Steve Jobs iPad 2'yi Tanıttı

Apple'ın beklenen etkinliği gerçekleşti ve iPad 2 beklenildiği gibi tüm detaylarıyla açıklandı. Günlerdir akıllardaki soru olan Steve Jobs'un sahne alıp almayacağı da cevaplandı ve Steve Jobs iPad 2'yi kendisi tanıttı. Görüntülerden anlaşıldığı kadarıyla Jobs'un sağlık durumu pekte iyi değil, yine de Apple'ın yeni oyuncağını tanıtmak için yeterli gücü bulmuş.

Söze istatistiklerle başlayan Jobs, 100 milyonuncu iPhone'un sevkedildiğini paylaşmış. 9 ay önce çıkan iPad'in ise 15 milyon adet satıldığını paylaşan Jobs, Apple'ın iPad'lerden 9.5 milyar dolar gelir elde ettiğini söylemiş. iPad'in tablet pazarında %90 pay ile lider durumdaymış. App Store'dan uygulama geliştiricilere şimdiye kadar 2 milyar dolar aktarılırken, iTunes'ta kredi kartı kayıtlı olan 200 milyon kullanıcıya ulaşıldığı bilgisi de verilmiş. 65 bin iPad'e özel uygulama App Store'da yer alırken, iBooks'dan da 100 milyondan fazla kitap indirilmiş.

Yeni iPad'e gelecek olursak daha önceki yazılarımızda yer verdiğimiz özelliklerin büyük bölümünün bulunduğunu söyleyebiliriz. iPad 2'ler beklenildiği üzere 1 GHz hızında çift çekirdekli A5 işlemciyle gelecek. Yeni işlemciyle iPad, eskiye oranla grafik işlemlerinde 9 kat, normal işlemlerde ise 2 kat hızlı olacak.

iPad 2 Yenilenen Tasarımıyla Daha İnce

iPad 2'de tasarım olarak da değişiklikler var. Eskisine oranla belirgin şekilde yuvarlak köşeli yan ve alt tasarıma sahip olan yeni iPad, eskisine oranla 3'te 1 oranında daha ince yani 8.8 mm kalınlığında. 601 gram ağırlığında olan yeni iPad'in 3G'li modeli ise 613 gram ağırlığında olacak. Yeni işlemci ve donanımlarına rağmen halen 10 saatlik pil ömrüne sahip cihaz, ilk günden itibaren beyaz ve siyah olarak satılacak. Hatırlayacağınız gibi iPhone 4'lerin beyaz renkte de çıkarılacağı duyurulmuştu ancak çıkış tarihi defalarca ertelenmişti, halen beyaz iPhone 4'ten haber yok.

Ön ve Arka Kamera ile Facetime

iPad'lerin belki de en çok eleştirilen özelliği olan kamera eksikliği, iPad 2'de giderilmiş ve ön ile arka kameralar eklenmiş. Böylece Facetime uygulaması iPhone 4 ve Mac'lerden sonra iPad'lerde de kullanılabilecek. HD kalitesinde görüntü kaydı yapabilen kamera ile çekilen görüntüleri yine etkinlikte duyurulan iPad'e uyarlanmış iMovie uygulamasıyla düzenlenebiliyor. iMovie, 4.99$'dan satılacak.

11 Mart'ta Satışa Çıkıyor

11 Mart'ta Amerika'da satışına başlanacak yeni iPad, 25 Mart'ta Avusturya, Avusturalya, Belçika, Kanada, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, İzlanda, İtalya, İrlanda, Macaristan, Japonya, Lüksenburg, Meksika, Hollanda, Yeni Zellanda, Norveç, Polonya, Portekiz, İspanya, İsveç, İsviçre ve İngiltere'de satışa sunulacak. Bu kadar çok ülkede birden aynı anda satışa çıkacak iPad 2, Türkiye'de de satışa çıkarılabilirdi. Eminim ki İzlanda, Çek Cumhruyeti, Macaristan veya Lüksenburg'dan çok daha fazla satılabilirdi.

iPad Fiyatları Aynı Kaldı

iPad'in özellikleri yenilense de fiyatında bir değişiklik olmamış. iPad 2'ler eski iPad ile birebir aynı fiyattan satışa sunulacak. Aşağıda hafıza boyutu ve bağlantı türüne göre fiyat listesini görebilirsiniz. Tabi ki bunlar Amerika fiyatları ancak Amerika fiyatları aynı kalıyorsa Türkiye'deki satış fiyatlarının da aynı kalacağını varsayabiliriz.

iPad 2'ye Akıllı Kılıf: Smart Cover

Etkinlikte adından epeyce söz ettiren yeni aksesuar ise Smart Cover isimli yeni iPad kılıfı oldu. 39$'dan satışa sunulacak olan Smart Cover'ın ön tarafı 4 parça olarak katlanabiliyor magnetlerden oluşuyor ve bu şekilde iPad'i değişiklik şekillerde destekleyebiliyor. iPad'i farklı yüksekliklerde tutabilen Smart Cover aynı zamanda cihazın ekran kilidinin de kapanıp açılmasını sağlıyor. Detaylı bilgi için ürün sayfasındaki videoyu izleyebilirsiniz.

iPad 2 iOS 4.3 ile Birlikte Gelecek

iOS 4.3 sürümüyle birlikte gelecek olan iPad 2'de Safari'nin performansı geliştirilmiş ve Nitro javascript motoruyla 2 kat daha hızlı olacağı paylaşılmış. Safari'deki performans artışının dışında geliştirilen AirPlay özelliğiyle Mac veya PC'niz deki iTunes'ta bulunan medya dosyalarınızı iPad'iniz üzerinden çalabilecek, hatta AppleTV aracılığıyla televizyonunuzda HD videoları oynatabileceksiniz.

Daha önce de bahsettiğimiz kablosuz bağlantı noktası özelliğiyle sadece iPhone 4'ler, diğer cihazların internete erişmesi amacıyla kullanılabilecek. Apple iOS 4.3'ün özelliklerini anlattığı sayfada sadece iPhone 4'lerde bu özelliğin olacağını vurgulamış. Apple, iPhone 3G'leri gözden çıkardığında da işletim sisteminin yeni sürümündeki önemli özellikleri eski iPhone'larda kullandırmamıştı, bu çıkışıyla Apple'ın iPhone 3GS'leri de gözden çıkardığını söyleyebiliriz. Umuyoruz ki iOS 4.3 çıkana kadar bu karardan vazgeçilir. iOS 4.3'ün iPad 2 ile birlikte 11 Mart'ta çıkacağı açıklandı.

Etkinlikte tanıtılan iPad 2'de pek çok yeni donanım ve özellikle geliştirilmiş gibi görünse de aslında bu yeniliklerin büyük çoğunluğu iPad'i tamamlar nitelikte. Apple, iPhone 4'te de yaptığı gibi ürünlerinde eleştirildiği eksiklerini birer birer kapatıyor.

iPad 2'nin satışa çıkmasının arkasından gelecek kullanıcı yorumları, yeni ürünün başarısını da ortaya çıkaracak. Tanıtımında kusursuz görünen iPhone 4'ün anten sorunu kullananların yorumları sonrasında ortaya çıkmıştı. Umarız iPad 2'de buna benzer bir sorun çıkmaz.

Görsel Kaynaklar: Engadget,

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.