x

Markafoni’ye 11 Milyon TL Yatırım!

Türkiye internet pazarının son dönemlerindeki gözde iş alanlarından olan “özel alışveriş” konseptinin ilk oyuncusu Markafoni yeni bir tur yatırım alarak hem yerel hem de global operasyonları için güç topladı.

Oldukça yüksek bir değerlemeden toplam 11 milyon TL yatırım alan Markafoni bu yatırım miktarıyla Türkiye’deki en büyük e-ticaret yatırımlarından birini almış oldu diyebilirim. Yatırımı gerçekleştiren grupta Facebook, Skype, Spotify gibi önemli şirketlerin de yatırımcısı olan Klaus Hommels bulunuyor.

Hali hazırda 122 çalışanı ve 870 bin üyesi bulunan Markafoni bir süre önce Avusturalya versiyonunu BrandsExclusive adıyla yayına almıştı. Markafoni’de olduğu gibi BrandsExclusive’in de bir süre önce yine Klaus Hommels’in aralarında bulunduğu söz konusu yatırımcı grubu tarafından desteklendiğini öğrenmiştik. Geçtiğimiz hafta konuyla ilgili Sina Afra ile görüşüp söz konusu yatırımın $5 milyon seviyesinde olduğunu ve bu yatırımla birlikte Markafoni’nin Avusturalya operasyonunda azınlık hissesi kaldığını öğrendim.

Son dönemlerde önemli gelişmelerini duyduğumuz Markafoni’nin yönetim seviyesinde de bazı değişiklikler olduğunu paylaşmış olalım. Bildiğiniz üzere eBay ve GittiGidiyor’un Yönetim Kurulu Üyesi olan Sina Afra aynı zamanda Markafoni’nin ilk yatırımcısı ve kurucu ortağıydı. Kısa süre önce eBay ve GittiGidiyor’daki görevlerinden ayrılan Sina Afra, Markafoni’nin CEO’su olarak göreve başlamış.

Hem Markafoni hem de BrandsExclusive’e yatırım yapan yatırımcı grubu ile de ilgili bazı önemli bilgiler aldık. Öncelikle yeni kurulan bu yatırım grubunun adı Trayas ve sadece private shopping, yani özel alışveriş modelindeki şirketlere yatırım yapmak üzere kurulmuş.

Şirketin kurucuları arasında Klaus Hommels ve Oliver Jung bulunuyor. Aynı zamanda Sina Afra’nın da kurulan fonda payı varmış. Trayas BrandsExclusive ve Markafoni’nin yanı sıra, Brezilya’da, İsviçre’de ve Hindistan’da da yine özel alışveriş girişimlerine yatırımlar gerçekleştirmiş. Brezilya’da Brandsclub.com.br, İsviçre’de Fashionfriends.ch ve Hindistan’da FashionandYou.com yatırım gerçekleştirilen diğer özel alışveriş girişimleri.

Markafoni’nin aldığı 11 Milyon TL’lik yatırımla birlikte açılacağı Güney Kore, Ukrayna ve Yunanistan pazarlarını göz önüne alırsak, şirketin 2010 sonuna kadar 5 ülkede operasyonu olacak. Trayas’ın da ayrıca 3 ülkede yatırımı olduğunu düşünürsek grubun dünya çapında özel alışveriş alanında oldukça söz sahibi konuma geleceğini söyleyebilirim. Bu noktada Sina Afra’nın Trayas da payı olduğununun altını bir kez daha çizmek istiyorum…

Türkiye internet pazarının yabancı yatırımcılar ve şirketler için önemli bir noktada olduğunu biliyoruz. Bu sebeple yatırım haberlerinin artması ve yabancı şirketlerin Türkiye operasyonlarını başlatması doğal bir süreç olsa da, hareketliliğin başlaması adına da bizleri fazlasıyla memnun ediyor.

Markafoni’nin almış olduğu 11 Milyon TL’lik yatırım, eğer hafızam beni yanıltmıyorsa, Türkiye e-ticaret  pazarı için daha önce sadece GittiGidiyor’un yakaladığı bir seviyeydi. Dünyanın önde gelen yatırımcılarının pazara ısınması adına da oldukça önemli gördüğüm bu gelişme için Markafoni kurucularını ve ekibini tebrik ediyorum.

Yorumlar (26)

 1. Tebrik etmek lazım böyle büyük yatırımlar bir çok yeni girişimciye ilham veriyor ve heveslendiriyor. Bir çok yeni yatırım bir çok yeni girişim çıkması dileğiyle.

  Acaba Techcrunch 50 gibi bir liste oluşumu webrazzi içinde de olabilir mi?

  Saygılar

  Cevapla
 2. Harun Güner |

  Tek kelimeyle bravo. Demek ki doğru model ve doğru kişiler bir araya gelince Türkiye’de de başarı yakalanabiliyor. Çok sevindim. Kendilerini tebrik ederim. Tam bir başarı hikayesi.

  Cevapla
 3. Sina Bey’le Etohum kampında tanışma olanağı buldum. Yaptıklarının takdiri hak ettiği açık, ama yaptığı sunumda aynı zamanda Türkiye pazarına ne kadar sağlıklı ve umutlu baktığını gördüm. Bu umudu şimdilik kendi adına gerçekleştirdiğini görmek sevindirici. Markafoni ekibine tebrikler.

  Cevapla
 4. Gerçekten doğru bir hamle. Tebrikler.

  Cevapla
 5. türkiye’deki internet sirketleri icin mükemmel bir haber.

  @arda: trayas investment ag’de sina afra hissedar diye gecmiyor. onu aciklayabilirmisin
  ve bu arada markafoni akinon’un projesi olarak baslamisti ve akinon halen hissedar mi?

  link: http://www.moneyhouse.ch/u/pub/trayas_investments_ag_CH-170.3.033.969-7.htm

  Cevapla
  • @özcan
   Sina Afra’nın fonda payı olması ile ilgili bilgiyi direkt kendisinden aldık. Yani duyum değil, net bilgidir.
   Trayas Investment AG ile ilgili olarak da şunu paylaşmış olayım; kapalı fonlar yatırımcılarını açıklamazlar ve sicil kaydını gösterdiğiniz şirket de fon yönetim şirketi, fon değil.

   Akinon ile organik bağlantı nasıldır diye cevap verebilmem için sicil kayıtlarını incelemem gerekecek. İTO’dan siz de bakabilirsiniz. Benim bildiğim Akinon’un ortaklarından Ahmet Sarı ve Tolga Tatari halen Markafoni’nin ortakları. Yani Akinon mantık olarak halen hissedar diyebiliriz.

   Cevapla
 6. 122 kişi biraz fazla gibi geldi bana.
  122 * 1500 TL ortalama maliyet olsa ayda yaklaşık 180.000 yapıyor markafoninin cirosu tahmin ettiğimden daha da yüksekmiş 🙂

  Cevapla
 7. @semih Bir kisinin ortalama maliyeti 1.500 tl degildir daha fazladir. net ucret x 1.7 diye dusunulebilir diger tumgiderleri de yedirdiginde kisi basi ortalama 3.000 tl gibi dusunulebilir(diger sabit giderlerle birlikte) yaklasik 300.000 tl gibi aylik ortalama gider kafadan vardir eger o kadar kisi calisiyorsa

  Cevapla
 8. 2010 cirosu 60 milyon TL olarak tahmin ediyorum. Ben de diyordum sadece bir akinon projesi bu kadar büyümesi zor iş diye. Bunun operasyonel tarafı ve büyümeyi kontrol eden bir bilgi olmalı diye. Meğer varmış.

  Cevapla
 9. Markafoni vadeli çalışan, ürünleri satışlar bitince peşin alıp parasını müşteriden tahsil ettikten ve hatta kullandıktan sonra tedarikçisine ödeyen bir şirket olduğu için nakit sıkıntısı ya da nakite dayalı büyüme sıkıntısı çektiğini düşünmüyorum. Bu hamle, şirketin kurucularının Türkiye pazarını ve pazarın imkanlarını çok iyi bilmesinden kaynaklanan son derece iyi bir zamanlamada yapılan bir satışdır, yatırım değildir. Özel satış pazarı yeni girişimlerle çok yakında bölünür-tıkanır, firmalar satmaya ürün bulamaz ve markafoninin değeri de cirosu da düşerdi. Bundan da kendine ithalat yapma imkanı olan/alım gücü tartışmasız üstün olan Limango karlı çıkardı. Keza markafoninin son dönem kampanyalarında da bulunmaz fiyatlar yakalanamamaya başladı. Bu stratejik zamanlama nedeniyle şirket sahiplerine bravo.

  Cevapla
  • Duygu Mutlu |

   Soydan’e aynen katılıyorum.
   Bunun bir yatırım stratejisi olmayıp tam tersine harika bir pazarlama stratejisidir.
   Bravo Tolga Bey ve Sina Bey.

   Cevapla
 10. Pazar kızışıyor gibi görünüyor.
  http://www.onstil.com diye bir site daha geliyormuş…

  Cevapla
 11. Kargo, teslimat tek kelimeyle büyük sıkıntı. Ürünü aldıktan sonra size kimse neyin neden geciktiğine dair bir mail iletmiyor. Aldığınız ürünün size ulaşabilmesi için 10-15 gün de bekleyebiliyorsunuz.

  Cevapla
 12. Isa Candemir |

  Klaus Hommels duyduğum kadarı ile kendi yatırım şirketleri üzerinden gelişen ülkelerde portal yatırımları yapmakta.Bundan 2-3 yıl önce orada çalışan bir arkadaşımdan invest grup’un seri-ilan.com isimli sitesi ile kentport.com sitelerine yatırım yapmayı düşünüyordu diye duydum ancak daha sonra invest grup dubai ve kanada merkezli bazı yatırımcılar ile satış üzerine görüşmeler yapmış, şimdi ne oldu bilmiyorum, ancak yabancı yatırımcıların Türk portalları ile bu yönde ilgilenmesi bence güzel bir gelişme.

  Cevapla
 13. Semin Özmoralı |

  “Özel alışveriş” pazarında bir firma daha faaliyete geçti:

  http://clubboon.com/
  Facebook: http://bit.ly/dkyTo5
  Twitter: @clubboon

  E-ticaret gittikçe “özel”leşiyor. 🙂

  Cevapla
 14. Markafoni’yi bu cesur yatırım hareketi dolayısıyla tebrik etmek gerek. Türkiye’de sanal pazar oluşumunda önde giden sitelerden bir tanesi. Özel satış adı altında diğer benzer rakiplerine gerek yatırım olsun, gerek ürün çeşitliliği olsun, gerek de indirim oranlarıyla fark atmış durumda.

  Cevapla
 15. Türkiye’de bu haberleri almak çok güzel. Ancak destek olmak adına verdiğim iki siparişte de birbirinden beter rezaletler yaşadım. Keşke agrasif pazarlama stratejilerini müşteri memnuniyeti için de uygulasalar.

  İki siparişte de sıfır puan aldılar.

  Çok üzücü…

  Cevapla
 16. Hakan Algan |

  İşporta tezgahlarında gördüğümüz taklit ürünleri malesef Markafoni’nin sayfasında da bolca görüyoruz.
  Bir çok ünlü markanın ayakkabı, çanta, parfüm, saat vs. gibi ürünlerinin taklitleri Markafoni tarafından satılıp haksız kazanç elde edilmekte.
  Anlaşılan yabancı ortaklar Türkiyede bu konudaki açığı iyi yakalamış.

  Cevapla
 17. @arda: trayas investment ag’de sina afra hissedar diye gecmiyor. onu aciklayabilirmisin
  ve bu arada markafoni akinon’un projesi olarak baslamisti ve akinon halen hissedar mi?

  link: http://www.linenore.com/linen-mens/linenshirts

  Cevapla

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *