TTNET'ten Türkiye İnternet Kullanım Verileri

TTNET'ten Türkiye İnternet Kullanım Verileri

TTNET'in resmi blogunda bugün Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Şahin Şen imzasıyla, yılın en uzun gündüzü 21 Haziran'a dair çarpıcı verilerin bulunduğu bir yazı yayınlandı. Yazıda verilen bilgiye göre 21 Haziran 2011'de TTNET Adsl aboneleri 500,00 Gbps'lik hıza ulamış ve toplam internet kullanım miktarı 3458 Terabayt'a kadar çıkmış.

Gün içerisinde en çok internet kullanılan saat aralığı 22:00 - 23:00 olurken, bu aralıkta 207,292 TB veri aktarılmış. Günün en yoğun ikinci saati olan 15:00 - 16:00 arasında ise 204,792 TB veri kullanılmış. Yazının devamında ilgili görsellere ulaşabilirsiniz. 

Şahin Şen'in yazısında internet trafiğini en çok kullanan aktiviteler de değerlendirilmiş. Buna göre internette en çok video izleniyor ve YouTube harici video izleme oranı %28,97 olurken, YouTube sadece kendi başına toplam internet tüketiminin %8,47'sini oluşturuyor. Facebook ve YouTube'dan sonra en çok video izlenen sitelerden Dailymotion, İzlesene ve Vidivodo ise toplamda %2,46 bir tüketim oluşturuyor. Tüm video siteleri göz önüne alındığında ise toplam video tüketimi %39,88'e ulaşıyor. Yani Facebook'ta izlenen videolar görmezden gelinirse Türkiye'de toplam video izlenimi tüm kullanımın yaklaşık %40'ını oluşturuyor.

Sadece Facebook özelinde bakıldığında ise servisin kullanımı tek başında toplam kullanım içerisinden %4,07'lik bir pay yaratıyor. İnternette gezinme aktivitesi %27,88'lik bir bant genişliği tüketirken, P2P dosya paylaşımı %13.80, Web indirmesi ise %6,54 olarak hesaplanmış. TTNET'in sunduğu Tivibu hizmeti de listede kendine yer bulurken, toplam kullanım içerisinden %2.44'lük bir pay alıyor. Facebook'un %4 kullanım tükettiği hesapta, Tivibu'nun yaklaşık %2.44'lük paya ulaşması kısa sürede yakalanmış bir başarı olarak görülebilir.

Yazının devamında Türkiye Aktif abone sayıları da paylaşılmış. Buna göre günün her saati 3 milyona yakın kullanıcı çevrimiçi durumdaymış. İnternetin en fazla kullanıldığı zaman dilimi 21:00 - 24:00 olurken, en az kullanımın 04:00 - 06:00 arasında olduğu belirlenmiş.

Sektörün en büyük genişbant internet sağlayıcısı olan TTNET'in paylaşmaya başladığı bu tür bilgilerin sektör için çok değerli olduğunu düşünüyorum.

Webrazzi'nin kurulduğu günden beri tahminleriyle oluşturmaya çalıştığı istatistiklerin son dönemde direkt resmi ağızlardan paylaşılıyor olması bizi fazlasıyla memnun ediyor. En azından artık bu tür konularda tahmin yapmamız gerekmiyor ve kesin verilerle konuşabiliyoruz. Kısacası rahata vurduk diyebiliriz. :)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.