GittiGidiyor Kurucularının Yeni Girişimi iPara Yayına Girdi

GittiGidiyor Kurucularının Yeni Girişimi iPara Yayına Girdi

GittiGidiyor kurucularının yeni projesi iPara an itibariyle yayına alındı. Ortakları arasında Serkan Borançılı, Burak Divanlıoğlu, Aydonat Atasever, Tolga Kabataş'ın yanı sıra GittiGidiyor'un şu anki Genel Müdürü Cenk Angın'ın da bulunduğu iPara e-ticaret siteleri ve kullanıcılar için güvenli alışveriş platformu oluşturmayı hedefliyor.

Kullanıcıların oluşturacakları iPara hesapları ile anlaşmalı e-ticaret sitelerinden kredi kartı kullanmadan alışveriş yapmalarını sağlayan iPara, sadece kredi kartı, yani bilgi güvenliği değil, kullanıcılar için ürün güvenliği de sağlıyor.

Açılışı takiben hızlıca iPara ortaklarından Serkan Borançılı ile görüştüm ve servis hakkında detaylı bilgileri aldım. Aldığım bilgiler arasında özellikle ürün güvenliği tarafı sektörde dikkat çeken bir fark yaratacak diye düşünüyorum.

Şöyle ki, kredi kartı numaranızı iPara ile benzer servislerde, örnek vermek gerekirse PayPal'da da, alışveriş yaptığınız sitelere vermiyorsunuz. Ama iPara'nın sağladığı ek bir imkanla, satın almış olduğunuz ürünü iade etmek istediğinizde ya da hatalı geldiğinde para iadenizi yine direkt olarak iPara'dan alıyorsunuz. Diğer taraftan ürün elinize geçtiğinde, GittiGidiyor'daki Sıfır Risk sisteminde olduğu gibi "ürünü aldım" bilgisini verip, ödemenin e-ticaret sitesine yapılmasını sağlıyorsunuz.

İşletmelerden ortalama %2,4 - %4 arası komisyon alarak çalışan ve taksit imkanı sunan iPara aynı zamanda işletmelerin geri ödeme (chargeback) yükümlülüğünü de üzerine alıyor.

Şu anda yaklaşık 15 kişilik bir ekiple yola çıkan iPara'da tüm yönetim GittiGidiyor kurucuları tarafından üstlenilmiş durumda. Zaten girişimin e-ticaret sitelerine ve kullanıcılara sağladığı avantajlara baktığımızda GittiGidiyor tecrübesini rahatlıkla görebiliyoruz.

Uzun lafın kısası, iPara an itibariyle yayına alınmış durumda ve kullanıcı kaydına açık. Dilerseniz hemen servisi deneyebilir ve kaydınızı yaparak hesabınızı oluşturabilirsiniz. Ancak henüz servisi kullanarak alışveriş yapabileceğiniz siteler duyurulmuş değil. Bu konuda da aldığım bilgiye göre ilk olarak kurucuların ortak oldukları e-ticaret girişimleri satıcı ağına dahil edilecekmiş. Yani Markapon, Pabbuc, İndirdik gibi GittiGidiyor kurucularının yatırımlarını yaptıkları girişimleri iPara satıcı ağında görmeye hazır olabilirsiniz.

iPara'nın sektörde nasıl bir noktaya geleceğini hep birlikte takip edeceğiz ve sektördeki global rakiplerle nasıl bir yarışın içinde olacağını da göreceğiz. Ama daha önemlisi 217,5 milyon dolarlık GittiGidiyor satışı sonrasında sektöre yeniden yeni bir girişimle dönen kurucu kadroyu maçta görecek olmamızı heyecan verici bulduğumu söylemeliyim...

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.