Markafoni'nin Yeni Tur Yatırımı İçin Son Düzlüğe Girildi
E-Ticaret

Markafoni'nin Yeni Tur Yatırımı İçin Son Düzlüğe Girildi

Türkiye'nin en popüler özel alışveriş kulüplerinden Markafoni'nin yeni tur yatırımı hatta parçalı ya da tamamen satışı için dünyanın önde gelen şirketleriyle görüşmeler içinde olduğunu bir süredir duyuyorduk. Son dönemlerde bu duyumlar iyice artmaya başladı.

Markafoni'nin dünyanın önde gelen yatırım şirketlerinin yanı sıra, limango'nun da sahibi olan Otto Group ve Güney Afrika merkezli medya şirketi Naspers'la da görüştüğü bu süreçte kulağımıza gelen bilgiler arasındaydı.

Zaten Otto Group limango'yu satın almadan önce Markafoni kurucu ortağı ve şu anki CEO'su Sina Afra ile görüşmüş ancak sonrasında Almanya merkezli limango'yu satın alarak Türkiye pazarına giriş yapmıştı. Birkaç ay önce yeniden hareketlenen Markafoni Otto görüşmelerinin şu an için bir sonuca varmadığı aldığımız duyumlar arasında.

Ancak Naspers ile ilgili şu günlerde 5 farklı kaynaktan Markafoni'den yatırıma paralel önemli seviyede hisse satın alacağı yönünde bilgiler alıyoruz. Hatta söz konusu kaynaklarımızdan bir tanesi Naspers'ın Markafoni'nin çoğunluk hissesini satın almak üzere anlaşmış olabileceğini bile söyledi.

Markafoni'nin değerlemesi 200 milyon dolar!

Konuyla ilgili duyumları aldığımızda görüştüğümüz şirketlere yakın kaynaklarımızdan bir tanesi Markafoni'nin şu anda yaptığı görüşmelerdeki değerlemesinin 200 milyon dolar seviyesinde olduğunu belirtti. Eğer söz konusu yatırım gerçekleşirse GittiGidiyor'un 215 milyon dolarlık değerlemesinin ardından Türkiye internet pazarının en yüksek değerlemeden gerçekleşmiş ikinci yatırımını Markafoni almış olacak.

2010 yılını Türkiye'de 60 milyon TL'ye yakın bir ciroyla kapattığını tahmin ettiğimiz Markafoni'nin bu değerlemesi bana kalırsa oldukça uygun ve son derece başarılı bir seviyede.

Yatırımı tek başına Naspers mı yapacak yoksa Naspers ile Traya ortaklığında mı olacak?

Paylaştığımız bilgilerin biraz daha pekişmesi için hatırlatmamızda fayda var, Markafoni'nin yatırımcıları Oliver Jung ve Klaus Hommels'in kurucusu oldukları sadece alışveriş kulüplerine özel yatırımlar yapan Trayas ile Güney Afrika'lı Naspers, geçen sene Brezilya merkezli BrandsClub'a 17 milyon dolarlık bir yatırım gerçekleştirmişlerdi. Söz konusu yatırımın büyük bölümü Naspers tarafından karşılanmıştı. Aslında bir nevi organik bağı da oluşmaya başlayan Naspers ile Markafoni'nin bu tür bir hisse satışı ile bağlarını kuvvetlendirmesinin olasığı oldukça yüksek.

Diğer taraftan bu yatırımı daha önce BrandsClub'da olduğu gibi Trayas ile Naspers birlikte bile gerçekleştirebilirler, ki görüştüğümüz kaynaklarımızdan birisi bu yönde bir ek bilgi paylaştı.

Markafoni'ye yatırım mı geliyor yoksa earnout modeliyle satışı mı gerçekleşecek?

Markafoni'ye Naspers'ın yatırımı ile ilgili bilgileri doğrulamak için görüştüğümüz önemli kaynaklarımızdan gelen bilgiler aynı çerçevede olsa bile, farklı modeller üzerinde duruluyor. 200 milyon dolar değerlemeyle gerçekleşecek süreç bir yatırım mı yoksa benzerlerini sıklıkla gördüğümüz earnout modelinde bir satış mı olacak şu an için bilemiyoruz. Ancak kaynaklarımızın çoğunlukla üzerinde durdukları, şahsen benim de olasılığını yüksek gördüğüm earnout modelinde bir anlaşma olacağı şeklinde.

Bu da, şu anda bir yatırımla başlayacak ve orta ya da uzun vadede yatırımcılarına Markafoni'nin tamamına sahip olma hakkı verecek bir modeli beraberinde getirecektir.

Markafoni Türkiye internet pazarı için yeni bir kilometre taşı olacak mı?

Markafoni Türkiye'nin şu anda en popüler özel alışveriş kulübü durumunda. Dikkat çeken bir başarı hikayesi olan şirket, son dönemlerde dünyaya da açılmış ve çeşitli ülkelerde operasyonunu başlatmıştı.

Uluslararası yatırımcılarının bağlantılarının da etkisiyle zaten global yatırım şirketleri ve e-ticaret gruplarının radarında olan Markafoni'nin yakın zamanda önemli bir satış haberiyle Türkiye internet pazarının kilometre taşlarından biri olacağına inanıyorum.

Son dönemlerde büyüme hızını iyice artıran şirket için zaten bana sorarsanız artık ses getiren bir yatırım almanın ya da satış gerçekleştirmenin zamanı gelmişti.

Markafoni'nin yeni yatırımı ile ilgili henüz kesin bir bilgimiz olmadığı için net birşey söylememiz malesef mümkün değil. Duyumlarımızı doğrulamak için Sina Afra'yı aradım ancak kendisine ulaşamadım. Konuyla ilgili kısa süre içinde net bilgiler alacağımızı tahmin ediyorum.

Gelişmeler oldukça ya da açıklamalar geldikçe güncellemeler yapmaya ve detayları paylaşmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (9)
 1. Markafoni ile ilgili ilk haberiniz >> https://webrazzi.com/2008/06/24/e-ticarete-inovatif-yaklasim-markafoni/

  Çok değil 3 yılda 200M $'lık değerden bahsediyoruz :)

  Ayrıca merak ettiğim konu markafoni satılırsa yine markafoni'ye ait yurtdışı yatırımları bu devir işlemine dahil midir?

 2. Cem Özkaynak Cem Özkaynak

  Bahsedilen rakamlarla bir değerleme gerçekleşirse şu ana kadar Türkiye'nin yıllık bazda en büyük ve Gittigidiyorun 3 katından yüksek bir değerleme olur.

  Gittigidiyor'un 10 yılda yarattığı değer (2001 - 2011) yıllık olarak 21 milyon $ olurken, Markafoni 3 yılda (2008 - 2011) yıllık 66 milyon $ rakamından değerlenir. Bu rakamın Zappos için 100 milyon$ / yıl olduğu düşünürsek başarının büyüklüğü ve diğerlerinden farkı daha net olarak ortaya çıkıyor.

  1. Çok güzel bir noktaya değinmişsin Cem. Yazıda da bahsettiğim başarıya bu detayı eklemek isterdim. Atladığım için üzüldüm :)

 3. inanılmaz bir başarı ! biraz gülmek isteyenler için ise ilk arkadaşın paylaştığı linkteki yorumlari okumalarini tavsiye ediyorum Ortaya çıkan sonuç : işine inan ve elinden gelenin en iyisini yap !

 4. Barbaros Fendi Barbaros Fendi

  Bu yazı, Türk internet yayıncılığında bir Türk internet girişimi için şimdiye kadar yapılmış en büyük manipülasyon girişimidir.

  Webrazzi gibi bir bloğu, bu kadar yüksek rakamlarda manipülasyon

  girişiminde bulunmaya getirebilmek kolay bir iş değildir. Arda Kutsal'ı bu azminden ve başarısından dolayı tebrik ediyorum.

  http://tr.wikipedia.org/wiki/Finansal_manip%C3%BClasyon

  http://www.eksisozluk.com/show.asp?dbbk=1&t=manip%C3%BClasyon

  Eksi'den alıntılar;

  1. kafası basmayan (bkz: kafasi basmayan) insanları hatta burada onlara insan bile demek istemiyorum; kandırma işlemi... bu işlemi yapan kişiye de manuplatör desin bundan belli.

  5. borsada, ortada gerçek bir bilgi yokken (fake information) piyasayı etkilemeye verilen isim. spekulasyonla karıştırılır. karıştırmayın karıştırtmayın.

  1. Bu fikre neden kapildiniz bilmiyorum. Bize guvendigimiz kaynaklardan boyle bir duyum geldi, arastirdik ve paylastik. Yilda yurtdisi operasyonunu da dahil edersek zaten ciddi cirolar yapan bir sirket icin bu degerleme kabul edilebilir.

   Bugune kadar degerleme surecinde bulundugunuz kac sirket oldu? Ya da internet yatirimlari tarafinda kac farkli operasyonda yer aldiniz? Once bunlari konusalim sonra bana bu tur ithamlarda bulunun bence. Dilerseniz bir gun ben size yuz yuze internet pazarindaki sirketlerin degerlemelerinden, alinan yatirimlardan da bahsedebilirim.

   Kucuk bir ornek: Acilisinin uzerinden 1 yil gecmeden 60 milyon dolar degerleme ile yatirim almis bir Trendyol ornegi var hayatimizda.

   Ayrica Markafoni'nin degerini yukseltmemin sizce bana ne faydasi olabilir, bunu hic dusundunuz mu? Olsa olsa sirkete yatirim yapmak isteyen yabanci yatirimcilarin Turkiye pazarina daha cok para aktarmasini saglamis olurum ki, zaten bu boyuttaki sirketler de biz boyle bir degerleme yazdik diye "aaaa tamam o zaman bu seviyeden yatirim yapalim" demezler.

   Uzun lafin kisasi, 200 milyon dolar degerleme bize gelen bir duyumdur. Su anda aciklayamayacagim kaynaklardan da duyumumuzun dogrulugunu onayladik. Umarim Markafoni yatirim surecini kisa surede tamamlar, bizler de sektor adina bu onemli gelisme ile yazida da bahsettigim gibi yeni bir kilometre tasini daha gecmis oluruz.

   1. Barbaros Fendi Barbaros Fendi

    Türkiye'nin nadide internet markalarından biri haline gelmiş olan Markafoni'nin yeni tur yatırımında son noktaya geldiği ile ilgili yaptığınız haberde "şirketlere yakın kaynaklardan" öğrendiğiniz bilgilere göre fiyatının 200 milyon $ olduğunu yazıyorsunuz.

    Şimdi şunu diyorsunuz "bak arkadaş bunun fiyatı 200 milyon $ ama nereden öğrendiğimi sorma"... Yani haberiniz bir yorum ya da değerlendirme değil. Kalkıp, şu şuna, bu buna, o kadara, bu kadara satıldı, trafikleri şöyle idi, ciroları böyle idi, o yüzden Markafoni 200 eder derseniz farklı, haberde yazdığınız şey farklı.

    Siz "şirkete yakın kaynaklardan" diye başlayıp fiyatı 50 milyon $ olarak yazsanız, bunun gerçekliğini kim, nasıl bilecek ve etkisi nasıl olacak?

    Webrazzi, yerli yabancı (TR ile ilgili) hemen her oyuncunun takip ettiği, bizim de internetle ilgilenen veya ilgilenmeye başlayan herkese takip etmesini tavsiye ettiğimiz, alanında benzeri ya da yakını olmayan, yazdıkları "referans" olarak alınan önemli bir yayındır. Bunu burada size anlatmama gerek yok.

    Ortada, hissesi ya da tümü satılacak bir şirket var. Burada da kendi açıklamalarınızda söylediğiniz gibi yerli yabancı büyük yatırımcıların takip ettiği bir adam ve yayın var. Bu adam o yayında "bu, şu kadar ediyor" diyor. Bunu bende okuyorum, o yatırımcılarda okuyor, tüm sektör profesyonelleri de okuyor, öğrencilerde okuyor... Bir "fiyat algısı" oluştu mu? E, tabii ki oluştu...

    Bu haberde geçen 200 milyon $'lık fiyat, Markafoni için "sudan ucuz" bir fiyat olmadığına, rakamın kaynakları açıklanmadığına, ortada yapılmış bir hesap kitap olmadığına göre en azından benim zihnimde, tahminimce bir çok okuyucunun da zihninde bir şaibe oluşuyor.

    Markafoni 200 m $ eder mi, etmezi mi, rakamları incelemeden, hesap kitap yapmadan kimse bilemez.

    Ama yayıncılıkta bu tip hesap/kitap dışı, açıklanmayan kaynaklar ile verilen haberlerin neye alemet olduğunu iyi bilirim.

    Ya boş, aslı astarı olmayan, "ben yazmıştım" kıvamında bulvar yayıncılığında böyle bir yalan haber yayınlarsınız ya da "manipülasyon" yapmak/yaptırmak için yayınlarsınız. Bunun üçüncü bir seçeneği yoktur.

    Burada yaptığım bu yorum Markafoni'nin hangi fiyatla değerlendiği değil, açıklanmayan kaynaklar üzerinden doğruluğunu bilemediğimiz bilgilerin biz okuyucu kitlesine, yatırımcı ve girişimci kesimine servis edilmesidir.

    Uzun senelerden beri medyanın içindeyiz. Bu örnekleri yaşayarak görüyoruz. Gazete, dergi ya da TV'de böyle bir yayın yapıldığı zaman, kendi aramızda konuşuruz, internet yayınında yapıldığı zaman yorum olarak yazarız.

    Ben size yalan haberi bol, bulvar yayıncılığını değil, zekice kurgulanmış manipülasyon yayıncılığını yakıştırdığım için yukarıdaki yorumu yazdım ve tebrik ettim.

    Sevgiler...

  2. Murat Gür Murat Gür

   Size http://techcrunch.com/ gibi siteleri okumamanızı, takip etmemenizi öneririm. Sosyal medya kavramının ne olduğu konusunda da kısa bir inceleme yapmanızı tavsiye ederim.

   Yatırım yapacak kişilerin aptal olmadığını, bu tarz konularda sizden daha dikkatli olduklarınında altını çizerim.

 5. Orkun S. Orkun S.

  Arda Bey tahmin ettiginiz ciro rakami acaba net mi yoksa brut mu? Sanirim ciro rakamlarini ve degerlemeyi perspektife koyma acisindan bu onemli bir nokta olacaktir.