Markafoni'ye 11 Milyon TL Yatırım!

Türkiye internet pazarının son dönemlerindeki gözde iş alanlarından olan "özel alışveriş" konseptinin ilk oyuncusu Markafoni yeni bir tur yatırım alarak hem yerel hem de global operasyonları için güç topladı.

Oldukça yüksek bir değerlemeden toplam 11 milyon TL yatırım alan Markafoni bu yatırım miktarıyla Türkiye'deki en büyük e-ticaret yatırımlarından birini almış oldu diyebilirim. Yatırımı gerçekleştiren grupta Facebook, Skype, Spotify gibi önemli şirketlerin de yatırımcısı olan Klaus Hommels bulunuyor.

Hali hazırda 122 çalışanı ve 870 bin üyesi bulunan Markafoni bir süre önce Avusturalya versiyonunu BrandsExclusive adıyla yayına almıştı. Markafoni'de olduğu gibi BrandsExclusive'in de bir süre önce yine Klaus Hommels'in aralarında bulunduğu söz konusu yatırımcı grubu tarafından desteklendiğini öğrenmiştik. Geçtiğimiz hafta konuyla ilgili Sina Afra ile görüşüp söz konusu yatırımın $5 milyon seviyesinde olduğunu ve bu yatırımla birlikte Markafoni'nin Avusturalya operasyonunda azınlık hissesi kaldığını öğrendim.

Son dönemlerde önemli gelişmelerini duyduğumuz Markafoni'nin yönetim seviyesinde de bazı değişiklikler olduğunu paylaşmış olalım. Bildiğiniz üzere eBay ve GittiGidiyor'un Yönetim Kurulu Üyesi olan Sina Afra aynı zamanda Markafoni'nin ilk yatırımcısı ve kurucu ortağıydı. Kısa süre önce eBay ve GittiGidiyor'daki görevlerinden ayrılan Sina Afra, Markafoni'nin CEO'su olarak göreve başlamış.

Hem Markafoni hem de BrandsExclusive'e yatırım yapan yatırımcı grubu ile de ilgili bazı önemli bilgiler aldık. Öncelikle yeni kurulan bu yatırım grubunun adı Trayas ve sadece private shopping, yani özel alışveriş modelindeki şirketlere yatırım yapmak üzere kurulmuş.

Şirketin kurucuları arasında Klaus Hommels ve Oliver Jung bulunuyor. Aynı zamanda Sina Afra'nın da kurulan fonda payı varmış. Trayas BrandsExclusive ve Markafoni'nin yanı sıra, Brezilya'da, İsviçre'de ve Hindistan'da da yine özel alışveriş girişimlerine yatırımlar gerçekleştirmiş. Brezilya'da Brandsclub.com.br, İsviçre'de Fashionfriends.ch ve Hindistan'da FashionandYou.com yatırım gerçekleştirilen diğer özel alışveriş girişimleri.

Markafoni'nin aldığı 11 Milyon TL'lik yatırımla birlikte açılacağı Güney Kore, Ukrayna ve Yunanistan pazarlarını göz önüne alırsak, şirketin 2010 sonuna kadar 5 ülkede operasyonu olacak. Trayas'ın da ayrıca 3 ülkede yatırımı olduğunu düşünürsek grubun dünya çapında özel alışveriş alanında oldukça söz sahibi konuma geleceğini söyleyebilirim. Bu noktada Sina Afra'nın Trayas da payı olduğununun altını bir kez daha çizmek istiyorum...

Türkiye internet pazarının yabancı yatırımcılar ve şirketler için önemli bir noktada olduğunu biliyoruz. Bu sebeple yatırım haberlerinin artması ve yabancı şirketlerin Türkiye operasyonlarını başlatması doğal bir süreç olsa da, hareketliliğin başlaması adına da bizleri fazlasıyla memnun ediyor.

Markafoni'nin almış olduğu 11 Milyon TL'lik yatırım, eğer hafızam beni yanıltmıyorsa, Türkiye e-ticaret  pazarı için daha önce sadece GittiGidiyor'un yakaladığı bir seviyeydi. Dünyanın önde gelen yatırımcılarının pazara ısınması adına da oldukça önemli gördüğüm bu gelişme için Markafoni kurucularını ve ekibini tebrik ediyorum.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.