Google Bir Satın Alma ve Bir Yatırım İle Fırsat Peşinde

Google Bir Satın Alma ve Bir Yatırım İle Fırsat Peşinde

Google uzun zamandır yakından ilgilendiği fırsat pazarında daha güçlü bir konuma sahip olabilmek için çalışmaya devam ediyor. Daha önce Groupon'u satın almaya çalışan ama 6 milyar dolar civarındaki teklife rağmen pazarlık masasından eli boş dönen Google, bunun ardından çareyi kendi fırsat sitesi Google Offers'ı açmakta bulmuştu.

Konum bazlı sistemler ile fırsatları birleştirmek konusuna özel bir önem veren Google, şimdi bu pazardaki konumunu güçlendirmek için yeni bir satın almaya gitti. Mayıs 2010'da kurulan DealMap'i detayları henüz açıklanmayan bir anlaşma ile bünyesine katan Google, bu sayede şehirlerdeki fırsatları kendi harita sistemi üzerinden sunabilecek.

DealMap fırsat sitelerinin yayınladıkları indirimleri Google haritaları üzerinden sunarak kullanıcıların ilgilendikleri fırsatları konum bazlı olarak daha kolay seçmelerine imkan tanıyor. Yani DealMap fırsat avcıları için son derece faydalı bir kaynak. Google açısından da kendi sistemi üzerine kurulu bu yapıyı kendi bünyesinde bulundurmak her açıdan son derece mantıklı.

DealMap, fırsat sitelerinin sundukları indirimleri yayınladığı için bu satın alma Google adına tam olarak Groupon'a karşı bir hamle değil. Ama Google'ın 10 milyon dolar yatırım yaptığı WhaleShark Media için durum biraz daha farklı.

WhaleShark Media, fırsat kuponları konusuna odaklanmış ve şimdiye kadar farklı kaynaklardan toplam 120 milyon dolar civarında yatırım almış bir firma. Groupon'un iş modeline benzerlikleri bulunan WhaleSharkMedia son turda aralarında Google Ventures'ın da bulunduğu yatırımcılardan 10 milyon dolar daha topladı.

Böylece Google, fırsat konusunda DealMap satın almasının yanı sıra WhaleShark Media yatırımıyla da elini güçlendirecek yeni hamleler yapmış oldu. Fakat bunlara rağmen Google'ın halen bu pazarla kendisinden beklenen hızda büyüyemediğini de söylemek mümkün...

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.