Google Fırsat İşine Google Offers ile Giriyor
E-Ticaret

Google Fırsat İşine Google Offers ile Giriyor

Groupon'a yaptığı 6 milyar dolarlık teklife red cevabı alan Google, kendi fırsat işini kuruyor. İşletmelere yol gösterecek Google, yerel reklamcılığında kapısını aralamaya hazırlanıyor.

Google Tags ile Google Places'in tanıtımına ağırlık veren ve geçtiğimiz aylarda Google Hotpot adlı mekan değerlendirme servisini açan arama motoru devi, Google Offers (Google Teklifler) ile fırsat dünyasına adım atacak.

Google'ın işletemelere göndermiş olduğu  tanıtım dökümanını kaynak gösteren Mashable'ın ortaya çıkardığı gelişme, Google Offers logosu ile de doğrulandı. Konunun gündeme gelmesiyle Google da resmi bir açıklamayla konuya netlik kazandırdı.

Söz konusu dökümanda yer alan bilgilere göre Google, işletmelerin karar vereceği fırsatların oluşturulmasına yardım edecek ve bunları potansiyel müşterilere eposta yoluyla iletecek. Google kanallarından tanıtılacak olan Google Offers'in ödeme tarafında Google Checkout kullanacağı da genel bilgiler arasında.

Google Offers'a dair bir diğer bilgi de komisyon oranının %20 olacağı ki bu grup satın alma sitelerinin ortalama payına göre gayet iyi bir teklif demek. Google gönderdiği açıklamada işletmelere yerel hedeflere göre reklam yapma imkanı sunacak Offer Ads adlı reklam modelinden de bahsediyor.

Google.com/offers adresi henüz yayında değil yakında ABD'de yayına alınacağına şüphe yok. Groupon'un popüleritesini kırması en azından bugün için zor olsa da Google'ın bu pazara el atması en azından sektörün hacmini genişletmeye yetecektir.

Yorumlar (12)
 1. %20 komisyon aliyor olmasi markalar icin avantaj olarak gozukse de bence uzun vadede degil. groupon %50 komisyon aliyor, dolayisiyla isterse offerlari baska mecralara da syndicate edebilir. mesela webrazzi al bu offer widget'ini sitende yayinla, satilanin %15'i senin diyebilir. ama google %20 komisyon aldigi icin bunu yapamayacak. ya da ilerde sitemize koydugumuz google adsense reklamlarina bu offerlari entegre edemeyecek. daha dogrusu etse de cok basarili olmayacak cunku offeri yayinlayan siteye duzgun komisyon veremeyecek.

  1. Mustafa Mustafa

   Ozan düşünmüşlerdir bunu merak etme sen. :)

  2. Ben Groupon %50 komisyon aldığına pek inanmadım veya Türkiye´de ne kadar alıyor. Her ülkede aynı değildir tabi ama %50 aldığında bir resoran hem indirim yapacak hem kazandığının %50 sini Groupona verecek o zaman kar etmez zarar eder. Bence %50 değildir.

   Benimde aklımda birşeyler var ama %15 diye ayarladım komisyonumu kafamda ve onu bile daha düşürsem mi diye düşünüyorum:)

   1. Mustafa Mustafa

    Groupon %40 ını alıyor. Saden burda sattığın üründen kar etmiyorsun amaç reklamın yapılması.

 2. Enes Akar Enes Akar

  Benzer bir amaçla yelp.com'u da almak istemişlerdi. Kar yapan her web modeline girişmek Google'yi yönetilmesi zor bir şirket haline mi dönüştürecek. Bence kendi orjinal fikirleri üzerine yaptıkları girişimlerde başarısız olmaları imajlarını zedelemez ancak varolan iş modellerinde kaybettikleri duellolarla kredi kaybedecekler. Örnek Twitter'a karşı Buzz. Tabiki tam tersi örnekler var, iOs'a karşı Android. Her halukarda takip etmesi güzel bir şirket google.

 3. Google bu sektöre girmesi herkesi korkutmuştur:)

  Birisi bilgilendirirse sevinirim acaba Groupon veya Grupanya v.b. ne kadarlık bir % payı alıyor. Bunlardan ne kadar komisyon aldıklarını merak ediyorum ve birisi cevaplarsa sevinirim.

 4. Büyük şirketler herzaman açgözlü oluyor..

 5. Micheal Dirack Micheal Dirack

  Başarı ya da başarısızlığı çok çabuk değerlendirmemek gerek. Microsoft'un 95'ten beri yaptığı "trende uygun ürün çıkar" stratejisine Google da katıldı, bu kadar. Bunda amaç bir ayda pazar liderliğine oturmak değil, 5-10 yıllık süreçte zirveyi zorlamak. Xbox ilk çıktığında Playstation fırtınası esiyordu, şimdi kinect ile beraber ps artık ikinci konsol gibi görülüyor.

  Aslında Google'ın bu tip projelere pek de ihtiyacı yok, Labs'taki projelerden birkaç tanesini adam gibi lansmanla duyursa zaten devrim olur (squared, voice search vb.)

 6. Google'un girmeyeceği sektörlerin listesi yapılsa, biz de "yarın google girerse patlar bizim iş, aç kalırız" diye tırsmadan o işi yapsak ?

  Semerinizi yiyin semerinizi.

 7. Turgay Yılmaz Turgay Yılmaz

  Neden girmesin ki? Elindeki gücü kim kullanmak istemez. Bir kişi de hayır ben kullanmak istemem demez, diyemez.

  Kimse kusura bakmasın ama grup siteleri artistliği yapmadan önce düşüneceklerdi bu durumu. Biri satmak istemez birisi Google kim oluyor gibi tavır alır. Büyük patronu sinirlendirmemek lazım. :)

 8. Pegarose Pegarose

  İnternette başarılı sağlayan ve google'ın girmediği bir proje kaldımı acaba ?

  1. Safiye Tingir Safiye Tingir

   Kalmadı gibi birşey ama ilginç olan seylerden biriside şu aslında çogunda basarılı olamıyor. Yakında birçok kimse projesini bu yuzden bile hayata geciremeyecek.