iOS 4.3 ile iPhone’lar Kablosuz Bağlantı Noktası Olarak Kullanılabilecek
Arama
Mobil

iOS 4.3 ile iPhone’lar Kablosuz Bağlantı Noktası Olarak Kullanılabilecek

Birkaç gündür iPhone dünyasında hareketli günler yaşanıyor. Daha çok Amerika’daki operatörlerle ilgili bir konu olması sebebiyle yer vermediğimiz Verizon altyapısına uyumlu iPhone’lar 2 gün önce duyuruldu.

Kablosuz modem gibi çalışabileceği açıklanan Verizon iPhone’ların bu özelliğinin iOS 4.3 güncellemesiyle tüm iPhone’lara geleceği öğrenildi.

BGR‘nin paylaştığı bilgi ve ekran görüntülerinden de anlaşılabildiği gibi 3G veya Edge data hattına sahip iPhone’lar iOS 4.3 güncellemesinin ardından kablosuz bağlantı noktası (hotspot) olarak kullanılabilecek.

iPhonelarda internet paylaşımı şimdiye kadar sadece bluetooth ve usb aracılığıyla yapılabiliyordu. Jailbreak yapılmış iPhone’larda uzun süredir bulunan özelliğin şimdiye kadar neden tüm iPhone’larda olmadığı ise büyük bir bilinmez.

5 cihaza kadar kullanılabilenek olan kablosuz bağlantının olduğu güncellemenin Mart ayından çıkacağı söyleniyor. Geliştiriciler için dün çıkan iOS 4.3 beta 1 sürümüyle birçok yeni özellikte gün yüzüne çıktı. Önümüzdeki günlerde de detaylarıyla yeniliklerin çıkmaya devam edeceğini tahmin ediyoruz. Bu yeniliklerden bir diğeri ise “FIND_MY_FRIENDS” özelliği oldu. Apple’ın MobileMe servisi için kullanılan fonksiyon etrafınızdaki arkadaşlarınızı bulmanızı sağlayacak.

Apple’ın 2011 yılında MobileMe servisi üzerinde geliştirmeler yapacağı biliniyordu. Ancak şirketin MobileMe’yi konum bazlı servise dönüştürebilecek bir adım atması beklenmiyordu. Belki de Apple, Facebook’un Ping’de yaptığına misilleme olarak böyle bir özelliği geliştirmiş olabilir.

MobileMe’nin konum bazlı yetenekleri gelişse de Facebook gibi geniş kitleler tarafından kullanılabileceğini sanmıyorum. MobileMe’nin 99$’lık ücretini de bu arada unutmamak gerekir. Tabi ki Apple’ın iPhone’un diğer servislere kullandırmadığı yeteneklerini kendi servisi için seferber etmesiyle fark yaratma ihtimali bulunuyor.

Yeniliklerle ilgili ekran görüntülerine aşağıdaki galerimizden ulaşabilirsiniz.

Görsel Kaynak: BGR

Yorumları GösterYorumlar Gizle (4)
  1. Gökçen Karan dedi ki:

    Bu durumda 3G’li iPad satışları düşer diye düşünüyorum 🙂

  2. Ant Eksiler dedi ki:

    Samsung ‘lu arkadaşımın bu özelliği gösterip iphone 4 ‘te yok demesinden sıkılmıştım zaten 😀

  3. İlhanuS dedi ki:

    İşte bunu bekliyordum bende. 1 Kasım da iPhone 4 almıştım. Bu özellikten bahsetmişti arkadaşım ozamanlar. İphone 4 ü almamdaki en çekici özellikti. iOS 4.3 güncellemesiyle gelecekmiş inşallah.

Bir Yorum Yazın