Google Offers: İşte Google'ın Groupon'a Yanıtı

Google Offers: İşte Google'ın Groupon'a Yanıtı

Kimse reddedilmekten hoşlanmaz. Reddedilmek en azından bir can sıkıntısına ya da daha ciddi durumlarda depresyona yol açabilir. Ufak bir azınlık içinse reddedilmek motive edicidir. Google işte bu ufak azınlık içerisinde olduğunu kanıtladı. Geçtiğimiz Aralık ayında Groupon'a 6 milyar dolarlık reddedemeyeceği bir teklif sunan Google, teklifi reddedilince pes etmek yerine fırsat işine sıfırdan girmeye karar verdi. Ocak ayında size ilk detaylarını aktardığımız Google'ın fırsat sitesi Google Offers sonunda resmi olarak yayına başladı.

Google'ın özel bir tanıtım videosu da hazırladığı servis şimdilik sadece ABD Portland'da ilk testlere başladı ve kısa süre içerisinde San Fransico ve New York City'de de fırsatlar sunacak. ABD'nin tamamına ne zaman yayılacağı ve okyanus ötesine ne zaman geçeceğini ise henüz kestirmek mümkün değil.

Şimdiye kadar sayısız Groupon klonu piyasaya çıktı. Bunların büyük kısmı arzu edilen başarıyı yakalayamasa da bazıları beklentilerin de ötesinde başarılı oldu. Fakat hiç biri Groupon'ın tahtını sallamayı başaramadı. Bu özgüvenin de etkisiyle 6 milyar doları reddederek halka arza hazırlanan Groupon için Google Offers bir tehlike oluşturabilir mi?

Google'ın elindeki milyonlarca kullanıcı ve milyarlarca dolar Groupon için hissedilebilir bir etki yaratacaktır kuşkusuz ama fırsat işinin mucidi Groupon'a ciddi bir zarar vermesi en azından şu anda pek olası görünmüyor. Büyük ihtimalle Google'ın fırsat işindeki en büyük etkisi şimdiye kadar hiçbir rakibinin yapamadığı şekilde sektörü getireceği yeniliklerle şekillendirmek olabilir.

Bugüne kadar Groupon kendi uzman olduğu alanda, kendi kurallarını kabul ettirerek yarıştı. Google'ın sınırsız kaynağı ve yenilikçi bakış açısı bu kuralları Groupon'ın alışık olmadığı şekilde değiştirebilir. Bu anlamda Groupon, yeniliklere adapte olabilmeyi başarıp başaramayacağı yönünde belki de ilk ciddi sınavını vermiş olacak.

Peki Google fırsat işine ne gibi yenilikler getirecek? Bunu henüz bilemiyoruz. Hatta Google'ın Offers'ı tanıtmak için hazırladığı video bile bunun cevabını vermiyor. Yine de izlemeye değer…

https://www.youtube.com/watch?v=BQlq6B0ZFHY?fs=1&hl=en_US&rel=0

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.