Markafoni'nin Yeni Tur Yatırımı İçin Son Düzlüğe Girildi

Markafoni'nin Yeni Tur Yatırımı İçin Son Düzlüğe Girildi

Türkiye'nin en popüler özel alışveriş kulüplerinden Markafoni'nin yeni tur yatırımı hatta parçalı ya da tamamen satışı için dünyanın önde gelen şirketleriyle görüşmeler içinde olduğunu bir süredir duyuyorduk. Son dönemlerde bu duyumlar iyice artmaya başladı.

Markafoni'nin dünyanın önde gelen yatırım şirketlerinin yanı sıra, limango'nun da sahibi olan Otto Group ve Güney Afrika merkezli medya şirketi Naspers'la da görüştüğü bu süreçte kulağımıza gelen bilgiler arasındaydı.

Zaten Otto Group limango'yu satın almadan önce Markafoni kurucu ortağı ve şu anki CEO'su Sina Afra ile görüşmüş ancak sonrasında Almanya merkezli limango'yu satın alarak Türkiye pazarına giriş yapmıştı. Birkaç ay önce yeniden hareketlenen Markafoni Otto görüşmelerinin şu an için bir sonuca varmadığı aldığımız duyumlar arasında.

Ancak Naspers ile ilgili şu günlerde 5 farklı kaynaktan Markafoni'den yatırıma paralel önemli seviyede hisse satın alacağı yönünde bilgiler alıyoruz. Hatta söz konusu kaynaklarımızdan bir tanesi Naspers'ın Markafoni'nin çoğunluk hissesini satın almak üzere anlaşmış olabileceğini bile söyledi.

Markafoni'nin değerlemesi 200 milyon dolar!

Konuyla ilgili duyumları aldığımızda görüştüğümüz şirketlere yakın kaynaklarımızdan bir tanesi Markafoni'nin şu anda yaptığı görüşmelerdeki değerlemesinin 200 milyon dolar seviyesinde olduğunu belirtti. Eğer söz konusu yatırım gerçekleşirse GittiGidiyor'un 215 milyon dolarlık değerlemesinin ardından Türkiye internet pazarının en yüksek değerlemeden gerçekleşmiş ikinci yatırımını Markafoni almış olacak.

2010 yılını Türkiye'de 60 milyon TL'ye yakın bir ciroyla kapattığını tahmin ettiğimiz Markafoni'nin bu değerlemesi bana kalırsa oldukça uygun ve son derece başarılı bir seviyede.

Yatırımı tek başına Naspers mı yapacak yoksa Naspers ile Traya ortaklığında mı olacak?

Paylaştığımız bilgilerin biraz daha pekişmesi için hatırlatmamızda fayda var, Markafoni'nin yatırımcıları Oliver Jung ve Klaus Hommels'in kurucusu oldukları sadece alışveriş kulüplerine özel yatırımlar yapan Trayas ile Güney Afrika'lı Naspers, geçen sene Brezilya merkezli BrandsClub'a 17 milyon dolarlık bir yatırım gerçekleştirmişlerdi. Söz konusu yatırımın büyük bölümü Naspers tarafından karşılanmıştı. Aslında bir nevi organik bağı da oluşmaya başlayan Naspers ile Markafoni'nin bu tür bir hisse satışı ile bağlarını kuvvetlendirmesinin olasığı oldukça yüksek.

Diğer taraftan bu yatırımı daha önce BrandsClub'da olduğu gibi Trayas ile Naspers birlikte bile gerçekleştirebilirler, ki görüştüğümüz kaynaklarımızdan birisi bu yönde bir ek bilgi paylaştı.

Markafoni'ye yatırım mı geliyor yoksa earnout modeliyle satışı mı gerçekleşecek?

Markafoni'ye Naspers'ın yatırımı ile ilgili bilgileri doğrulamak için görüştüğümüz önemli kaynaklarımızdan gelen bilgiler aynı çerçevede olsa bile, farklı modeller üzerinde duruluyor. 200 milyon dolar değerlemeyle gerçekleşecek süreç bir yatırım mı yoksa benzerlerini sıklıkla gördüğümüz earnout modelinde bir satış mı olacak şu an için bilemiyoruz. Ancak kaynaklarımızın çoğunlukla üzerinde durdukları, şahsen benim de olasılığını yüksek gördüğüm earnout modelinde bir anlaşma olacağı şeklinde.

Bu da, şu anda bir yatırımla başlayacak ve orta ya da uzun vadede yatırımcılarına Markafoni'nin tamamına sahip olma hakkı verecek bir modeli beraberinde getirecektir.

Markafoni Türkiye internet pazarı için yeni bir kilometre taşı olacak mı?

Markafoni Türkiye'nin şu anda en popüler özel alışveriş kulübü durumunda. Dikkat çeken bir başarı hikayesi olan şirket, son dönemlerde dünyaya da açılmış ve çeşitli ülkelerde operasyonunu başlatmıştı.

Uluslararası yatırımcılarının bağlantılarının da etkisiyle zaten global yatırım şirketleri ve e-ticaret gruplarının radarında olan Markafoni'nin yakın zamanda önemli bir satış haberiyle Türkiye internet pazarının kilometre taşlarından biri olacağına inanıyorum.

Son dönemlerde büyüme hızını iyice artıran şirket için zaten bana sorarsanız artık ses getiren bir yatırım almanın ya da satış gerçekleştirmenin zamanı gelmişti.

Markafoni'nin yeni yatırımı ile ilgili henüz kesin bir bilgimiz olmadığı için net birşey söylememiz malesef mümkün değil. Duyumlarımızı doğrulamak için Sina Afra'yı aradım ancak kendisine ulaşamadım. Konuyla ilgili kısa süre içinde net bilgiler alacağımızı tahmin ediyorum.

Gelişmeler oldukça ya da açıklamalar geldikçe güncellemeler yapmaya ve detayları paylaşmaya devam edeceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.