GittiGidiyor Kurucularının Yeni Girişimi iPara Yayına Girdi
E-Ticaret

GittiGidiyor Kurucularının Yeni Girişimi iPara Yayına Girdi

GittiGidiyor kurucularının yeni projesi iPara an itibariyle yayına alındı. Ortakları arasında Serkan Borançılı, Burak Divanlıoğlu, Aydonat Atasever, Tolga Kabataş'ın yanı sıra GittiGidiyor'un şu anki Genel Müdürü Cenk Angın'ın da bulunduğu iPara e-ticaret siteleri ve kullanıcılar için güvenli alışveriş platformu oluşturmayı hedefliyor.

Kullanıcıların oluşturacakları iPara hesapları ile anlaşmalı e-ticaret sitelerinden kredi kartı kullanmadan alışveriş yapmalarını sağlayan iPara, sadece kredi kartı, yani bilgi güvenliği değil, kullanıcılar için ürün güvenliği de sağlıyor.

Açılışı takiben hızlıca iPara ortaklarından Serkan Borançılı ile görüştüm ve servis hakkında detaylı bilgileri aldım. Aldığım bilgiler arasında özellikle ürün güvenliği tarafı sektörde dikkat çeken bir fark yaratacak diye düşünüyorum.

Şöyle ki, kredi kartı numaranızı iPara ile benzer servislerde, örnek vermek gerekirse PayPal'da da, alışveriş yaptığınız sitelere vermiyorsunuz. Ama iPara'nın sağladığı ek bir imkanla, satın almış olduğunuz ürünü iade etmek istediğinizde ya da hatalı geldiğinde para iadenizi yine direkt olarak iPara'dan alıyorsunuz. Diğer taraftan ürün elinize geçtiğinde, GittiGidiyor'daki Sıfır Risk sisteminde olduğu gibi "ürünü aldım" bilgisini verip, ödemenin e-ticaret sitesine yapılmasını sağlıyorsunuz.

İşletmelerden ortalama %2,4 - %4 arası komisyon alarak çalışan ve taksit imkanı sunan iPara aynı zamanda işletmelerin geri ödeme (chargeback) yükümlülüğünü de üzerine alıyor.

Şu anda yaklaşık 15 kişilik bir ekiple yola çıkan iPara'da tüm yönetim GittiGidiyor kurucuları tarafından üstlenilmiş durumda. Zaten girişimin e-ticaret sitelerine ve kullanıcılara sağladığı avantajlara baktığımızda GittiGidiyor tecrübesini rahatlıkla görebiliyoruz.

Uzun lafın kısası, iPara an itibariyle yayına alınmış durumda ve kullanıcı kaydına açık. Dilerseniz hemen servisi deneyebilir ve kaydınızı yaparak hesabınızı oluşturabilirsiniz. Ancak henüz servisi kullanarak alışveriş yapabileceğiniz siteler duyurulmuş değil. Bu konuda da aldığım bilgiye göre ilk olarak kurucuların ortak oldukları e-ticaret girişimleri satıcı ağına dahil edilecekmiş. Yani Markapon, Pabbuc, İndirdik gibi GittiGidiyor kurucularının yatırımlarını yaptıkları girişimleri iPara satıcı ağında görmeye hazır olabilirsiniz.

iPara'nın sektörde nasıl bir noktaya geleceğini hep birlikte takip edeceğiz ve sektördeki global rakiplerle nasıl bir yarışın içinde olacağını da göreceğiz. Ama daha önemlisi 217,5 milyon dolarlık GittiGidiyor satışı sonrasında sektöre yeniden yeni bir girişimle dönen kurucu kadroyu maçta görecek olmamızı heyecan verici bulduğumu söylemeliyim...

Yorumlar (67)
 1. paypal dan çok daha kullanışlı olmuş. çok sevdim :) hemen kaydoldum :)

 2. Yaşar Acar Yaşar Acar

  gittigidiyor başarısıyla yetinmeyip tecrübeyle birlikte yeni bir girişim, yeni bir macera.. tebrik ediyorum, hayırlı olsun.

 3. Mert Meriç Mert Meriç

  aslında teknik olarak basit bir fikir, yapmak için uygun ortamı beklediler diye düşünüyorum. bence bu alanda başarılı olmak için fiziksel alışverişte de yer almak gerektiğine inanıyorum. square cardcase gibi bir çözüm de eklerlerse müthiş olacaktır diye düşünmekteyim. belki de birileri bu güvenilir altyapı ile bu tarz bir girişimde bulunur kim bilir...

 4. Kerem Çobanoğlu Kerem Çobanoğlu

  Duyduğum günden beri heyecanla bekliyordum. Bu isimlerin sıfırdan yeni bir proje tasarlaması heyecanlandırmıştı.

  Bakalım PayPal (geç de olsa) Türkiye pazarına daha da yönelmişken iPara neler yapabilecek.

 5. Emre Anıl Gözel Emre Anıl Gözel

  Cebitte görmüştüm ve aylardır bu sistemi bekliyordum. Süper olacağına inanıyorum.

 6. Devrim Demirel Devrim Demirel

  Gittigidiyor'u kuran ekibin, sonraki yatırım için tercihleri de, bu tercihi hayata geçirmedeki başarıları da genç girişimciler tarafından örnek alınabilir.

  Her türlü iş fikrine neredeyse şuursuzca yatırım yapıldığı bu dönemde, vizyoner yatırımcıların ve girişimcilerin nasıl davranması gerektiğini bence çok güzel ispatladılar.

  Visa ödeme sistemini Türkiye'de açmadan ve Paypal henüz tam anlamıyla yaygınlaşmadan adım atmaları büyük avantaj.

  Bu konuda ülkemizdeki ihtiyaç çok, çok büyük.

  Gittigidiyor'daki "değer" tasarımını ödeme sistemlerine başarıyla aktaran ipara.com'un başarılı olacağına hiç şüphem yok.

 7. Ahmet Yıldız Ahmet Yıldız

  Merhaba,

  Sitenin gelişim sürecini de uzaktan da olsa takip eden biri olarak, sistemin yapısını çok başarılı buluyorum ve önemli işlere imza atacağından eminim. Türkiye'deki internet kullanıcılarının alışveriş yapması için önemli bir boşluğu dolduruyorlar kesinlikle. Ancak, güvenlik politikalarını beğenmedim. Kullanıcı sözleşmesini baştan sona kadar okudum ve kredi kartı bilgileriminin saklanacağını ve güvenli şekilde tutulacağını garanti etmiyor. Veya çalındığında herhangi bir cezai müeyyidesi yok. Gizlilik ile ilgili ek-1 isminde bir ek protokolden bahsediliyor ancak bu ek protokolü ben göremedim. Bence özellikle kredi kartları bilgilerinin güvenliği konusunda sadece eski gittigidiyorcular olmalarını kullanmak yerine, biraz daha sitelerinde bu yönde bilgilendirme yapmaları ve garanti vermeleri gerekiyor. İnsanlar kredi kartı bilgilerinin gerçekten emin ellerde olduğuna inandıktan sonra bence iPara dramatik bir biçimde Türkiye ve dünya piyasalarında yükselecektir ki potansiyeli gittigidiyor'dan çok daha yüksek bir projedir.

 8. Adresinizi yazın hatası vermese birde ah :)

 9. Sinan İşler Sinan İşler

  Şurada yazdım burada da yayınlıyorum

  http://friendfeed.com/turk-internet-girisimleri/95fd6b02/ipara-yaynlanms-burada-hakknda-biraz-sitemde

  iPara yayınlanmış burada hakkında biraz sitemde bulunacağım. Malum güzel eleştiri her girişimin yararınadır. Feedback linki yada maili koymadıklarından sosyal ağdan yazıyorum gelip okusunlar. Site açılır açılmaz kusursuz değildir. iPara şu an olsa olsa alfa yada beta dır.

  açıldığını öğrendim,

  ipara.com üye oldum,

  telime sms geldi hoşgeldiniz diye "hoşbulduk dedim sms e",

  üye olurken şurada bahsettiğim garip şifre problemiyle boğuştum sistem illaki kendi istediği gibi şifre girmemi istedi,

  halbuki özel karakter denilse zaten bir çok şifrem 21 haneli olduğundan bu konuda sıkıntı yaşamayacaktım. aynı mantık turkiye.gov.tr dede var,

  üye oldum kart belirle dedi şimdilik kart bilgimi vermek istemedim fakat eticaret işlerim için mağaza açmak istedim birde ne göreyim şirket bilgilerinizi girin diyor. Yahu sen niye açıldın o zaman ? ,

  ben şirket olsam paypal kullanır mıyım ? giderim sanal pos için koştururum. biz boşunamı paypal a alternatif sistem kurun diye yıllardır bağırıyoruz,

  banka hesabı tanımlamaya çalıştım aynı hata şirket bilgileri girmeden hesap tanımlayamazsınız,

  arkadaş galiba bu piyasaya girerken hangi açığı kapatacağınızı düşünmneden girdiniz. sadece şirketlere çalışacaksanız yolunuz açık olsun binlerce girişimciyi heycanlandırıp sonra böyle bir işle karşımıza çıkmanız GERÇEKTEN ÇOK KOMİK OLDU BİLESİNİZ,

  PAYPAL devam ederim daha iyi

  Başarılar Diliyorum.

  1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

   @Sinan İşler: Öncelikle yorumlarınızın büyük bir kısmına katılıyorum... Paypal'dan en büyük artısı şu an için Taksitle ödeme sistemi olmuş.

   Şunu da belirtmek isterim, şirketlerin bankalardan sanal pos alması da ayrı bir dert, göründüğü kadarda kolay değil. Sanal pos olayı daha çok banka şubesinin inisiyatifinde. Öncelikle uzun yıllar sanal pos almak istediğiniz banka ile çalışmıyorsanız aylarca beklemek zorundasınız. Yasal prosedürleri hayli fazla. Diğer taraftan eğer sitenize sanal pos entegre etmek isterseniz, eğer şirketinizde bu konudan anlayan teknik bir personel yoksa ya da başka bir firmadan profesyonel destek almamışsanız bankadan destek çok beklemeyin...

   Kısaca iPara bu konudaki ihtiyaçları karşılaması için güzel bir alternatif olabilir. Fakat sadece kurumlara değil kişilere de hitap edebilirse.

  2. Ali Kemal Ergelen Ali Kemal Ergelen

   arkadaşlar.

   ticaret yapıyorsunuz ne kadar "e" olsa da.

   dolayısı ile vergilendirilmek zorundasınız ve hizmet aldığınız yerde bunu vergilendirmek zorunda, dolayısı ile "şahıs" ta olsa şirket kurmalısınız ki satış yapabilesiniz.

   aksini yapmak zaten yasal suç.

   1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

    @Ali Kemal Ergelen: Gittigidiyor.com'da her satılan ürüne fatura kesiliyor mu? (Şahıslarda gayet güzel faturasız ürün satabiliyor)

    Diğer taraftan paypal vb. ödeme kanalı ile satış yapan şahıslarda bu durumda hiçbir fatura olmadan ürün satışı yapıp, ödemesini almaktadır.

    Ayrıca istenirse ipara gibi ödeme kanalları bu konuda satılan ürüne ait ödeme için fatura kesip gerekli yasal kesintileri yapıp kalan tutarı satıcıya ödeyebilirler (Örnekleri çok) Ülkemizde Reklam ve satış ortaklığı yapan birçok site bunu yapıyorlar (Örn: reklamstore vb.)

  3. Nazım Yüzbaş Nazım Yüzbaş

   Bende Süper diye girdim ama dediğiniz gibi... Teşekkürler yorumunuz için...

 10. Guru Fasulye Guru Fasulye

  hagirladigim kadariyla bankalarin yapabilecegi bir sistemdi bu. Acaba arkada bir banka ile ortaklik var mi diye merak ettim. Turkiye pazarinda cok onemli bir gelisme. Ozellikle gg uzerinden sahip olduklari know-how cok yararli olacaktir. 3d secure ve sanal kartlar varken nasil bir ilerleme kaydedecekler merakla izleyecegim.

  1. Garanti diye biliyorum, Duyum olarak yazıyım.

 11. Fatih Kalyoncu Fatih Kalyoncu

  Acaba arkadaşlık siteleri için gold üyelik sisteminde kullanabilirmiyiz ?

 12. Uzun süredir sessizliğini koruyan bu ekibin ipara'nın başında olması gerçekten heyecan verici..Anladığım kadarıyla Türkiye'nin paypal'ı olacak hem de +geliştirmeleriyle doğru mudur ?

 13. Mustafa Mustafa

  neden hep yurtdışını bir adım geriden takip ediyoruz? groupon çıkar sonra bizde kum gibi fırsat siteleri biter,, bu aslında bizlerin kanında var: bir köşe başındaki dönerci iş yapıyorsa hemen karşısına veya bir sokak otesıne baskasıda acar! onu gorende acar! acarda acar! sonra batar, batar, batar!

  1. aman allahim neler diyosunuz :))

   Gittigidiyor batmadı

   İzlesene batmadı

   Sehirfirsati batmadı

   .....

 14. vay, yerli paypal geldi demek.

  domain ismi de çok güzel. bu ekipten başkasının yapması da çok kolay değildi zaten. sebebi ise bu uygulamanın kullanılması için ellerinde yeteri kadar platform var. kullanıcıları ve işletmeleri bu kanallar üzerinden ipara'ya alıştıracaklardır. tutar bu. hissediyorum :)

 15. Hüseyin Hüseyin

  pek fazla beğenmedim. çok fazla eksiği var geliştirilmesi gerekiyor. bu tarz bir çalışma elbetteki ülkemiz adına sektör adına çok iyi olacak hepimizi de sevindirecek ama anlamadığım bir şey var? sitede ne tür vergi mükellefi olduğunuz soruluyor? ya değilsem? vergi kimlik numarası, tc kimlik numarası vs vs vs isteniyor? ya vermezsem? ayrıca işletmeler için de imza sirküsü vergi levhası fotokopisi vs istiyor? sebep? tamam yasalara uyalım vergimizi ödeyelim ama yurtdışında işler böyle yürümüyor. paypal'ın imza sirküsü istediğini duyanınız oldu mu? bence bunlar sadece diğer dünya ülkelerine göre daha yavaş ilerlememize neden oluyor.

  Ayrıca yardım bölümü çok yetersiz. sanal pos hizmeti verildiğinden bahsetmişler ama sistemin nasıl çalıştığından veya bir demo (demo clipte olabilirdi) sayfasını göremedim ben. çabucak hazırlanmış bir çalışmaya benziyor.

 16. Serhan Yıldız Serhan Yıldız

  Türkiye pazarı için kötü bir proje denemez. Ama benim gibi kullanıcıların ilgisini çekecek bir sistem değil. Paypal varken ipara ya geçmem imkansız. Eğerki sanal pos hizmetinde şirket mecburiyetini kaldırsalar ticari olarak seve seve kullanırım. KDV ve Komisyon kesimi karşılığında bireysel kişilerede verilebilir pos. Bu aynı zamanda kullanacak kişi sayısınıda katlar. Zaten ticari amaçla düşündüğümüzde firmaya aldığım sanal posları gidip bankadan alıyorum. Olmadı ortak ödeme noktası alıyorum.

  Türkiye' de bireysel satışta sanal pos hizmeti verebilecek bir girişim eksikliği var ve bu açığı doldursalar ileriye dönük güzel bir girişim olur.

 17. Antenci Antenci

  iPara adını duyduğumuzdan bu yana yayına girmesini sabırsızlıkla bekliyorduk. Umarız e-ticaret alt yapılarını sağlayan firmalarda bir an önce kullanıma sunarlar.

  Erkan KARANFİL

 18. Atıf Yildirim Atıf Yildirim

  Siteye üye oldum. Lakin kredi kartı bilgilerimi giremiyorum. Zira kartımın CVC kodunun ilk hanesi 0 (sıfır) ve bunu sitede bulunan kredi kartı giriş formu "geçersiz" diye kabul etmiyor. Herhangi bir iletişim sayfaları mevcut değil. Yardım bölümünde destek ekibimize ulaşabilirsiniz diyor ama öyle bir bölüm de yok.

  Kısacası; Şahsi fikrim olarak başarısız bir başlangıç yaptılar.

  1. Ali Kemal Ergelen Ali Kemal Ergelen

   bir girişimi harcamak bu kadar kolay olmamalı,

   iletişim kanalı açmamaları bir sorun ama harcama yapmamak lazım.

   sonuçta niyet etmişler besmele çekmişler.

 19. Deniz Turkcan Deniz Turkcan

  ipara gittigidiyor'un ürün listeleme olmayan hali'nden başka birşey değil. Açık arttırma kalkınca gittigidiyor kredi kartı ile satış sitesi haline gelmişti zaten.

  Listeleme arayüzünü kaldır, insanlara bir api ver. Al sana iPara :)

  Haa ekstra'sı var. Kredi kartı bilgilerimi iPara saklayacak... Umarım iPara facia ile sonuçlanmaz.

 20. sistemi gittigidiyor, ebay ve bir kaç türkiye tabanlı alışveriş sitesi haricinde amazon, bestbuy, alibaba vs. gibi global alışveriş siteleride destelecekmi? ama dahada önemlisi adından pek söz ettirmeyen ve oldukca makul fiyatlara son kullanıcı buluşturan bir çok yabancı alış veriş sitesi onlar ne olacak?

  ek olarak İPara'ın ürün idea, aldım almadım olayını bir tarafa bırakırsak eğer bana maddi açıdan Paypal'a oranla ne gibi bir avantaj sunacak? örneğin alışveriş sitelerinde İParaya %20 indirimli gibi bir kampanya ile karşılacakmıyım?

 21. Tunay Eren Uyar Tunay Eren Uyar

  Mantık olarak güzel tamam da, site çok eksik, bu şekilde yayına hazır bile denemez.

  Yardım bölümüne giriyorsunuz, sanki internetten ilk defa alış-veriş yapacak insanlar için hazırlanmış klasik sorulara klasik cevaplar.

  Bir kaç soru soracaktım üye olmadan önce, bi e-posta linki bile yok soru sorup cevap alabileceğim.

  Ondan geçtim, şu an nerelerle anlaşması olduğunu belirten ya da bu durum hakkında bi gelişme vs gösteren bir link bile yok, - ki en önemlisi bu - e o zaman niye alış-veriş yapayım ki ben, size durduk yerde bilgilerimi vereyim ?!

 22. Ahmet Ün Ahmet Ün

  "Risk Almadan Alin" iyiymis hakikaten. Kac insan beyni telef oldu bu slogani dusunurken Allah bilir.

 23. Başka söze gerek yok sanırım;

  iPara'ya katılmak ve iş ortağımız olmak için bazı evraklar hazırlamanız gerekmektedir. Bu evraklar üyeliğinizi onaylanabilmesi için sizden talep edilecektir.

  - Vergi levhası fotokopisi

  - Son 3 ay içerisinde düzenlenmiş faaliyet belgesi

  - Güncel (yürürlükteki) noter tasdikli imza sirküleri

  - Kuruluş ve diğer ticaret sicil gazetesi ilanları

  Ayrıca üyeliğimi silmek istiyorum. Bir türlü bulamadım.

  Çok büyük bir eksik.

  1. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

   Ben sitede o aşamaya bile gelemedim.. Şirketimizin sabit bir telefonu yok. İletişimi genellikle mail yoluyla, çok gerekirse cep telefonu yoluyla gerçekleştiriyoruz. Ama kayıt formunda mutlaka bir "sabit telefon" numarası istemişler. iPara, bu eksiğini giderene kadar paypaldan devam... hoş, %4 komisyon oranıyla benim açımdan çok şansları da yok..

 24. sadece kredi kartı yerine hesaba para yatırılıpta kullanılabilse çok daha iyi olurdu.

  çok zor bi iş.

  heme heen her sitede desteklenmesi-anlaşma yapması lazım.ödeme seçeneklerinde herkesin kabul ettiği bi standart olması lazım artık bu sistemin.

  yoksa iki tane büyük siteyle anlaşsa bi işe yaramaz.mesela hepsiburadaya güveniyorum koskoca şirket kimin olduğunu biliyorum kredi kartım da var, ikinci bi aracıyı niye kullanıyım ki.

  önemli olan adını sanını bilmedğim yerlerden alışveriş yapmayı sağlayabilmesi.

 25. güzel bir girişim, umarım mağaza ölçeğinde çok daha yaygınlaşır, yutrdışında severek kullandığımız paypal e bir alternatif oluşturabilir.

  burada pek çok kişi doğal olarak bireysel ticaret yapmak isteyenlere kapıların kapandığından şikayet etmiş. evet haklılar ama bu durum iPara kurucuları ile alakalı değil maalesef. ülkemizdeki vergi mevzuatları gereği bireysel satıcılara neredeyse hiçbir faaliyet alanı tanınmıyor şu an için. yani kimse paypal gibi bir sistemin ülkemizdeki kanun ve mevzuatlara rağmen devreye girebilmesini ümit etmesin. -ne yazık ki..

  şu anki durumda işletmelerin yaşadığı sanal pos zulmüne karşı bir miktar desteği dahi olsa e-ticaret için çok faydalı olur..

 26. Bu siteyi acmislar ama hangi e-ticaret sitelerinde geciyor bir listesini bulamadim. Register olmaktan ileri gidemedim. Nerelerin iparayi kabul ettigini bileniniz var mi?

 27. Serkan Borancili Serkan Borancili

  Sevgili Arkadaşlar,

  Öncelikle tüm yazılanlar için teşekkürler. Birkaç konuda bilgi vermek istiyorum:

  1. Türkiye'de şahıslar POS alamazlar. Yaptıkları satışlara karşılık fatura kesemeyecekleri için, devlet sorumlu sıfatıyla %18 KDV'yi iPara'dan almaya çalışır. Kaldı ki sadece bu da değil başka bir sürü engeli var konu şahıslar olduğunda.

  2. Şirket olsanız da, sizin web sitenize POS almanız hem zor hem de çok uğraş ve emek harcamanız gerekiyor. Yetmediği gibi chargeback riski tamamen sizin sorumluluğunuzda kalıyor. Web sitenizden geçen 700 TL'lik bir kart işleminin sahte veya çalıntı kart ile yapılıp yapılmadığını nasıl anlayacaksınız?

  3. iPara aslında 2 önemli soruna çözüm sunuyor. Hem kart, hem de ürün güvenliği. İade etmek istediğiniz ürün olduğunda web sitelerinin zorlu iade prosedürleriyle uğraşmıyorsunuz.

  Bu vesileyle de buradan, 1 yıldan fazla bir süredir bu işe emek veren tüm arkadaşlarıma, GG'deki eski takımıma da teşekkür etmek istiyorum.

  1. 3D secure ile chargeback sorunu cozulmemis miydi?

   1. Mesut Çelebi Mesut Çelebi

    Bırakın chargeback sorununu çözmeyi, 3D secure kendi sorunlarını bile çözemedi bugüne kadar.

   2. Ali Kemal Ergelen Ali Kemal Ergelen

    3d secure tam bir fiyasko

  2. iParanın Türkiyede ciddi bir yerlere geleceğine inanıyorum. Size başarılar dilerim.

   Merak ettiğim bazı konular var.

   1. Türkiye'de şahıslar POS alamazlar yazmışsınız. Bununla da siz sadece şirketelere satış izni veriyosunuz galiba. Peki şahıslar Paypal üzerinden Türkiyede nasıl satış yapıyorlar? Paypalla içli dışlı birisi olarak onların ticari kaydı olmayan şahıslara satışlar için izin verdiklerini biliyorum.

 28. Koç Blog Koç Blog

  1 gün olmadan 30dan fazla yorum gelen ilk haber oldu bu haber. Bu ya ipara kurucuları tarafından bilinçli olarak yapılmış bir yorum yüklenmesi.Yada millet gerçekten bu projeye çok önem verip sevmiş gibi görünüyor. Ama bana sorarsanız 1. sık ağır basıyor.

  1. Can Tok Can Tok

   Katılıyorum..

  2. Ali Kemal Ergelen Ali Kemal Ergelen

   girişimciler olarak takip ediyoruz, işimize yarayacak her türlü ödeme sistemi kolaylığını, bu kadar girişimci takipçisi olan bir sitede de bu kadar önemli bir konudaki habere (ipara nın düzgün bir iletişim sayfası olmadığı için) bu kadar ilgi gayet normal.

 29. "ATM'lerden havale ile iPara'daki hesabımıza atma" diye bir seçenek olursa en azından Türkiye'de %100 başarılı olacağının garantisini verebilirim.

  1. Mustafa Namoğlu Mustafa Namoğlu

   Bankaların Sanal Şubelerinde de olmalı.

 30. Barış Bildir Barış Bildir

  7-8 ay önce duymuştum. Proje Bomba bir proje. Hatta M.O.A.B (mother of all bombs)

  Gittigidiyor.com mantığının daha kapsamlısı.

  yani daha büyük bir küme. gittigidiyorda mağaza açıp satış yapan firmalar , artık bir adreste toplanmadan kendi sitelerinden satış yapacak sitenin güvenli olup olmaması ve diğer soru işaretleri güvenli el(ipara) sayesinde sorun edilmeyecek.

  Yapılacak/eklenecek/geliştirilecek birkaç uygulama ile gittigidiyor'un olmasada, klonu sitelerin ipini çekebilir.

  Markaların arkasına saklanmadan iş çıkarmak(marka yaratmak) ve başarılı olmak çok güzel.

  Belli medya v.b güçleri arkasına alarak yeni bir şeyler yapmak bir yana yapılanı yapamayanlar var.

 31. Seozkan Seozkan

  Artık işler eskisi gibi değil, cebinde bilmem kaç yüz bin liran, doların, euron yoksa sıfırdan bir proje başlatıp tutturmak çok zor. Bu tip projeleri hele ki yapmak hepten zor, bir kere çok super bir projeniz iş fikriniz dahi olsa bankaları ikna edemessiniz. Paran ne, sen kaç paralık adamsın ki benden sanal pos (özel taksitler, kısa vadede 50 gün filan dolmadan paranızı almanız) istiyorsun mantığında hareket ediyor bankalar. Bu tip sorunların olduğu bir ülkede parası olan ve iyi ekibi olan bir grubun ödeme kolaylığı getirmesi elbette ki çok iyi bir girişim, fakat ne kadar başarılı olabilecekler acaba? Ayrıca belirli bir kotayı tutturan kullanıcılarına daha esnek oranlar sunacaklarmı?

  Kendi + özelliklerini çok daha iyi tanıtmalarını bekliyorum açıkçası.

 32. Mehmet Mahsun Demir Mehmet Mahsun Demir

  Sitenin bence daha bir çok eksiği var,

  * Doğrulama kodlarını doğru girdiğim halde hata veriyor.

  * Şifremi unuttum bölümünü kullandığımda gelen kodun yönlendirdiği sayfa darma duman.Üye oldum fakat şifremi unuttum şuan hiç değiştiremiyorum.

  * Sitede geri bildirim için herhangi bir e-mail adresi filan yok bari beta deselerdi..

  Çok beklemiştim oysa bu siteyi ama hevesim kırıldı.

 33. hem son tüketici hemde e-ticaret siteleri için önümüzde 2 yıla damgasını vuracak bir proje

 34. iPara alır başını götürür. Taksit seçenekleri, kullanışlılık, sanal pos imkanları falan Paypalı baya geride bırakır Türkiyede. Gelecekde de Paypal gelir iParayı alır. Düşünmedim de değil, Gittigidiyor satılırken acaba kuruculara da öyle bir fikir de mi verildi

 35. Murat Suna Murat Suna

  Kredi kartı oranlarına baktım ama göremedim eklenmemiş henüz sanırım. Sistemin bilinmesi ve güvenirlik kazanması en az 2-3 yılı bulacaktır ki kurucu ortaklar gerçek girişimci duayenler olduklarından başarılı olacaklarını düşünüyorum. Paypal ile Türkiye pazarındaki rekabetlerini merakla bekliyorum. Bir de Gittigidiyor genel müdürü iPara kuucu ortağı. Bu da bana ilginç geldi. Bir koltukta iki karpuz:) Bu arada başarıya ulaşmak için öncelikli olarak e-ticaret servis ve yazılım sağlayıcı firmalar ile çözüm ortaklığı yapmaları gerektiğinin sanırım farkındadırlar. Bu hizmete ihtiyacı olabilecek olan siteler hizmeti bu firmalardan alıyorlar. Daha büyük olup yazılım ekibini kendi bünyesinde bulunduran siteler ise zaten bankadan iyi oranlar alabiliyorlar.

 36. Mehmet Kurtboğan Mehmet Kurtboğan

  iPara'yı da tutturup paypal'a satarlar :)

 37. Şerafettin Arslan Şerafettin Arslan

  Hayırlı olmasını diliyorum.

  Ancak; sistemin fazla güvenlikli oluşu, işleyişi biraz hantallaştırmış gibi geldi bana.

 38. Herkese Merhaba,

  Yazılan tüm eleştirileri okudum. Öncelikle ödeme sistemlerine bu derece ilgininin olması çok sevindirici.

  İpara'da yapılanları kayda değer buluyorum. Gelişmeleri takip ediyor olacağım.

  Gelecek güzel şeylere gebe.

 39. 0) sistem uzun vadede şeffaf olursa güven kazanır. Açık bir şekilde oranları yayınlamalılar. Hacimsel pazarlık bence çok ucuz bir alışkanlık.

  1) Formlar yol gösterici olmalı, engelleyici değil.

  2) Şahıs'a da para geçebilme seçeneğini değerlendirmeli,

  Geliştirici olarak düşündüğümde, yazdığım sistemlerde sanal pos çıkana kadar kullanılacak bir sistem olabilir. Fakat bunlar başlangıç adımları bile değil, emekleme. Eğer ayağa kalkıp yürümezse başka servisler geçer gider.

 40. Ehl-I Blog Ehl-I Blog

  tebbrik ediyorum önemli bir uygulamaya imza atmışlar

 41. Mehmet Turan Mehmet Turan

  Bu işin tutması çok zor.

  Birincisi rakip Paypal, ben Paypal'a dahil olduğumda sadece Türkiye değil yurt dışından da servis alabiliyorum.

  İkincisi benzer servis ile BKM geliyor. Hem müşteri hem de satıcı olarak BKM daha güven veren bir kurum. Veri koruması zaten şu anda işleri, bu firmanın altyapısının ne düzeyde olduğu konusunda bilgisi ve fikri olan var mı? Sony bile kredi kart bilgilerini çaldırdı bu firmanın bu konuda yetkinliği ve tecrübesi nedir.

  Problem olduğunda ne olacak. Web sitesine baktım ne telefon numarası var, ne başka birşey. Çağrı merkezi olmayan ve iPara'nın kim olduğunu açıklamayan fiizksel bir adres bile vermeyen firmaya ne kadar güven olabilir. Para gittikten sonra e-posta attığımda bana cevap vermelerini mi bekleyeceğim. Bu hali ile bu iş çok zor. "me too" her zaman çalışmaz.

  Hele BKM bu işi bankalar ile arka planda hallederse o iş çok iyi yüür yani bankanızın Internet şubesinden BKM express'e abone olursanız kredi kartı bilginiz bankanızın dışına hiç çıkmazsa tutabilir. Zaten Paypal ile rekabet edebilirse ancak öyle eder.

  1. BKM'nin geldiğini ben de biliyorum, bunu göze aldılar mı yoksa haberleri bile mi yok merak ediyorum doğrusu. Kart güvenliği de çok kritik, farkındalar ki herhangi bir taahhütte bulunmamışlar tazminat vs. gibi. Neyse göreceğiz bakalım.

 42. Mustafa Arslan Mustafa Arslan

  Ebay'in iştiraki Paypal'ın rakibi ipara'nın bir ortağının Ebay Türkiye'nin genel müdürü olması düşündürücü! Cenk Angın kimin için çalışıyor anlamadım?

  1. girişimcilik bu işte :)

   işin zirvesindekilerin ülkem için değişik işlerde bulunması gurur verici bi durum

 43. Kredi ve banka kartları dijital cüzdana giriyor

  http://www.ntvmsnbc.com/id/25298537/

 44. Harıylı olsun gittigidiyordan sonra yan gelip yatmak olmamış tebrik ederim :)

  fikir olarak mukemmel proje bu fikir uzerinde daha fazla çalışıp alanı genişletililebilir.Piyasaya guven sagladıktan sonra bayagı gelişecegine inanıyorum

 45. ipara için uyar mı bilmiyorum ama şöyle bir önerim var.

  işletmeler için ipara vara ama freelance çalışanlar hatta internetten bağımsız çalışanlar (bloglar gibi) için yok ve bunun bir eksiklik olduğunu düşünüyorum.

  örneğin ben blogger olarak reklam verenim ve hizmetimi ipara ile sunmak isterim ya da verdiğim danışmanlık hizmetinin ödemesini ipara ile yapmak isterim. sanırım şimdilik bunu yapmam mümkün değil.

 46. Saim Naim Saim Naim

  siteye ipara.com yazıp girince tarayıcı sayfayı güvensiz bulup https'nin üstünü çizerken www.ipara.com yazınca öyle birşey olmuyor.

  1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

   Bahsettiğin sorun şuan bulunmuyor.

 47. Kadir Kadir

  Ne şahıs ne de kurumsal bir şirketim yok. Ama bir websitem var ve ben o websitesiyle bir hizmet satacağım. İşin içinde kargo falan yok anlayacağınız. Şimdi ben iPara ile nasıl yapacağım bu işi? O kadar evrakla uğraşmak istesem kolay ya da zor bir şekilde kendi sanal posumu bankadan alırım. Niye size ekstradan komisyon vereyim. Haa siz bana sitemden hizmet satmama olanak verecek bir yöntem sunun gerekirse %18 kdv yi benim yerime hizmet bedelinden siz kesip benim yerime siz devlete ödeyin, o zaman kullanabilirim. Yoksa o kadar heyecanlandığımız proje hayal kırıklığı olarak kalacak!

 48. Tunç Yalçın Tunç Yalçın

  türkiye'de yeni proje yoktur arkadaşlar, hepsi yurtdışı modeli ve önceden denemiş projelerdir. bunu herkes bilmesine rağmen yeniymiş gibi tartışılması çok ilginç

 49. komisyon oranları çok fazla ve komisyon+0,45 TL işlem başı alınacak. toplam maliyeti göz önünde bulundurursanız inanılmaz yüksek bir komisyon.