Markafoni'ye Naspers Yatırımı Doğrulandı

Markafoni'ye Naspers Yatırımı Doğrulandı

Yaklaşık iki ay önce duyumlarını aldığımız ve geçtiğimiz hafta sizlerle paylaştığımız Markafoni'ye Naspers'ın grup şirketlerinden Allegro'nun yatırımı biraz önce elimize ulaşan bülten ile doğrulandı.

Yayınlanan bültende Naspers'a bağlı MIH-Allegro tarafından Markafoni'nin %70'e yakın hissesinin satın alındığına yer verilmiş ancak 200 milyon dolarlık değerlemeden bahsedilmemiş.

Daha önceki haberimizde yer verdiğimiz, Markafoni ortaklarının şirkette kalmaya devam edeceği bilgisi de bülten ile doğrulanıyor. Aynı şekilde yatırımın Markafoni'nin sahibi olduğu Zizigo'yu da içerdiği yine bültende yer alan bir başka önemli bilgi olarak dikkat çekiyor.

Son durumda Markafoni'de yönetim anlamında bir değişim olmayacak ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak Sina Afra, Yönetim Kurulu Üyeleri olarak da şirket kurucuları Tolga Tatari ve Ahmet Emre Sarı şirkette kalmaya devam edecekler.

Bültenin tamamını aşağıda bulabilirsiniz. Elimize yeni ulaşan bilgiler oldukça yazıyı güncelliyor olacağız.

Güncelleme: Markafoni satın almasıyla ilgili TechCrunch haberine buradan ulaşabilirsiniz. 

Türk internet dünyasına büyük yatırım: Naspers, markafoni’nin %70’e yakın hissesini satın aldı!

Türkiye’nin en büyük 3. e-ticaret kuruluşu olan markafoni’nin hisselerinin %70’e yakını, 129 ülkede faaliyet gösteren,          23 milyar dolarlık multimedya devi Naspers’a bağlı                MIH - Allegro tarafından satın alındı. Türk internet pazarına ciddi bir dinamizm kazandıracak olan bu gelişme, markafoni’nin global bir marka olmasında da önemli rol oynayacak.

Köklü ve çokuluslu multimedya devi Naspers, sahip olduğu MIH - Allegro şirketi aracılığıyla Türkiye’nin ilk ve lider özel alışveriş kulübü markafoni’nin hisselerinin %70’e yakınını satın alarak Türk internet dünyasına giriş yaptı. MIH – Allegro’nun gerçekleştirdiği satınalma, markafoni Türkiye, markafoni Ukrayna ve markafoni grup şirketleri bünyesinde bulunan, Türkiye’nin en büyük online ayakkabı mağazası Zizigo’yu içeriyor.

Türk internet dünyasını hareketlendirecek bu gelişme halihazırda Türkiye’nin yanı sıra Avustralya, Ukrayna ve Yunanistan’da da faaliyet göstermekte olan markafoni’nin 129 ülkede faaliyet gösteren Naspers’ın geniş ağından yararlanmasına imkan vererek global bir marka olma sürecini hızlandırması açısından önem taşıyor. MIH- Allegro da Türkiye’nin en büyük 3. e-ticaret kuruluşu olan markafoni’nin %70’e yakın oranda hisselerini satın alarak, hızla gelişen Türk internet pazarında etkin bir şekilde yer almayı planlıyor.

Söz konusu satınalmanın ardından markafoni’nin hisse yapısında da değişiklik oldu. Kurucu ortaklar haricindeki eski yatırımcıların çekilmesiyle beraber, markafoni’nin hisseleri, markafoni Yönetim Kurulu Başkanı Sina Afra, markafoni Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Tatari, markafoni Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Emre Sarı ve MIH-Allegro arasında paylaşılmış oldu. Ancak hisse dağılımındaki bu değişiklik, yönetimi etkilemeyecek. Eskiden olduğu gibi yönetimin başında markafoni Yönetim Kurulu Başkanı Sina Afra, markafoni Yönetim Kurulu Üyeleri Tolga Tatari ve Ahmet Emre Sarı olacak. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.