Google Offers: İşte Google'ın Groupon'a Yanıtı
E-Ticaret

Google Offers: İşte Google'ın Groupon'a Yanıtı

Kimse reddedilmekten hoşlanmaz. Reddedilmek en azından bir can sıkıntısına ya da daha ciddi durumlarda depresyona yol açabilir. Ufak bir azınlık içinse reddedilmek motive edicidir. Google işte bu ufak azınlık içerisinde olduğunu kanıtladı. Geçtiğimiz Aralık ayında Groupon'a 6 milyar dolarlık reddedemeyeceği bir teklif sunan Google, teklifi reddedilince pes etmek yerine fırsat işine sıfırdan girmeye karar verdi. Ocak ayında size ilk detaylarını aktardığımız Google'ın fırsat sitesi Google Offers sonunda resmi olarak yayına başladı.

Google'ın özel bir tanıtım videosu da hazırladığı servis şimdilik sadece ABD Portland'da ilk testlere başladı ve kısa süre içerisinde San Fransico ve New York City'de de fırsatlar sunacak. ABD'nin tamamına ne zaman yayılacağı ve okyanus ötesine ne zaman geçeceğini ise henüz kestirmek mümkün değil.

Şimdiye kadar sayısız Groupon klonu piyasaya çıktı. Bunların büyük kısmı arzu edilen başarıyı yakalayamasa da bazıları beklentilerin de ötesinde başarılı oldu. Fakat hiç biri Groupon'ın tahtını sallamayı başaramadı. Bu özgüvenin de etkisiyle 6 milyar doları reddederek halka arza hazırlanan Groupon için Google Offers bir tehlike oluşturabilir mi?

Google'ın elindeki milyonlarca kullanıcı ve milyarlarca dolar Groupon için hissedilebilir bir etki yaratacaktır kuşkusuz ama fırsat işinin mucidi Groupon'a ciddi bir zarar vermesi en azından şu anda pek olası görünmüyor. Büyük ihtimalle Google'ın fırsat işindeki en büyük etkisi şimdiye kadar hiçbir rakibinin yapamadığı şekilde sektörü getireceği yeniliklerle şekillendirmek olabilir.

Bugüne kadar Groupon kendi uzman olduğu alanda, kendi kurallarını kabul ettirerek yarıştı. Google'ın sınırsız kaynağı ve yenilikçi bakış açısı bu kuralları Groupon'ın alışık olmadığı şekilde değiştirebilir. Bu anlamda Groupon, yeniliklere adapte olabilmeyi başarıp başaramayacağı yönünde belki de ilk ciddi sınavını vermiş olacak.

Peki Google fırsat işine ne gibi yenilikler getirecek? Bunu henüz bilemiyoruz. Hatta Google'ın Offers'ı tanıtmak için hazırladığı video bile bunun cevabını vermiyor. Yine de izlemeye değer…

https://www.youtube.com/watch?v=BQlq6B0ZFHY?fs=1&hl=en_US&rel=0

Yorumlar (9)
 1. H.kagan H.kagan

  kısa sürede amerikaya yayılıp - hatta global bir hizmet veremezse, sıkıntı illaki yaşayacaktır.

  büyük olmak geç kalınmışlıktan doğan zararın önüne geçemez maalesef, bunun için ciddi reklam harcaması yaparsa - milyonlarca insan tekrar tekrar hesap açmaktan ziyade elinin altındaki hizmeti kullanmayı tercih edecektir.

 2. geniş çaplı düşünüldüğünde google zaten alıcı satıcı olarak kullanıcı kitlelerine gmail ve adwords ile sahip.

  1 yılda grouponun değerini aşağıya indirir, zaten groupon da bunun için acelece halka açılacak

  1. Deniz Derin Deniz Derin

   tamamen katılıyorum

 3. Google güçlü bir rakip olsada başarılı olacağını sanmıyorum. Nitekim Twitter'a karşı kurduğu Buzz tam bir fiyasko ile sonuçlandı. İnsanlar her zaman ilkleri sever.

  1. "İnsanlar her zaman ilkleri sever."

   emin misin ?

   1. Tabikinde eminim ;)

 4. Mutlaka google fark getirecek yenilikler ile girecektir.

 5. Google tüm interneti kendi lehine çekmeyi çok seviyor. Dolayısıyla önde bir giden bir projede kapsam dışında olmayı kabullenemiyor. O yüzden böyle birebir projeleri çok görmekteyiz. Ama başarılı olurmu orasını zamanla göreceğiz.

 6. Google ciddi bir rakiptir ve groupon zorlar . Daha diğer arama motorlarını da nasıl elimine ettiyse burda da aynı şeyi yApar. Groupon ise ilk olmanın avantajını kullanıyor ama yenilikçi bit firma degil en azından Google kadar yenilikçi degil. Son 2 sene icinde groupon da bir degisiklik Olmadı bile