Markafoni.pl: Markafoni Küresel Açılımını Polonya İle Sürdürüyor
E-Ticaret

Markafoni.pl: Markafoni Küresel Açılımını Polonya İle Sürdürüyor

Naspers yatırımını sonuçlandıran Markafoni, Avustralya, Ukrayna ve Yunanistan’ın ardından bu kez Polonya’da kendi adıyla hizmete açıldı. Markafoni.pl adresinde hizmet verecek olan Markafoni Polonya, ülkedeki ilk 3 alışveriş kulubünden biri ve zirveye oynamak istiyor.

Naspers’a bağlı MIH-Allegro, Markafoni hisselerinin yüzde 70’e yakınını satın almış ve Markafoni'yi 129 ülkede faaliyet gösteren, 23 milyar dolarlık multimedya devi Naspers’ın bir iştiraki konumuna getirmişti. Polonya e-ticaret pazarında güçlü konumda olan MIH Allegro, Markafoni'nin küresel büyüme hedefini hızlandırmak için ilk adımını Markafoni Polonya'yı kurarak atmış oldu.

Markafoni için Polonya önemli bir pazar niteliğinde. Markafoni'nin neden Polonya'yı seçtiğini Polonya.com'da okumuş olabilirsiniz. Polonya'da kadın nüfusunun erkek nüfusunun ortalama 4 katı olması aslında üzerine düşünecek fazla bir sebep bırakmıyor.

Markafoni Polonya

Markafoni'nin sıraladığı sebepler fazlasıyla fikir veriyor;

 1. Halihazırda Ukrayna ve Yunanistan’da özel alışveriş kulüplerine sahip olan markafoni, bölge pazarı hakkında yeterli bilgi ve tecrübeye sahip.
 2. Hisselerinin %70’e yakını 129 ülkede faaliyet gösteren Naspers tarafından satın alınan markafoni, Naspers’ın gücü sayesinde global bir marka olma yolunda daha emin adımlarla ilerliyor. Üstelik Naspers’a bağlı MIH- Allegro’nun Polonya e-ticaret pazarında son derece aktif olması da markafoni’nin Polonya’yı tercih etmesinde önemli bir etken oldu.
 3. Küresel kriz zamanlarında bile dengeli bir tablo çizen Polonya ekonomisi, Avrupa Birliği’nin ortalamasının üzerinde büyüme sergiliyor. Üstelik Polonya’da e-ticaret ekonomisi genel ekonomiden daha hızlı büyüyor. Son yapılan yıllık bir araştırmaya göre Polonya’daki en dinamik sektörlerden biri e-ticaret.
 4. Yakın bir zamanda The Economist’te yayınlanan habere göre Polonya, yaşam kalitesi listesinde bölgede 5. sırada.

Markafoni'nin ilk hedefi Polonya'da 19-49 yaş arasındaki kadınlara erişmek. Hedef kitlesine online reklam, televizyondaki kadın ve moda programları, sinemalar ve açık hava reklamlarıyla ulaşmayı hedefliyor. Türkiye'de de televizyon reklamlarına başlayan Markafoni'nin Polonya'da erken davranması avantaj sağlayabilir.

Markafoni'nin Polonya'da ortaya koyacağı müşteri dostu hizmetler (ürün çeşitliliği, profesyonel müşteri hizmetleri, kolay ödeme seçenekleri, iki kat hızlı teslim ...) pazarda lider olması için önemli artılar.  Polonya’nın ilk üç özel alışveriş kulübü arasında gösterilen markafoni.pl için hedef sektör lideri olmak. Tecrübesi ve arkasındaki güce bakıldığında Markafoni'nin bunu başaramaması için bir sebebi yok. Tabii Markafoni'nin rakibi sadece online e-ticaret siteleri değil. Polonya'da kadınları kendine çekebilecek çok sayıda alışveriş mağazası olduğu görülüyor.

Önümüzdeki dönemde 8 ülkede daha faaliyete geçmeyi planlayacağı paylaşılan Markafoni, Mart 2012’ye kadar üye sayısını iki katına çıkarmayı hedefliyor. 2011'in ilk yarısında Markafoni yüzde 300 büyümüştü. Markafoni kurucu ve CEO’su Sina Afra Webrazzi'ye verdiği röportajda 3.5 milyon üyeye sahip olduklarından, şirketin yükselişinden ve son durumdan bahsetmişti.

Yorumlar (5)
 1. Hüseyin Hüseyin

  Polonya'da insanların modaya, gösterişe önem verdiklerini biliyorum. Bir ara Varşova ve Wroclaw şehirlerini görme imkanım olmuştu. İkinci dünya savaşından sonra tamamen yıkılan Wroclaw şehrini eski mimarilerini koruyarak hepsini yeniden yapmışlar. Şehrin neredeyse tamamı tarihi görünümlü modern binalarla kaplı. İnsanlar alış verişi çok seviyor. Bayan nüfus gerçekten çok fazla. Ayrıca Türk firmalarını da Polonya'da rahatlıkla görebilirsiniz. Bende yerel mağazalarından bir kaç giyim eşyası almıştım sonradan farkettim ki arkasında Made in Turkey yazıyor :)

 2. Polonya'da kadın nüfusu fazla ama sanıldığı gibi alışveriş yapacak güçleri yok. İnsanları Türkiye'den aç durumdalar. Oralarda yaşayan biri olarak söylüyorum. :)

  1. Said Murat Said Murat

   Bizler de Polonya'da yasiyoruz. Halk hem modaya hem de kisisel bakima ciddi butce ayiriyor. Her ulkede farkli kademelerde/gelir seviyelerinde insanlar bulunabilir. Polonya'da da gercekten Turkiye'den ac insanlar var. Ama Moda'ya duskun ve ciddi butce ayiran kesimler de var. Kendilerine Markafoni'den bahsettigimizde gercekten cok seviniyorlar.

 3. Said Murat Said Murat

  Markafoni'yi Polonya'da da takip ediyoruz, bildiginiz gibi. Firat Demirel'e de yazisinda linkimizi paylastigi ve ayrica bizleri takip ettigi icin tesekkurlerimi sunuyorum. Markafoni.PL gercekten gelismelere acik ve Polonyadan portalimizda da okumus olacaginiz gibi, kitle gercekten genis ve istahli. Modaya duskun Polonyalilar Markafoni'yi sevmeye basladi bile. Konuyla ilgili Ingilizce yazimi da AboutPoland.Net'te bulabilirsiniz: http://www.aboutpoland.net/?s=markafoni

  Tesekkurler, Saygilar.. ,

  Said Murat, General Director of AboutPoland.Net & Polonyadan.Com

 4. Cengiz Taşkın Cengiz Taşkın

  Başladığı yerin çok ötesinde Markafoni şu anda, takdir etmek gerekir. Özellikle İskandinav kozmetik firmalarının bazılarının Polonya'da yatırım yapıp üretimlerinin bir kısımlarını oraya aktardıkları düşünüldüğünde Markafoni'nin bulunduğu sektör için uygun bir yatırım gibi gözüküyor.