Markafoni 2011'in İlk Yarısında Yüzde 300 Büyüdü

Markafoni 2011'in İlk Yarısında Yüzde 300 Büyüdü

Türkiye'nin ilk özel alışveriş sitelerinden Markafoni'ni aldığı büyük yatırımın ardından bu yılın ilk altı aylık dönemine dair bazı veriler paylaştı. Markafoni, 2011'in ilk 6 ayında yüzde 300 büyüme göstermiş ve aylık ziyaretçi sayısı 12 milyona ulaşmış.

En çok tekstil ürünleri, ayakkabı, çanta, aksesuar, kozmetik ve çocuk ürünleri satan Markafoni'nin verileri hitap ettiği kitlenin büyüklüğü açısından önem taşıyor. Markafoni 3,5 milyon üyesi olduğunu paylaşıyor ki, bu da  5-6 milyon civarında öngörülen Türk e-ticaret kullanıcısının yarısına isabet ediyor. Üyelerinin yüzde 70’ini kadınlar, yüzde 30’unu ise erkekler oluşturuyor. Markafoni üyelerinin yüzde 60'ı 25-35 yaş arasında ve üyelerin yine yüzde 60’ı İstanbul, Ankara ve İzmir’den.

Sunulan kampanyalar hakkında da bilgi veren İstanbul merkezli şirket her ay 500'e yakın kampanya gerçekleştiriyormuş. Ziyaretlerin yüzde 1'i mobilden yapılırken, mobilden günde ortalama 50 sipariş verildiği de paylaşılıyor. Markafoni, Ovi Store'daki uygulamasının da 10 bin kişi tarafından kullanıldığını paylaşıyor. Aynı zamanda Markafoni'nin iPhone ve Android uygulamaları da bulunuyor.

Ziyaretçilerin detaylı istatistiklerine bakıldığında ise Markafoni'de bir kullanıcının her ziyarette sitede ortalama 8 dakika vakit geçirdiğini ve günde ortalama iki, ayda ortalama beş ürüne baktığını öğreniyoruz. Bu ziyaretlerin dönüşü olarak da Markafoni'de her 10 saniyede bir ürün satıldığı paylaşılıyor. Son altı ayda 200.000 ürün sayfası, toplam 17.500.000 kez görüntülenmiş.

Markafoni arama motoru istatistiklerine de yer veriyor. Buna göre 'markafoni' kelimesi ayda yaklaşık 2 milyon, yılda 22 milyon kez Google’de aranıyor.

Markafoni'nin Facebook’taki takipçi sayısı 380 bin. Mayıs 2010'da açılan Markafoni Blog aylık 20 bin ziyaretçi çekiyor. Moda ağırlıklı içeriklerin yer verildiğini blogda 1000'i aşkın gönderi yer alıyor.

Webrazzi Summit konuşmacılarından olan Markafoni Kurucusu ve CEO'su Sina Afra, bu büyümenin kalıcı olacağını ve hem yurtiçinde hem yurtdışında yatırımlar yapacaklarını paylaşıyor. Markafoni City ile kupon satışına da başlayan ve 3. kategori olarak çocuk ürünlerini öne çıkaran şirket sanıyorum kendi alanında bir girişimin nasıl olgunlaştırılacağına dair güzel bir örnek olarak karşımızda duruyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.