Naspers'ın Şirketi Allegro Markafoni'nin Çoğunluk Hissesini Satın Aldı!

Naspers'ın Şirketi Allegro Markafoni'nin Çoğunluk Hissesini Satın Aldı!

 Mayıs ayında Markafoni'nin yeni tur yatırımı hakkında aldığımız duyumlara dayanarak detaylı bir yazı yazmıştık. O dönemlerde bize gelen bilgilere göre 200 milyon dolar seviyesinde bir değerleme ile Güney Afrika merkezli medya şirketi Naspers Markafoni'nin çoğunluk hissesini alacaktı.

Bugün aldığımız bilgiye göre Markafoni'nin beklenen yatırımı gerçekleşmiş ve yaklaşık 2 ay önce bildirmiş olduğumuz gibi Naspers'ın sahibi olduğu MIH Allegro B.V. Markafoni'nin büyük ortağı olarak hisse alımını tamamlamış. Önümüzdeki hafta içinde duyurusu yapılacağı bilgisini aldığımız yatırım ile Allegro Markafoni'nin %71.2 hissesine sahip oldu.

Satın alma ile ilgili rakamlar konusunda değerlemenin 200-210 milyon dolar aralığında olduğuna dair bilgiler alıyoruz. Zaten duyumları ilk paylaştığımızda da bu seviyelerde olacağını dile getirmiştik.

Yatırımla ilgili çok fazla bilgi sahibi olduğumuz için haberi hızlıca paylaşıp, yeni bilgileri doğruladıkça güncelleme olarak yazının devamına ekledik. Konuyla ilgili tüm detayları aşağıdaki güncellemelerden okuyabilirsiniz.

GÜNCELLEME 1:

%71.2 hisse satışı kesinleşti!

Allegro'nun satışı kesinlikle doğrulandı. Rekabet kurulu Markafoni'nin şirketi Vipindirim'in Allegro'ya satışına ve şirketin %71.2 hisseye sahip olmasına yaptığı duyuru ile izin verdi. Aşağıda Rekabet Kurulu'nun ilgili karar metnini paylaşıyoruz.

MIH Allegro B.V.- Vipindirim Elektronik Hizmetler ve Ticaret A.Ş. 23.06.2011, ( 11-39/836-260 )Vipindirim Elektronik Hizmetler ve Ticaret A.Ş.’nin kurucu ve yatırımcılarına ait olan %71,2 oranında hissesinin, MIH Allegro B.V. tarafından devralınması işlemine 4054 sayılı Kanun’un 7. maddesi ve 2010/4 sayılı Tebliğ’de belirtilen nitelikte hakim durum yaratılması veya mevcut hakim durumun güçlendirilmesi ve böylece rekabetin önemli ölçüde azaltılması sonucuna yol açmayacağından izin verildi.

GÜNCELLEME 2:

Markafoni Polonya geliyor! Markafoni.pl Allegro tarafından alındı!

Naspers'ın şirketi Allegro'nun Markafoni'nin çoğunluk hissesini almasının ardından, şirket Markafoni Polonya'yı açıyor olacak. Polonya e-ticaret pazarının çok büyük bir bölümüne sahip olan şirket, şimdiden Markafoni.pl alan adını kendi üzerine tescil ettirmiş durumda.

GÜNCELLEME 3:

Markafoni Ukrayna, Yunanistan, Avustralya ve Grupfoni şirketleri satışa dahil değil!

Markafoni'nin Naspers'ın şirketlerinden Allegro'ya satışı sürecinde Markafoni'nin Ukrayna ve Yunanistan operasyonları teklif dışında tutuldu. Ayrıca Avustralya operasyonu ve Grupfoni de bu satışın dışında tutuldu.

GÜNCELLEME 4:

Kurucu ortaklar azınlık hissedarı olarak şirkette kalmaya devam edecekler

Hisse satışı ve gerçekleşen yatırım sonrasında Sina Afra, Tolga Tatari ve Ahmet Sarı azınlık hissedarları olarak şirkette kalmaya devam edecekler.

GÜNCELLEME 5:

Yatırım sonrasında Markafoni'nin sahibi olduğu Zizigo da Allegro Grubu'na dahil olmuş oldu.

GÜNCELLEME 6:

Konuyla ilgili Sina Afra'yı aradım. Aldığımız duyumlar ve yatırım ile ilgili yorum yapamayacağını bildirdi. Ancak bir yatırım süreci olduğunu ve kısa süre içinde biraz beklersek bilgi alabileceğimizi söyledi. Yani, kişisel fikrimi sorarsanız bir nevi paylaşmış olduğumuz bilgiler doğrulandı diyebilirim. Önümüzdeki hafta içinde Çarşamba/Perşembe gibi konuyla ilgili açıklama yapılacağını da duymuştuk ve bunun gerçekleşeceğini tahmin ediyorum.

GÜNCELLEME 7:

Yeni yatırımın ardından sadece Allegro ve Markafoni kurucularının içerde kaldığını öğrendik. Markafoni'nin eski yatırımcısı Trayas'ın (Klaus Hommels,  Oliver Jung) artık Markafoni'de hissesi bulunmuyor.

Türkiye internet pazarı için önemli bir gelişme

Konuyla ilgili henüz tüm bilgiler taraflar tarafından paylaşılmamış olsa da, aldığımız ve paylaştığımız bilgilerin doğruluğuna eminiz diyebilirim. Bu sebeple rahatlıkla söyleyebilirim ki, Markafoni'nin 200 milyon dolar üzerinde gerçekleşen yatırımı Türkiye internet pazarı için hem önemli bir gelişme hem de pazarımız için çok değerli bir başarı hikayesi. Markafoni ekibi henüz yatırımı doğrulamış olmasa da, kendilerini şimdiden kutluyorum.

Bu haber Webrazzi'nin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden yayınlanması durumunda yasal işlem başlatılacaktır.

Bu son dakika haberi yayına aldığımız anda birçok sitede kaynak gösterilmeden paylaştığımız tüm detaylarla, hatta cümlelerimizle haberin yayınlandığını gördük. Bu sebeple söz konusu yasal uyarıyı yapmaya mecbur kaldık. Daha önce yapmadığımız bir uygulama olduğu için açıklama yapmak istedim.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.