Dikey Grup Alışveriş Zamanı
E-Ticaret

Dikey Grup Alışveriş Zamanı

Grup alışveriş pazarı Türkiye'de internet alanındaki girişimcilik potansiyelini görmemizi sağladı. Bugüne kadar 100 civarında grup alışveriş sitesinin açıldığını söylersek sanırım yanılmış olmayız. Dünyada bu alandaki sayılı ülkelerden biriyiz ve artık bu alanda dikey yönelimleri görmemiz gerekiyor.

Çevresinde ışık halkalarıyla büyüyen bu büyük pazarın büyümesi yavaşlıyor. İlk sıradaki Groupon'un halka arz planı da beklendiği şekilde gitmiyor. Yeni dönemde lider oyuncular fırsatları kategorilere ayırarak dengeyi korumaya çalışırken ülkemizde Tüm Fırsatlar ve Kuponomi gibi yan servisler pazarın iç dinamizmini korumasını sağlamaya çalışıyor.

Bu noktada kendileri açısından daha az risk ve daha hedefli pazarlama gücüne sahip, kullanıcılarına da farklı fırsatlar sunan bir kaç dikey grup alışveriş sitesini sıralamak istedim.

Otopon.com: Otomotiv sektörüne özel fırsatlar sunan Otopon'un çok sayıda  iş ortağı bulması mümkün. Aracınıza özel fırsatları takip edebilir, tanıdıklarınıza hediye çeki gönderebilirsiniz.

GelinDamatFirsati.com: Adından anlaşılacağı üzere evlilik üzerine fırsatlar sunan bir grup alışveriş sitesi. Özel frsatlar sunan girişim beğendiniz fırsatlardan liste oluşturmanızı da sağlıyor ve aklımıza Kurdele.com'u getiriyor.

AyakkabiniSec.com: Pabbuc.com, Zizigo.com ve diğer ayakkabı satışına odaklı e-ticaret siteleri Ayakkabını Seç'e yol göstermiş olabilir. Henüz yolun başında. İndirimli ayakkabı satışında hem Pabbuc ve Zizigo ile hem de özel alışveriş siteleriyle rekabet etmesi gerekecek.

Firmanya.com: Kurumlara özel indirimli fırsatlar sunan Firmanya dikey alandaki belki de ilk grup alışveriş girişimimiz. Artık sürekli teklifler de sunuyor. Bu alanın müşterileri biraz durgun olabilir ama ilerde ortaya çıkabilecek büyük potansiyele bugünden hazırlanmak iyi fikir.

Daha fazlasını yorumlarınızla yazıya ekleyebilirsiniz.

Yorumlar (8)
 1. Soner Tamer Soner Tamer

  Sadece gece hayatina yönelik 10dansonra.com projemize de biz henüz başladık. Splash screen'imizi haftaya yayına alacağız.

 2. Bülent Aydin Bülent Aydin

  Yavas yavas dikey pazarlama ve yaninda niş pazarlara açılan girişimlerin sayısı artıyor. Fitbas.com bu konuda ilginç bir girişim olmuş. Ancak burada zorlukların beraberinde, büyüme hedef ve projeksiyonları proje sahipleri tarafından gerçekçi olmak zorunda. Niş pazarlarda faaliyet gösterdiğinizde karlılıklarınızda bir yükselme görürken,

  toplam ciro ve müşteri sayınızın aynı paralelde artmayacağını da gözönünde tutarak planalam yapılmalıdır.

 3. Ebru Selvi Ebru Selvi

  Firat Bey Merhabalar,

  Gelindamatfirsati.com'un yanisira, 5 Eylül 2011'de beta yayınına başlamış olan bir de www.evlilikindirimi.com var.

 4. Mutlu Mutlu

  nikahfirsati.com'u CNR wedding show'da görmüştüm. Evlilik sektörünü hedefliyorlar. Oldukça iyi bir siteye benziyor ama henüz açılmamış, 1-2 haftaya açılacakmış. Merakla bekliyoruz

 5. Ekrem Pehlivan Ekrem Pehlivan

  GelinDamatFırsatı.com alanında ilk yayına girmiş ve özellikle evlilik listesi oluşturulmasını, listeye sadece hediye edilerek değil, istenen miktarlarda katılım sağlayan ilk projedir. Sekiz yıldır evlilik hazırlıkları rehberi olarak başarıyla yayında olan www.beyazduvak.com sitesinin de tecrübeleri ve altyapısından yararlanan gelindamatfirsati.com her anlamda Türkiye'de bir ilktir. Bu konuya bir açıklık getirmek istedim, yılda 600.000 kişinin evlendiği ülkemizde bu pazar elbette daha pek çok proje tarafından hedeflenecektir, bunun böyle olması öncülük ve yeniliklerde gelindamatfirsati.com un önemini azalatmayacak. Teşekkürler

 6. Gezgin Bilişim Gezgin Bilişim

  MAKYAJ, Gezgin Bilişim Group çatısı altında kurulan, kozmetik ağırlıklı olmak üzere yüzlerce markayı birleştirecek yeni e-ticaret markası olup kişisel bakım bilincini topluma yaymak, tüketicilerin ihtiyaçlarını tam olarak tespit ederek, kendini güzel, bakımlı ve sağlıklı hissetmelerini sağlayacak ürün ve hizmetler sunmak, Kişisel bakım sektörünün gelişiminde akademik işbirliği yapmak, kozmetik lobisi oluşturmak için kurulmuştur çok yakında yayında olacak olup gelişmeleri resmi facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. www.facebook.com/makyajjcomtr

 7. Ayşe Başaran Ayşe Başaran

  Fırat Bey selam,

  Dikey alışveriş sitelerine iyi bir örnek olarak sadece çanta satın alabileceğiniz bir site önermek istiyorum. https://www.bakras.com.tr/

  Tasarım ve çok değişik modeller var. Ben çanta içi düzenleyici satın aldım çok başarılı. bir gözatın isterseniz...Sevgiler...

  1. Can Sever Can Sever

   Ben de http://www.modam.com daki tshirtleri begendim. Aynı zamanda dikey ticaret sitelerine ürün veriyorlar. Benzer ürünleri gördüm bu sitelerde.