler arasında seçim yapmak isteyenlerin karşısına da bir soru çıkıyor; "Diğerlerinin paylaştıkları mı, kişiselleştirilmiş içerikler mi?"

Twitter akışınızdan popüler haberleri günlük olarak e-postanıza atan sosyal haber toplayıcısı News.me, iPad uygulamasını ücretsiz olarak sunarak yukarıdaki tartışmada ilk tarafı tutmaya başladı. Dilediğiniz haber kaynaklarını harmanlayan ve 3,5 milyon kez indirilen iPad uygulaması Flipboard ise ikinci tarafı sıkı bir şekilde tutuyor. News.me New York Times'ın işbirliği ile Betaworks'ün sunduğu bir araç ama Flipboard'un bir medya kanalı ile bağlantısı yok.

Her iki seçimin de kötü olduğunu söylemek zor. İki tarafında eksileri ve artıları var.

Diğerlerinin paylaştıklarını takip etmek size farklı bir bakış kazandırabilir ama bu okuyacağınız haberlerin başkalarına bağlı olduğu gerçeğini beraberinde getiriyor. Size sunulan; çok okunan ama başkalarının popüler yaptığı haberler. Popüler haberleri biraz geç de olsa kaçırmak istemiyorsanız hiç sorun yok.

Kişiselleştirilmiş içerikler ise kafanıza uygun olacak. İstediğiniz konu ve kaynaklar dışına kimse sizi çıkaramaz. Ancak kişisel kaynaklarınızın içerik sayısı fazlaysa biraz haber ayıklamanız gerek. Biraz da popüleriteden uzak kalabilir, başkalarının ne düşündüğünü bilemeyebilirsiniz. Bugün sosyal ağlarda paylaşılan yorumlar, bloglara gelenlerden çok daha fazla. (Bu yazı için de öyle olacak.)

En Faydalı Model: Kesişim Noktası

Richard MacManus günümüz medyasında kişiselleştirmenin baskın çıktığını söylüyor. Marshall Kirkpatrick'in başkalarının paylaştıkları hakkında olumlu düşünceleri var. Geleceğin bu iki tarafın birbirine yakınsamasını en faydalı model haline getireceğini söyleyebiliriz.  Flipboard bu paralelde konu odaklı bazı seçimlerini kullanıcılara sunuyor. News.me veya Summify henüz kişiselleştirme konusunda bahsedeğer adımlar atmış değil.

Henüz sadece kişiselleştirmeyi veya diğerlerinin paylaştıklarını göz ardı edebilecek noktaya gelmiş değiliz. Bugün gazeteler dahil olmak üzere tüm dijital içeriklerin birbirine karışması haber sitelerinin bu şekilde evrim göstermesi şeklinde karşımıza çıkabilir. O sebeple Readings'i oldukça beğenmiştim.

Eğer karşımıza sadece okuyabileceğimiz kadar haber çıkaran ve bizi gündemden koparmayacak bir uygulama bulursak, en iyisi kesinlikle o olacaktır.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.