Naspers’ın Şirketi Allegro Markafoni’nin Çoğunluk Hissesini Satın Aldı!
Arama
E-Ticaret

Naspers’ın Şirketi Allegro Markafoni’nin Çoğunluk Hissesini Satın Aldı!

[ÖZEL HABER] Mayıs ayında Markafoni’nin yeni tur yatırımı hakkında aldığımız duyumlara dayanarak detaylı bir yazı yazmıştık. O dönemlerde bize gelen bilgilere göre 200 milyon dolar seviyesinde bir değerleme ile Güney Afrika merkezli medya şirketi Naspers Markafoni’nin çoğunluk hissesini alacaktı.

Bugün aldığımız bilgiye göre Markafoni’nin beklenen yatırımı gerçekleşmiş ve yaklaşık 2 ay önce bildirmiş olduğumuz gibi Naspers’ın sahibi olduğu MIH Allegro B.V. Markafoni’nin büyük ortağı olarak hisse alımını tamamlamış. Önümüzdeki hafta içinde duyurusu yapılacağı bilgisini aldığımız yatırım ile Allegro Markafoni’nin %71.2 hissesine sahip oldu.

Satın alma ile ilgili rakamlar konusunda değerlemenin 200-210 milyon dolar aralığında olduğuna dair bilgiler alıyoruz. Zaten duyumları ilk paylaştığımızda da bu seviyelerde olacağını dile getirmiştik.

Yatırımla ilgili çok fazla bilgi sahibi olduğumuz için haberi hızlıca paylaşıp, yeni bilgileri doğruladıkça güncelleme olarak yazının devamına ekledik. Konuyla ilgili tüm detayları aşağıdaki güncellemelerden okuyabilirsiniz.

GÜNCELLEME 1:

%71.2 hisse satışı kesinleşti!

Allegro’nun satışı kesinlikle doğrulandı. Rekabet kurulu Markafoni’nin şirketi Vipindirim’in Allegro’ya satışına ve şirketin %71.2 hisseye sahip olmasına yaptığı duyuru ile izin verdi. Aşağıda Rekabet Kurulu’nun ilgili karar metnini paylaşıyoruz.

MIH Allegro B.V.- Vipindirim Elektronik Hizmetler ve Ticaret A.Ş. 23.06.2011, ( 11-39/836-260 )Vipindirim Elektronik Hizmetler ve Ticaret A.Ş.’nin kurucu ve yatırımcılarına ait olan %71,2 oranında hissesinin, MIH Allegro B.V. tarafından devralınması işlemine 4054 sayılı Kanun’un 7. maddesi ve 2010/4 sayılı Tebliğ’de belirtilen nitelikte hakim durum yaratılması veya mevcut hakim durumun güçlendirilmesi ve böylece rekabetin önemli ölçüde azaltılması sonucuna yol açmayacağından izin verildi.

GÜNCELLEME 2:

Markafoni Polonya geliyor! Markafoni.pl Allegro tarafından alındı!

Naspers’ın şirketi Allegro’nun Markafoni’nin çoğunluk hissesini almasının ardından, şirket Markafoni Polonya’yı açıyor olacak. Polonya e-ticaret pazarının çok büyük bir bölümüne sahip olan şirket, şimdiden Markafoni.pl alan adını kendi üzerine tescil ettirmiş durumda.

GÜNCELLEME 3:

Markafoni Ukrayna, Yunanistan, Avustralya ve Grupfoni şirketleri satışa dahil değil!

Markafoni’nin Naspers’ın şirketlerinden Allegro’ya satışı sürecinde Markafoni’nin Ukrayna ve Yunanistan operasyonları teklif dışında tutuldu. Ayrıca Avustralya operasyonu ve Grupfoni de bu satışın dışında tutuldu.

GÜNCELLEME 4:

Kurucu ortaklar azınlık hissedarı olarak şirkette kalmaya devam edecekler

Hisse satışı ve gerçekleşen yatırım sonrasında Sina Afra, Tolga Tatari ve Ahmet Sarı azınlık hissedarları olarak şirkette kalmaya devam edecekler.

GÜNCELLEME 5:

Yatırım sonrasında Markafoni’nin sahibi olduğu Zizigo da Allegro Grubu’na dahil olmuş oldu.

GÜNCELLEME 6:

Konuyla ilgili Sina Afra’yı aradım. Aldığımız duyumlar ve yatırım ile ilgili yorum yapamayacağını bildirdi. Ancak bir yatırım süreci olduğunu ve kısa süre içinde biraz beklersek bilgi alabileceğimizi söyledi. Yani, kişisel fikrimi sorarsanız bir nevi paylaşmış olduğumuz bilgiler doğrulandı diyebilirim. Önümüzdeki hafta içinde Çarşamba/Perşembe gibi konuyla ilgili açıklama yapılacağını da duymuştuk ve bunun gerçekleşeceğini tahmin ediyorum.

GÜNCELLEME 7:

Yeni yatırımın ardından sadece Allegro ve Markafoni kurucularının içerde kaldığını öğrendik. Markafoni’nin eski yatırımcısı Trayas’ın (Klaus Hommels,  Oliver Jung) artık Markafoni’de hissesi bulunmuyor.

Türkiye internet pazarı için önemli bir gelişme

Konuyla ilgili henüz tüm bilgiler taraflar tarafından paylaşılmamış olsa da, aldığımız ve paylaştığımız bilgilerin doğruluğuna eminiz diyebilirim. Bu sebeple rahatlıkla söyleyebilirim ki, Markafoni’nin 200 milyon dolar üzerinde gerçekleşen yatırımı Türkiye internet pazarı için hem önemli bir gelişme hem de pazarımız için çok değerli bir başarı hikayesi. Markafoni ekibi henüz yatırımı doğrulamış olmasa da, kendilerini şimdiden kutluyorum.

[ÖZEL HABER]
Bu haber Webrazzi’nin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden yayınlanması durumunda yasal işlem başlatılacaktır.

Bu son dakika haberi yayına aldığımız anda birçok sitede kaynak gösterilmeden paylaştığımız tüm detaylarla, hatta cümlelerimizle haberin yayınlandığını gördük. Bu sebeple söz konusu yasal uyarıyı yapmaya mecbur kaldık. Daha önce yapmadığımız bir uygulama olduğu için açıklama yapmak istedim.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (37)
 1. f4tih dedi ki:

  ne paralar dönüyor ama. insanın hayatı kurtulur gerçekten bu kadar para ile 🙂 hayırlı olsun iki taraf içinde

 2. Hasan Okut dedi ki:

  Guney Kore operasyonu bu satisa dahil mi yoksa sadece Turkiye ile mi sinirli?

 3. Recai Uluced dedi ki:

  200 M dolar %71 hisse.

 4. Burak dedi ki:

  şirket benimmişcesine sevindim .Bugün private shopping adına Türkiye’de bir milattır

  1. Murat Demir dedi ki:

   Çok haklısın Burak, güzel bir haber

 5. yaşar acar dedi ki:

  Markafoni ve diğerleri olarak olaya bakıyorum artık 🙂

 6. Kivanc dedi ki:

  Gerçekten de sevindirici bir haber. Türk internet pazarının geldiği noktayı göstermesi açısından bir milat. Bu yatırımla beraber Markafoni Avrupa’nın ikinci Vente-privee’si olmaya aday.

  Ancak yatırımların bundan sonra sadece e-ticaret ve isim yapmış girişimciler ile sınırlı olmamasını dilerim. Pastanın her geçen gün büyümesi için, no-name girişimcilere ve içerik projelerine yatırımların da artarak gerçekleşmesi gerekmektedir.

  1. doktorteknik dedi ki:

   “Türk internet pazarı” miladı “Türk” adında Türkiye’ye ait birşey kalmayana kadar satmak mıdır ? Bütün sitelerin yabancılardan yatırım almaya bayıldığı bir dönemde ülkem adına kalan pek birşey göremiyorum. Lakin şahsi fikrim; önemli olan iyi bir konuma getirip satmak değil, “Türk Şirketi” ünvanını koruyarak büyütmenin gerekli olduğudur.

 7. Nurettin dedi ki:

  daha dün kurulmadı mı Markafoni? valla helal olsun. Hic alısmadıgımız paralar

 8. Ogan Tabanli dedi ki:

  Umarim bukadar buyuk bir yatirimin bir kismini Turkiyede web in gelisimi icin harcarlar.

 9. mavikoltuk dedi ki:

  Bu tarz sitelerin artık çok cazip şartlar sunduğunu düşünmüyorum. İlk çıktıkları ve furya haline dönüştüğü dönemlerde gerçekten iyi fırsatlar vardı oysa..

  1. doktorteknik dedi ki:

   Fırsatlar, indirimler hikaye… Fiyat araştırması yapmadan alışveriş yapan varsa bu da sitelerin suçu değil.

 10. Robert lang dedi ki:

  Well, my Turkish is really, really bad. But I got enough to bow and raise a toast to Sina and his team!!!!

 11. Rulz3r dedi ki:

  arkadaşlar bir şeyi merak ediyorum.

  Şimdi bu 200 milyon dolar türk parası ile yaklaşık 300 triyona falan mı denk geliyor ? :S

  1. Raif dedi ki:

   İnanabiliyormusun kısa bir süre önce kurulan şirkete 300 milyon TL (trilyon lira) veriyorlar?

   İnanmayanlar parmak kaldırsın lütfen

   1. doktorteknik dedi ki:

    Bencede maliye bu grubu yakın takibe almalı..

   2. mehmet dedi ki:

    bir markafoni çalısanı olarak soyleyebılırım turkıyenın 1 numarası markafonı. hesaba vurdugunuz da 10 sanıyede 1 urun satısı gerceklesıyor.. iyimi :))

 12. Metin dedi ki:

  Bu web işlerinde kara para mı aklıyorlar ne yapıyorlar anlamadım ki. Tamam cirolar sağlam, herşey sağlam da o kadar parayla markafoni’ye 3 kez rakip olacak bir site şirket kurulur yaw.

  Benzeri siteler çok iken, orjinal fikir yokken bu kadar para insanı farklı düşündürüyor. :/

  1. Oznkts dedi ki:

   Sadece 2 sene içerisinde bu düzeye gelmesi gerçekten imkansız. Ayrıca Sadece geçen seneki Büyüme yüzdesi %770 küsür. Yeni bir yer açsan belki bu kadar yaparsın ama bir düşün markafoni o zaman nasıl bir düzeye gelir. Ayrıca kaymak yemek tabiri vardır. markafoni Türkiye’deki ilklerden ve bu işin gerçekten de kaymağını yada aslan payını götürdü, hala götürüyor. Hali hazırda böyle bir yatırım varken hiçbir akıllı girişimci tutup riski atmaz kendini. Bence çok güzel bir yatırım oldu Türkiye’ye hayırlı olsun.

 13. Haluk Yörgen dedi ki:

  Zannedersem daha resmi acıklama yapılmadı ama bu en heyecan verici satın almalardan bir tanesi. Gitti Gidiyorun ebay’e gidecegi belliydi ama markafoni sürpriz yaptı. Allegro grubunun Türkiye’ye girmesi ile Türk internetinde yeni adımların atılacağından ve yeni ufukların açılacağına eminim. Markafoni ekibini kutlarım, yeni bir yörüngeye dogru adım attılar.

  1. engin dedi ki:

   Ufak bir düzeltme, Allegro group http://www.ucuzu.com ile zaten Türkiye’deydi aslında, bunun dışında bir tane daha proje vardı Allegro Group’un Türkiye’de gerçekleştirdiği…

 14. Anil dedi ki:

  Gittigidiyor yaklaşık bu fiyata satılmıştı ebay’e. Markafoni nasıl Gittigidiyor kadar (hatta biraz daha fazla) edebiliyor anlamıyorum.

  1. turhanacr dedi ki:

   anıl nasıl ediyor sana söyleyeyim gittigidiyor sadece türkiye içinde faliyet gösteriyordu fakat markafoni globalleşmeye başladı 2 sene içinde ülke dışında bi çok şirket kurdu ebay ve allergo gibi global şirketler risk gördükleri kendine rakip olma potansiyeli olan şirketleri ne yapıp edip elegeçiriyorlar kapiş byes

  2. Said Murat dedi ki:

   Turhan Beye katiliyorum. Gittigidiyor kullanicisiyim ben de. Turkiye’ye geldikce alisveris yapmaya calisiyorum. Ama Markafoni Avrupa’ya acilan bir alisveris dunyasi diyebilirim. Bu sebepledir ki, Allegro talip olmus. Zaten Polonya’nin en buyuk e-ticaret pazarina sahip olan Allegro, Markafoni ile de Polonya’da Groupon’a rakip olmayi hedefliyor. Hatta hedefer daha buyuk. Tum Avrupa’da Markafoni sesleri yankilaniyor olacak.. Eminim 🙂

 15. Said Murat dedi ki:

  Daha once de web sitemizde Markafoni ne zaman gelecek diye sormus ve bunu da bir yaziya dokmustuk. Markafoni Facebook sayfasina da postlamis ve paylasmistik. Sonrasinda Markafoni’nin Polonya’ya hizla geliyor oldugunu Webrazi’den ogrenmis olduk. Groupon iyi is yapiyor Polonya’da. Biz de Polonya’da yasiyoruz. Ve Markafoni’nin kesinlikle basarili olacagina inaniyorum. Zaten bu inancla su yazimi kaleme almistim: http://www.polonyadan.com/2011/05/19/markafoni_polonya/
  Yazimiza yorumda bulunan Webrazzi Editorlerinden Firat Beye de Tesekkurlerimi sunuyorum. Daha sonrasinda Webrazzi’den de bu haberi okuyunca, hemen yaziya dokelim dedik: http://www.polonyadan.com/2011/07/01/markafoni_polonya-2/

  Markafoni’yi Turkiye’ye bekliyoruz. Yakinda acilmasi planlanan Ingilizce web sitemiz Aboutpoland.NET’te de konuya yer vermeyi dusunuyorum acikcasi… Iyi Gunler..

  1. doktorteknik dedi ki:

   Yazınızda ki “Yerli Sermayeli Projeler” kısmını değiştirebilirsiniz. 🙂

   1. Said Murat dedi ki:

    Hayir, pek degistirmeyi dusunmuyorum. Hala azinlik da olsa Turk hissesi de var ve sonucta bunu dunyaya duyuran da Turk girisimciler. 😉

  2. murat dedi ki:

   Allah aşkına markafoni ile groupon’un ne alakası var? Elma ile armutu karıştırıyoruz galiba…biri “private shopping” diğeri “daily deal/group buying site”…hadi gropfoni filan deseniz anlayacağım..

 16. İbrahim YILMAZ dedi ki:

  Merhaba,
  Webrazzi ve diğer seçkin haber kanallarımızın izleyicilerinin anlaması gereken bir kaç nokta olduğu kanısındayım:

  1)Bir şirketin x dolar yatırım alması demek o şirketin kasasına x dolar girmiştir manasına gelmez.

  2)Yapılan yatırımlar o şirketin yazmış olduğu yazılıma bu yazılımın özelliklerine, şirketin veri merkezinde kaç sunucusunun bulunduğuna değil;
  a)Zaman için yaratmış oldukları pazarlarına,
  b)Satış potansiyellerine,
  c)Esneklik, süreklilik ve operasyon gibi kurgulanması, stabil hale getirilmesi çok uzun süreler alan alanlara,
  d)Marka itibarı ve kredibilitesine yapılmaktadır.

  3)E-ticaret denilen olgu temelde sadece yeni bir satış ve pazar bulma taktiğidir.
  Bunun dışında artıları ve eksileri bir arada değerlendirdiğinde uzun süreçler sonunda kârlılık getirdiği unutulmamalıdır. Kârlılık sürecine girmiş bir girişimin satın alınması ya da bu girişimin yatırım alması kadar doğal bir şey yoktur.
  Bahsi geçen rakamların ülkemizdeki girişimciler tarafından çok büyük rakamlar olarak görülmesi ise ancak ülkemize özel vasıflı eleman/düşük ücret ve sürümden kazanma/çok satış politikalarının sonucu olduğu kanısındayım.
  Bu politikaları sürdüren şirketlerin yatırım alabilme ihtimalleri çok düşüktür. E-ticaretin kuralları yavaş yavaş keskinleşiyor ve artık bahsi geçen politikaları sürdüren projelerin teker teker sahneden siliniyorlar. Çok uzaklara bakmaya gerek yok 2008-2009 yıllarında silinip giden projelere bakarsanız ne demek istediği rahatça anlarsınız.
  Web yatırımı ve web teknolojileriyle alakalı bir çok kullanıcının ve girişimcinin bu ana noktaları gözden kaçırdığını görmek gerçekten üzücü.

  Saygılarımla.

  1. engin dedi ki:

   katılıyorum, 6 yıllık Facebook’a $100milyar değer biçilmesini başka türlü açıklamak mümkün değil zaten

 17. anıl dedi ki:

  bence markafoninin Turkiye dısına ckmasi için guzel hareket olmus

 18. Ufuk dedi ki:

  Markafoni ne yaptı da değerlemesini neredeyse Gittigidiyor seviyesine getirdi anlamak çok güç.

  Umarım tüm ortaklar ve Türkçe web için hayırlı olur.

 19. yigit dedi ki:

  fiyat gayet dudak uçuklatıcı

Bir Yorum Yazın